Forum Krzyż

Traditio => Summorum Pontificum => Wątek zaczęty przez: jwk w Kwietnia 25, 2020, 14:57:22 pm

Tytuł: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Kwietnia 25, 2020, 14:57:22 pm
https://www.pch24.pl/w-jakim-celu--kongregacja-nauki-wiary-prosi-biskupow-calego-swiata-o-ocene-summorum-pontificum,75598,i.html (https://www.pch24.pl/w-jakim-celu--kongregacja-nauki-wiary-prosi-biskupow-calego-swiata-o-ocene-summorum-pontificum,75598,i.html)

Najważniejsze punkty zawarte w ankiecie:

Cytuj

1. Jaka jest sytuacja w Waszej diecezji odnośnie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego?

2. Czy praktykuje się tam nadzwyczajną formę, czy odpowiada to prawdziwej trosce duszpasterskiej, czy też jest promowane przez pojedynczego księdza?

3. Czy w Waszej opinii są jakieś pozytywne albo negatywne aspekty wykorzystania nadzwyczajnej formy?

4. Czy normy i warunki ustanowione przez Summorum Pontificum są przestrzegane?

5. Czy zaobserwowaliście, by w Waszej diecezji zwyczajna forma przyjęła elementu formy nadzwyczajnej?

6. Czy celebrując Mszę używanie mszału promulgowanego przez papieża Jana XXIII w 1962 roku?

7. Czy oprócz celebracji Mszy świętej w rycie nadzwyczajnym odbywają się inne celebracje zgodne z książkami liturgicznymi sprzed Soboru Watykańskiego II? (na przykład chrzest, bierzmowanie, małżeństwo, pokuta, namaszczenie chorych, wyświęcenie, liturgia godzin, Triduum Paschalne, ryt pogrzebowy).

8. Czy motu proprio Summorum Pontificum miało wpływ na życie seminariów (seminarium diecezjalnego) oraz na inne domy formacyjne?

9. Co doradzacie względem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego trzynaście lat po motu proprio Summorum Pontificum?

Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Kwietnia 25, 2020, 15:24:57 pm
I bardzo dobrze. Zlikwidują te ścieme indultową i resztki łusek opadną róznym urojeniowcom. Najważniejsze aby pozbyli sie tego obrzydliwstwa i bluznierstwa jakim ten tytuł podły; nadzw. forma rytu. Zawsze mi się to kojarzyło z nadzwyczajną komisja do spraw walki z kontrrewolucja i sabotazem
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Kwietnia 25, 2020, 16:35:59 pm
Nie mają ważnej Spowiedzi to i diabeł im zza kołnierza wygląda.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: rysio w Kwietnia 25, 2020, 17:46:57 pm
Panu JWK proponuje podróż w czasie po fk. Proszę przejrzeć te same tematy ( indult, rozmowy z fsspx, ) jest tam wiele rożnych ciekawych szczegolow:
np. Co to jest ten indult i czemu miał służyć? Są tam wypowiedzi biskupów.
Nie ma co teraz udawać, że posoborowie zgodzilo się na "eksperyment tradycji". To byl epizod, pulapka na tradziuchów (swieckich i duchownych, takze IBP).
Fajnie było ale się zabawa powoli się kończy - wszystko co dobre konczy się.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Kwietnia 26, 2020, 03:13:41 am
"Ściema indultowa" brzmi tak samo złośliwie jak "heretycka sekta" w stosunku fo SSPX.

Ale mniejsza o epitety. Nie sądzę, aby potencjalne odwołanie Summorum Pontificum (gdyby się tak stało) pociągnęło za sobą zlikwidowanie FSSP et al., bo rozumiem, że to tutaj określamy "indultem". FSSP działa na mocy Ecclesia Dei, a nie Summorum Pontificum.

Może w Polsce FSSP zasługuje na  określenie "ściema indultowa", bo ośrodek krakowski jest tylko jeden i działa w matrixie posoborowia. Nie wiem, nie znam realiów.

Ale tu w Ameryce Þłn. jest zupełnie inna sytuacja. W samych Stanach jest kilkadziesiąt parafii personalnych, w większości działających zupełnie niezależnie od posoborowych struktur (przynajmniej w praktycznym sensie), z dużą ilością wiernych i znaczącym zapleczem materialnym.  Franciszek nie odważy się ot tak, zlikwidować takiej organizacji - tak mi się przynajmniej wydaje, choć prorokiem oczywiście nie jestem i nie wiem, co temu człowiekowi może strzelić do głowy. Ale jeżeli pójdzie na coś takiego, to wywoła to bunt wiernych i nieobliczalne straty wizerunkowe dla Watykanu. Dlatego wątpię, aby to się mogło stać.

Natomiast wycofanie SP może nastąpić, choć nie zaraz, raczej metodą małych kroczków.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Kwietnia 26, 2020, 06:59:47 am
Ściema indultowa" brzmi tak samo złośliwie jak "heretycka sekta" w stosunku fo SSPX......Nie panie Regiomontanusie. O tym towarzystwie w sposób o wiele mniej taktowny wypowiedział sie abp Życiński ŚP, nazywając ich surrealistami, fantastami, fetyszystami czy fashionistami. Tak, tak, to własnie ŚP Arcybiskup a nie zaden złosliwy lefebżysta czy lasandrysta. Nie mogło sie pomiescic w filozoficznej głowie Arcybiskupa, że ludzie którzy przyjmuja z entuzjazmem wolnosc religijna, kolegializm, NOM, ekumenizm, dialogi z zydami i muzułmanami, asyże, papolatrie itd mogą przebierac sie w sredniowieczne stroje i jeszcze namawiac do tego innych. Przeciez to bez sensu i to im chciał przekazac ale towarzystwo dalej swoje, wiec trzeba im tę prawde przekazac w sposób bardziej przystępny skoro inteligentnego jezyka nie rozumieją.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Kwietnia 26, 2020, 12:03:23 pm
Fajnie było ale się zabawa powoli się kończy - wszystko co dobre konczy się.

