Forum Krzyż

Traditio => Katolicki punkt widzenia => Wątek zaczęty przez: Adimad w Listopada 09, 2012, 19:08:13 pm

Tytuł: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: Adimad w Listopada 09, 2012, 19:08:13 pm
Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę w którymś kroku tego arcy-rozumowania :-)


Zauważyć można pewien paradox. Otóż czasami można usłyszeć [w szczególności od rozmaitych "pogodzonych konserwatystów"], że FSSPX niepotrzebnie krytykuje Vaticanum II, bo Vaticanum II tak naprawdę był w pełni zgodny z Tradycją, w 100 proc. ortodoxyjny, wystarczy tylko "odpowiednio zinterpretować", zauważyć niuanse itd.

ALE w takim razie - dlaczego osoby tak mówiące zarzucają FSSPX nieposłuszeństwo wobec Vaticanum II? Tj. dlaczego robią z tego tak wielkie halo?

Przecież, JEŚLI jest tak, jak powyżej, to Bractwo, kontynuując tradycyjne nauczanie, dyscyplinę itd. (a nie można mu zarzucić, że tego NIE robi), w gruncie rzeczy idzie tym samym tropem, co Vaticanum II (skoro Vaticanum II też było zgodne z Tradycją, co na początku założyliśmy)...

...a cała różnica zasadza się na tym, że xiężom FSSPX błędnie wydaje się, że są przeciwko Vaticanum II, gdy w rzeczywistości wcale nie są (bo oni nic nie zmieniają - ale i VII z założenia nic nie zmieniło).

Wówczas postawa xięży FSSPX nie różniłaby się specjalnie od postawy - dajmy na to - ucznia, który rozwiązał zadanie tak samo jak nauczyciel, rozwiązaniu nic nie można zarzucić, jest całkowicie poprawne, tylko uczeń błędnie sobie uroił, że jego rozwiązanie jest inne, lepsze - choć cała różnica jest POZORNA i zasadza się na tym, że np. w rozwiązaniu uczeń nazywał funkcje i zmienne greckimi literami.

Dobry nauczyciel wzruszyłby ramionami, wskazałby, że tak naprawdę różnicy nie ma, ale ostatecznie nie kruszyłby o to kopii - chce chłopak, to niech sobie myśli. Ważne, że umie dobrze rozwiązać zadanie.

***

Ale jest też druga możliwość: że mianowicie Bractwo NIE AKCEPTUJE nauki Vaticanum II. Wówczas jednak (ponieważ trudno byłoby wykazać, że FSSPX nie akceptuje nauczania przedsoborowego) należałoby uznać, że VII wnosi coś nowego i innego. To jednak stałoby w sprzeczności z założeniem "w pełni pogodzonych kościelnych konserwatystów", że wszystko jest tak samo, tylko język inny.
Tytuł: Dlaczego kocham Bractwo św. Piusa X ?
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Marca 06, 2014, 13:53:08 pm
Na wiele powyższych pytań, czy poruszanych kwestii,  można znaleźć odpowiedź w poniższym artykule, w którym jest zacytowane wiele wypowiedzi abp Lefebvre, przyczyny istnienia Bractwa, jak również przykład arcybiskupa Lefebvre w kontaktach z władzami rzymskimi w środku kryzysu, a nawet modernistycznego, niesprawiedliwego prześladowania Tradycji, etc ...  :)

Co określa Bractwo Świętego Piusa X i dlaczego właściwie istnieje jako podmiot Kościoła katolickiego? Co było zasadą arcybiskupa Lefebvre w kontaktach z władzami rzymskimi?

Dlaczego kocham Bractwo św. Piusa X ?
(...)
http://sspx.org/en/news-events/news/why-i-love-sspx-3499

Czy Polacy też składają takie wyznania?
Tytuł: Odp: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Marca 11, 2014, 18:26:50 pm
Może Polacy po czasach PRLu mają dość takich listów i deklaracyj wiernopoddańczych?
Tytuł: Odp: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: CiociaA w Marca 12, 2014, 14:25:59 pm
Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę w którymś kroku tego arcy-rozumowania :-)


Zauważyć można pewien paradox. Otóż czasami można usłyszeć [w szczególności od rozmaitych "pogodzonych konserwatystów"], że FSSPX niepotrzebnie krytykuje Vaticanum II, bo Vaticanum II tak naprawdę był w pełni zgodny z Tradycją, w 100 proc. ortodoxyjny, wystarczy tylko "odpowiednio zinterpretować", zauważyć niuanse itd.

