Forum Krzyż

Traditio => Summorum Pontificum => Wątek zaczęty przez: max w Czerwca 03, 2012, 17:40:08 pm

Tytuł: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: max w Czerwca 03, 2012, 17:40:08 pm
Szanowni Panstwo, googlowalem ale nic nie znalazlem (moze zle szukalem?), wiec stawiam to pytanie na forum:
 jak to jest z obowiazkiem niedzielnym, jesli wierny bierze udzial we Mszy Jana XXIII sprawowanej w sobote wieczorem? Wypelniony zostaje (lub: moze zostac przez udzial w niej wypelniony) obowiazek niedzielny, czy nie?  A co jesli wierny udaje sie na sprawowana ze sobotniego formularza msze, poniewaz ma watpliwosc, czy w niedziele bedzie mogl pojsc do kosciola?
 Zaslyszalem wlasnie o pewnym sporze na ten temat, i chcialbym poznac panstwa zdanie.

Jesli to pytanie juz gdzies padlo,  wdzieczny bede za linka i informacje.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Czerwca 03, 2012, 18:24:16 pm
1. Zostaje. „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

2. Wówczas nie jest zobowiązany pod grzechem do szukania Mszy św. w niedzielę.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Czerwca 03, 2012, 20:21:19 pm
Pamiętajmy tylko, co to jest wieczór: okres między zachodem Słońca a nocą.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Czerwca 04, 2012, 09:48:02 am
Wikipedia podaje, że sobotnie wieczorne msze wprowadził Pius XII? Czy to prawda?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reformy_liturgiczne_Piusa_XII
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Czerwca 04, 2012, 09:52:51 am
tak, we Wielką Sobotę
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Czerwca 04, 2012, 10:01:38 am
,,W ostatnich wiekach Kościół celebrował mszę do południa. Po południu celebrował w wigilie świąt, po nonie a przed nieszporem, czyli między piętnastą a osiemnastą. Z powodu ogromnych ruchów ludności w czasie II wojny światowej, tymczasowo zezwolono na celebracje wieczorne. Msze te okazały się dość popularne. Pius XII zezwolił także na odprawianie mszy niedzielnych w sobotę wieczorem". Czy tylko Wielkiej Soboty?  to dotyczy, z tekstu Wikipedii wynika że każdej soboty
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Czerwca 04, 2012, 10:13:06 am
Wikipedia się myli.

Udzielamy Ordynariuszom władzy zezwalania kapłanom na odprawianie Mszy świętej wieczornej, jeśli okoliczności tego wymagają z tym jednak, by Msze św. nie zaczynały się przed godzina czwartą po południu. Msze wieczorne mogą być odprawiane w święta nakazane, w święta nakazane zniesione, w pierwsze piątki miesiąca, także w uroczystości, gdy jest wielki napływ wiernych, oraz raz w tygodniu poza dniami już wymienionymi.
(...)
Dan w Rzymie, u św. Piotra, w roku 1953, dnia 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pana, Pontyfikatu Naszego roku czternastego
PIUS PP. XII


http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xii/konstytucje/christus_dominus_06011953.html
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Czerwca 04, 2012, 10:14:54 am
Dziękuję bardzo za informację. Ale to już obecnie jest nieaktualne. Wszędzie i każdego dnia są msze wieczorne. Dotyczy to też i KRR. Ale rozumiem powody, bo rano ludzie pracują.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Marca 05, 2013, 12:52:14 pm
Sobotnie Msze wieczorne, na których można spełnić obowiązek niedzielny po raz pierwszy zostały wprowadzone za zgodą Stolicy Apostolskiej w 1964 r.

