Forum Krzyż

Disputatio => Ogłoszenia lokalne => Metropolia wrocławska => Wątek zaczęty przez: porys w Grudzień 21, 2009, 17:31:17 pm

Tytuł: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: porys w Grudzień 21, 2009, 17:31:17 pm
http://www.sanctus.pl/index.php?grupa=215&podgrupa=479&doc=431
Tridentina odprawiana w każdą 4-tą niedzielę miesiąca o 12:00 - kościół pw. Św. Józefa.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Styczeń 27, 2011, 11:17:22 am
Bardzo miła informacja za stroną i z ogłoszeń Parafii pw. Świętego Józefa w Świdnicy (http://mkarczewska.nazwa.pl/jozef_swidnica/index.php?option=com_content&view=article&id=143:msza-trydencka-w-widnicy&catid=47:mszatrydencka&Itemid=98)

Świdnica: Msza trydencka - recytowana - w każdy czwartek

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników klasycznej liturgii rzymskiej. Od czwartku 03 lutego zostanie uruchomiona w naszej parafii cotygodniowa msza trydencka-recytowana. Będzie ona odprawiana o godz. 17.30 w kaplicy NMP Częstochowskiej, bocznej kaplicy kościoła św. Józefa.

(http://images35.fotosik.pl/401/72e2846bd550f264m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=72e2846bd550f264) (http://images39.fotosik.pl/560/137245420b2b4573m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=137245420b2b4573)

Msza recytowana pomoże tym, którzy tego będą chcieli, lepiej znaleźć się w mszy śpiewanej, która jest odprawiana w naszym kościele w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Zapraszamy wszystkich chętnych ze Świdnicy i okolic!
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Wrzesień 19, 2012, 10:05:21 am
Zmiana miejsca i godziny Mszy czwartkowych.

Msza będzie odprawiana w katedrze, w każdy czwartek o 19:00.
http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2012/09/zmiany-w-swidnicy.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Marzec 26, 2013, 14:01:43 pm
Z ogłoszeń duszpasterskich:

6. W najbliższy czwartek - 28 marca - ze względu na rozpoczęcie Triduum nie będzie cotygodniowej mszy trydenckiej. Natomiast w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - 31 marca o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. trydencka w kościele Krzyża Świętego.

http://www.katedra.swidnica.pl/
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Jarod w Maj 16, 2013, 23:23:06 pm

http://missa.pl/index.php/statut.html

Bardzo dobrze, że powstało duszpasterstwo. Zawsze to jakaś forma zapuszczenia korzeni. Duzym pozytywem i novum w stosunku do innych statutow jest to, że mowi on wprost o rozprzestrzenianiu liturgii, a nie tylko o zamknieciu tridentiny w jednym wyznaczonym kosciele.

Tym nie mniej...

2. Wierni posługujący i korzystający z Duszpasterstwa przyjmują nauczanie Ojca Świętego Benedykta XVI o dwóch formach rytu rzymskiego, między którymi nie ma żadnej sprzeczności i jednocześnie pragną zachować ,,to, co dla poprzednich pokoleń było święte", aby chronić wielowiekowe bogactwo będące owocem wiary i modlitwy Kościoła (por. List Benedykta XVI do biskupów w sprawie motu proprio Summorum Pontificum).Przyjmują oni w duchu posłuszeństwa integralne nauczanie Kościoła podawane do wierzenia przez autentyczny Urząd Nauczycielski Kościoła, na którego czele stoi papież. Ich przywiązanie do tradycji Kościoła nie ma nic wspólnego z kontestowaniem nauczania Magisterium po 1962 r.

Co za ulga, że ci wierni są tacy a nie inni.... :) Pół statutu jest o tym, że duszpasterstwo nie jest jak ci źli lefebryści. Czy na prawde 6 lat po wydaniu SP nie da sie inaczej? W białostockim statucie się dało...

Od 2007 r. liturgia rzymska posiada dwie formy: starszą i nowszą.

A co było przed rokiem 2007?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maj 17, 2013, 00:05:50 am
Przed rokiem 2007 nie było  jeszcze formy starszej. Była tylko  nowsza. Starsza powstała później.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Maj 17, 2013, 12:52:04 pm
Cytuj
.. o dwóch formach rytu rzymskiego, między którymi nie ma żadnej sprzeczności

Na prawdę nie ma żadnej sprzeczności? Wszystko ok? NOM=KRR?


"Posoborowa reforma liturgiczna to wzór tego, jak (!) reformy w Liturgii robić nie należy. Ale ta potężna machina wyprodukowała także swój personel - który swych produkcji będzie bronił do upadłego. Do upadłego Kościoła." - Pawel Milcarek - wyczytane na fb

... czyli nie jest tak ok do końca, jak napisali sobie w swoim statucie.

Polecam też tu:
http://breviarium.blogspot.com/2008/06/etsi-deus-non-daretur.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Antiqus_ordo w Maj 18, 2013, 09:05:39 am
Ja z dr Milcarkiem się zgadzam, niemniej taki statut piszą kurialni prawnicy i nie są oni specjalistami od każdej terminologii.
Nie ma sensu pytać retorycznie czy NOM=KRR bo brak sprzeczności nie oznacza automatycznie jednakowości. Brak sprzecznoscidotyczy sfery sakramenalnej - to samo dokonuje się w nowym jak i starym rycie:)
Statut jest zresztą dokumentem regulującym pewne procesy, życie grupy a nie jest komentarzem historyczno liturgicznym, wiec dajmy spokoj.

I prosze pamietać że nie "napisali sobie" tylko raczej im zatwierdzono...
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Jarod w Maj 18, 2013, 10:31:45 am
Do zdania o braku sprzeczności to raczej należy mieć pretensje do Benedykta XVI a nie do kurii świdnickiej, która powtarza naukę papieża.

Miejmy nadzieję, że powołanie duszpasterstwa przyniesie coniedzielne Msze w tej diecezji.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Antiqus_ordo w Maj 18, 2013, 10:38:17 am
Proces formalizacji zawsze przynosi dobre owoce. We Wrocławiu funkcjonuje to bardzo dobrze już 5 lat nikt nei robi problemów, nikt nei więzi po parafiach ludzi którzy chcą sakramenty w starym rycie itd.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Maj 19, 2013, 11:05:23 am
Oczywiście, że "Proces formalizacji zawsze przynosi dobre owoce. ..." . Wrocławskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej od pewnego czasu ma nową stronę internetową, tradycja rozszerzona:

"Ojciec Święty wprowadził nową część różańca, tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa, aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, czyli żywe róże składają się z 20 osób."

http://www.piasek.archidiecezja.wroc.pl/?page_id=103

... papież Franciszek odmawia 15 jak się sam chwalil. "(...)Od tej chwili odmawiam codziennie 15 tajemnic różańca” – wyznał przed siedmiu laty kard. Bergoglio.
Radio Watykańskie (http://pl.radiovaticana.va/news/2013/04/03/kard._bergoglio:_dzi%C4%99ki_%C5%9Bwiadectwu_jana_paw%C5%82a_ii_odmawiam_codzienni/pol-679385)

To że kard. Bergoglio odmawia 15 tajemnic, to przeczytał z właściwym zrozumieniem ten fragment:

"Uważam jednak, że aby rozwinąć chrystologiczny wymiar różańca, stosowne byłoby uzupełnienie, które — pozostawione swobodnemu wyborowi jednostek i wspólnot — pozwoliłoby objąć także tajemnice życia publicznego Chrystusa między chrztem w Jordanie a męką.
Cytat z ROSARIUM VIRGINIS MARIAE (RVM, 19)


... i kard. Bergoglio wybrał, każdy miał ten swobodny wybór.

Wszystkie kazania, które były tam zamieszczone zostały usunięte, jak np. ks. Konstantyna, ks. Grzegorza - przecież nie wypadało takich słuchać.

