Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: Tato w Października 16, 2010, 14:38:20 pm

Tytuł: "Moskwa: patriarchat wdzięczny za katolicką pomoc dla prawosławnych emigrantów"
Wiadomość wysłana przez: Tato w Października 16, 2010, 14:38:20 pm
Zastanawiające słowa....:

"Moskwa: patriarchat wdzięczny za katolicką pomoc dla prawosławnych emigrantów.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion Ałfiejew, wyraził katolikom wdzięczność za aktywne wsparcie, jakie okazują rosyjskim prawosławnym za granicą. Wypowiedź metropolity nawiązuje do pisma grupy autorów określających siebie „głosem konserwatywnej społeczności kościelnej”, którzy krytykują patriarchat moskiewski za „zbytnie otwarcie na współpracę z katolikami”.

„Czy krytycy naszej współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim wiedzą o tym, ile własnych świątyń katolicy udostępnili rosyjskim prawosławnym za granicą i to najczęściej bez żadnej rekompensaty? Te fakty o czymś chyba świadczą” – oznajmił oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego. Wskazał również na to, jak wielu katolików i protestantów weszło do wspólnot prawosławnych za granicą poprzez zawarcie małżeństwa mieszanego. Także wielu Rosjan prawosławnych, przebywających za granicą nielegalnie, dzięki pomocy katolickich organizacji charytatywnych znalazło pracę i otrzymało odpowiednie dokumenty, i to na prośbę parafii prawosławnych. Natomiast tym, co psuje obecne relacje z katolikami, zdaniem metropolity Hilariona, jest „ekspansjonizm grekokatolików na Ukrainie”.

W. Raiter, Moskwa

http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=428350Tytuł: Odp: "Moskwa: patriarchat wdzięczny za katolicką pomoc dla prawosławnych emigrantów"
Wiadomość wysłana przez: marcin w Października 16, 2010, 16:54:14 pm
a co w tych słowach jest zastanawiające?

dodam że dzielenie z prawosławnymi jednego kościoła to bardzo przedsoborowe :) teraz nie umiem tego ukazać, ale kilka lat temu będąc w Czarnogórze byłem w szoku bo już po schizmie były kościoły z dwoma ołtarzami - łacińskim i greckim.

jednak znalazłem ... w Sutomorze są dwa kościoły które przez wielki były wspólne dla katolików i prawosławnych, tu tekst o jednym z nich http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/199602/60224-004-pubs-pod.htm niestety po wojnie domowej z lat 90' sprawy się pokomplikowały ale znamienne jest jedno zdanie.
Cytuj
"Dva oltara za jednu ljubav", "Zajedno u zivotu i molitvi",
Dwa ołtarze dla jednej miłośći, wspólnie w życiu i modlitwie :) To jest o Kościele sw Petki a jest i drugi o którym wspomina i jakaś strona turystyczna

Cytuj
kościół-cerkiew św. Tekli (sv. Tekle; XIII w.), na zachód od miasta (ok. kilometr od morza), gdzie odprawiane są nabożeństwa prawosławne i katolickie.