Jak liczymy ilość świec to menorka tylko jak jest biskup :DJasne 6+1, ale nie w jednym świeczniku ;D
U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)
U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)Skoro 7 świec jest w momencie sprawowania Mszy przez biskupa, to przy 9-ciu kto odprawia ?? ;D
U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)Skoro 7 świec jest w momencie sprawowania Mszy przez biskupa, to przy 9-ciu kto odprawia ?? ;D
nie jest to chanukija, tylko 9-ramienny świecznik (9-ramienna menora)menora jest 7-ramienna. Na zdjęciach neonowych widziałem tylko 9-ramienne świeczniki, ale też nie widziałem ich zbyt dużo, może gdzieś są 8 ramienne. A czemu tak jest? Zdaje się odpowiedź prosta - judaizowanie w neo przecież jest czymś normalnym.
menora jest 7-ramienna.
od dawna mam dziką ochotę postawić kiedyś zamiast tej menory cztery grube świece :)
Czy znają państwo jakieś inne akty o muzyce w kościołach?Pius XII bodajże wydał cały dokument wraz z podziałem muzyki i której kiedy się używa. Jednej na Mszy, innej na nabożeństwa paraliturgiczne, innej poza kościołem..
Czekam na dalsze propozycje :)
Kandelabrów nie można uzywać w ogóle wieć nie wiem po co Państwa dygresje:)menora jest 7-ramienna.
a na chanukiję mówi się "menora chanukowa" (tak przynajmniej w internecie stoi)
ale mniejsza z tym...
w każdym razie w neo na ten 9-ramienny świecznik mówi się "menora"...
od dawna mam dziką ochotę postawić kiedyś zamiast tej menory cztery grube świece :)
ale jakoś odwagi mi brak :)
Kandelabrów nie można uzywać w ogóle wieć nie wiem po co Państwa dygresje:)
To może jakaś lista absurdów i paranoi NOMowych?
Co dalej?
1. Liturgia w językach narodowych, zamiast w jedynym słusznym, nakazanym przez wiele soborów (w tym ostatni) łacińskim.
Alleluja podobno można zaśpiewać od ambony jeśli nie ma innej możliwości (jeśli jeden ministrant wszystko robi to trudno, żeby po psalmie leciał na chór żeby zaśpiewać - tak to przynajmniej zrozumiałem jak mi wyjaśniano, że lepiej, zeby AlleluJa było od ambonki niż psalm z chóru).A jak w Mszale leci teraz po Polsku : "Ecce Agnus Dei..." - bo ja zawsze pamietam, że było właśnie: "na Ucztę Baranka"
Podobno też Alleluja powinno albo być zaśpiewane albo w ogóle nie być, a na mszach bez organisty często jest przeczytane (i mi się to zdarza, bo czasem boję się postąpić wbrew zwyczajowi i wtedy tłumaczę się zrzucając to na księdza, który przed mszą mi powiedział, żeby wszystko przeczytać, ale nie wiem czy to może być usprawiedliwieniem, wszakże litugia jest ważniejsza niż ksiądz).
Dziękuję za wyjaśnienie co do "Ecce Agnus Dei...".
"Modlmy sie aby nasza ofiare..."
Nadużycia i błędy liturgiczne, które najczęściej można spotkać na NOM, ale chodzi mi również o nadużycia, które występowały dawniej na KRR.
(...) Co do KRR to licze na starszych użytwkowników :D
"Modlmy sie aby nasza ofiare..."Zdarzało mi się też słyszeć: "naszą wspólną ofiarę..."
(wbrew obowiązującej pod grzechem trójstopniowej skali uczestnictwa wiernych z instrukcji "Musicam sacram").
(wbrew obowiązującej pod grzechem trójstopniowej skali uczestnictwa wiernych z instrukcji "Musicam sacram").
Czy instrukcja z 1967 roku odnosi sie do rytu, ktory jeszcze nie istnial ?
Panie Bartku, nie każdy ksiądz potrafi zaśpiewać. I Musicam Sacram pozwala na recytację jeżeli śpiewać nie umie.
Panie Bartku, a czy owe 94 błędy popełniane w rycie klasycznym są gdzieś dostępne w sieci?
Na jakiej podstawie pan tak uwaza ?