Skoro NOM jest tak dobry, to po co to całe zabieganie o KRR. Nikt tu jego -NOM-u - ważności nie kwestionował, jest nawet wątek FAQ.

Polecam ciekawy tekst:

Jedność Kościoła czyli kto zaczął
(...)
http://www.liturgia.pl/blogi/Tomasz-Dekert/Jednosc-Kosciola-czyli-kto-zaczal.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Maj 19, 2013, 11:38:06 am
W powyższym artykule P. Tomasza Dekerta, jest odnośnik do: "Wrocław: Sympozjum „Blaski i cienie reformy liturgicznej"
http://www.liturgia.pl/artykuly/Wroclaw-sympozjum-Blaski-i-cienie-reformy-liturgicznej.html

W nagraniu referatu z tej sesji "Blaski i cienie reformy liturgicznej" zaraz na początku, ks. prof. B. Migut przywołuje artykuł, który był w internecie w 2006 roku pt. "Reforma reformy nadchodzi?" i chodzi o ten:
http://www.fidelitas.pl/894.html

I jeszcze taka ciekawa tabelka:

RÓŻNICE POMIĘDZY KLASYCZNYM RYTEM RZYMSKIM A NOVUS ORDO MISSAE

http://tradycja.koc.pl/art2.htm
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Antiqus_ordo w Maj 19, 2013, 12:41:16 pm
Teorie spiskowe które Pani snuje są zupełnie pozbawione podstaw. Stroną nie ma się kto zajmować, bo tradycjonaliści poza gadaniem i narzekaniem potrafią zrobić bardzo mało - pół roku ponad nei mozna było nigoko skłonić do tego żeby się tym zajął ( poza tym rppfil na FB się dobrze sprawdza więc nei było jakiegos wyjątkowego "parcia" na to by robi co już) Nikt kazań nie usuwał z powodu niewygodności tylko zajmowały sie tym inne osoby o roznych zdolnościach informatycznych i tyle. Strona przyjęła nową formułę, jest na nowym serwerze. Nie widzę także sensu dyskutować chociażby o kolportowaniu kazań ks. Konstantyna bo jeśli nie ma uregulowanej sytuacji kanonicznej to nie ma potrzeby robić mu reklamy - na Garncarskiej nas nie reklamują.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maj 19, 2013, 13:41:03 pm
Cytuj
Proces formalizacji zawsze przynosi dobre owoce.

Przekonali się o tym wierni w Płońsku.

Ks. - samozwańczy formalizator Grupy, zrobił spotkanie, przeprowadził wybory i demokratycznie przegłosował kilka spraw. M. inn. Grupa oświadczyła, że stare postulaty coniedzielnej Mszy w starym rycie nie są aktualne. Wiernym już wystarczy raz w miesiącu.

Na następnym spotkaniu, zapewne demokratycznie Grupa się rozwiąże, co Ks. formalizator przyjmie do akceptującej wiadomości.

Wśród spraw śmiesznych, było oświadczenie, mówiące o tym, że biskup miejsca nie będzie więcej odpowiadał na listy wiernych, chyba, że zostaną one wcześniej parafowane przez ks. formalizatora.
Gdy dodamy do tego, że diecezjalny opiekun tradycji zjeździł całą diecezję z liturgicznym zespołem bitowym "Fratres" ... to scenariusz dobrej komedii mamy gotowy.

A propos... czy bp. Libera będzie teraz we Wrocławiu? ;D
Jeżeli tak, to "Piasek" się "w duchu odpowiedzialności za Kościół" rozwiąże (demokratycznie, ma się rozumieć)

Miłej niedzieli, smacznej zupy.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Antiqus_ordo w Maj 19, 2013, 15:34:09 pm
Powołał się na statut? Stworzył go? Na niego się powołał? Chyba należy mieć pretensję do wiernych jeśli uwiedzeni przez uzurpatora zrobili to co zrobili.
 jak ktoś chce coś rozwalić to zrobi to zawsze jeśli tylko wykaże odrobinę determinacji.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maj 20, 2013, 00:16:55 am
Cytuj
Powołał się na statut? Stworzył go? Na niego się powołał?
Statut, Duszpasterstwo...? tak, owszem zostało powołane jakimś listem biskupim ... chyba 2 lata temu. Proszę pytać u źródła, nie jestem na bieżąco.
Cytuj
jak ktoś chce coś rozwalić to zrobi to zawsze jeśli tylko wykaże odrobinę determinacji.
Biskupi są zdeterminowani, oj są.

Co do Wrocławia, to żartowałem. Nikt nie zamknie Mszy na Piasku, bo ludziska przejdą do fsspx.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Antiqus_ordo w Maj 20, 2013, 08:31:07 am
Ale ja nei rozumiem skąd bzdurne teorie o tym, że ma ktoś coś zamykać. Nigdy od momentu kiedy został spacyfikowany nieżyjący już kanclerz nikt nie dumał nad zasadnością istnienia tej grupy - ba nawet z ust największych sceptyków w radzie kapłańskiej padały słowa o potrzebie powołanai parafii personalnej po odejściu prałata na emeryturę. I prosze trzymać się chronologii - piusowcy rok sa we Wrocławiu,( jak znam życie to renesans już kaplica przeżyła, teraz czekać aż się zmaknie) - my 15 lat - nikt wcześniej nie myślałby takimi kategoriami "nie zamknie Mszy na Piasku, bo ludziska przejdą do fsspx."
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maj 20, 2013, 12:15:18 pm
Uporządkujmy:

1. odpowiedziałem tylko na zdanie:
Cytuj
Proces formalizacji zawsze przynosi dobre owoce.
... i dałem dowód na to, ze wielki kwantyfikator "Zawsze" jest użyty na wyrost.

2. Skoro jest tak super we Wrocławiu, przyjmuję do wiadomości i cieszę się z Panem.

ps
"Gdyby wybory demokratyczne mogły coś zmienić w Polsce, dawno byłyby zakazane."

Podobnie jest z Dusz-Trad-Łać. To jest forma "alibi" dla biskupa przed Watykanem (nieaktualne), zapora przed rozlewaniem się Tradycji po mniejszych osrodkach (wszystkich kieruje sie do centrali Trad-Łać), kontrola wiernych. Słowem ORMO czuwa.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Jarod w Maj 20, 2013, 20:25:08 pm
Ale właśnie w diecezji płockiej nie było żadnej formalizacji. To, że księża ustawiają sobie grupy poprzez selekcję członków to nie jest żadna formalizacja.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maj 21, 2013, 14:20:25 pm
Cytuj
Ale właśnie w diecezji płockiej nie było żadnej formalizacji.
Ależ owszem była.
Biskup miejsca powiadomił o tym wiernych i księdza listem. (proszę kontaktować się z tymi co w tym siedzą, ja nie mam takich dokumentów w ręku)
Ksiądz - duszpasterz, wziął nawet to "Duszpasterstwo" biskupa na serio. Zaangażował się w nie i dostał kooopa. Wniosek jak traktować takie listy jest prosty. "Jak Partia mówi, że daje, to ...mówi."

"Dwie ojczyzny dwa patriotyzmy" - powiedział kiedyś JJL o PRL i opozycji.
Podobnie jest obecnie:
Dwa Kościoły, dwie Msze św. - Kościół i "Kosciół posoborowy", Msza św. i Novus.
Biskupi wiedzą o tym doskonale, dlatego zwalczają tridentinę a deklaracje składają słodkie lecz kłamliwie.

