Forum Krzyż

Disputatio => Sprawy ogólne => Wątek zaczęty przez: Richelieu w Marzec 07, 2009, 17:21:00 pm

Tytuł: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Richelieu w Marzec 07, 2009, 17:21:00 pm
http://wiadomosci.onet.pl/1929834,12,pius_xii_interesowal_sie_takze_dobrem_zydow,item.html [PAP, POg/12:03]:

Pius XII "interesował się także dobrem Żydów"

Odnaleziono kolejny dokument, świadczący o zainteresowaniu papieża Piusa XII losem Żydów w czasie II wojny światowej - poinformowało "Il Giornale".

Włoska gazeta ujawniła, że w archiwum pisma jezuitów "Civilta Cattolica" jego historyk ksiądz Giovanni Sale znalazł zapiski szefa tego magazynu z czasów wojny, księdza Giacomo Marteganiego.

Pod datą 1 listopada 1943 roku ksiądz Martegani, który widywał się z papieżem dwa razy w miesiącu, zapisał po kolejnej audiencji w Watykanie, że Pius XII "interesował się także dobrem Żydów".

To sformułowanie o wielkim znaczeniu - oceniło "Il Giornale" zwracając uwagę na to, że do rozmowy tej doszło dwa tygodnie po łapance w rzymskim getcie.

Gazeta przypomniała, że po tych wydarzeniach papież wezwał ambasadora niemieckiego i interweniował nieoficjalnymi kanałami, by wstrzymać łapanki.

Dziennik dodał, że zaraz po tym, co się stało w getcie w Wiecznym Mieście, otwarte zostały drzwi klasztorów i domów zakonnych, w których udzielono gościny ukrywającym się Żydom. Do 155 domów zakonnych przyjęto 4447 Żydów.

To jedno zdanie z zapisków zostało ujawnione przez "Il Giornale" kilka dni po tym, gdy amerykańska fundacja "Pave the way" poinformowała o odkryciu zapisków z dziennika, prowadzonego przez siostry jednego z klasztorów w Rzymie. W listopadzie 1943 roku anonimowa kronikarka zapisała w nim: "Ojciec Święty pragnie ocalić swoje dzieci, także Żydów, i nakazuje, by klasztory udzielały gościny prześladowanym". W zapiskach znajduje się także lista 24 osób, przyjętych do klasztoru w reakcji na apel papieża.

Dyskusja na temat roli Piusa XII, oskarżanego przez niektóre środowiska o milczenie wobec holokaustu, nasiliła się w ostatnim czasie wraz z zakończeniem jego procesu beatyfikacyjnego w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecnie pod dokumentem brakuje jedynie podpisu Benedykta XVI.

W piątek poinformowano, że papież podczas swej wizyty w jerozolimskim Instytucie Pamięci Jad wa-Szem (Yad Vaszem) nie wejdzie do jego części muzealnej, ponieważ znajduje się tam budzący protesty Watykanu podpis pod portretem Piusa XII, w którym zarzuca się mu milczenie wobec zagłady Żydów.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: s.Małgorzata w Marzec 07, 2009, 17:32:04 pm
To udawadnianie, że Papież Pius XII pomagał Żydom na niewiele się zda. Oni, mając chyba wyrzuty sumienia ( ci bogaci w USA wiedzieli a nie pomogli!) i tak będą obwiniać KK.
Dobrze byłoby, gdyby ktoś odnalazł mowę dziękczynna dla Piusa XII wygłoszoną przez...Goldę Meir tuż po wojnie, gdy jeszcze nie było "mody" na antysemityzm.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Marzec 07, 2009, 18:19:58 pm
http://www.rp.pl/artykul/272263.html
Rzeczpospolita przy okazji odnalezionego dokumentu przytacza opinię Efraima Zuroffa, szefa Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie: "Być może papież uratował tych ludzi. Ale nie o to chodzi w tej całej dyskusji. Mamy za złe Piusowi XII to, że publicznie nie potępił narodowego socjalizmu, Hitlera i Holokaustu".

Według logiki Żydów Papież popełnił więc grzech niewybaczalny: ratował ludzi, a powinien przecież zamiast tego zająć się "publicznym potępianiem " (co by na pewno Żydom dużo pomogło...).
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Alagor w Marzec 07, 2009, 18:25:55 pm
Przecież to, że ratował Żydów to żadna nowość. Teraz tylko są na to kolejne dowody.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: kurak w Marzec 10, 2009, 09:54:28 am
http://www.fronda.pl/news/czytaj/czy_pius_xii_jest_obiektem_zydowskiej_obsesji
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Jean Gabriel Perboyre w Marzec 10, 2009, 09:57:34 am


Według logiki Żydów Papież popełnił więc grzech niewybaczalny: ratował ludzi, a powinien przecież zamiast tego zająć się "publicznym potępianiem " (co by na pewno Żydom dużo pomogło...).

Panie casimirus przeciez dzisiaj wiekszosc dzialan rzadow zachodnich w jakiejkolwiek bulwersujacej sprawie, polega na "publicznym potepianiu", "nocie protestujacej" i sa to juz najciezsze dziala. Czemu sie wiec pan dziwi  hehe
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: siloam w Czerwiec 12, 2009, 19:28:31 pm
Cytuj
W Rzymie przedstawiono książkę broniącą Piusa XII
KAI/jad

Milczenie komunistów i aliantów zachodnich w sprawie zagłady Żydów przyczyniło się do powstania tzw. czarnej legendy Piusa XII - stwierdził kard. Bertone podczas prezentacji książki "W obronie Piusa XII – dowody historyczne".
Jego zdaniem nieczyste sumienie bloku sowieckiego w sprawie zagłady narodu żydowskiego było powodem, dla którego Moskwa i jej sojusznicy lansowali tezę o milczeniu Papieża wobec Szoah.
Giovanni Maria Vian, redaktor naczelny dziennika „L’Osservatore Romano”, na którego łamach ukazały się zebrane w książce teksty, zwrócił natomiast uwagę na zupełne odwrócenie wizerunku Piusa XII po 1963 r. „Jego zdecydowana antykomunistyczna postawa sprawiła, że propaganda sowiecka zaczęła go przedstawiać jako wspólnika nazistów i dokonywanych przez nich zbrodni” – stwierdził Vian.

O „historycznej manipulacji, którą dopiero trzeba wyjaśnić”, mówił z kolei współautor książki, Paolo Mieli, były redaktor naczelny „Corriere della Sera”. Zauważył, że „na ławie oskarżonych powinni zasiąść Roosevelt i Churchill i być sądzeni za to, że nie wypowiedzieli się dostatecznie jasno w sprawie antyżydowskich prześladowań”. „Świat anglosaski nie uznał zasług Piusa XII, a świat sowiecki ukrył je, poirytowany antytotalitaryzmem papieża i Kościoła” – podkreślił włoski dziennikarz.

Mówiąc o toczącej się dyskusji na temat postawy Piusa XII wobec Żydów, kardynał sekretarz stanu przypomniał, że żydowscy naukowcy do tej pory nie przejrzeli watykańskich archiwów z lat 1930-39. Dodał zarazem, że trwają prace nad udostępnieniem badaczom dalszych materiałów, obejmujących czas do 1945 r., o co zabiega Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Wymaga to długiego czasu, uprzedził watykański sekretarz stanu, zapewniając, że kiedy to tylko będzie możliwe, materiały zostaną udostępnione „badaczom, a nie awanturnikom”.

