Forum Krzyż

Disputatio => Sprawy ogólne => Wątek zaczęty przez: Taw w Marzec 08, 2013, 15:21:38 pm

Tytuł: Rewolucja francuska i jej konsekwencje VIDEO
Wiadomość wysłana przez: Taw w Marzec 08, 2013, 15:21:38 pm
Rewolucja francuska i jej konsekwencje - historia terroru, ludobójstwa i laickiego państwa

http://www.youtube.com/watch?v=keMN463n-wo&list=UUfotD6Rk6rK6eBrT7PGNT3w&index=1 (http://www.youtube.com/watch?v=keMN463n-wo&list=UUfotD6Rk6rK6eBrT7PGNT3w&index=1) Część I
http://www.youtube.com/watch?v=UusCSkRb0vA&list=UUfotD6Rk6rK6eBrT7PGNT3w (http://www.youtube.com/watch?v=UusCSkRb0vA&list=UUfotD6Rk6rK6eBrT7PGNT3w) Część II

"....Historia rewolucji francuskiej jest typowym przykładem „historii wyobrażonej", to znaczy przemieszania faktów historycznych z dokonywaną w zależności od ideologicznego zapotrzebowania ich recepcji czy interpretacji. Można powiedzieć, że pod tym względem rewolucja francuska rozpoczęta w 1789 roku służy od ponad dwustu lat jako swego rodzaju „mit założycielski" dla intelektualnych oraz politycznych środowisk określających się mianem „postępowych", „liberalnych" czy ogólnie „nowoczesnych". Dominuje więc w dyskursie publicznym ale także w tzw. podręcznikowej wersji historii mocno zideologizowany obraz dziejów rewolucji francuskiej. Wedle niego, każdy kto próbuje kwestionować „dorobek" rewolucji, jej celowość a nawet nieuchronność, jest przeciwnikiem postępu, wrogiem wolności i nie rozumie nowoczesności. Nieprzypadkowo właśnie „dorobek" rewolucji francuskiej oraz poprzedzającego ją oświecenia został przed paroma laty wpisany do preambuły -- przy jednoczesnym przemilczaniu chrześcijańskich korzeni europejskiej cywilizacji..."

Spotkanie zostało zorganizowane przez poznański klub "Polonia Christiana" i odbyło się 27 lutego 2013 roku.
Klub ma stronę na Facebooku i będą tam zamieszczane informacje o kolejnych spotkaniach. Zachęcam do "polubienia".
https://www.facebook.com/pages/Klub-Polonia-Christiana-Poznan/241836512595266
Tytuł: Odp: Rewolucja francuska i jej konsekwencje VIDEO
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Marzec 08, 2013, 17:08:34 pm
[...] każdy kto próbuje kwestionować „dorobek" rewolucji, jej celowość a nawet nieuchronność, jest przeciwnikiem postępu, wrogiem wolności i nie rozumie nowoczesności.

Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że trochę się to w ostatnich latach zmienia, choć tylko wśród historyków, ale za to nawet wśród tych o lewicowych poglądach. Np. brytyjski historyk Simon Schama, który jest Żydem i wielkim przyjacielem Obamy, napisał na 200-lecie rewolucji świetną książkę "Citizens: A Chronicle of the French Revolution", z której wyziera obraz rewolucji dokładnie taki (albo jeszcze gorszy), jak malują go konserwatywni publicyści uznawani przez mainstream za oszołomów.
Tytuł: Odp: Rewolucja francuska i jej konsekwencje VIDEO
Wiadomość wysłana przez: rysio w Marzec 08, 2013, 23:17:48 pm
Cytuj
Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że trochę się to w ostatnich latach zmienia
Nawet w samej Francji.
Jeszcze do końca lat 70-tych edukacja historyczna była sprawą tak polityczną jak rozdział papieru w PRL.
Co tam Rewol.Franc., o Komunie Paryskiej było ciszej, bo właściwie nie wiadomo było co napisać: dobrze czy źle. I tak źle i tak niedobrze.