Jedynie młody ksiądz szczerze powiedział znajomemu, swojemu wujkowi: Nowa msza zmieniła wszystko: sens i istotę kapłaństwa. Kocham nową mszę i nie będę odprawiał tridentiny.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: jwk w Maj 21, 2013, 14:39:21 pm
Jedynie młody ksiądz szczerze powiedział znajomemu, swojemu wujkowi: Nowa msza zmieniła wszystko: sens i istotę kapłaństwa. Kocham nową mszę i nie będę odprawiał tridentiny.
No to niech się duszą w swoim sosie a my w swoim i zobaczymy (przynajmniej ci młodsi z nas), co czas pokaże.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 15, 2014, 00:10:33 am
Zauważyłam dziwne zjawisko, to nie jeden raz czy dwa,  a mianowicie na Mszach indultowych w KRR, które są odprawiane w Katedrze przy jednym z bocznych ołtarzy, zawsze przed Mszą św. ksiądz przynosi z głównego ołtarza do tabernakulum już konsekrowane Hostie. Przecież będzie odprawiał Mszę św., czy w czasie tej Mszy trydenckiej nie mógłby konsekrować hostii? A gdy zostaną, to te konsekrowane Hostie zanieść go głównego ołtarza do tabernakulum?
Czytałam, że już Pius XII w Mediator Dei zalecał udzielanie Komunii św. z hostii konsekrowanych podczas tej samej Mszy, to samo jest w przepisach posoborowych. Czy tak samo nie powinno być podczas tych Mszy trydenckich? Czym może być motywowane inne postępowanie?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Czerwiec 15, 2014, 22:26:26 pm
Zauważyłam dziwne zjawisko, to nie jeden raz czy dwa,  a mianowicie na Mszach indultowych w KRR, które są odprawiane w Katedrze przy jednym z bocznych ołtarzy, zawsze przed Mszą św. ksiądz przynosi z głównego ołtarza do tabernakulum już konsekrowane Hostie. Przecież będzie odprawiał Mszę św., czy w czasie tej Mszy trydenckiej nie mógłby konsekrować hostii? A gdy zostaną, to te konsekrowane Hostie zanieść go głównego ołtarza do tabernakulum?
Czytałam, że już Pius XII w Mediator Dei zalecał udzielanie Komunii św. z hostii konsekrowanych podczas tej samej Mszy, to samo jest w przepisach posoborowych. Czy tak samo nie powinno być podczas tych Mszy trydenckich? Czym może być motywowane inne postępowanie?

Przed mszą?! -
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 15, 2014, 22:32:36 pm
Tak, przed Mszą św.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: conservative revolutionary w Czerwiec 15, 2014, 22:33:49 pm
Może je konsekruje ponownie podczas Mszy Trydenckiej dla pewności :P
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Czerwiec 15, 2014, 22:44:35 pm
Przynoszenie przed mszą cyborium jest dziwne i tyle. A co do udzielania komunji z komunikantów konsekrowanych na mszy to nowum i moderna. I to trochę młodsza od cotygodniowej komunji. Jeszcze za pokolenia naszych rodziców, przed Oborem Watykańskim, Hostyje konsekrował tylko proboszcz tylko przy sumie. I przez cały tydzień udzielano z niedzielnej mszy. Zachowanie tradycji we Świdnicej odczytywać należy raczej jako ukłon w stronę oryginału.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Czerwiec 15, 2014, 23:59:16 pm
Na jakim Piasku?
Pani Mama pisze o katedrze Świdnickiej.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 16, 2014, 00:15:35 am
Przecież jest to w wątku Świdnica  :)

Mediator Dei, 34

Pochwała Komunii św. hostiami konsekrowanymi w czasie tej samej Mszy św.

Toteż Poprzednik Nasz niezapomnianej pamięci Benedykt XIV, chcąc dokładniej i jaśniej uwidocznić, że wierni, przyjmując Eucharystię, uczestniczą w samej Boskiej Ofierze, chwali nawet pobożność tych, którzy będąc na Mszy świętej, nie tylko chcą się pokrzepić niebiańskim pokarmem, lecz nadto pragnęliby, aby Hostie przez nich spożywane były zakonsekrowane na tej samej Mszy świętej, chociaż, jak sam oświadcza, uczystniczy się prawdziwie i rzeczywiście w Ofierze, choćby nawet spożyty Chleb Eucharystyczny był już dawniej konsekrowany.89. Aby "Komunia święta ukazała się także przez znaki jako uczestnictwo w aktualnie sprawowanej Ofierze"174, zaleca się, by wierni mogli ją przyjmować z hostii konsekrowanych podczas tej Mszy175.

http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=161
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 26, 2014, 09:58:39 am
No cóż, nie ma konkretnej odpowiedzi dlaczego tak jest odnośnie tego co napisałam:

Cytuj
Zauważyłam dziwne zjawisko, to nie jeden raz czy dwa,  a mianowicie na Mszach indultowych w KRR, które są odprawiane w Katedrze przy jednym z bocznych ołtarzy, zawsze przed Mszą św. ksiądz przynosi z głównego ołtarza do tabernakulum już konsekrowane Hostie. Przecież będzie odprawiał Mszę św., czy w czasie tej Mszy trydenckiej nie mógłby konsekrować hostii? A gdy zostaną, to te konsekrowane Hostie zanieść go głównego ołtarza do tabernakulum?
Czytałam, że już Pius XII w Mediator Dei zalecał udzielanie Komunii św. z hostii konsekrowanych podczas tej samej Mszy, to samo jest w przepisach posoborowych. Czy tak samo nie powinno być podczas tych Mszy trydenckich? Czym może być motywowane inne postępowanie?

Ogłoszenie:

W najbliższą niedzielę t.j. 29.06.2014 r. ze względu na diecezjalne rekolekcje nie będzie mszy św. trydenckiej w kościele św. Krzyża. Jednocześnie informujemy, że 1 lipca w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa w kościele Krzyża zostanie odprawiona uroczysta msza trydencka o godz. 18.00.


A te rekolekcje diecezjalne to:

"w niedzielę na stadionie OSiRu w Świdnicy odbędą się diecezjalne rekolekcje, które poprowadzą ojcowie Enrique i Antonello z Brazylii. Początek rekolekcji o godz. 9.00. szczegóły na plakacie pod chórem."

http://www.katedra.swidnica.pl/

Ks. Bashabora już był, ks. Manjackal  również, teraz kolej na następnych charyzmatyków z eksportu. Wcześniej było pisane o tym tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7434.msg161247.html#msg161247

To gdzież tu miejsce na Tradycje? , kto pójdzie na jakąś mszę zwaną trydencką po łacinie, jak ma to co powyżej ciągle serwowane?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 30, 2014, 12:02:06 pm
Przypomnienie, bo to jutro:

1 lipca w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa w kościele Krzyża zostanie odprawiona uroczysta msza trydencka o godz. 18.00.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lipiec 11, 2014, 15:09:36 pm
Cytuj

I jeszcze taka ciekawa tabelka:

RÓŻNICE POMIĘDZY KLASYCZNYM RYTEM RZYMSKIM A NOVUS ORDO MISSAE

http://tradycja.koc.pl/art2.htm


Tabelka była, ale się zbyła, była bardzo czytelna!   :(
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Lipiec 11, 2014, 16:00:18 pm
Tabelka była, ale się zbyła, była bardzo czytelna!   :(

Na szczęście został zapisana tutaj:
http://web.archive.org/web/20130218175026/http://www.tradycja.koc.pl/art2.htm
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lipiec 11, 2014, 19:44:49 pm
Dziękuję bardzo!  :)
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Październik 23, 2014, 12:27:41 pm
1. Msza 26.11.2014 - z powodów technicznych Msza , która miała odbyć się kościele sw. Krzyża o 11.00 w niedzielę 26.10 będzie sprawowana w katedrze - kaplica Matki Bożej Świdnickiej, o godz. 15.30.

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/306-msza-26-11-2014.html

2. Msza św. uroczysta z absolucją nad katafalkiem, niedziela, 2 listopada, godz. 19.30, katedra świdnicka, ołtarz główny


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=735767613127343&id=223533237684119&fref=nf
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: CiociaA w Październik 23, 2014, 13:47:35 pm
2 listopada nieciekawa godzina, chyba nie wszyscy dojadą?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Październik 23, 2014, 18:48:05 pm
2 listopada nieciekawa godzina, chyba nie wszyscy dojadą?