Encyklopedia katolicka, t. 13, kol. 433–434: Czesław Krakowiak, "Msza praefestiva"

W 1960 w liturgii Kościoła zach. Sobotnie Nieszpory przyjęły w Brewiarzu nazwę I Nieszpór niedzieli (podobnie jak w tradycji Kościoła wsch.); odtąd zaczęto przyjmować nowy sposób liczenia czasu dla niedzieli i uroczystości; Normy ogólne roku liturgicznego i kalendarza (1969) stanowią, że dzień liturg. trwa od północy do północy, a obchód niedzieli i uroczystości rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego (nr 3: KPK z 1917, kan. 1246; KPK z 1983, kan. 202 § 1); norma ta stała się z czasem podstawą wprowadzenia niedzielnej Eucharystii w sobotę wieczorem; Stolica Apost. 1964 wyraziła na to zgodę jedynie w wyznaczonych Kościołach, z wyjaśnieniem, że udział w tej Mszy czyni zadość przykazaniu kośc.; pozwolenie to zostało uzasadnione rozwojem turystyki, trudnościami komunikacyjnymi oraz brakiem dostatecznej liczby kapłanów; 1969 Kongr. do spraw Duchowieństwa wydała wskazania dotyczące duszpasterstwa turystycznego, w których zalecała, aby w dni świąteczne i ich wigilie ułatwiać celebrację Mszy wieczornych oraz zbadać uważnie przydatność ich sprawowania już po I nieszporach niedzieli lub wigilii (AAS 61 (1969) 375); Msze praefestivae, początkowo sprawowane wyjątkowo, stały się z czasem praktyką coraz bardziej powszechną; Stolica Apost. zobowiązywała duszpasterzy do pouczania o myśli przewodniej tego zezwolenia (KL 6, 106) i takiego wychowania wiernych, aby od samego początku formacji religijnej postrzegali niedzielę jako dzień Pański oraz najstarszy i pierwszy dzień świąteczny, w którym zgromadzeni razem winni słuchać słowa Bożego i uczestniczyć w tajemnicy paschalnej; uczestnictwo w takiej Mszy jest już rozpoczęciem świętowania niedzieli lub nakazanego święta i może być połączone z przyjęciem Komunii Świętej; w wydanej przez Kongr. do spraw Biskupów instrukcji dotyczącej posługi pasterskiej biskupów (1973) Stolica Apost. przypomina, że ich zadaniem jest troska o to, aby Msza była celebrowana także dla wiernych, którzy w niedziele i święta wyjeżdżają na odpoczynek lub do pracy (gdy zachodzi taka potrzeba), w wieczór poprzedzający te dni; KPK z 1983 (kan. 1248 § 1) sankcjonuje wcześniejsze postanowienia Stolicy Apost. i przewiduje, już bez żadnych ograniczeń, możliwość wypełnienia obowiązku uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy także wieczorem dnia poprzedzającego.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Marca 05, 2013, 12:58:29 pm
Dzięki za wyjaśnienie. A więc to za Pawła VI to wprowadzono, a nie jak mylnie podaje Wikipedia za Piusa XII.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Marca 05, 2013, 13:02:47 pm
Pierwsze regulacje dotyczące Mszy odprawianych w przeddzień niedzieli lub święta pojawiły się w 1965 r. (list ŚKO De Missa vespere sabbati z 25 IX 1965) i 1967 r. (instrukcja Eucharisticum mysterium, nr 28, z 25 V 1967).
Drugi z tych dokumentów podaje tak:

28. Msze święte niedzielne i świąteczne antycypowane wieczorem dnia poprzedniego

Jeżeli gdzieś na skutek zezwolenia Stolicy Apostolskiej wolno wieczorem w sobotę poprzedzającą zadośćuczynić obowiązkowi uczestniczenia we Mszy świętej niedzielnej, niech duszpasterze pilnie pouczają wiernych o myśli przewodniej tego zezwolenia i troszczą się o to, ażeby z tej przyczyny żadną miarą nie zostało zaciemnione znaczenie dnia Pańskiego. Takie bowiem zezwolenie ma to na uwadze, ażeby wierni w dzisiejszych warunkach łatwiej mogli uczcić dzień zmartwychwstania Pańskiego.
Bez względu na przeciwne zezwolenia lub zwyczaje taka Msza święta może być odprawiana tylko wieczorem w sobotę, w godzinach określonych przez ordynariusza miejsca.
W tych wypadkach winna być odprawiona Msza święta przewidziana w rubryceli na niedzielę, bez opuszczenia homilii i modlitwy wiernych.
To samo należy powiedzieć także o Mszy świętej, która dla tej samej przyczyny może być odprawiona wieczorem dnia poprzedzającego dzień świąteczny nakazany.