Kard. Bertone stwierdził, że zaprezentowana wczoraj książka jest ważnym głosem w zrozumieniu postawy Piusa XII. Zaznaczył, że w jego sprawie Stolica Apostolska nie zamierza uciekać się „ani do apologii, ani do hagiografii, lecz pragnie ukazać rygorystyczne odtworzenie faktów i dokładną ich interpretację”. Podkreślił zarazem, że „postawa Piusa XII wobec holokaustu nie wynikała ze strachu czy zmowy, lecz była ścisłą kalkulacją, mającą ostatecznie ocalić jak największą liczbę Żydów”.

Nawiązał do tego również P. Mieli, mówiąc, że w przedziwny sposób zaginęły świadectwa ludzi, którzy w Rzymie zostali ocaleni z zagłady dzięki pomocy Kościoła. Zauważył jednocześnie, że wszelka dyskusja o Piusie XII jest wciąż bardzo trudna, ponieważ już samo wypowiedzenie jego imienia sprawia, iż „debata historyczna zaczyna przybierać gorące tony”.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: marcin w Czerwiec 12, 2009, 19:42:58 pm
raz podczas świętej spowiedzi usłyszałem od kapłana słowa które są truizmem ale często o nich się zapomina "świat nie stanie się lepszy od samego mówienia ale od działania". Ci żydzi którzy opluwają PIUSA XII nie mają wcale na uwadze prawdy historycznej, not protestujących... ci ludzie chcą uwagi, możliwe że  pieniędzy i przede wszystkim pozycji jedynych ofiar IIWŚ, ofiary której nikt nie pomógł. Uznanie że Kościół ratował żydów w czasie IIWŚ odbiera im coś na wzór niepokalanego cierpiętnictwa. Holocaust przestaje być dziełem wszystkich ludzi skierowanym w jeden naród a zaczyna być jednym z wielu ludobójstw, który niczym szczególnym nie rożni się od tego co Turcy robili Ormianom, co się działo w Rwandzie itd. To jest walka o RELIGIE holocaust.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: natasz w Czerwiec 12, 2009, 20:06:34 pm
Do postu powyżej :
Zgadzam się w stu procentach, że holocaust niczym nie różni się od innych ludobójstw, wszystkie są równie odrażające i godne potępienia. Natomiast zupełnie nie rozumiem co kryje się pod pojęciem RELIGIA holocaust, mogę prosić o wyjaśnienie?
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: eire00 w Czerwiec 12, 2009, 20:13:10 pm
Do postu powyżej :
Zgadzam się w stu procentach, że holocaust niczym nie różni się od innych ludobójstw, wszystkie są równie odrażające i godne potępienia. Natomiast zupełnie nie rozumiem co kryje się pod pojęciem RELIGIA holocaust, mogę prosić o wyjaśnienie?

Niektórzy Żydzi uważają, że morderstwo Żydów podczas II Wojny Światowej było rzeczą zupełnie wyjątkową w historii świata i nadają temu znaczenie wręcz religijne, ciągle to podkreślają i przeżywają. Do tego stopnia, że obrosło to w nadbudowę "dogmatyczną" (liczba zabitych, metody zabijania niepowtarzalność w historii, etc.) i każda próba dyskusji na ten temat w sposób inny niż linia "dogmatyczna" kończy się potępieniem ze strony środowisk żydowskich i wielu mediów...
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Kalistrat w Czerwiec 12, 2009, 20:16:19 pm
@ natasz
Chodzi o to, że wsród żydów istnieje swego rodzaju kult szoah, który jest największą świętością. Można tylko potakiwać, ale nie dyskutować. Nie można powiedzieć nic, co by się żydom nie podobało, bo od razu jest się "antysemitą" itd. Właśnie kult szoah nie pozwala żydom pamiętać, że były także inne ludobójstwa, także godne potępienia, a już w ogóle zapomina się o pogromach chrześcijan.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: natasz w Czerwiec 12, 2009, 21:23:04 pm
eire00 : Cóż fanatyzm występuje wszędzie, mam chyba jednak szczęście, bo zdarzyło mi się dyskutować z pewnymi znanymi osobami ze środowiska żydowskiego na temat holocaustu i takiego dogmatycznego podejścia nie zauważyłem. Ale niewątpliwie jest racja w tym, że w ogólności temat ten jest wielce drażliwy, co staram się zresztą zrozumieć (wyobrażając sobie jak by to było, gdyby ktoś np. publicznie negował dane dot. zbrodni katyńskiej). 

Kalistrat :
Czy taka generalizacja jest konieczna? Na pewno w środowisku żydowskim są osoby o takim nastawieniu, ale czy to powód do uogólniania takiej postawy na resztę?
Wiem też, że żydzi koncentrują swoją historyczną uwagę na zagładzie, ale nie posunąłbym się tak daleko, by stwierdzić, że zapominają o innych wydarzeniach. Jeżeli chce Pan konkretnych przykładów, to mogę je dostarczyć na żądanie.

Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: eire00 w Czerwiec 13, 2009, 00:12:51 am
ad natash:

obawiam się, że dotyczy to ZNACZNEJ części opiniotwórczych środowisk żydowskich, taka moja obserwacja...
i daleko przerasta to wrażliwość na bolesne wydarzenie historyczne...
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Gromit w Czerwiec 16, 2009, 13:05:49 pm

Dobrze byłoby, gdyby ktoś odnalazł mowę dziękczynna dla Piusa XII wygłoszoną przez...Goldę Meir tuż po wojnie, gdy jeszcze nie było "mody" na antysemityzm.
Przeglądałem niedawno rocznik "Przewodnika Katolickiego" z 1958. Oprócz - zupełnie przecież naturalnego w katolickim czasopiśmie - pochwał pod adresem Zmarłego, jako rzecz zupełnie oczywista, jest tam podkreślana żałoba wśród Żydów, którym tyle dobra wyświadczył Pius XII w czasie wojny.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Tato w Czerwiec 16, 2009, 13:48:22 pm
Czy to pan Gromit z ff? Witamy serdecznie :)

Witamy witamy :)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Sierpień 08, 2009, 15:16:02 pm
(http://2.bp.blogspot.com/_-B263RVOeyw/SbU7VfVdjrI/AAAAAAAACN4/huuZ9fs-4OE/s1600/ATgAAADWZRx5yiNSmxkDlHX6vIYrvApBuv3e8zilHCyy4zx_dCDwyH8ElEkK4fb6nXIXw0jTx2spPeJVKDsX-BMRnmp5AJtU9VD35DbDemPPXZujXNBCOFL7XesvCw.jpg)

(http://4.bp.blogspot.com/_l8DKOk_Hh5o/SbV_ofQzMzI/AAAAAAAAAUY/G7VBakcM1nk/s1600/pio12-06.jpg)

"Chodź, no chodź..." :)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: fr. Antoninus OP w Sierpień 08, 2009, 15:40:57 pm
1. niestety w Yad Vashem jest tylko jedna tablica ze zdjeciem Piusa XII oraz z tekstem wlasnie takim, ze chociaz nie popieral eksterminacji Zydow, to jednak oficjalnie niczego nie potepial. a, no i wspomniane jest, ze gdy byl nuncjuszem w Niemczech, to nawet Watykan podpisal konkordat z nimi. Gdyby publicznie wypowiedzial sie o Hitlerze, to w ogole KK, pod wplywem Papieza wiecej by zrobil dla Zydow...