To na pieszo dojdą  :D
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 02, 2014, 08:33:10 am
Na Breviarium taki wpis:

Radujmy się niedzielą. Ubierzmy się na czarno i nie śpiewajmy radosnego "Gloria"
(...)
http://breviarium.blogspot.com/2014/11/radujmy-sie-niedziela-ubierzmy-sie-na.html

To to co poniżej w cytacie:

Cytuj
2. Msza św. uroczysta z absolucją nad katafalkiem, niedziela, 2 listopada, godz. 19.30, katedra świdnicka, ołtarz główny

http://www.missa.pl/


To jak traktować? To już jest na 3 listopada?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Listopad 02, 2014, 08:42:05 am
W tym wypadku tak. Czemu? Proszę zapytać xiędza. Mi wytłumaczył w zeszłym tygodniu.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 02, 2014, 08:58:35 am
W tym wypadku tak. Czemu? Proszę zapytać xiędza. Mi wytłumaczył w zeszłym tygodniu.

To proszę się podzielić tym wytłumaczeniem księdza tu z nami. No dobrze, a jak ktoś nie da rady ze względu na czas (dojazdy) być na mszy tradycyjnej z dzisiejszej niedzieli, tj. XXI Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego,  a będzie na tej, to co? jak na to patrzeć? wypełnił obowiązek niedzielny tez?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Listopad 02, 2014, 10:30:26 am
Oczywiście, obowiązek niedzielny pozwala wypełnić każda katolicka Msza, bez względu na formularz.

Odprawianie Mszy z 2 XI w niedzielę jest rzeczywiście dziwne i wbrew wielowiekowej praktyce, aczkolwiek zdaje się je usprawiedliwiać n. 342d Kodeksu Rubryk mówiący o tzw. zewnętrznej uroczystości świąt (wówczas obchód liturgiczny zostaje na swoim miejscu, tj. 3 XI, z wyjątkiem tej jednej Mszy).
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Listopad 02, 2014, 11:33:19 am
Odprawianie Mszy z 2 XI w niedzielę jest rzeczywiście dziwne i wbrew wielowiekowej praktyce, aczkolwiek zdaje się je usprawiedliwiać n. 342d Kodeksu Rubryk mówiący o tzw. zewnętrznej uroczystości świąt (wówczas obchód liturgiczny zostaje na swoim miejscu, tj. 3 XI, z wyjątkiem tej jednej Mszy).

Msza z Dnia Zadusznego w niedzielę jest po prostu błędem.
Ponieważ Dzień Zaduszny nie jest świętem (jest dniem 1. klasy, ale nie świętem 1. klasy), nie przysługuje mu też prawo do uroczystości zewnętrznej.
W Mszach za zmarłych nie może być komemoracji dnia – KR 398 c): "w Mszach za zmarłych nie wolno odmawiać żadnej modlitwy, która nie jest za zmarłych" – i to jest powód, dla którego w starym rycie przenosi się Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych z niedzieli na poniedziałek, bo inaczej niedziela nie mogłaby być nawet wspominana.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: kamilek w Listopad 02, 2014, 11:38:58 am
.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Listopad 02, 2014, 11:40:13 am
Jest dziś trochę zamieszenie. Bo dziś w NOM mimo niedzieli jest Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W dodatku wiernym zawsze Dzień Zaduszny kojarzy się z 2 listopada. Cieżko jest wytłumaczyć szeregowym wienym różnice w kalendarzu liturgicznym, tym bardziej, żę cmentarze są dziś oblężone przez ludzi przekonych, że dziś jest Dzień Zaduszny.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Listopad 02, 2014, 12:41:00 pm
Pani Mamo, proszę pojechać na Mszę i zapytać xiędza. Jestem w podróży, więc nie mam jak napisać.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Listopad 02, 2014, 22:08:24 pm
Ponieważ Dzień Zaduszny nie jest świętem (jest dniem 1. klasy, ale nie świętem 1. klasy), nie przysługuje mu też prawo do uroczystości zewnętrznej.
W Mszach za zmarłych nie może być komemoracji dnia – KR 398 c): "w Mszach za zmarłych nie wolno odmawiać żadnej modlitwy, która nie jest za zmarłych" – i to jest powód, dla którego w starym rycie przenosi się Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych z niedzieli na poniedziałek, bo inaczej niedziela nie mogłaby być nawet wspominana.
Czyli jedyna dopuszczalna dziś (w niedzielę II klasy) Msza żałobna to Msza pogrzebowa?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 02, 2014, 22:19:56 pm
W Świdnicy było dziś na zasadzie indutlu z Komisji Ecclesia Dei.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Listopad 02, 2014, 22:27:10 pm
Tutaj ta odpowiedź komisji "Ecclesia Dei":

http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/10/all-souls-day-and-its-monday-rubrics.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Listopad 02, 2014, 22:40:08 pm
Czyli jedyna dopuszczalna dziś (w niedzielę II klasy) Msza żałobna to Msza pogrzebowa?

Tak – Msza pogrzebowa jest Mszą za zmarłych 1. klasy, więc można ją odprawiać w niedziele 2. klasy, chociaż w Polsce taki zwyczaj nie był raczej rozpowszechniony. Msza pogrzebowa jest mniej lub bardziej ściśle związana z obrzędami pogrzebowymi, stąd ten wyjątek, że niedziela 2. klasy jej nie wyklucza.
Msze za zmarłych z Dnia Zadusznego są też 1. klasy, ale tylko dlatego, że Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych ma rangę 1. klasy. Nie da się ich przenieść na inny dzień, żeby miały tę samą rangę.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: STS w Listopad 02, 2014, 22:51:59 pm
Tutaj ta odpowiedź komisji "Ecclesia Dei":

http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/10/all-souls-day-and-its-monday-rubrics.html
Czy odpowiedź w stylu "wydaje mi się logicznym wspólna celebracja 'Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych' dla dwóch form Rytu Rzymskiego" to indult na taką celebrację, czy (nie mająca większego znaczenia) prywatna opinia odpowiadającego na pytanie? Oczywiście pomińmy już brak kompetencji PCED w tej materii...
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 02, 2014, 23:08:21 pm
Galeria zdjęć:

http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/2229887.Msza-zalobna-trydencka
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: ms w Listopad 02, 2014, 23:16:10 pm
Galeria zdjęć:

http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/2229887.Msza-zalobna-trydencka
rzadka okazja obejrzenia mszy trydenckiej z drugiej strony ołtarza :)
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Listopad 02, 2014, 23:20:55 pm
Czy odpowiedź w stylu "wydaje mi się logicznym wspólna celebracja 'Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych' dla dwóch form Rytu Rzymskiego" to indult na taką celebrację, czy (nie mająca większego znaczenia) prywatna opinia odpowiadającego na pytanie?

Ponieważ mało kto przejmuje się rubrykami posoborowych ksiąg liturgicznych, wydaje mi się logicznym, że powinno to dotyczyć również rubryk ksiąg przedsoborowych.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: woland w Listopad 02, 2014, 23:40:41 pm
Mimo szczerej chęci nie mogę tego odszukać - ale było kiedyś pytanie do PCED w sprawie mszy w KRR sprawowanej w miejscu stałej celebracji NOM, która to msza bywa sprawowana dużo rzadziej niż NOM (relatywnie ;-) w tym miejscu. Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji można wyjątkowo celebrować liturgię NOM w wybrane ważne dni wg kalendarza NOM a nie KRR - gdy np. w danym kraju jakiś dzień jest wolny od pracy - np. Wniebowstąpienie w NOM przeniesione na niedzielę - czy można w KRR też tak wyjątkowo zrobić. Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii mając np. po dwa razy niedzielę Chrystusa Króla itp.
Odpowiedź była, że tak, wolno.

Wydaje mi się, że idąc tym tokiem możnaby uznać, że wolno było dzisiaj tę mszę odprawić. Osobiście jestem zdania - mimo rygoryzmu rygorystycznego z mojej strony - że należy na takie wypadki z racji rzadkości okazji do celebr i różnych zewnętrznych trudności nieco "rozgrzeszać". Być może było do wyboru albo uroczyste requiem dzisiaj, albo żadne jutro.