Nie (...) Częste nadużycie w NOM to śpiewanie psalmu z poza ambony (przez organistę na ten przykład), (...)Mam więc pytania:
Panie Bartku, nie każdy ksiądz potrafi zaśpiewać. I Musicam Sacram pozwala na recytację jeżeli śpiewać nie umie. Również mnie boli, że kapłani nie chcą śpiewać. Mój proboszcz nie śpiewa nigdy prefacji, embolizmu i "Panie Jezu Chryste", słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?), nie śpiewa też "Niech się zmiłuje". Bardzo rzadko śpiewa znak krzyża, doksologię na końcu zwykle II ME i "Pokój Pański", "Przekażcie sobie"... A śpiewać potrafi: na środowej nowennie do Matki Bożej śpiewa litanię "Matko Boska za nami wstawiaj się", Exsultet też w Wigilę Paschalną bez problemu, Ewangelie w Boże Ciało. Lenistwo.
Panie Bartku, a czy owe 94 błędy popełniane w rycie klasycznym są gdzieś dostępne w sieci?
- przygotowanie ołtarza (rozkładanie korporału itd.) rozpoczyna się w czasie odmawiania Modlitwy wiernych a nieraz i rozpoczyna się równo z Modlitwą;
celebrans w tym czasie odmawia sobie brewiarz, albo idzie do konfesjonału spowiadać, albo wychodzi na zewnątrz kościoła popatrzeć kto siedzi na murku otaczającym kościół;Dla mnie to kosmos. Ale o spowiadaniu takim już w jednej parafii słyszałam...
- spowiednik siada w konfesjonale podczas przygotowania darów co sprawia, że nieraz nie zdąży wyspowiadać wszystkich chętnych;Spowiedź generalnie powinna być przed Mszą, ale jak jest od piernata do ornata ;)
- gdy jest organista, zwykle to on śpiewa psalmPsalm powinien być od ambonki natomiast wers przed Ewangelią spoza ambonki... chociaż to dziwne. Gdy ja śpiewałam dzieliłam się z organistą pół na pół :)
od kiedyż to się śpiewa słowa konsekracji??? ??? i na podstawie jakiegoż dokumentu???
spiewa sie spiewa...Jest może gdzieś w internecie dostępne nagranie?
we Francji maja bardzo ladna melodie, Gouzes OP adaptowal melodie bizantyjska.
Jeśli chodzi o NOM to jednym z częściej przeze mnie spotykanych (chociaż i tak na szczęście jest jeszcze dla mnie częściej niespotykane niuż spotykane :P) to kreatywność przy "Oto Baranek Boży...". Niektózy księżą tutaj przerabiają, dodają odejmują słowa, np.:Ja już nie wiem, jaka forma jest poprawna, bo słyszałem różne, mniejsze lub większe wariacje. Dołączam się do prośby o podanie właściwej wersji z Mszału dla diecezji polskich.
"Oto Jezus Chrystus - Baranek Boży, który gładzi grzechy świata..."
"...szczęśliwi, którzy zostali wezwani ..."
"...na Ucztę Baranka."
Takie trzy przeróbki występują naprzemiennie, czasem razem czasem osobno. Chyba, że jest to dopuszczalne, ale nic o tym nie wiem.
Jeśli chodzi o NOM to jednym z częściej przeze mnie spotykanych (chociaż i tak na szczęście jest jeszcze dla mnie częściej niespotykane niuż spotykane :P) to kreatywność przy "Oto Baranek Boży...". Niektózy księżą tutaj przerabiają, dodają odejmują słowa, np.:W uroczystosc NMP Krolowej Polski: "Oto Baranek Bozy, Syn Krolowej Polski...". Bez komentarza.
"Oto Jezus Chrystus - Baranek Boży, który gładzi grzechy świata..."
"...szczęśliwi, którzy zostali wezwani ..."
"...na Ucztę Baranka."
Takie trzy przeróbki występują naprzemiennie, czasem razem czasem osobno. Chyba, że jest to dopuszczalne, ale nic o tym nie wiem.