[Za: To czyńcie na Moją pamiątkę. Eucharystia w dokumentach Kościoła, opracował ks. Jan Miazek, Warszawa 1987, ss. 154–190.]
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Marca 05, 2013, 13:08:35 pm
Dzięki za wyjaśnienie. A więc to za Pawła VI to wprowadzono, a nie jak mylnie podaje Wikipedia za Piusa XII.

W Wikipedii (już w wersji angielskiej) pomieszano Msze wieczorne (Pius XII) z Mszami antycypowanymi, na których można wypełnić obowiązek niedzielny i świąteczny (Paweł VI). Dopiero od 1965 r. te Msze antycypowane mogły być odprawiane z formularza niedzieli albo następującego święta. Wcześniej ŚKO dała odpowiedź kard. Wyszyńskiemu (20 II 1962), że Msze wieczorne celebrowane po I Nieszporach niedziel albo świąt muszą być z dnia bieżącego, a nie następującego.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: BMK w Kwietnia 14, 2014, 12:33:45 pm
Czy wysłuchanie mszy w Wielką Sobotę tzw. mszy paschalnej wypełnia obowiązek wysłuchania mszy w pierwsze święto wielkanocne? Dziś odprawia się je zazwyczaj wieczorem, niegdyś popołudniu w sobotę i w niedzielę były jeszcze chyba dwie msze, a jeszcze dawniej odprawiano w nocy. Czy niegdyś również można było wypełnić obowiązek wysłuchania mszy w Wielką Sobotę.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Kwietnia 14, 2014, 13:29:32 pm
Czy wysłuchanie mszy w Wielką Sobotę tzw. mszy paschalnej wypełnia obowiązek wysłuchania mszy w pierwsze święto wielkanocne?

Odpowiem przekornie: Mszę Wigilii Paschalnej odprawia się nie w Wielką Sobotę, tylko w pierwsze święto Wielkanocy (po Nieszporach Wielkiej Soboty). Dlatego na mocy KPK 1983, kan. 1248 wypełnia się w ten sposób obowiązek niedzielny.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: BMK w Kwietnia 14, 2014, 13:35:57 pm
Czy wysłuchanie mszy w Wielką Sobotę tzw. mszy paschalnej wypełnia obowiązek wysłuchania mszy w pierwsze święto wielkanocne?

Odpowiem przekornie: Mszę Wigilii Paschalnej odprawia się nie w Wielką Sobotę, tylko w pierwsze święto Wielkanocy (po Nieszporach Wielkiej Soboty). Dlatego na mocy KPK 1983, kan. 1248 wypełnia się w ten sposób obowiązek niedzielny.

Dziękuję bardzo. Rozumowałem w ten sam sposób. Jednak przed reformami Piusa XII Wigilię Paschalną sprawowano przed nieszporami, do południa w sobotę. Stąd aktualna pozostaje cz. II mojego pytania. Jak to było kiedyś?
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Kwietnia 14, 2014, 14:01:37 pm
Przed reformami Piusa XII nie było Wigilii Paschalnej, tylko obrzędy Wielkiej Soboty. Według ówczesnego prawa kanonicznego obowiązkowi świętowania niedzieli nie można było zadośćuczynić, uczestnicząc w Mszy sobotniej. Więcej w bieżącym wątku powyżej.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Kwietnia 14, 2014, 16:42:37 pm
A tak w ogóle, jak to wygląda w Polsce w praktyce? Tzn. czy w swoim otoczeniu spotykacie Państwo osoby, które regularnie uczęszczają na Mszę "antycypowaną" w soboty?