Ale za żadne skarby nie mogę tego odszukać. Muszę na zaś kolekcjonować te dekrety i sobie zapisywać od razu...
Cytuj
Oczywiście pomińmy już brak kompetencji PCED w tej materii...
Jak mantra powtarzany, nigdy nie wykazany.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Listopad 02, 2014, 23:55:50 pm
Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii

Ciekawe, jaka byłaby odpowiedź Komisji, gdyby ją zapytać, czy tam, gdzie NOM jest odprawiany zdecydowanie częściej niż KRR, można odmawiać Kanon głośno i w języku narodowym (naturalnie "w wyjątkowych przypadkach"), bo wierni są przyzwyczajeni, że tak jest odmawiany na NOM-ie, a inaczej mogliby dostać schizofrenii.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Listopad 03, 2014, 07:25:12 am
Mimo szczerej chęci nie mogę tego odszukać - ale było kiedyś pytanie do PCED w sprawie mszy w KRR sprawowanej w miejscu stałej celebracji NOM, która to msza bywa sprawowana dużo rzadziej niż NOM (relatywnie ;-) w tym miejscu. Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji można wyjątkowo celebrować liturgię NOM w wybrane ważne dni wg kalendarza NOM a nie KRR - gdy np. w danym kraju jakiś dzień jest wolny od pracy - np. Wniebowstąpienie w NOM przeniesione na niedzielę - czy można w KRR też tak wyjątkowo zrobić. Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii mając np. po dwa razy niedzielę Chrystusa Króla itp.
Odpowiedź była, że tak, wolno.
Służę linkiem:
http://www.lms.org.uk/resources/articles-on-the-mass/transferred-holy-days-of-obligation-initial-analysis
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: konzeb30 w Listopad 03, 2014, 10:21:41 am
Bez sensu  albo celebra porządna albo  źadna...  :/
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: woland w Listopad 03, 2014, 11:01:16 am
To niektore bractwa powinny całkowicie zaprzestać wszelkich celebr, tyle tam bywa niewielkich ale jednak nadużyć :-)
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: STS w Listopad 04, 2014, 00:03:02 am
Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii

Ciekawe, jaka byłaby odpowiedź Komisji, gdyby ją zapytać, czy tam, gdzie NOM jest odprawiany zdecydowanie częściej niż KRR, można odmawiać Kanon głośno i w języku narodowym (naturalnie "w wyjątkowych przypadkach"), bo wierni są przyzwyczajeni, że tak jest odmawiany na NOM-ie, a inaczej mogliby dostać schizofrenii.
A przyjmowanie Komunii św.? O 11:00 na stojaka i do łapy, a o 15:00 wyłącznie na klęcząco i do ust?! To dopiero jest schizofrenia! Takich "schizofreni" jest mnóstwo, ale jeśli się uzna, że KRR i NOM to dwie harmonizujące ze sobą różne formy jednego rytu, to fakt - trzeba kombinować, żeby nie zwariować.

Cytat: woland
Być może było do wyboru albo uroczyste requiem dzisiaj, albo żadne jutro.
A może wystarczyłoby nie tworzyć sztucznych wyborów, tylko odprawić po prostu Mszę z 21. Niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego?

Cytat: woland
Jak mantra powtarzany, nigdy nie wykazany.
Z tego co mi wiadomo, to PCED powstała w innym celu niż majstrowanie przy Mszale rzymskim - proszę mnie poprawić, jesli się mylę.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Listopad 04, 2014, 00:28:08 am
Dla porządku jeszcze dodam, że w innym piśmie (http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/02/komisja-ecclesia-dei-odpowiada-na.html) (z 2010 r.) PCED na pytanie: "Czy jest dopuszczalne, aby dla Mszy św. w formie nadzwyczajnej używać kalendarza, czytań lub prefacji z Missale Romanum z 1970 roku, zamiast odnośnych tekstów Missale Romanum z 1962?", odpowiada: "Negative".
Zresztą już w Quattuor abhinc annos (1984) była o tym mowa: "Nie wolno dokonywać żadnej zamiany między obrzędami i tekstami obydwu Mszałów".
* * *
A może wystarczyłoby nie tworzyć sztucznych wyborów, tylko odprawić po prostu Mszę z 21. Niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego?

Zwłaszcza że i tak przeważnie Dzień Zaduszny wypada w tygodniu i nikt nie podnosi alarmu, że się coś "traci". Dopiero jak zgodnie z posoborowym kalendarzem wypadnie w niedzielę, a zgodnie z przedsoborowym ma być przeniesiony na poniedziałek, tworzy się sztuczny problem. A niby dlaczego KRR ma się wzorować na NOM? Jeśli ja idę na Mszę w KRR, to znaczy, że mam dość NOM-u i nie potrzebuję przenoszenia jego specyfiki do starej Mszy. A tym, którzy przypadkowo trafiliby na taką Mszę, wystarczy wytłumaczyć, że w Kościele są różne ryty i różne kalendarze. Poza tym w przeciwieństwie do święta Wniebowstąpienia (którego uroczystość zewnętrzną można obchodzić) Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nie łączyło się z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy, więc nie zachodzi tu sytuacja, że jakiś formularz mszalny "zniknie" ze świadomości wiernych.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: woland w Listopad 04, 2014, 09:37:23 am
Panie Andrzej, dziękuję za to dopowiedzenie - nie znałem go. Być może Rzym zezwala na przenoszenie jeśli jest ono incydentalne, a ogólnie oczywiście jest przeciw. Bo bezsensem byłoby stałe sprawowanie KRR wg. nowego kalendarza.

To pismo, któe Pan cytuje to odpowiedź na ogólne zapytanie - czy można używać kalendarza NOM w ogólności i czytań i prefacji. Zapewne w ogólności nie można. Ale w przypadkach jednorazowych już tak. Tak samo, jak można w przypadkach jednorazowych użyć formularzy mszalnych NOM jeśli chce się celebrować mszę w KRR o świętym, którego nie ma w księdze z 1962 roku.
Cytuj
Z tego co mi wiadomo, to PCED powstała w innym celu niż majstrowanie przy Mszale rzymskim - proszę mnie poprawić, jesli się mylę.
Mi nic na temat ten nie wiadomo. Jeśli Pan albo ktoś inn na forum zna treść WSZYSTKICH upoważnień papieskich, jakie otrzymała Komisja i wie, ze ni ma wśród nich tego o czym mowa, to niech mówi, że powstała w innym celu. Ja wiedzy o tym nie mam i uważam, że nie j jestem od rozliczania kompetencji tego urzędu, działającego w imieniu Papieża - a on sam, który się swoją władzą z instytucjami Kurii dzieli.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Listopad 04, 2014, 10:42:57 am
Być może Rzym zezwala na przenoszenie jeśli jest ono incydentalne, a ogólnie oczywiście jest przeciw.

To, na co "Rzym zezwala" jest zgodne z Kodeksem Rubryk i polega na odprawianiu Mszy wotywnej w uroczystość zewnętrzną. Nie da się przenieść np. Wniebowstąpienia Pańskiego czy Bożego Ciała na niedzielę, bo przeniesienie jakiegoś święta dotyczy w pierwszym rzędzie nie Mszy, ale Oficjum. A jakie Oficjum odprawiać w dniu dotychczasowego obchodu? Skąd wziąć np. lekcje Jutrzni?
Dzień Zaduszny, jak już pisałem, nie może mieć uroczystości zewnętrznej, bo nie jest świętem, a tylko świętom ona przysługuje.
Jest coś na rzeczy w pytaniu Pana DNR (i Fidelissa) "Czy katolik może myśleć samodzielnie, niezależnie?" (http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8743.msg192958.html#msg192958). Czy jeśli x. Perl pisze, że coś "seems legit...", pardon, "seems logical", to należy zamknąć oczy na rzeczywistość i przyjąć jego gołosłowne twierdzenia?