2. kazdy w miare rozsadny Zyd nie bedzie mowil o religii Holocaustu, co najwyzej sami zydowscy filozofowie i teologowie (Jaspers, Jonas, Levinas, Heschel, potem moze Habermas) zastanawiali sie, "co po Auschwitz?", gdzie jest teraz ich Jahwe i dlaczego do tego dopuscil. stad rozne kocepcje: a to  smierci czy meczenstwa Boga wraz z umeczonymi w obozach, wycofania (cincum), czy nawet opuszczenia przez Boga swego narodu. tak przynajmniej sadzi sporo profesorow z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. ale bogaci Zydzi amerykanscy maja swoje zdanie, w ramach wyrzutow sumienia funduja kolejne pomniki i muzea i rozwijaja ten swoisty "kult".
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: jwk w Sierpień 08, 2009, 15:43:16 pm
Według logiki Żydów Papież popełnił więc grzech niewybaczalny: ratował ludzi, a powinien przecież zamiast tego zająć się "publicznym potępianiem " (co by na pewno Żydom dużo pomogło...).

Przecież Ojciec Święty był poinformowany o wydarzeniach w Holandii po publicznym potępieniu prze tamtejszy Episkopat antysemickiego ludobójstwa. W odpowiedzi Niemcy "rozprawili się ostatecznie" z "problemem żydowskim" w tym kraju.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: jwk w Sierpień 08, 2009, 15:47:19 pm
...  bogaci Zydzi amerykanscy maja swoje zdanie, w ramach wyrzutow sumienia funduja kolejne pomniki i muzea i rozwijaja ten swoisty "kult" ...

Jest teoria, że jest to także substytutem Boga Jahwe jako zwornika plemienia - dla Żydów, którzy już w Boga raczej nie wierzą.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Fons Blaudi w Sierpień 08, 2009, 16:40:50 pm
obawiam się, że dotyczy to ZNACZNEJ części opiniotwórczych środowisk żydowskich

To dotyczy przytlaczajacej czesci swiatowego establishmentu, nie tylko srodowisk zydowskich. Gdzie mozna swobodnie dyskutowac na temat dziejow Zydow podczas ostatniej wojny i nie isc do wiezienia ? W Iranie ? Moze w Rosji ?

Zawzietosc z jaka Zydzi atakuja Piusa XII za brak potepienia Holocaustu bierze sie z tego, ze owo "milczenie" jest jednym z najpowazniejszych argumentow przeciw religii Holocaustu. Bo gdyby Holocaust - taki jakim go definiuja Zydzi - faktycznie mial miejsce, to czy mozna by przypuszczac, ze papiez o nim by nie wiedzial ? Oczywiscie, ze nie - przeciez Watykan ma najlepsza siatke informatorow na swiecie : wszedzie sa jacys ksieza, jacys katolicy etc. A gdyby o nim wiedzial, to czy powstrzymal by sie od poteppienia tak nieslychanej zbrodni ? Oczywiscie, ze nie - kazdy kto zna ta piekna, szlachetna i heroiczna postac nie moze watpic, ze takie potepienie mialo by miejsce. Papiez by zaprotestowal tak jak jako przywodca swiata katolickiego protestowal przeciw okrucienstwom faktycznie popelnianym wobec Zydow : deportacjom, obozom, konfiskacie mienia, przesladowaniom etc. Dlatego Zydzi maja dwa wyjscia : albo ucznic z Piusa XII wspolnika Hitlera, albo tez zrewidowac dogmaty swojej religii. Bo teza, ze Holokaust mial miejsce, a papiez milczal jest nie do utrzymania.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Sierpień 08, 2009, 16:53:55 pm
Znalazłem jeszcze papieską koronację i biografię: http://www.youtube.com/user/Caesarem89 (http://www.youtube.com/user/Caesarem89)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Alagor w Sierpień 08, 2009, 18:04:11 pm
Jeśli kogoś interesują filmy z Piusem XII:
http://www.youtube.com/watch?v=CD0FYhk6LI0 - na Lateranie
http://www.youtube.com/watch?v=BHGr6SpoaGQ
http://www.youtube.com/watch?v=D-X2z8YIDPI
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Sierpień 08, 2009, 22:21:48 pm
Tak sobie dzisiaj troszkę o Piusie XII poczytałem, poszukałem informacji i miałbym kolejną prośbę: o cytaty na temat liturgii (blisko lub luźno związane) Piusa XII (oprócz encykliki Mediator Dei). Jeśliby ktoś jakieś cytaty znał, to bardzo prosiłbym także o podanie ich źródła :)

Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Teresa w Sierpień 18, 2009, 08:35:08 am
L'Osservatore kontratakuje:

Cytuj
Media na Zachodzie coraz silniej forsują „czarną legendę” Piusa XII. Według niej papież czasów wojny milczał w sprawie Holokaustu i nie zrobił nic, aby pomóc Żydom. Watykan najwyraźniej zdecydował się przejść do kontrataku – na łamach „L’Osservatore Romano” przypomina, że jeżeli ktoś pozostał obojętny wobec Zagłady, to byli to Brytyjczycy i Amerykanie.
(...)
Cynicznej obojętności Anglosasów „L’Osservatore Romano” przeciwstawia postawę Piusa XII. Według gazety papież starał się ratować Żydów za pomocą „potajemnego wsparcia”, co miało być jedyną możliwą formą ich obrony. Ukrywał Żydów w rozmaitych instytucjach kościelnych – klasztorach, zakonach i sierocińcach. Według gazety w ten sposób tylko w samym Rzymie udało się ocalić 10 tysięcy osób.

http://www.rp.pl/artykul/25,350391_Kontrofensywa_Watykanu_.html
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Sierpień 18, 2009, 09:44:55 am
Cytuj
W kolejnym dziale zamieszczamy artykuły dyrektora naszego pisma Giovanniego Marii Viana o stosunku Kościoła katolickiego, a zwłaszcza Benedykta XVI, do wyznawców judaizmu i o książce pt. „W obronie Piusa XII. Racje historyczne”, a także refleksję na temat dokumentu Dignitas personae, autorstwa lekarza z Mediolanu Angela Vescoviego.

Za: http://www.radiovaticana.org/polski/Articolo.asp?c=310075 (http://www.radiovaticana.org/polski/Articolo.asp?c=310075).
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Sierpień 18, 2009, 09:53:16 am
czyzby szykowano się do beatyfikacji Piusa Wielkiego ?
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Richelieu w Sierpień 18, 2009, 09:55:18 am
czyzby szykowano się do beatyfikacji Piusa Wielkiego ?

I bardzo dobrze !  Chyba już czas najwyższy ku temu.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Sierpień 18, 2009, 09:59:46 am
Byłaby okazja do Mszy w NFRR sprawowanej przez Papieża - o czy osobny temat jest, gdzie już chyba ktoś wiązał z tym wydarzeniem jakieś nadzieje :)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Październik 31, 2009, 13:41:36 pm
Filmoteca Vaticana wydała dokument o Piusie XII.

