Forum Krzyż

Traditio => Summorum Pontificum => Wątek zaczęty przez: Arizona w Maja 27, 2022, 01:27:07 am

Tytuł: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Arizona w Maja 27, 2022, 01:27:07 am
Jak donosi The Tablet, znany benedyktyn-tradycjonalista, o. Alcuin Reid, który jak do tej pory był diakonem, przyjął niedawno święcenia kapłańskie z rąk bezimiennego „starszego biskupa”. Ponieważ święcenia były udzielone bez zgody przełożonych kościelnych (ważnie, ale niegodziwie), Dom Reid nałożył na siebie tym samym karę suspensy. Jak podaje artykuł, odbyło się to po tym jak Franciszek zakazał korzystania z Pontyfikału Rzymskiego celem udzielania święceń w klasycznym rycie, oraz po wielokrotnej odmowie biskupa Dominica Rey, ordynariusza Frejus-Toulon.
Czy ktoś zna szczegóły tej sprawy? Jeżeli to prawda, niestety może to być kolejny przykład tradycjonalistów strzelających samobója...
Wspomniany artykuł:

https://www.thetablet.co.uk/news/15502/traditionalist-monk-suspended-following-clandestine-ordination- (https://www.thetablet.co.uk/news/15502/traditionalist-monk-suspended-following-clandestine-ordination-)

Komunikat na stronie klasztoru:

http://www.monasterebrignoles.org/news/statement-communique (http://www.monasterebrignoles.org/news/statement-communique)
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Filip S w Maja 27, 2022, 01:58:14 am
S. Brunona o tym ostatnio mówiła:
https://www.youtube.com/watch?v=obTU5feLg0g (https://www.youtube.com/watch?v=obTU5feLg0g)
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Filip S w Maja 27, 2022, 18:50:24 pm
Cytuj
Dopiero po wielu latach pobożni ludzie z mądrością dostrzegają i zgadzają się ze sobą w jakiejś spornej kwestii sumienia. Niektóre z tych pytań wciąż pozostają nierozwiązane po upływie wieków.

Czy pewnego dnia wszyscy katolicy będą wiedzieć, czy Lefebvre miał rację, czy nie? Czy naprawdę przeżywamy kryzys neoariański, który wymaga od pobożnych serc nieposłuszeństwa władzy kościelnej, aby być posłusznym Bogu?
https://onepeterfive.com/lefebvre-alcuin-reid/ (https://onepeterfive.com/lefebvre-alcuin-reid/)
Odnoszę wrażenie jakby biskup miejsca był albo agentem Bergoglia mającym za zadanie odgrywać rolę dobrego policjanta w celu kanalizowania tradycyjnych inicjatyw albo niewiarygodnie tchórzliwym i kunktatorskim konformistą
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Arizona w Maja 28, 2022, 19:04:51 pm

Cytuj
Odnoszę wrażenie jakby biskup miejsca był albo agentem Bergoglia mającym za zadanie odgrywać rolę dobrego policjanta w celu kanalizowania tradycyjnych inicjatyw albo niewiarygodnie tchórzliwym i kunktatorskim konformistą

Ano właśnie. Zachowanie biskupa Rey trudno jest w tym wypadku ocenić. Przez wiele lat był on znany jako „przyjaciel tradycjonalistów”, w którego diecezji nie tylko tradycyjne wspólnoty znajdowały swoje miejsce, ale nawet diecezjalni księża, jeśli wyrazili taką chęć, byli święceni według starego obrzędu. Widocznie po TC wszystko się zmieniło.
Łatwo byłoby zwalić wszystko na „biskupa, który się ugiął” pod naciskami kościelnych hegemonów z Watykanu. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego faktycznie Dom Reid nie otrzymał od bpa Rey zgody na święcenia (chociaż diakonem był bodajże od roku 1989). Czy tylko przez zakaz z franciszkowego motu improprio, czy może był poważniejszy powód?
Kolejne pytanie to, co teraz? Czy wspólnota o. Reida zostanie teraz rozwiązana przez „nieposłuszeństwo”? Co dalej z tradycjonalistami z Frejus-Toulon? We Watykanie z pewnością ten fakt nie zostanie zignorowany...
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Filip S w Maja 28, 2022, 21:31:27 pm
Z przekazu medialnego dowiadujemy się że ten człowiek ponoć źle się prowadził w seminarium więc niektórzy zaczęli spekulować że być może obie kwestie są ze sobą powiązane. Pozostaje jednak postawić pytanie skoro br. Reid nie mógł z tego powodu otrzymać święceń prezbiteratu to dlaczego odmawiano udzielenia ich pozostałym członkom wspólnoty? Widać tu ewidentną złą wolę.
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Arizona w Maja 28, 2022, 23:32:18 pm
Może przez zasadę (która może lub nie być odpowiednia do tej sytuacji) że „złe drzewo nie może rodzić dobrych owoców”? Może biskup stwierdził, że jeśli jego zdaniem przeor nie nadaje się do święceń, to to samo dotyczy całej wspólnoty? Tylko dlaczego w takim razie podobno Dom Reid otrzymał wcześniej „rekomendację” do święceń, której biskup Rey najwyraźniej nie zaakceptował?

Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: kzaw w Maja 29, 2022, 10:21:28 am
S. Brunona o tym ostatnio mówiła:
https://www.youtube.com/watch?v=obTU5feLg0g (https://www.youtube.com/watch?v=obTU5feLg0g)

Miałem natychmiastowy dysonans poznawczy widząc panią wyglądającą jak karmelitanka i robiącą kanał na yt. Szukajac co to za zgromadzenie znalazłem to:
https://wtv.pl/przebrana-zakonnica-z-czestochowy-zarobila-krocie-na-youtube-sprawa-budzi-wiele-kontrowersji-ws-080521
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Aqeb w Maja 29, 2022, 12:55:46 pm
Był tutaj wątek o niej:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8182.0.html (http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8182.0.html)
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Filip S w Czerwca 03, 2022, 18:50:22 pm
Cytuj
Zaplanowane na koniec czerwca święcenia diakonatu i kapłaństwa w seminarium duchownym w Tulonie nie odbędą się. Watykan zakwestionował restrukturyzację seminarium i politykę przyjmowania, w szczególności członków nowych wspólnot. To bezprecedensowa decyzja, która wywołała szok tamtejszych katolików. Została uznana za swoiste wotum nieufności wobec programu duszpasterskiego diecezji i jej ordynariusza. Media dodają, że chodzi tu o to, że seminarium przyjęło „zbyt wielu tradycjonalistów”. To wydarzenie niespotykane dotąd w Kościele Francji, który ma tak wiele problemów z powołaniami. Watykan nakazał biskupowi wstrzymanie święceń łącznie sześciu diakonów i czterech księży, które miały odbyć się już za trzy tygodnie. Oficjalnie są „zawieszone”, ale żadnego nowego terminu nie podano.
Biskup Dominique Rey (lat 69) jest biskupem Fréjus Toulon od dwudziestu dwóch lat. W wydanym przez siebie oficjalnym komunikacie prasowym z dnia 2 czerwca 2022 r. wyjaśnia, że po „braterskiej wizycie na prośbę Rzymu” przeprowadzonej przez arcybiskupa metropolitę Marsylii Jeana-Marca Aveline w 2021 r., który sprawuje jurysdykcję nad diecezją Fréjus Toulon, „poproszono go o odroczenie święceń diakońskich i kapłańskich przewidzianych na koniec czerwca”.
https://pch24.pl/decyzja-z-podtekstami-dlaczego-watykan-zawiesil-swiecenia-w-diecezji-frejus-toulon/ (https://pch24.pl/decyzja-z-podtekstami-dlaczego-watykan-zawiesil-swiecenia-w-diecezji-frejus-toulon/)
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: conservative revolutionary w Czerwca 08, 2022, 13:52:50 pm
Czemu br. Alcuin przez 32 lata był tylko diakonem? Ktoś coś wie?
Tytuł: Odp: O. Alcuin Reid suspendowany
Wiadomość wysłana przez: Arizona w Czerwca 08, 2022, 17:57:17 pm
Czemu br. Alcuin przez 32 lata był tylko diakonem? Ktoś coś wie?

Według artykułu z The Tablet, Reid został wyświęcony na diakona dla diecezji Melbourne jeszcze w 1989, jednak nie przyjął święceń kapłańskich. Został suspendowany w 1991 (powód nie jest podany) oraz poproszony przez australijskich biskupów o odejście ze stanu duchownego. Dk. Reid wstąpił do angielskich benedyktynów w 2002, jednak nigdy nie złożył profesji wieczystej. Diecezja Frejus-Toulon przyjęła go jako mnicha w ślubach prostych, i pozwoliła mu na założenie własnego eksperymentalnego przeoratu.
Z doświadczenia wiem, że tego typu nowe instytucje zakonne wymagają dużo czasu by być zatwierdzone, a zanim tak się stanie, żaden członek nie może zostać wyświęcony. Co prawda Dom Alcuin dostał od bpa Rey zgodę na święcenia, jednak widocznie została ona wstrzymana po TC gdyż biskup nie chciał narazić się Watykanowi przez wyświęcenia księdza według Pontificale Romanum, czego TC zabrania diecezjalnym biskupom. Czy były jakieś inne powody? Trudno powiedzieć.