Tak samo, jak można w przypadkach jednorazowych użyć formularzy mszalnych NOM jeśli chce się celebrować mszę w KRR o świętym, którego nie ma w księdze z 1962 roku.

Przecież zgodnie z instrukcją Universae Ecclesiae jest to dopiero pieśń przyszłości:
"25. Do Mszału z 1962 r. można i należy włączać nowych świętych i niektóre nowe prefacje, zgodnie z normami, które zostaną wskazane w terminie późniejszym".

Również Benedykt XVI w swym liście do biskupów bymnajmniej nie twierdzi, że z formularzy o świętych i prefacji można już korzystać:
"Obie Formy Rytu Rzymskiego mogą się przecież wzajemnie ubogacać: nowi święci i niektóre z nowych prefacji powinny zostać uwzględnione w starym Mszale. Komisja Ecclesia Dei, w łączności z organami poświęconymi usus antiquor będzie badać praktyczne możliwości w tym zakresie.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: STS w Listopad 04, 2014, 10:57:43 am
To pismo, któe Pan cytuje to odpowiedź na ogólne zapytanie - czy można używać kalendarza NOM w ogólności i czytań i prefacji. Zapewne w ogólności nie można. Ale w przypadkach jednorazowych już tak. Tak samo, jak można w przypadkach jednorazowych użyć formularzy mszalnych NOM jeśli chce się celebrować mszę w KRR o świętym, którego nie ma w księdze z 1962 roku.
A czy można w przypadkach jednorazowych użyć formularzy mszalnych KRR do celebrowania Mszy w NOM o świętym, którego nie ma w nowym mszale? I wyprzedzając odpowiedź - dlaczego nie można, skoro można (według Pana) w drugą stronę? A wyobraźmy sobie parafię, w której co niedzielę jest i KRR i NOM - czy można w tym przypadku celebrować w NOM niedzielę Chrystusa Króla w ostatnią niedzielę października, żeby wierni nie nabawili się schizofrenii? Itd, itd...

Cytat: woland
Jeśli Pan albo ktoś inn na forum zna treść WSZYSTKICH upoważnień papieskich, jakie otrzymała Komisja i wie, ze ni ma wśród nich tego o czym mowa, to niech mówi, że powstała w innym celu. Ja wiedzy o tym nie mam i uważam, że nie j jestem od rozliczania kompetencji tego urzędu, działającego w imieniu Papieża - a on sam, który się swoją władzą z instytucjami Kurii dzieli.
A gdyby np. mój proboszcz wydał taki indult lokalnej grupie SP - oponowałby Pan, czy nie? A skąd Pan mógłby wiedzieć, czy mój proboszcz nie ma specjalnego upoważnienia papieskiego w tej materii? Nie Pan jest wszak od rozliczania go z jego zadań.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Styczeń 05, 2015, 13:41:49 pm
Czwartkowe Msze trydenckie w katedrze o godz. 16.00 zostają zawieszone do końca stycznia 2015 r.

http://missa.pl/index.php/7-glowna/313-informacja-21-12-2014.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Styczeń 29, 2015, 10:38:53 am
Po ponad trzymiesięcznej przerwie ponownie w kościele pw. Świętego Krzyża w Świdnicy odprawiono Mszę św. trydencką. Kościół przeszedł gruntowny remont. Odnowiono ściany świątyni, odkurzono ołtarze, wymieniono instalację elektryczną. Do odświeżenia została jeszcze ceglana opaska zdobiąca wnętrze.

Trydencka znowu w Krzyżu
(...)
http://swidnica.gosc.pl/doc/2335331.Trydencka-znowu-w-Krzyzu
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Luty 04, 2015, 16:46:20 pm
Cytuj
Czwartkowe Msze trydenckie w katedrze o godz. 16.00 zostają zawieszone do końca stycznia 2015 r.

http://missa.pl/index.php/7-glowna/313-informacja-21-12-2014.html


Po przerwie czwartkowe Msze powracają do Katedry

5.02.2015 - Św. Agaty Dziewicy i Męczennicy

http://missa.pl/index.php/7-glowna/319-5-02-2015-sw-agaty-dziewicy-i-meczennicy.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Luty 13, 2015, 21:18:23 pm
W tym miesiącu wyjątkowo Msza będzie celebrowana w Świdnicy 15.02.2015 (Niedziela Pięćdziesiątnicy) o godzinie 11.00 w Kościele Krzyża Świętego.

Mszy 22.02.2015 nie będzie.


http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/321-15-02-2015-niedziela-piecdziesiatnicy-msza-w-swidnicy.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Marzec 16, 2015, 12:03:06 pm
19.03.2015 - św. Józefa, Oblubieńca N.M.P.

W uroczystość św. Józefa, który jest Patronem Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej czwartkowa Msza trydencka z udziałem scholi cantorum będzie sprawowana w kościele św. Krzyża o godz. 19.00.
(...)
http://missa.pl/index.php/7-glowna/326-19-03-2015-sw-jozefa-oblubienca-n-m-p.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Marzec 28, 2015, 10:59:50 am
29 marca - 2. Niedziela Męki Pańskiej czyli Niedziela Palmowa.

ZAPRASZAMY DO ŚWIDNICY

Godzina 11.00  w kościele Krzyża Świętego.


http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/327-2-niedziela-meki-panskiej-czyli-niedziela-palmowa.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Kwiecień 04, 2015, 11:28:31 am
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - Msza w Świdnicy

Zapraszamy do Świdnicy do kościoła Krzyża Świętego. Godzina 11.00

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/329-niedziela-zmartwychwstania-panskiego-msza-w-swidnicy.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: porys w Kwiecień 06, 2015, 20:26:21 pm
Czyżby Msza Trydencka w Świdnicy była teraz celebrowana  część\ciej niż 1 niedziele w miesiącu? (nie piszę, o Mszach coczwartkowych w Katedrze).
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Kwiecień 06, 2015, 21:25:37 pm
Wszystko jest po staremu, teraz był wyjątek bo Wielkanoc
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 18, 2015, 11:12:46 am
Zmiana terminów Mszy w Świdnicy w miesiącu czerwcu

W czerwcu Msza Święta będzie sprawowana 21.06. a nie 28.06. Zapraszamy

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/340-zmiana-terminow-mszy-w-swidnicy-w-miesiacu-czerwcu.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Czerwiec 19, 2015, 21:14:51 pm
Ks. Julian Nastałek:  W lipcu w kościele Krzyża Św. w Świdnicy odbędą się warsztaty tradycyjnej ministrantury. Zapraszamy chętnych z całej Diecezji Świdnickiej oraz spoza jej granic. Zgłoszenia przez formularz kontaktowy ( http://www.missa.pl/index.php/kontakt.html ) . Szczegóły podamy wkrótce.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=593038987465963&id=223533237684119
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Październik 31, 2015, 22:15:20 pm
We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2.11) o godz. 19.00 w kościele Krzyża Św. będzie celebrowana uroczysta Msza św. trydencka żałobna Requiem z obrzędem absolucji za zmarłych. Oprawę muzyczną zapewnia katedralna schola cantorum.

(http://www.missa.pl/images/20151102_req.png)

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/354-ogloszenia.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 01, 2015, 13:35:42 pm
Po raz pierwszy w Świdnicy została przygotowana Wigilia Uroczystości Wszystkich Świętych. Zadbali o to duszpasterze związani z Duszpasterstwem Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej.

Świętość znaczy normalność
(...) przeciwieństwem świętego wcale nie jest grzesznik ale obłudnik, hipokryta. – Człowiek, który nie jest sobą – podkreślił wyjaśniając etymologię słowa "hipokryta".
http://swidnica.gosc.pl/doc/2796370.Swietosc-znaczy-normalnosc

Galeria zdjęć:
http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/2796253.Wigilia-Wszystkich-Swietych


Też w temacie, rozmowa z ks. Zbigniewem Chromym o duszach czyśćcowych i odpustach.