Ja zaś czytałem że w najnowszym po łacinie są nuty do wszystkich ME w całości. A w polskim obecnie używanym tylko do "opowiadania o ustanowieniu i konsekracji" ale do wszystkich. Muszę kuknąć do Mszału.W lacinskim z 2002 r. sa nuty do calosci, w polskim niestety tylko do slow ustanowienia (i tak nikt z tego nie korzysta), w polskim z lat 70. byly nuty w przypadku I ME nie tylko do slow ustanowienia, ale od "Prosimy Cie, Boze, uswiec te Ofiare" az do "...obfite blogoslawienstwo i laske. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen". Podobnie bylo w lacinskim z 1969 r. W czeskim jest do dzis tak samo - zreszta caly mszal to tlumaczenie lacinskiego wydania z 1969 r, lacznie z formatem. Sa tylko cztery modlitwy eucharystyczne, nie ma tam prawie w ogole nut, ktore sa w innej ksiedze zawierajacej tylko obrzedy liturgii eucharystycznej. Ciekawostka - w Czechach podczas calej mszy sw. sa uzywane dwie melodie: gregorianska i druga ulozona przez zmarlego w lipcu ks. Josefa Olejníka. W Czechach (czyli upraszczajac w Pradze i okolicy) spiewa sie z reguly gregorianska, natomiast na Morawach prawie wylacznie "Olejníkowa".
słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?),
słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?),
o Vitaliy Slobodian, pasjonista,
Byłem wtedy na chórze obok pewnej starszej pani, która później mruczała: "Ojczulku, kończ już!", ta pani to nieco charakterystyczna osoba, więc proszę aby nikt nie uogólniał jakie to złe są te "babki-dewotki".Kiedyś na ślubie w KRR pod koniec Mszy - gdy kapłan podszedł aby przeczytać ost. Ewangelię - usłyszałem wypowiadane półgłosem przez jedną z wyraźnie znudzonych uczestniczek - "co jeszcze będzie coś gadał ?" :)
Jakiś czas temu spędziłem w Czechach parę dni na terenie Archidiecezji Ołomunieckiej i chyba na każdej mszy, na której byłem była III ME, czy jest ona tam popularniejsza od drugiej czy raczej po prostu tak trafiałem?Nie sadze, zeby byla popularniejsza, choc nie mam zbyt wielkich mozliwosci poznawczych. W parafiach, w ktorych bywalem ksieza na zmiane uzywali roznych modlitw eucharystycznych a ja sam nie jestem zbyt dobrym przykladem (drugi wikary w parafii, w ktorej jestem tez odmawia prawie zawsze I ME, wiec jestesmy wyjatkami :D)
(drugi wikary w parafii, w ktorej jestem tez odmawia prawie zawsze I ME, wiec jestesmy wyjatkami :D)To w Czechach są takie parafie - gdzie jest 2 wikarych?
słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?),Spiewalem na swoich prymicjach (co dla rodzinnego proboszcza bylo szczytem nawiedzenia podobnie jak I ME) a od tego czasu przy okazji uroczystych mszy sw. w kilku parafiach pare juz razy spiewalem. Jakis dziwny jestem ;) Ale na normalnej niedzielnej mszy sw. nie spiewam.
Sa. W naszej diecezji sa 4 takie parafie diecezjalne, o ktorych wiem, a oprocz tego w zakonnych bywa wiecej ksiezy, ale to inna bajka.(drugi wikary w parafii, w ktorej jestem tez odmawia prawie zawsze I ME, wiec jestesmy wyjatkami :D)To w Czechach są takie parafie - gdzie jest 2 wikarych?
Pierwszy Ukrainiec - pasjonista, wyświęcony w zeszłym roku przez abpa Głódzia. W Rosji nie ma. Póki tylko Smotrycz na Ukrainie. Drugi Ukrainiec za trochę ponad rok pwoinien złożyć śluby wieczyste a trzeci we wrześniu powinien skończyć nowicjat. Im więcej będzie "kadry" z tych stron tym łatwiej będzie realizować życzenie Piusa XI aby pasjoniści z Polski stopniowo przesuwali się z Polski dalej na wschód.Cytujo Vitaliy Slobodian, pasjonista,
To jakiś Rosjanin? Czy Pasjoniści pracują gdzieś na misjach w Rosji?
@ Rev. PaulussNie, zadnych kontaktow nie mam, a w kazdym razie nie takich, ktore by mogly na mnie wplynac, choc nie ukrywam, ze mam slabosc do dominikanow. Spiewam, bo po to sa nuty, zeby z nich korzystac :)
A czy to spiewanie I ME jest wynikiem kontaktow z Zakonem Kaznodziejskim?
