Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: Tato w Grudnia 04, 2010, 17:34:04 pm

Tytuł: Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej
Wiadomość wysłana przez: Tato w Grudnia 04, 2010, 17:34:04 pm
Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej: trzeba ukazywać światu chrześcijańskie korzenie idei demokratycznej równości

Potrzebę bliskiej współpracy teologów i pasterzy Kościoła podkreślił Papież, spotykając uczestników kończącej się dzisiaj sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Była ona poświęcona trzem tematom: teologii i jej metodach, kwestii jedynego Boga w odniesieniu do trzech religii monoteistycznych oraz integracji społecznego nauczania Kościoła w szerszym kontekście doktryny chrześcijańskiej. Ojciec Święty wskazał na ścisły związek teologii z miłością Boga. Musi się ona łączyć z dialogiem prowadzonym z boskim Logosem, z modlitwą i z życiem Kościoła. Równocześnie teologia ma charakter naukowy, racjonalny. To pomaga jej oczyszczać ludzki rozum z pewnym uprzedzeń czy dominujących idei. Uprawiana w dialogu z myślicielami przeszłości wnosi cenny wkład w naukę. Zarazem może być szkołą świętości. Benedykt XVI przytoczył tu jako przykład kard. Johna Henry’ego Newmana, którego niedawno beatyfikował.

„Chrystus umarł za wszystkich, choć nie wszyscy o tym wiedzą albo tego nie przyjmują – powiedział Papież. – Otrzymawszy miłość Boga, czyż moglibyśmy nie kochać tych, za których Chrystus oddał własne życie? «On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3, 16). To wszystko prowadzi nas do służby drugim w imię Chrystusa. Innymi słowy, zaangażowanie społeczne chrześcijan wynika w sposób konieczny z objawienia miłości Bożej. Kontemplacji Boga objawionego i miłości bliźniego nie można od siebie oddzielać, choć przeżywa się je według odmiennych charyzmatów. Świat często ceni wiele darów chrześcijaństwa – jak np. ideę demokratycznej równości, zrodzoną z ewangelicznego monoteizmu – nie rozumiejąc korzeni własnych ideałów. Dlatego tak ważne jest ukazywać, że owoce giną, gdy odcina się korzeń drzewa. Nie ma bowiem sprawiedliwości bez prawdy, a sprawiedliwość nie rozwija się w pełni, gdy horyzont ogranicza się do świata materialnego. Dla nas chrześcijan solidarność społeczna ma zawsze perspektywę wieczności” – mówił Papież.

ak/ rv


http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=444274
Tytuł: Odp: Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej
Wiadomość wysłana przez: Taw w Grudnia 05, 2010, 02:32:17 am
Skoro Bog jest Ojcem, a my jego dziecmi, to jestesmy pod tym wzgledem rowni. "Bog nie ma wzgledu na osobe"
Tytuł: Odp: Papież do Międzynarodowej Komisji Teologicznej
Wiadomość wysłana przez: makumba w Grudnia 05, 2010, 11:03:53 am
Świat często ceni wiele darów chrześcijaństwa – jak np. ideę demokratycznej równości, zrodzoną z ewangelicznego monoteizmu

To prawda, że jedno wywodzi się od drugiego, mimo że demokracja to bardzo wypaczona wersja chrześcijańskiej równości. To trochę tak jakby wynalazca krzesła miał żal, że nikt nie docenia jego wkładu do późniejszego skonstruowania krzesła elektrycznego... Oryginalna idea miała zupełnie inny cel.