Jest więź, czyli jak pomóc tym, co w czyśćcu...
(...)
http://swidnica.gosc.pl/doc/2796649.Jest-wiez-czyli-jak-pomoc-tym-co-w-czysccuA jutro 2.XI. będzie celebrowana uroczysta Msza św. trydencka żałobna Requiem z obrzędem absolucji za zmarłych.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 02, 2015, 23:13:30 pm
Wypatrzyłam, nie wiem kto zrobił, zdjęcie z dzisiejszej Mszy św. Requiem:

(http://images76.fotosik.pl/38/74d69fccbb6ef6d8gen.jpg)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/74d69fccbb6ef6d8
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 03, 2015, 09:52:04 am
Trydencka Msza żałobna była okazją do modlitwy za zmarłych i refleksji nad odpowiedzialnością za życie.

Za 20 lat nie będą zamawiać Mszy św.
(...)
http://swidnica.gosc.pl/doc/2799523.Za-20-lat-nie-beda-zamawiac-Mszy-swGaleria zdjęć:

http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/2799382.Trydencka-Msza-zalobna
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Grudzień 17, 2015, 10:26:35 am
Ogłoszenia gruszień 2015

1. Katecheza dla dorosłych w środę 16 grudnia - ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek: „Spolszczony" Chrystus Król Piotra Natanka

Nie wiem dlaczego w tytule tylko spolszczony Chrystus Król Piotra Natanka? Przecież pierwszym, który spolszczył Chrystusa króla był już śp. ks. Kiersztyn i wszyscy inni co za tym poszli, a ks. Natanek był wiernym uczniem ks. Kiersztyna, który poszedł w dalsze "wizje" swojej wiernej i można powiedzieć, ze uczeń przewyższył nauczyciela. Nie będę dociekać dlaczego tak, a nie inaczej w tytule, znalazłam ten wykład, który można przeczytać tu:

http://www.lexcredendi.pl/index.php/30-aktualnopci/240-konferencja-4-listopada-2015


2. Czwartkowe Msze trydenckie w katedrze zostają zawieszone do końca stycznia.

3. Celebracje Mszy trydenckich w okresie świątecznym:

- 27 grudnia 2015, godz. 11.00 – Świdnica, kościół Krzyża Św.

- 3 stycznia 2016, godz. 16.00 – Kłodzko, kaplica św. Marii Magdaleny


Faktycznie, oferta "ogromna"  ::)  :o

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/358-ogloszenia-gruszien-2015.html

Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Styczeń 05, 2016, 12:50:23 pm
Aktualności

6.01.2016 - Objawienie Pańskie - Msza w Świdnicy

Zapraszamy do kościoła pw. Świętego Krzyża w Świdnicy.

Dnia 6.1.2016 o godzinie 11.00.


http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/361-6-01-2016-objawienie-panskie-msza-w-swidnicy.html

Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Styczeń 30, 2016, 14:34:18 pm
31.01.2016 - NIEDZIELA SZEŚĆDZIESIĄTNICY

Msza św. w kościele Krzyża Świętego, godz. 11:00.

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/363-31-01-2016-niedziela-szescdziesiatnicy.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Luty 04, 2016, 11:36:37 am
Aktualności

Wznowienie czwartkowych Mszy.

Informujemy, iż  po przerwie wznawiamy Msze trydencką w Świdnicy. Zapraszamy dziś 04.02. do Katedry w Świdnicy, godz. 16:00.

http://www.missa.pl/index.php/7-glowna/364-wznowienie-czwartkowych-mszy.html

Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Marzec 16, 2016, 19:51:48 pm
19 marca (sobota), w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który jest Patronem Duszpasterstwa będzie celebrowana Msza św. trydencka w kościele św. Krzyża o godz. 14.00.

27 marca, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza św. będzie sprawowana o godz. 11.00 w kościele św. Krzyża.

http://missa.pl/index.php/7-glowna/368-ogloszenia-duszpasterskie.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Luty 02, 2017, 11:39:14 am
Od 1 lutego 2017 r. wracają  czwartkowe Msze św. w katedrze świdnickiej.

Dziś 2.02.2017 - OCZYSZCZENIE NAJŚW. MARYI PANNY - Msza św. o godz. 16:00 w katedrze świdnickiej.

Według przepisów Starego Testamentu każdy pierworodny chłopiec należał do Boga. Rodzice musieli go przedstawić w świątyni i wykupić, składając na ofiarę baranka lub parę gołąbków. Ponadto matka, która wydała na świat dziecko, składała ofiarę oczyszczenia. Najświętsza Rodzina poddała się tym przepisom. Obecny w świątyni starzec Symeon poznał Zbawiciela świata i nazwał Go „Światłem na oświecenie pogan".

Słowa te dały początek obrzędowi poświęcenia świec i uroczystej procesji ku czci Chrystusa — Światłości świata, która odbywała się w Jerozolimie już w IV wieku. Z Jerozolimy zwyczaj odbywania procesji przeszedł do Konstantynopola, a stamtąd na Zachód. Poświęcenie świec powstało później. Świece te stanowią sakramentale rzeczowe. Zapala się je przy konających oraz w czasie burzy. Stąd powstały ludowe nazwy „gromnice" i „Święto Matki Bożej Gromnicznej".

http://missa.pl/index.php/7-glowna/392-2-02-2017-oczyszczenie-najsw-maryi-panny.html

Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: yukoma w Czerwiec 14, 2017, 20:50:49 pm
czy jutro będzie odprawiana Msza św w katedrze o godz.16.00?
może ktoś się orientuje...
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lipiec 20, 2017, 12:07:18 pm
Ogłoszenia - lipiec i sierpień 2017

Msze czwartkowe o 16.00 w katedrze są zawieszone w sierpniu. Msza 22 lipca (sobota) w Kłodzku o 15.00 (z okazji święta tytułu kaplicy św. Marii Magdaleny). Msza 30 lipca w kościele Krzyża św. w Świdnicy o 11.00. Msza 6 sierpnia w Kłodzku o 16.00.

http://missa.pl/index.php/7-glowna/400-ogloszenia-lipiec-i-sierpien-2017.html22.07.2017 - św. Marii Magdaleny

(http://missa.pl/images/klodzko_marii_magdaleny.jpg)

Zapraszamy do Kłodzka, 22.07.2017, godzina 15.00

Liturgia łacińska utożsamia Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą, o której opowiada św. Łukasz, i z siostrą Łazarza. Maria Magdalena należała do grupy niewiast, które dbały o doczesne potrzeby Chrystusa i Apostołów. Była obecna przy śmierci Zbawiciela na Kalwarii, a w dzień zmartwychwstania została zaszczycona pierwszym zjawieniem Zmartwychwstałego. Na przykładzie św. Marii Magdaleny widzimy, że droga świętości jest otwarta także przed grzesznikami.

http://missa.pl/index.php/7-glowna/401-22-07-2017-sw-marii-magdaleny.html
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Wrzesień 05, 2017, 14:53:21 pm
Od września Msze czwartkowe o godz. 16.00 w katedrze  wracają.

Missa solemnis - X lat Summorum Pontificum w Diecezji Świdnickiej.

12 września (Najświętszego Imienia Maryi) godz. 19:00. Kościół św Krzyża w Świdnicy, dawniej Komandoria Krzyżowców dziś Caritas ul. Westerplatte 4-6.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Wrzesień 07, 2017, 15:03:03 pm
7 września 2017 r. J.E. Ksiądz Biskup Adam Bałabuch dokonał konsekracji pateny i kielicha ufundowanych przez duchowieństwo i wiernych Duszpasterstwa. Pierwszy raz zostaną użyte podczas Mszy św. 12 września o godz. 19.00 w kościele Krzyża Św. w Świdnicy. Deo gratias!