Więcej szczegółów:

http://www.orbiscatholicus.org/2009/10/pastor-angelicus-ultimate-vatican-dvd.html (http://www.orbiscatholicus.org/2009/10/pastor-angelicus-ultimate-vatican-dvd.html)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Józef w Listopad 02, 2009, 07:57:22 am
Do postu powyżej :
Zgadzam się w stu procentach, że holocaust niczym nie różni się od innych ludobójstw, wszystkie są równie odrażające i godne potępienia. Natomiast zupełnie nie rozumiem co kryje się pod pojęciem RELIGIA holocaust, mogę prosić o wyjaśnienie?
W ubiegłym stuleciu zginęło ok. 180 mln istnień ludzkich, ale tylko jeden naród którego ofiary to góra 3 %( obecne badania coraz bardziej tą liczbę korygują w dół), uczynił z tego intratny interes przynoszący krocie grupce wydawało by się oszalałych ludzi.Przecież widać jak na dłoni, że żaden rząd świata nie broni dobrego imienia Piusa XII czy polskiego Narodu łącznie z ,,naszym" oskarżanego nieustannie o ludobójstwo żydów .Widać, kto naprawdę stanowi władzę tak kościelna jak i państwową szczególnie w Polsce.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Listopad 02, 2009, 08:37:33 am
Tak sobie dzisiaj troszkę o Piusie XII poczytałem, poszukałem informacji i miałbym kolejną prośbę: o cytaty na temat liturgii (blisko lub luźno związane) Piusa XII (oprócz encykliki Mediator Dei). Jeśliby ktoś jakieś cytaty znał, to bardzo prosiłbym także o podanie ich źródła :)

Wybiórczo z serii: „Pius XII jako prekursor zmian posoborowych” (więcej u Journeta: „Msza święta - obecność Ofiary krzyżowej”)

O stosunku ołtarza i tabernakulum:
„Ołtarz jest ważniejszy od tabernakulum, ponieważ na nim składa się ofiarę Pańską. To pewne, że tabernakulum posiada stale sakrament, lecz nie jest ono stale ołtarzem, ponieważ Chrystus Pan sakramentalnie ofiarowuje się jedynie na ołtarzu podczas odprawiania Mszy św., a nie poza Mszą. W tabernakulum przeciwnie. Jest on obecny tak długo, jak długo trwają zakonsekrowane postacie, ale nie ofiaruje się przy tym ciągle. Zupełnie słusznie przeprowadza się rozróżnienie pomiędzy ofiarą Mszy św. a kultem adoracji (cultus latreuticus), oddawanym Bogu-Człowiekowi utajonemu w Eucharystii.”

O Mszy twarzą do ludu:
„Sposób umieszczania tabernakulum na ołtarzu, tak by nie przeszkadzało w odprawianiu Mszy św. twarzą do ludu, może być rozwiązane w różny sposób, o czym winni wypowiedzieć swe zdanie specjaliści.”

Liturgia a przeszłość:
„W liturgii są elementy niewzruszone. Święta zawartość, transcendentna w stosunku do czasu, ale także i elementy zmienne, przemijające, a często nawet niedoskonałe i wypaczone.”

Kierunki rozwoju liturgii:
„Liturgia obecna zajmuje się również różnymi szczegółowymi zagadnieniami, dotyczącymi np. związku liturgii z religijną problematyką dzisiejszego świata, kulturą współczesną, zagadnieniami społecznymi, psychologią głębi.”


Źródło: przemówienie do uczestników I Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Liturgicznego w Asyżu z 22 września 1956 r. (AAS 49[1957], 711)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Listopad 02, 2009, 14:06:30 pm
Dziękuję :)

---

Pod adresem lewjad[at]univ.szczecin.pl ---> [at]=@ można zamawiać książkę "Generalna reforma liturgiczna papieża Piusa XII : zamierzenia i realizacja" (http://koha.wsd.rzeszow.pl/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?bib=8810 (http://koha.wsd.rzeszow.pl/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?bib=8810)) w cenie 30zł.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Listopad 08, 2009, 09:37:11 am
Kilka zdjęć:

(http://i203.photobucket.com/albums/aa138/kjk76_91/183001024_o.jpg)

(http://i203.photobucket.com/albums/aa138/kjk76_91/05a_1946-1.jpg)

(http://i203.photobucket.com/albums/aa138/kjk76_91/31b_1943-1.jpg)

(http://i233.photobucket.com/albums/ee15/kjk76_93/12a_1956-1.jpg)

(http://i203.photobucket.com/albums/aa138/kjk76_91/42a_1958-1.jpg)

(http://i191.photobucket.com/albums/z278/kjk76_92/2480021826_a1052b7d1a_b.jpg)

(http://i191.photobucket.com/albums/z278/kjk76_92/2576414205_dc79b981be.jpg)

(http://i270.photobucket.com/albums/jj83/kjk76_98/PiusXiiBeingCarriedByCrowd.jpg)

(http://i233.photobucket.com/albums/ee15/kjk76_93/034.jpg?t=1225741530)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Alagor w Listopad 08, 2009, 10:40:34 am
Szkoda, że nie można wrzucać zdjęć z komputera.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Listopad 08, 2009, 10:45:15 am
Można umieścić na jakiejś stronie dla hostingu zdjęć, np. popularne http://imageshack.us/ (http://imageshack.us/) i wtedy wrzucić na forum :)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Grudzień 19, 2009, 14:13:00 pm
Cytuj
Dziś rano Ojciec Święty Benedykt XVI zaaprobował kilkanaście dekretów Kongregacji ds. Kanonizacyjnych dotyczących heroiczności cnót, a także cudów za wstawiennictwem sług Bożych. Jeden z dekretów ogłasza "Heroiczność cnót Sługi Bożego Piusa XII (Eugenio Pacelli), papieża, urodzonego w Rzymie w dniu 2 marca 1876 roku, zamarłego w Castel Gandolfo w dniu 9 października 1958 roku".

http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/12/dekret-o-heroicznosci-cnot-sugi-bozego.html (http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/12/dekret-o-heroicznosci-cnot-sugi-bozego.html)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: x. Konstantyn Najmowicz w Grudzień 19, 2009, 14:16:04 pm
Cytuj
Dziś rano Ojciec Święty Benedykt XVI zaaprobował kilkanaście dekretów Kongregacji ds. Kanonizacyjnych dotyczących heroiczności cnót, a także cudów za wstawiennictwem sług Bożych. Jeden z dekretów ogłasza "Heroiczność cnót Sługi Bożego Piusa XII (Eugenio Pacelli), papieża, urodzonego w Rzymie w dniu 2 marca 1876 roku, zamarłego w Castel Gandolfo w dniu 9 października 1958 roku".

http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/12/dekret-o-heroicznosci-cnot-sugi-bozego.html (http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/12/dekret-o-heroicznosci-cnot-sugi-bozego.html)
Super wiadomośc!!!
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Grudzień 19, 2009, 14:29:48 pm
Wiara.pl w całkiem innym klimacie podaje tę wiadomość: http://info.wiara.pl/doc/398826.Benedykt-XVI-uznal-heroicznosc-cnot-Jana-Pawla-II (http://info.wiara.pl/doc/398826.Benedykt-XVI-uznal-heroicznosc-cnot-Jana-Pawla-II), ale za to: http://info.wiara.pl/doc/398869.Pius-XII-jeden-z-najwazniejszych-pontyfikatow-XX-wieku (http://info.wiara.pl/doc/398869.Pius-XII-jeden-z-najwazniejszych-pontyfikatow-XX-wieku).
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Fidelis w Grudzień 19, 2009, 19:45:43 pm
Zagotowało się dzisiaj we mnie kiedy w TVN usłyszałem tekst niejakiego redaktorka Jacka Pułacińskiego (jesli dobrze zanotowałem), który stwierdził że (cytuję ze świeżej pamięci):
"...wiadomość ta została przyćmiona przez wiadomość o beatatifikacji kontrowersyjnego papieża Piusa XII..."

