Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: szkielet w Maja 12, 2009, 12:19:53 pm

Tytuł: Większość Polaków to nieświadomi heretycy
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Maja 12, 2009, 12:19:53 pm
Cytuj
Większość Polaków to nieświadomi heretycy – powiedział w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce religioznawca prof. Zbigniew Mikołejko. Prezentujemy kolejny głos w dyskusji na temat zmian, jakie zaszły w społeczeństwie polskim po 1989 roku.

Dla znacznej części ludzi, którzy myśleli o demokracji jako przyszłości, katolicyzm polityczny wydawał się niemożliwy. "Mariaż tronu i ołtarza" jawił nam się jako strasznie odległy i przeżyty, należący do pewnej historii. Okazuje się, że szczególnie lata 90. okazały się w tym aspekcie bardzo trudne. Pewne pretensje do instytucjonalnego zakorzeniania się były bardzo mocno wyrażane przez Kościół, m. in. do zaangażowania się księży w politykę. Nie spodobało się to społeczeństwu. Wszystkie formacje polityczne, które się wyłaniały z katolicyzmu przegrywały ostatecznie i były marginalizowane. W późniejszej fazie naszej demokracji, w drugim dziesięcioleciu, nastąpiło większe zdystansowanie i wycofanie się Kościoła. Nie oznacza to, że skuteczność zakorzenienia w instytucjach, czy w prawie była mniejsza.

całość tu: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Wiekszosc-Polakow-to-nieswiadomi-heretycy,wid,11106743,wiadomosc.html?ticaid=18034&_ticrsn=3