Pytam bo w kanadyjskiej parafii NOM, gdzie terytorialnie powinienem należeć,  sobotnia Msza gromadzi więcej ludzi, niż każda niedzielna. Znam wiele osób, które chodzą do kościoła wyłącznie w soboty. Pewien mój znajomy, nieżyjący już emigrant starej daty, zwykł mawiać o takich, że "świętują ze starszymi braćmi".  :)
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Maja 15, 2014, 08:54:10 am
I słusznie prawił. Wolna i świąteczna sobota u białych jest świadectwem zażydzenia chrześcijaństwa [tzw. judeochrześcijaństwo].
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: ratio w Maja 15, 2014, 09:15:28 am
Pamiętajmy tylko, co to jest wieczór: okres między zachodem Słońca a nocą.
A jak pora po czwartej po południu ma się do czasu letniego, który się u nas zadomowił?
Czy podczas obowiązywania czasu letniego należy uznać za graniczną godzinę 17:00?
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Maja 15, 2014, 09:29:10 am
Nie, wieczór to cały czas od zachodu słońca. A to się zmienia.
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Lipca 12, 2014, 02:17:12 am
Pierwsze regulacje dotyczące Mszy odprawianych w przeddzień niedzieli lub święta pojawiły się w 1965 r. (list ŚKO De Missa vespere sabbati z 25 IX 1965)

Poniżej tłumaczenie tego dokumentu:

Msza w sobotę wieczorem (De Missa vespere sabbati)

Dnia 25 września 1965 r., A.M. kard. Larraona, prefekt Św. Kongregacji Obrzędów, wystosował list do P. kard. Ciriaciego, prefekta Św. Kongregacji Soboru, „o Mszy, którą odprawia się w sobotę wieczorem albo w przeddzień świąt dla spełnienia przykazania [kościelnego]”.

Po uprzednim uzyskaniu (Impetrata prius) od Św. Kongregacji Soboru uprawnień do zezwalania wiernym podległej sobie diecezji, aby przykazanie dotyczące wysłuchania Mszy św. mogli oni wypełnić w sobotę wieczorem albo wieczorem w przeddzień świąt nakazanych, wielu Ordynariuszy miejscowych prosiło tę Św. Kongregację Obrzędów, aby w takich Mszach wieczornych stosować własne teksty liturgiczne z niedzieli albo następującego święta.
Biorąc pod uwagę słuszne powody zawarte w prośbach Ordynariuszy oraz pragnąc uniknąć wydawania przez Stolicę Apostolską podwójnych zezwoleń [w tej samej sprawie], ta Św. Kongregacja Obrzędów prosi Najprzewielebniejszą Eminencję, aby ilekroć owa Św. Kongregacja Soboru udzieli Ordynariuszom miejscowym uprawnień do zezwalania wiernym podległej im diecezji na spełnianie przykazania o obowiązku wysłuchania Mszy w sobotę wieczorem albo wieczorem w przeddzień świąt, zechciała również w odpowiednim reskrypcie uczynić wzmiankę o stosowaniu w takich przypadkach (z polecenia tej Św. Kongregacji) tekstów liturgicznych z następującej niedzieli albo święta oraz o nieopuszczaniu homilii i modlitwy wiernych, zgodnie z intencją Instrukcji Św. Kongregacji Obrzędów z dnia 26 września 1964 r., nn. 53–56.

(Por. Enchiridion Documentorum Instaurationis Liturgicae, vol. I, nr 35).
http://www.cattoliciromani.com/16-liturgia/10715-messa-vespertina-del-sabato-messa-prefestiva?p=77976&ampviewfull=1#post77976
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Lipca 14, 2014, 12:29:44 pm
Dotyczy to `62?
Tytuł: Odp: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Lipca 14, 2014, 15:48:20 pm
Dotyczy to `62?

Nie, nie dotyczy, dlatego że wspomniany list wyraźnie powołuje się na instrukcję Inter oecumenici, która wprowadzała od 1965 r. nowe przepisy.
Zgodnie z obowiązującym prawem (KPK 1983) można spełnić obowiązek niedzielny i świąteczny w przeddzień, w starej Mszy formularz będzie jednak brany z dnia, nie z następującej niedzieli albo święta, gdyż innego nie przewidują rubryki Mszału i ich wykładnia, obowiązująca do 1965 r.