A ja pamiętam fizjonomię tego redaktorka kiedy podczas relacji o umierającym JPII wykazał się rażącą ignorancją łaciny i przetłumaczył coś co spowodowało u mnie podwyższenie ciśnienia. Kto pracuje w tej telewizji? Kto takiego kontrowersyjnego ciemniaka zatrudnił? 
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Grudzień 19, 2009, 19:49:15 pm
Kto takiego kontrowersyjnego ciemniaka zatrudnił? 

Inni kontrowersyjni ciemniacy... i koło się zamyka  ;D
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Fidelis w Grudzień 19, 2009, 19:53:57 pm
Kto takiego kontrowersyjnego ciemniaka zatrudnił? 

Inni kontrowersyjni ciemniacy... i koło się zamyka  ;D

 ;D Bene dicta! (nie mylić z Benedictum)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Murka w Grudzień 19, 2009, 20:17:26 pm
Zagotowało się dzisiaj we mnie kiedy w TVN usłyszałem tekst niejakiego redaktorka Jacka Pułacińskiego /.../

To Palasinski, spec tvn od spraw religijnych, a w sezonie ogorkowym od wszystkiego. Chyba najlepszy przyklad dziennikarza idioty, ktory na niczym sie nie zna i jakiego tematu by nie tknal, strzela takie idiotyzmy, ze wlosy sie jeza.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Fidelis w Grudzień 19, 2009, 20:34:40 pm
No to ulżyło mi. Telewizja TVN zatrudniła osobę o "wątpliwych wartościach intelektualnych". Koniec off-topiku.

Wróćmy do wielkiej postaci Wielkiego Papieża Piusa XII.


Jesli ktoś nie zna to warto zobaczyć: http://www.youtube.com/watch?v=u3PR1_vb4To
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Grudzień 19, 2009, 20:52:43 pm
"Pope Benedict signs decrees for the Causes of Saints"

http://www.youtube.com/watch?v=D9l3N4k-jwM&feature=sub (http://www.youtube.com/watch?v=D9l3N4k-jwM&feature=sub) - nagranie z dzisiejszego spotkania Papieża z prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kiedy to został podpisany przez Ojca Świętego dekret o heroiczności cnót Piusa XII :)

---

TESTAMEN SŁUGI BOŻEGO OJCA ŚWIĘTEGO PIUSA XII:

Cytuj
"Miserere mei Deus secundum magnam misericodriam Tuam". Słowa te, które czując się niegodzien i za słaby wypowiadałem w chwili, gdy drżąc wyrażałem zgodę na przyjęcie wyboru na najwyższego pasterza, z tym większą słusznością powtarzam teraz, gdy świadomość braków, błędów i uchybień popełnionych w ciągu tak długiego pontyfikatu i w okresie tak ciężkim, jeszcze jaśniej uprzytomniły mi własną niewystarczalność i niegodność.

Proszę ze skruchą o przebaczenie wszystkich, których mogłem obrazić którym mogłem wyrządzić szkodę, których mogłem zgorszyć przez słowa i przez czyny.

Tych, od których to zależy, proszę, aby nie przysparzali sobie troski i nie zabiegali o wystawienie jakiegokolwiek pomnika ku mojej pamięci. Dość będzie, że moje śmiertelne szczątki zostaną złożone skromnie w miejscu świętym, które będzie dla mnie tym bardziej cenne, im bardziej niewidoczne. Nie mam potrzeby polecać się modlitwom wiernych. Wiem, jak liczne są te, które zwykle według przepisów Stolicy Apostolskiej z pobożności wiernych zanosi się za każdego zmarłego Papieża.

Nie ma również potrzeby przedstawiać testamentu duchowego, jak to zwykło czynić tylu gorliwych pasterzy, albowiem rozliczne akty i przemówienia, z konieczności urzędu wydane lub wygłoszone, wystarczą do poznania - gdyby czasem ktoś tego zapragnął - mojej myśli co do różnych kwestii religijnych i moralnych.

Po przedłożeniu powyższego, dziedzicem wszystkiego mianuję Świętą Stolicę Apostolską, od której tak wiele otrzymałem, jak od najukochańszej matki.

15 maja 1956 r., Rzym
PIUS PP. XII

Czy zabójca Żydów i przyjaciel Hitlera mógłby napisać tak pokorne słowa?
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Jean Gabriel Perboyre w Grudzień 19, 2009, 22:19:35 pm
Sie wzruszylem czytajac ten testament. Liczba pomyj wylanych na tego papieza juz dawno przekroczyla granice przyzwoitosci.

Zagotowało się dzisiaj we mnie kiedy w TVN usłyszałem tekst niejakiego redaktorka Jacka Pułacińskiego (jesli dobrze zanotowałem), który stwierdził że (cytuję ze świeżej pamięci):
"...wiadomość ta została przyćmiona przez wiadomość o beatatifikacji kontrowersyjnego papieża Piusa XII..."

Co do kontrowersyjnosci to takie slowo-wytrych. Mowi sie je, zeby wszystkich zadowolic. Kontrowersyjny, ale w zasadzie dlaczego? No dla niektorych na pewno. Strasznie subiektywne slowo i w zasadzie pozbawione wiekszego znaczenia
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Alagor w Grudzień 21, 2009, 11:22:21 am
http://wyborcza.pl/1,75248,7386317,Francuscy_biskupi_zdziwieni_decyzja_papieza_ws__Piusa.html

"Konsystorz biskupów Francji wyraził "zdumienie" decyzją papieża o kontynuowaniu procesu beatyfikacji Piusa XII.
Joel Mergui, który przewodzi konsystorzowi biskupów francuskich określił, w oficjalnym komunikacie decyzję o kontynuowaniu beatyfikacji Piusa XII jako "jedną z najbardziej zdumiewających, wziąwszy pod uwagę postawę papieża Piusa XII podczas II wojny światowej, a zwłaszcza jego oficjalne milczenie podczas gdy sześć milionów Żydów padło ofiarą Holocaustu podczas jego pontyfikatu"."
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Grudzień 21, 2009, 11:24:46 am
a to ... kapucyni z tych biskupów !!
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Durrandir w Grudzień 21, 2009, 12:19:12 pm
Pieski szczekają, a Benedykt XVI robi swoje.

Jakoś majaczy mi się przed oczyma stare prawidłowe "Roma locusa, causa finita" w nowej formie: "Roma silenta, causa finita"
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Tato w Grudzień 21, 2009, 13:24:42 pm
a to ... kapucyni z tych biskupów !!