(https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/21462557_1407547942615970_3449089068428944756_n.jpg?oh=6565915e73056c817fb89a883854081e&oe=5A195277)

https://www.facebook.com/223533237684119/photos/a.1407547965949301.1073741870.223533237684119/1407547942615970/?type=3&theater
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Wrzesień 13, 2017, 19:13:57 pm
10 lat w służbie Tradycji

W kościele pw. Krzyża św. we wspomnienie imienia NMP tradycjonaliści świętowali dekadę swojej działalności w diecezji.

Mszy św. przewodniczył ks. Julian Nastałek z asystą ks. Łukasza Basistego i kapłana z diecezji legnickiej. Do liturgii użyto kielicha i pateny, zakupionych przez wiernych jako wotum za 10 lat duszpasterstwa, które poświęcił bp Adam Bałabuch. Mszy św. towarzyszył śpiew Scholi Cantorum "Exultet", a homilię wygłosił ks. Zbigniew Chromy przypominając znaczenie Maryi w historii Polski i całej Europy.

- Spotykamy się dziś tutaj na modlitwie, a 334 lata temu już było po wszystkim. 12 września 1683 r. nasze wojska, dowodzone przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem zwyciężyły nawałę islamską. Mało kto wie, jak do tego doszło. Warunki były niesprzyjające, a tym który zadecydował, że ostatecznie Jan III Sobieski poszedł pod Wiedeń, był jego spowiednik, a dziś święty Stanisław Papczyński. Kto śledził życiorys założyciela marianów, ten wie, że miał on przywilej widywać Matkę Bożą przy różnych sytuacjach. Jemu też Matka Boża obiecała, że jeśli król pójdzie pod Wiedeń, okryje się chwałą - mówił ks. Zbigniew.

Przypomniał także inne objawienia, w których nieco wcześniej wielkiej świętej Małgorzacie Marii Alacoque sam Jezus powiedział, że ponieważ Europa sprzeniewierzyła się Bożemu prawu, to na 500 lat odda ją w ręce islamskie. Wówczas święta wielokrotnie ponawiała akty pokutne, by do tego nie doszło. Przy kolejnym objawieniu Jezus powiedział świętej, że zmienił zdanie, ponieważ jest taki król, który zwycięstwo nad najeźdźcą nie przypisze sobie, ale Jezusowi i Jego Matce. Odniósł tę historię także do współczesnych problemów migracyjnych, wyrażając nadzieję, że i tym razem zawierzając Maryi odniesiemy zwycięstwo.

Przypomnijmy, że w diecezji świdnickiej celebracje Mszy św. według dawnych ksiąg rozpoczęły się w maju 2007 r. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu na mocy indultu wydanego przez biskupa świdnickiego. Mszę św. sprawował wówczas ks. dr Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. O tym jak wyglądały dalsze losy duszpasterstwa można będzie przeczytać w świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego już 24 września (38/2017).

http://swidnica.gosc.pl/doc/4182601.10-lat-w-sluzbie-Tradycji


Galeria zdjęć:

(http://wf3.xcdn.pl/files/17/09/13/307774_ymH7_20170912_15_69.jpg)

http://swidnica.gosc.pl/gal/pokaz/4182610.Uroczysta-Msza-sw-w-kosciele-pw-Krzyza-Swietego#gt


Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Jarod w Wrzesień 14, 2017, 11:01:40 am
Diecezja świdnicka to ewenement.

Jest tam duszpasterstwo ze statutem, zaangażowani kapłani, robią mnóstwo eventów i szumu, ale.... Mszy coniedzielnej nadal nie ma w żadnym miejscu diecezji.

Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Wrzesień 16, 2017, 23:35:33 pm
No nie ma co niedzielnej, jedna w Świdnicy w czwartą niedzielę m-ca i druga w Kłodzku w pierwszą niedzielę m-ca i te co czwartkowe w katedrze. Ale przecież są księża co potrafią odprawiać. ks. Chromy został proboszczem w Wałbrzychu i na razie cisza, może grunt przygotowuje? - nie wiem. Drugi inny jest też w Wałbrzychu i nic. W mojej parafii też jest, na powyższym zdjęciu patrząc na monitor po lewej stronie ks. Juliana. No ale u mnie to już proboszcz pozamiatał - a po co?
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Wrzesień 26, 2017, 22:02:39 pm
29 września -  In Dedicatione S. Michaelis Archangelis

(https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/21762197_1421559534548144_3764512577574734926_n.jpg?oh=4ff7fd56dbc18bcde01252f5a5c1d39f&oe=5A4E7929)

Msza święta 29 września (piątek) o godzinie 17:00 - Kościół św Krzyża w Świdnicy,  ul. Westerplatte 4-6.

https://www.facebook.com/events/236424056884353/permalink/236424073551018/?action_history=null
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Październik 30, 2017, 15:56:35 pm
(https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/22688644_1445728515464579_8656192367444688728_n.jpg?oh=a86b0ce0d053aae2be28897bf4dfc066&oe=5AA74F7B)
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA - Duszpasterstwo przechodzi na NOM?
Wiadomość wysłana przez: Jarod w Maj 20, 2018, 09:49:29 am
http://swidnica.gosc.pl/doc/4741244.Tym-razem-w-jezyku-polskim

Tym razem w języku polskim

"Już po raz trzeci Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej postanowiło celebrować Mszę św. wigilijną Pięćdziesiątnicy na wzór Wigilii Paschalnej."

Tutaj fotki: http://swidnica.gosc.pl/gal/pokaz/4741253.Wigilia-Uroczystosci-Zeslania-Ducha-sw/10#gt

Duszpasterstwo ze Świdnicy przechodzi na NOM? To pewne novum na polskim gruncie...
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: _Michał_ w Maj 20, 2018, 12:34:36 pm
Jeśli dobrze rozumiem, to w minionych latach mieli trydencką Mszę wigilijną obudowaną tym czy owym, ale nie Wigilię przedpiusową. Teraz natomiast chcieli mieć faktyczną Wigilię z mszału, ale że (niby) do przedpiusowej trzeba mieć specjalne pozwolenie, to sięgnęli po tę z NOM-u (2008), czy tak? Jeśli tak, to szkoda, bo to dobry rok na powrót do form przedpiusowych – z pozwoleniem czy bez. A przynajmniej versus Deum ta Msza była? (Ze zdjęć ciężko stwierdzić)…
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Natanael w Maj 20, 2018, 13:05:55 pm
W poprzednich latach też to duszpasterstwo odprawiało NOM. Odprawiano versus Deum. Sytuacja ta jest jednak pod dwoma względami komiczna. Oto z dwóch mszałów (Jana XXIII z 1962 roku i Benedykta XVI z 2008 roku), to właśnie ten drugi oferuje zdecydowanie bogatsze obrzędy wigilii. Po drugie, o dziwo to właśnie Duszpasterstwo Tradycji stało się jedynym (albo jednym z niewielu) miejsc w diecezji, gdzie w pełni wykorzystano możliwości celebracji rozbudowanej wigilii jakie daje najnowszy (sic!) mszał. Podejrzewam, że różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym mimo zapewne organizacji różnych czuwań modlitewnych nawet nie wiedzą, że NOM pozwala na takie coś.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: _Michał_ w Maj 20, 2018, 14:47:58 pm
Oto z dwóch mszałów (Jana XXIII z 1962 roku i Benedykta XVI z 2008 roku), to właśnie ten drugi oferuje zdecydowanie bogatsze obrzędy wigilii.

Tak samo jest z Wigilią paschalną, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę czytań. Po prostu Mszał z 1962 r. to było pole do eksperymentów, część z których została słusznie cofnięta w kolejnych edycjach NOM-u.
Tytuł: Odp: ŚWIDNICA
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Wrzesień 24, 2018, 13:14:49 pm
29 września -  In Dedicatione S. Michaelis Archangelis

Msza święta 29 września (sobota) o godzinie 17:00 - Kościół św Krzyża w Świdnicy,  ul. Westerplatte 4-6.

https://www.facebook.com/events/230791614453103/