Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: gnome w Stycznia 11, 2011, 12:55:16 pm

Tytuł: Benedykt XVI wzmacnia prawą nogę w Kościele?
Wiadomość wysłana przez: gnome w Stycznia 11, 2011, 12:55:16 pm
Za RodzinaKatolicka.pl - http://www.rodzinakatolicka.pl/index.php/wiadomoci/6-wiadomosci/18802-benedykt-xvi-wzmacnia-praw-nog-w-kociele

Rosnące wpływy kard. Raymonda Burke'a w Watykanie. Gazeta „The California Catholic Daily” donosi o rosnących wpływach w Watykanie amerykańskiego kardynała Raymonda Burke’a, zdecydowanie broniącego tradycyjnego nauczania Kościoła katolickiego.
Kardynał znany jest z ostrej krytyki amerykańskich polityków „katolickich” postępujących wbrew nauczaniu Kościoła, którzy popierają legalizację aborcji i homo-małżeństwa.
29 grudnia 2010 r. kard. Burke został powołany przez papieża Benedykta XVI na stanowiska w: Kongregacji Biskupów, Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz w Papieskiej Radzie ds. Tekstów Prawnych.
Jak zaznacza gazeta, desygnowanie amerykańskiego kardynała na tak liczne, ważne stanowiska w Kurii Watykańskiej „będzie miało istotne znaczenie dla przyszłości Kościoła”. Będzie on m.in. odpowiedzialny za wybór nowych biskupów przedstawianych do akceptacji papieżowi, a także za praktyki liturgiczne i wykładnię prawa kanonicznego.
Kiedy w październiku abp Raymond Burke został mianowany kardynałem, CNA opisała go jako hierarchę „dobrze znanego z podkreślania znaczenia wyrazistej tożsamości katolickiej i opowiadania się za dawaniem wyraźnego świadectwa wiary katolickiej w amerykańskim życiu publicznym”.
Kard. Burke pełniąc funkcję najpierw biskupa w La Crosse w stanie Wisconsin w latach 1995-2003 i później arcybiskupa St. Louis w latach 2003-2008, często wypowiadał się na temat zobowiązania katolickich polityków do głoszenia i postępowania zgodnie z nauczaniem Kościoła w sprawach takich jak aborcja i „małżeństwa tej samej płci”.
Podczas kampanii wyborczych w 2004 i później w 2008 r. powiedział, że „katoliccy politycy, którzy opowiadają się za legalizacją aborcji nie powinni przystępować do Komunii Świętej”.
Niedawno kard. Burke wezwał polityków katolickich do „publicznej pokuty”, za publicznie głoszenie  poglądów sprzecznych z nauczaniem moralnym Kościoła.
- Nie jest możliwe bycie praktykującym katolikiem i zachowywanie się publicznie w ten sposób – stwierdził 14 października 2010 r., podczas spotkania z przedstawicielami organizacji The Human Life Iternational. Potępił „katolicyzm kawiarniany” i „zły nawyk niektórych do wybierania tego z nauczania Kościoła, czemu chcą się podporządkować”.
Źródło: The California Catholic Daily
Za: PiotrSkarga.pl, AS