Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: Tato w Lipca 04, 2010, 05:31:14 am

Tytuł: USA: Sąd Najwyższy zezwolił, by Watykan był stroną w procesie przed sądem ameryk
Wiadomość wysłana przez: Tato w Lipca 04, 2010, 05:31:14 am
USA: Sąd Najwyższy zezwolił, by Watykan był stroną w procesie przed sądem amerykańskim

Sąd Najwyższy w USA odmówił immunitetu Państwu Watykańskiemu w sprawie o nadużycia seksualne jednego z duchownych. Oznacza to, że proces, który wytoczył w stanie Oregon jeden z poszkodowanych, oskarżających pewnego kapłana o wykorzystywanie seksualne, będzie mógł dalej toczyć się przed sądem amerykańskim.

Anonimowa skarga przeciw Watykanowi została złożona w 2002 r. w stanie Oregon. Skarżący zarzucił nieżyjącemu już kapłanowi ks. Andrew Ronanowi, „pracownikowi” Watykanu wykorzystywanie seksualne, którego miał się dopuścić w latach 60.

Ks. Andrew Ronan, po wyjściu na jaw przypadków molestowania przez niego nieletnich w Irlandii, został przeniesiony do miasteczka Portland w stanie Oregon w USA, gdzie zmarł w 1992 r.

Poszkodowany dowodził, że był wykorzystywany przez ks. Roanna a winę za to ponosi Watykan, który zdecydował o przeniesieniu kapłana, by ukryć skandal.

Jeffrey Lena, amerykańska prawniczka reprezentująca Watykan w USA argumentowała, że powód nie dowiódł, iż Państwo Watykańskie podjęło decyzję o przeniesieniu księdza i że w ogóle miało nad nim kontrolę. Włączając się w tę sprawę wielu amerykańskich biskupów zauważyło, że władzę nad księżmi mają lokalni biskupi a nie Watykan.

Państwo Watykańskie, zgodnie z amerykańską ustawą z 1976 r. zabraniającą pozywania przed sądy amerykańskie państw, domagało się immunitetu. Jednak sąd apelacyjny powołał się na pewne wyjątki i wskazał, że istnieje wystarczająca przesłanka, pokazująca, że ks. Ronan był pracownikiem Watykanu w rozumieniu prawa oregońskiego. Zdecydowano się też obarczyć odpowiedzialnością za przewinienia zmarłego kapłana Stolicę Apostolską. Po licznych odwołaniach w końcu SN uznał, że można prowadzić sprawę, w której Stolica Apostolska ma być stroną zgodnie z oregońskim prawem pracy.

Źródło: CNA, AS

http://www.bibula.com/?p=23541
Tytuł: Odp: USA: Sąd Najwyższy zezwolił, by Watykan był stroną w procesie przed sądem ameryk
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Sierpnia 07, 2013, 20:26:50 pm
Bez rozgłosu zakończyły się sprawy sądowe przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przeciwko Stolicy Apostolskiej, którą chciano obciążyć odpowiedzialnością za przestępstwa popełniane przez księży. W poniedziałek zostało wycofane odwołanie w ostatniej z takich spraw. Uczynił to sam wnioskodawca, z powodu braku realnych szans na wygraną. Jest nim mężczyzna ukrywający się pod sądowym pseudonimem John V. Doe, który w 1965 r. był molestowany przez kapłana diecezji Oregon.
Jak powiedziała Radiu Watykańskiemu adwokat Stolicy Apostolskiej Jeffrey S. Lena, wszystkie te sprawy rozpoczynały się z wielkim medialnym rozgłosem i były oparte na błędnych wyobrażeniach o Kościele. Sugerowano w nich bowiem, że Stolica Apostolska jest pracodawcą wszystkich księży i sprawuje nad nimi bezpośrednią kontrolę. W ubiegłym roku sąd w Portland uznał, że Watykan nie był pracodawcą księdza z Oregonu. W poniedziałek zostało wycofane odwołanie od tego właśnie orzeczenia.
Radio Watykańskie (http://pl.radiovaticana.va/news/2013/08/07/usa:_zako%C5%84czy%C5%82y_si%C4%99_sprawy_s%C4%85dowe_przeciwko_stolicy_apostolskiej/pol-717934)