;D ;D ;D ;D
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Alagor w Grudzień 21, 2009, 13:37:17 pm
http://breviarium.blogspot.com/2009/12/francja-biskupi-zdumieni-decyzja.html

Jednak nie biskupi tylko Centralny Konsystorz Francji (organizacja francuskich Żydów). Może wg autora pierwotnej wersji to to samo. Właściwie wiele się nie pomylił.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Grudzień 21, 2009, 13:52:08 pm
jaja jak berety

:D :D :D :D

no to wreszcie można napisać, że cały ten konsystorz "biskupów" ma nieważne święcenia i nikt się nie będzie czepiał o to

:D :D :D :D
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Grudzień 21, 2009, 14:00:20 pm
Tej "wierze" to brakuje ogłady.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Tato w Grudzień 21, 2009, 23:34:20 pm
jaja jak berety

:D :D :D :D

no to wreszcie można napisać, że cały ten konsystorz "biskupów" ma nieważne święcenia i nikt się nie będzie czepiał o to

:D :D :D :D

Z całą pewnością cały !!! Heheh
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Richelieu w Styczeń 15, 2010, 07:01:51 am
Kolejny pozytywny komentarz w sprawie beatyfikacji Piusa XII.
Myślę, że na pojawienie się takich wypowiedzi w ostatnich latach wpływ ma pontyfikat Benedykta i jego "wewnątrzkościelna polityka":

( za: http://wiadomosci.onet.pl/2111634,12,czas_skonczyc_z_kryminalizacja_tego_wielkiego_papieza,item.html [PAP, ŁC/01:41] )

"Czas skończyć z kryminalizacją tego wielkiego papieża"

Biskup Tadeusz Pieronek stanowczo skrytykował tych Żydów, którzy jego zdaniem ingerują w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego wypowiadając się przeciwko beatyfikacji Piusa XII.

W wywiadzie dla włoskiego portalu katolickiego Pontifex.Roma krakowski biskup odniósł się w ten sposób do stawianych przez niektóre środowiska żydowskie zarzutów, że papież z czasów II wojny światowej milczał wobec holokaustu. Ostatnio falę takiej krytyki wywołało złożenie przez Benedykta XVI podpisu pod dekretem o heroiczności cnót Piusa XII, co przybliża jego wyniesienie na ołtarze.

- Uważam, że nadszedł czas, aby skończyć z tą historią i damnatio memoriae (czyli potępieniem pamięci -) i kryminalizacją tego wielkiego papieża - ocenił bp Pieronek.

- Wielu wypowiada się w sprawach, których nie znają, wychodząc od uprzedzeń czy fałszywych książek, pisanych na zamówienie KGB - dodał, wymieniając jako jedną z nich sztukę "Namiestnik" lewicowego niemieckiego dramaturga Rolfa Hochutha z 1963 roku. To ona faktycznie zapoczątkowała szerzenie się tzw. czarnej legendy papieża Pacellego. Dramat ten biskup Pieronek nazwał "komunistyczną nikczemnością".

- Nie rozumiem tej chęci ze strony Żydów, by wtrącać się w sprawy Kościoła katolickiego, który ma prawo ogłaszać świętym tego, kogo chce - stwierdził. - Każdy może dokonać oceny historycznej, jakiej chce, ale niech szanuje Kościół. Poza tym żaden biskup katolicki nie kwestionował decyzji żydowskich - dodał.

- Nikt nie ma prawa dyktować reguł Kościołowi. Krytyka tak, ale dyktat - nie - oświadczył biskup Tadeusz Pieronek.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Styczeń 15, 2010, 08:46:42 am
gdyby nie długoletnie "zaćmienie Słońca" (łac. "de labore Solis") JE bp Pieronek byłby dziś naszym najbardziej wartościowym zawodnikiem. Miał serję wypowiedzi o postkommunistach itp. po których ręce nie przestawały mi klaskać
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Alagor w Styczeń 15, 2010, 10:48:09 am
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,title,Zydzi---trzeba-wiekszej-stanowczosci-wobec-Watykanu,wid,11861196,wiadomosc.html

Przewodniczący włoskiej Rady Rabinackiej Giuseppe Laras, który na znak protestu przeciwko planom beatyfikacji Piusa XII nie będzie witać Benedykta XVI w rzymskiej synagodze w niedzielę, wyraził przekonanie, że Żydzi powinni wykazać większą stanowczość wobec Watykanu.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Giornale" Giuseppe Laras uznał za niewystarczające wyjaśnienia, jakie Watykan przedstawił po tym, jak w grudniu 2009 roku Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót papieża Pacellego, przybliżając tym samym jego beatyfikację. Środowiska żydowskie twierdzą, że papież czasów wojny zrobił zbyt mało w obliczu Holokaustu i nie sprzeciwił się otwarcie Zagładzie.

- Potrzebne były słowa zrozumienia dla uczuć wspólnoty żydowskiej - oświadczył rabin odnosząc się do wyjaśnień Watykanu. - Potrzebna była deklaracja bardziej uspokajająca i bardziej wyrozumiała dla nas - dodał.

W ten sposób czołowy przedstawiciel włoskiego judaizmu skomentował niedawne oświadczenie rzecznika Stolicy Apostolskiej księdza Federico Lombardiego, który w reakcji na protesty środowisk żydowskich przeciwko beatyfikacji Piusa XII wyjaśnił, że podpisany przez papieża dekret o heroiczności cnót kandydata na ołtarze stanowi jedynie ocenę jego życia chrześcijańskiego, a nie jego historycznej działalności.

Mówiąc o złożeniu podpisu pod dekretem były rabin Mediolanu zauważył, że Benedykt XVI "wiedział dobrze, co robi". - Zadaję sobie pytanie, czy nie byłoby lepiej odłożyć to na parę miesięcy - dodał.

Rabin Laras tłumacząc powody swej decyzji o bojkocie wizyty papieża w synagodze w Rzymie podkreślił, że skorzysta na niej tylko Kościół katolicki. - Obawiam się, że nie będzie to miało pozytywnego wpływu na dialog żydowsko-katolicki - powiedział.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Styczeń 15, 2010, 15:14:27 pm
A tutaj pana Milcarka wywiad o Piusie XII: http://fronda.pl/news/czytaj/milcarek_o_swietosci_piusa_xii (http://fronda.pl/news/czytaj/milcarek_o_swietosci_piusa_xii)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Teresa w Styczeń 20, 2010, 09:05:30 am
W dzisiejszej Rzepie ciekawa historia o cudzie za wstawiennictwem Sługi Bożego Piusa XII:

Cytuj
W 2005 roku, niedługo po śmierci Jana Pawła II, u 31-letniej nauczycielki w ciąży stwierdzono złośliwy nowotwór z przerzutami (chłoniak Burkitta). Mąż zaczął się modlić o wstawiennictwo polskiego papieża. Pewnej nocy mężczyźnie ukazał się we śnie Jan Paweł II. Powiedział: „Ja nie mogę nic zrobić. Proszę się modlić do tego kapłana”, i pokazał mu wizerunek młodego, szczupłego księdza. Dopiero kilka dni później, przeglądając jakieś kolorowe pismo, mąż chorej kobiety natknął się na identyczne zdjęcie i pojął, że chodzi o Eugenia Pacellego, późniejszego Piusa XII.

Gdy kobieta ozdrowiała, a dziecko urodziło się zdrowe, małżeństwo poinformowało o tym Watykan. Stolica Apostolska zwróciła się do diecezji, z której pochodzi małżeństwo, o zbadanie sprawy. Arcybiskup Felice Cece powołał trybunał diecezjalny, który przystąpił do pracy. Na razie powtórna analiza biopsji potwierdziła pierwotną diagnozę chłoniaka Burkitta. Jeśli trybunał uzna, że chodzi o uzdrowienie niewytłumaczalne z naukowego punktu widzenia, sprawą zajmie się Kongregacja ds. Kanonizacyjnych.

http://www.rp.pl/artykul/42,422180_Koscielny_trybunal_bada_cud_Piusa_XII.html
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Styczeń 20, 2010, 09:54:48 am
toż to brzmi jak dobry żart sedecki :D :D :D
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Teresa w Luty 02, 2010, 08:41:24 am
Cytuj
Nowe dokumenty w sprawie Piusa XII
Piotr Kowalczuk 02-02-2010

Pierwszy dokument to streszczenie rozmowy Piusa XII z ambasadorem USA przy Watykanie z 19 października 1943 r., trzy dni po łapance w rzymskim getcie, w wyniku której ponad 1000 Żydów wywieziono do Auschwitz (przeżyło zaledwie 17 osób). Papież prosił ambasadora, by wyzwalający Włochy alianci nie zamieniali Rzymu w pole walki. Obawiał się też działań partyzantki komunistycznej. Nie wspomniał ani słowem o tragedii rzymskich Żydów.