ALE w takim razie - dlaczego osoby tak mówiące zarzucają FSSPX nieposłuszeństwo wobec Vaticanum II? Tj. dlaczego robią z tego tak wielkie halo?


Słusznie uwagi-jest pewna sprzeczność i to właściwie niejedna. FSSPX w zasadzie zostało utworzone, by zachować tradycyjną Mszę i tradycyjne kapłaństwo poprzez założenie tradycyjnego seminarium i to był główny cel Abpa Lefebvre'a. Dzieło to początkowo zostało zaaprobowane przez biskupa miejsca a przeprowadzone wizytacje wydały pozytywną ocenę dotyczącą funkcjonowania seminarium. Jak wiadomo było to jeszcze przed tymi wszystkimi szaleństwami będącymi pokłosiem reform i dwuznaczności SW II: przed Asyżami, wizytami w synagogach i meczetach, całowaniem Koranu, Mszami z półnagimi tubylcami czytającymi lekcje podczas liturgii słowa czy niosącymi dary, tańcami na Mszach, kolegializmem, skandalami z homoseksualizmem wśród kleru etc, etc, etc.....

Opozycja wobec tych zjawisk rzeczywiście skłaniała do wyciągania wniosków, że Bractwo jest przeciwko SW II. Ale proszę nie zapominać, że w kościołach BRactwa odprawia się Mszę "una cum" a w wielu przeoratach wisiały i wiszą portrety aktualnego Wikariusza Chrystusa.
Gdy w czasach BXVI zmieniła się polityka Watykanu wobec szeroko rozumianej Tradycji, powstała szansa na uzyskanie przez FSSPX upragnionego "statusu kanonicznego". Znalazło to wyraz m.in. w deklaracjach bpa Fellaya, że FSSPX akceptuje 95% SWII, o czym wspomniano m.in. tutaj:

[...]FSSPX nie odrzuca nauk Soboru Watykańskiego II, Biskup Fellay twierdzi, że akceptuje je w 95%. Wobec tego, jak stwierdza w swojej analizie dr Lamont, FSSPX jest bardziej lojalne wobec nauk SW II niż większość duchownych i hierarchów KK.
Istotne jest to, że teksty, które Bractwo kwestionuje są właśnie respektowane przez liberalne grupy w KK,  odrzucające pozostałe nauczanie tego soboru.
Przepaść między Bractwem a Stolicą Apostolską dotyczy tekstów o wolności religijnej, Kościoła, ekumenizmu i kolegialności. [...]

http://forum.piusx.org.pl/index.php?topic=3901.0
Tytuł: Odp: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: tytanik404 w Marca 12, 2014, 15:39:24 pm
Pamiętam odpowiedź bp Mayera (gdzieś na początku lat 80.) na jakąś ankietę watykańska dotyczącą upowszechniania posoborowej liturgii. Otóż biskup napisał, że w jego diecezji sprawowana jest ona zgodnie z ustaleniami Soboru - po łacinie i "tyłem do ludu". Zastanawiające, czy biskup faktycznie traktował poczynania ultramontinistów jako produkt chwili w przeciwieństwie do orzeczeń soboru powszechnego. A może był to tylko przytyk w stronę modernistów?
Tytuł: Odp: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Marca 12, 2014, 16:30:13 pm
Może jednak przytyk w stronę modernistów, bo nie wierzę, że pochwała posoborowej liturgii, której był przeciwnikiem, pisząc z abp Lefebvre  do Jana Pawła II o protestanckiej koncepcji najświętszej ofiary Mszy św. oraz sakramentów, potępionych przez Sobór Trydencki.

http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/221
Tytuł: Odp: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Marca 12, 2014, 18:11:54 pm
Jak to ktoś kiedyś powiedział: FSSPX akceptuje 95% SVII, a nie akceptuje reszty, którą to resztę akceptuje reszta modernistycznego kościoła, która nie akceptuje tego z SVII co akceptuje FSSPX.
I coś w tym jest.
Tytuł: Odp: FSSPX na logikę :-)
Wiadomość wysłana przez: Adimad w Marca 15, 2014, 20:32:12 pm
Ktoś odgrzebał wątek, a ja już nie bardzo pamiętam, na jakim etapie poszukiwań światopoglądowych byłem, kiedy go zakładałem - i o co mi chodziło :P