A jak podchodzi do spiewanego "kanonu lud wierny" w jakby nie bylo "misyjnych" Czechach?Nie zameczam ich spiewem ME kazdego dnia ani w kazda niedziele - tylko, jesli jest jakas uroczystosc.
U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.Bo angielski to najlpien nadaje się do muzyki rockowej :-) - serio.
U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.Ja bym i tak spiewal ;D
A narazie czekamy na nowe tlumczenie "Sacramentary". Podobno duzo lepsze.No tak, bo Wy nie macie Roman Missal (jak na calym swiecie) tylko Sacramentary. Ale MY nie jestesmy gorsi - mamy "Český misál", chyba jedyny na swiecie mszal narodowy ;D
A czy odmawianie Anioł Pański tuż przed końcowym błogosławieństwem jest nadużyciem czy nie? Jest to praktykowane regularnie w znanej mi parafii (NOM).
Nie tylko rockowej.U nas za to sie mniej spiewa, moze tez dlatego ze jezyk do spiewania mniej sie nadaje. Spiewane prefacje np. sa wielka zadkoscia. Choc dosc czesto spiewana jest aklamacja po przeistoczeniu.Bo angielski to najlpien nadaje się do muzyki rockowej :-) - serio.
Pamiętam, jak kiedyś na Mszy w kaedrze Westminsterskiej ksiądz (nb. Polak) - Mszę odprawiał po angielsku - ale prefację zaśpiewał po łacinie.
A narazie czekamy na nowe tlumczenie "Sacramentary". Podobno duzo lepsze.No tak, bo Wy nie macie Roman Missal (jak na calym swiecie) tylko Sacramentary. Ale MY nie jestesmy gorsi - mamy "Český misál", chyba jedyny na swiecie mszal narodowy ;D
Niektore piesni sa przepiekne. Np. "O Sacred Head Now Wounded"Akurat ta piesn jest tlumaczeniem niemieckiej piesni: "O Haupt voll Blut und Wunden", ale moim zdaniem angielskie (chodzi o jezyk) piesni tez sa piekne, choc maja w wiekszosci protestanckie pochodzenie. Nie wiem, czy to prawda, ale czysto katolickie piesni uzywane obecnie w USA sa podobno kiczowate, o wykonaniu trudno wspominac...
http://www.youtube.com/watch?v=TxUHHwNyq1c&feature=related i wiele innych.
Na parafich jest gorzej ale jak ma byc po posoborowym kryzysie.
Dziwi mnie
Dziwi mnie również powszechność w Łomży podnoszenia przez wiernych rąk podczas modlitwy "Ojcze nasz", gdy gest ten jest zastrzeżony dla celebransów Mszy św. (por. http://liturgia.wiara.pl/doc/420166.Liturgia-i-cialo/6)Praktykują to uczestnicy ruchów tzw "odnowy" (starych herezji), którym cię pomyliło i radzi by odprawiać a dobrodzieja do sprzątania zagonić.
Dziwi mnie również powszechność w Łomży podnoszenia przez wiernych rąk podczas modlitwy "Ojcze nasz", gdy gest ten jest zastrzeżony dla celebransów Mszy św.
Wszyscy więc, czy to wyświęceni szafarze czy to świeccy wierni, pełniący swój urząd posługi lub swoją funkcję, winni wykonywać tylko to wszystko, co do nich należy
Czy można Gorzkie Żale włączyć w liturgię Mszy św. podobnie jak w zakonach włącza się Liturgię Godzin do Mszy sw.?NIE WOLNO! Liturgie się łączy, ale Gożkie Żale to nabożeństwo paraliturgiczne. Tak samo nie należy śpiewać majówki w czasie Komunii.
(...) A wolno Litanie odmówić sobie prywatnie, gdy sie akurat do Komunii nie przystępuje?Po pierwsze - jaki jest sens zajmowania się w jednym czasie Mszą św. i litanią? Jest to jak "tańczyć na dwóch weselach."
(...)
Ponadto taką dwudzielnością uwagi chyba nie wypełnia się niedzielnego obowiązku uczestniczenia we Mszy św.?
pobożne osoby, zwykle niewiasty, które głośnym szeptem odmawiają w trakcie Mszy św. różaniec, przeszkadzając innym osobom w skupieniu się na liturgii.