Drugi dokument opisuje spotkanie papieża z ambasadorem brytyjskim z listopada 1944 r. Wobec obaw Piusa XII o skalę sowieckich zbrodni w Polsce i krajach bałtyckich ambasador zaapelował, by papież nie krytykował Sowietów, bo to sojusznicy. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” skomentował wczoraj, że dokumenty nie wnoszą nic nowego.
Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/67352,428036_Nowe_dokumenty__w_sprawie_Piusa_XII.html
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Marzec 27, 2010, 17:33:23 pm
http://www.rp.pl/artykul/61991,452964_Pius_XII___ukochany_papiez_Zydow.html kolejny znakomity wywiad Red. Piotra Zychowicza :)))

proszę się zarejestrować zarejestrować na stronie Rzepy, by módz odczytać tam caly wywiad
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Czerwiec 20, 2010, 09:34:19 am
A biographer of Pius XII details the miracle needed for him to be beatified

http://www.romereports.com/palio/A-biographer-of-Pius-XII-details-the-miracle-needed-for-him-to-be-beatified-english-2307.html (http://www.romereports.com/palio/A-biographer-of-Pius-XII-details-the-miracle-needed-for-him-to-be-beatified-english-2307.html)

Cytuj
Benedict XVI signed the decree of heroic virtues of Pius XII in December.  This is the first step toward his beatification.  But a miracle realized through Pius XII's intercession must be approved for him to be raised to the altars.

American author Sister Margherita Marchione likely has written more than any other person about Pius XII.  She explains a miracle that could lead to his blessing.

Sister Margherita Marchione
Pius XII biographer
“It's about a woman being cured of cancer in Santa Marinella, a town close to Rome.  She and her husband prayed to John Paul II that she'd be cured.  One night the husband had a dream.  He was told that they had to entrust themselves to Pius XII for her to be cured.  They did and she was cured.”

The local bishop has formed a panel to study the case.  It will send documents to the Vatican if the miracle is confirmed.  Physicians, theologists and cardinals of the Congregation for the Causes of Saints will then advise the Pope whether or not he should accept the miracle.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Czerwiec 29, 2010, 11:05:38 am
Pius Dwunasty

Wskroś dziewiętnastu wieków dali —
Po ocenia czasów, zmian —
W mieniących blaskach opali,
Niosąc pokoju, cnoty wian —
Płynie piotrowa, wieczna łódź —
Kościół Chrystusów!...
Mimo piekielnych zakusów,
Wściekłości wrogów, podłych zdrad,
Mimo katusze, strugi krwi,
Którą tyranów leje kat —
Sztandar Kościoła zwycięsko lśni!
Jego łódź płynie
Ku jasnej niebios dziedzinie...
— A ster dziś jego dzierży —
Przez ten ocean falami grzywiasty —
Namiestnik Chrystusa —
Pius Dwunasty!

Z wzgórz Watykanu potężny brzmi zew:
„Pokój Chrystusa!” — pokoju siew
Niech pada pośród toni —
Nadzieją światu dzwoni —
Lepszej przyszłości niesie wieść!...
Echem potężnym brzmią te słowa
W ludów zwaśnionej duszy — —
Kościół—łódź Chrystusowa —
W złowrogiej przemian głuszy —
Pewną przystanią się staje,
Drogą w słoneczne wyraje!
Pod jego białe maszty —
Przyzywa wszystkich,
Apostoł pokoju —
Pius Dwunasty!

Już tyle wieków, tyle lat
Gdy na Golgocie stanął krzyż —
I krwią Chrystusa zbawiony świat
Z obroży kajdan wzniósł się wzwyż — —
Padały twierdze ciemności,
Omoty gęste z ludzkich dusz —
Do Zmartwychwstania, do światłości,
Do wiekuistych wiódł je Chrystus zórz!...
— A gdy dziś zapomnienia
Mgłą omotano dzieje te —
Rzuca zew przypomnienia —
I do wód żywych strumienia
Spragnioną ludzkość zwie —
Wzniesiony ponad narody
Ponad walczące z sobą kasty —
Różdżkę pokoju niesie
Skołotanej ludzkości
Pius Dwunasty!


(źródło: „Papież Pius Dwunasty. Zarys życia i postaci”, Wydawnictwo „Głosu Karmelu”, 1939, str. 9)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Czerwiec 29, 2010, 11:07:19 am
Tyś jest opoka

Tyś jest opoka twarda, niewzruszona —
Tyś ów granitny, wiecznotrwały złom,
Co go, ni burza nie wzruszy szalona,
Ani ognisty nie rozłupie grom!
Tyś jest opoką, Piotrze! —
I każdy z prawych następców Twych!

I huczą burze i wichry dmą
I rozszalałe orkany rwią —
I piekło wściekły wydaje ryk
I prześladowczy podnosi krzyk —
— A ta opoka zawsze trwa!
Nieporuszona, przez wszystkie dni —
A na niej Kościół zwycięski lśni 
   — I nie porwie go świata prąd
   — I nie obali go stuleci bieg —
Lecz nieśmiertelny ma życia wiek! —
Bo Chrystus nad nim objął rząd!...

Papieżu! — Piotrze! — Zastępco Chrystusa!
W Tobie jest jedność świętej naszej wiary!
W Tobie jest pewność, której nic nie wzrusza!
Ufność w nas wlewa blask Twojej tiary
   — nieomylne słowo Twe
   Pogromy błędom śle
   I światło daje w mroków mgle!
Pod Twoim okiem nie boim się zdrad!
Pod Twym sztandarem pieśń zwycięstwa brzmi
Bo moc Papiestwa przetrwa zmienny świat!
I przyjdą chwały nieskończone dni...


(źródło: „Głos Karmelu” nr 4/1939, str. 122)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: FidelisTraditioni w Czerwiec 30, 2010, 02:49:37 am
Tyś jest opoka twarda, niewzruszona —
Tyś ów granitny, wiecznotrwały złom,
Kocham starszą polszczyznę ;D
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Tato w Lipiec 08, 2010, 16:34:45 pm
Piękny wiersz...+
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: cabbage w Lipiec 16, 2010, 12:45:55 pm
Cytuj
Zdaje się, że papież Pius XII jakoś to wszystko przewidywał, gdyż enigmatycznie ciągle powtarzał, że jest on "ostatnim papieżem"
  Cytat z ks. Poradowskiego...  ::) Czy to prawda? http://czarna_sotnia.webpark.pl/porad_4.html  Podane źródło jest takie: Jean Guitton: Pie XII le savait, il disait de lui meme qu il etait "le dernier-Pape", cyt. przez 30 Jours, nr 1, 1992, s. 70)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Teresa w Listopad 03, 2010, 08:46:43 am
Włoska telewizja wyemitowała ostatnio film o Piusie XII. Niektórym (zgadnijcie komu  ;)) bardzo się nie podobał:
http://www.rp.pl/artykul/33,558402-Zydzi-oburzeni-filmem-o-Piusie-XII.html
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: FidelisTraditioni w Listopad 05, 2010, 17:30:23 pm
Szkoda, że jeszcze nie da się go znikąd obejrzeć. Jest tylko trailer na Youtube (Sotto il cielo di Roma).
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: genowefa w Listopad 05, 2010, 19:56:04 pm
Nie sądzę aby ten film o Piusie XII był obiektywny i rzetelny,

 jeśli prawdą jest, że został wyprodukowany przez ...Opus Dei.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: PTRF w Listopad 05, 2010, 20:06:33 pm
A na jakiej podstawie Pani tak sądzi ?
(Od sądzenia to jest SĄD, Szanowna Pani).
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: jp7 w Listopad 05, 2010, 20:15:11 pm
Nie sądzę aby ten film o Piusie XII był obiektywny i rzetelny,
Pani prawo, choć skoro Pani filmu nie oglądała, to raczej głupie...

jeśli prawdą jest, że został wyprodukowany przez ...Opus Dei.
To akurat argumentum ad personam..
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Listopad 05, 2010, 20:42:35 pm
Pani genowefa podziela, ze względu na swą miłość, zdanie naszych strasznych braci w wierze nt. Piusa XII.
Stąd takie a nie inne słowa.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: genowefa w Listopad 05, 2010, 21:04:28 pm
@ Pan Szkielet

 Są dwie sprawy, które w tym przypadku się sumują.

Pierwsza , to mój stosunek do Żydów, opierający się na miłości Boga i bliźniego,
druga, mój krytyczny stosunek do organizacji Opus Dei , wynikający z bolesnego, rodzinnego doświadczenia i lektury wielu źródeł.


Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopad 05, 2010, 21:09:13 pm
Tu nie chodzi o „milczenie” Piusa XII

(...)

Żydzi obawiają się powrotu takiego Kościoła w którym nie będzie miejsca na poklepywanie się po plecach z uległymi przyjaciółmi z Watykanu i grożenie palcem papieżowi, a cały pusty „dialog” będzie się sprowadzał do modlitwy katolików o nawrócenie Żydów.

http://www.fronda.pl/blogi/na-przekor-trendom/tu-nie-chodzi-o-milczenie-piusa-xii,14377.html
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: emek w Listopad 05, 2010, 21:18:02 pm
druga, mój krytyczny stosunek do organizacji Opus Dei , wynikający z bolesnego, rodzinnego doświadczenia i lektury wielu źródeł.
Może Pani rozwinąć ten wątek?
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Listopad 05, 2010, 21:20:49 pm
To ma Pani duży problem Pani genowefo. Miłość miłością, ale jako katoliczka? ma Pani OBOWIĄZEK nawracać żydów, a nie ich bronić. To co Pani robi to zaprzeczanie samej sobie. Przykro mi to stwierdzić, ale może powinna sie Pani nad tym zastanowić. Poczytać coś z klasyków. Polecam "Masonerię" Św. bp-a Pelczara. Albo tak z grubej rury, coby Pani klapki wreszcie opadły z oczu to może Talmud??
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: genowefa w Listopad 06, 2010, 19:25:30 pm
@ szkielet

Bardzo dziękuję za pouczenie.
@ emek

Może, tylko ... szkoda czasu i atłasu.
To jest wątek o Piusie XII, a nie o Opus D.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: jp7 w Listopad 06, 2010, 21:12:21 pm
Pani genowefa podziela, ze względu na swą miłość, zdanie naszych strasznych braci w wierze nt. Piusa XII.
Panie Szkielecie (i Pani Genowefo) - akurat miłość (bliźniego) powinna zmusić nas do uczynienia wszystkiego co leży w naszej mocy aby się dany człowiek (obojętne Żyd, Muzułmanin, ateista, hinduista...) nawrócił. Właśnie  za zdanie "- jestem żydem (...) - więc (...) uczynię wszystko co mogę abyś się nawrócił na prawdziwą wiarę" pokochałem ś.p.  D. v. Hildebranta... (cytat z pamięci...)

Ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego w dniu śmierci Piusa XII w państwie Izrael ogłoszono żałobę narodową?
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: jp7 w Październik 14, 2013, 16:16:34 pm
A tu co naziści myśleli o kard. Pacelim :
(http://www.defendingthebride.com/sn/pacellilarge.jpg)
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Październik 14, 2013, 17:09:27 pm
Ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego w dniu śmierci Piusa XII w państwie Izrael ogłoszono żałobę narodową?

Przecież to nie ma  żadnego znaczenia. Ogłoszono żałobę, bo wtedy widziano z tego korzyści. Teraz korzyści nie ma, więc trzeba było zmienić strategię.  Proszę pamiętać, że w roku 1958 nikt jeszcze nie wiedział, co to takiego Holokaust, i nikt nie wiedział, że żydzi byli jedynymi pokrzywdzonymi w II wojnie. Z związku z tym grono winnych mordowania żydów nie obejmowało jeszcze katolików. To wszystko przyszło znacznie później, po roku 1967, kiedy wypromowano Holokaust jako argument dla poparcia Izraela w konflikcie izraelsko-arabskim.

P.S. Dopiero teraz zauwazyłem, że odpowiadam na pytanie z 2010r, ale jest to sprawa, która powraca jak bumerang.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: _Michał_ w Wrzesień 09, 2019, 17:02:09 pm
Niedawno pojawił się na YouTube'ie zapis wykładu ks. kan. Grzegorza Hessego pt. „Kryminał wokół II Soboru Watykańskiego”:
https://www.youtube.com/watch?v=tmW7pbZXHqo

Rzecz jest po niemiecku, ale można włączyć polskie napisy albo w ogóle przeczytać sam transkrypt – bez słuchania audio.

Sporo o Piusie XII. Bardzo ciekawe i dobrze wyważone, polecam.Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: MatBlaszczak w Wrzesień 09, 2019, 18:39:04 pm
Również polecam. Wyważony wykład. No i pomijając kwestię Piusa XII, znajduje się tam słuszna krytyka nowinek liturgicznych jak msza dialogowana, czy reformy 1955 roku.
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: _Michał_ w Wrzesień 10, 2019, 09:19:51 am
Dostaje się – i to już bez związku z Piusem XII – także mszalnej muzyce polifonicznej i śpiewom ludowym. Jest za to pochwała Piusa X w kwestii przywrócenia chorału (choć także krytyka w sprawie przerobienia brewiarza).
Tytuł: Odp: Pius XII
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Styczeń 26, 2020, 23:14:12 pm
Rok Święty 1950:
https://www.youtube.com/watch?v=EdbZHs7n0zQ#t=04m40s

Zupełnie inny Pius XII, niż ten wizerunek medialny, którym katują nas media pokazując zasuszonego, ponurego starca.
Wygląda na to, że Ojciec Święty witał się z ludźmi, podawał ręce (nie tłukł po łapach...), a nawet uśmiechał się...

Inne ciekawe:
https://www.youtube.com/watch?v=TZTl59mmNEI
https://www.youtube.com/watch?v=mQyY9JaP2CY
https://www.youtube.com/watch?v=EdbZHs7n0zQ
https://www.youtube.com/watch?v=Qbx9l4fuRlY