Będę bronił zarówno FSSPX jak i oficjalnych struktur tradycyjnych. Tu się odprawia Msza i tu. Wprawdzie w FSSPX bywam rzadziej ale jest to jedynie kwestia odległości a nie uprzedzeń. Wszelkie wewnętrzne przejawy agresji uważam za grzech wołający o pomstę do nieba, trzeba się wspierać a nie wycinać. Szatański rechot osobnika 'Sławek125' powinien budzić głęboką odrazę i zdecydowaną reakcję Moderacji. Nie ma miejsca na nawiedzonych fanatyków i to dotyczy obu stron, jeśli o jakiś stronach można tu mówić. Na tym Forum nie zauważyłem przejawów aż tak paranoidalnej agresji przeciw Bractwu.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 26, 2020, 12:33:21 pm
https://prawy.pl/108076-podglad?fbclid=IwAR0Gy3k5E05h1bv5PMcTfnYHb-KUY3cRevTbTfcE2ROZJ2BGD7IIpfKobnY

Ciekawa teoria. Cofnięcie Summorum Pontificum jako spisek papieża Franciszka i FSSPX. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.

Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Kwietnia 26, 2020, 12:38:57 pm
https://prawy.pl/108076-podglad?fbclid=IwAR0Gy3k5E05h1bv5PMcTfnYHb-KUY3cRevTbTfcE2ROZJ2BGD7IIpfKobnY

Ciekawa teoria. Cofnięcie Summorum Pontificum jako spisek papieża Franciszka i FSSPX. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.
Prawy.pl ma niepełne info w tej sprawie. Jeszcze Putin macza palce w tym spisku. Jak im to do głowy mogło nie przyjsc, to ja nie pojmuje.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: rysio w Kwietnia 26, 2020, 13:07:12 pm
Cytuj
. Natomiast wycofanie SP może nastąpić, choć nie zaraz, raczej metodą małych kroczków. 

Pelna zgoda. Zwrocmy uwagę, że Bergoglio cały czas kładł nacisk na "jakby doktrynalne" uprawnienia Kosciolów lokalnych. Dlatego oprócz kroków na poziomie centralnym jak: odwolanie MP SP, zmiana statutów IBP i SSP i wprowadzenie min obowiązkowego birytualizmu ( dlaczego nie?) będzie dana wolna ręka epidiaskopom do wydawania prawa prohibicyjnego - rożnych "wskazówek" pastoralnych. W polskiej rzeczywistosci to równoznaczne ze "szlabanem".
Jasnym jest, ze wywola to napięcia fsspx-IBP pt. "Raz odprawić nowusa - to nie skucha".

Cytuj
.  FSSP działa na mocy Ecclesia Dei, a nie Summorum Pontificum.

Prawda. Ale ED zneutralizuje się zmieniając statut i dając wolną rękę do wydawania "wskazówek".

Cytuj
. Na tym Forum nie zauważyłem przejawów aż tak paranoidalnej agresji przeciw Bractwu.

Też zgoda. Od kilku ładnych lat Bractwo jest tolerowane i nawet ujadanie SJ-tów jakby ucichło.
 Ale proszę sobie przejrzeć wpisy na fk (kol. Barcikowskiego i kolegow z Christianitas) atakujących nawet nie tylko Bractwo ale nawet tworcow i obrońców MPSP - ks prof. Gherardiniego "doktrynalna wartosc SV II".
Ataki zawsze pojawiały sie gdy:
- 'groziło', ze stara Msza bedzie powszechnie odprawiana ( utrata poczucia wyjatkowosci grup indultowych)
- Rzym probowal zmienic statuty IBP ( birytualizacja, zakaz krytyki konstruktywnej Soboru) - wowczas krytyka Bractwa byla wyrazem frustracji; doktrynalnie tylko Bractwo reprezentowaloby Tradycję.

Cytuj
. I bardzo dobrze. Zlikwidują te ścieme indultową i resztki łusek opadną róznym urojeniowcom. 

Biskupi zezwalajacy na odprawianie starej Mszy na pytanie jak dlugo pozwolą odprawiac odpowiadali otwartym tekstem:
- liczymy na zainteresowanie i przyciagniecie wiernych Bractwa. Jezeli przyjdą...to bedziemy kilka lat odprawiac. Jezeli zglosi sie niewiele osob- zaraz zamkniemy. Nikt nie ukrywał czemu ma to służyć: ED i MP SP. Zresztą okolicznosci ogloszenia tez sa jednoznaczne.

Reforma liturgii jest ostateczna - tako rzekł na konsystorzu w latach 70-tych święty patron LGBT.
Benedykt XVI napisał zaś ( bardzo mądrze zresztą) , że nie może być w Kosciele dwóch rytów powszechnych ( nie partykularnych ale powszechnych). I koniec.

PS
Święty J-P II nie dotrzymał slowa dot. dania biskupa grupom ED - Piotrusiom. Po prostu bał się, że nawet biskup wybrany przez Rzym, stanie się drugim abp Lefebvrem.
Dyplomacja to dyplomacja, rzymska takimi zasadami się kieruje jak kremlowska: jak mówi, że da...to mówi.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Kwietnia 26, 2020, 13:19:12 pm
Panie rysiu, czy pisząc o ED ma pan na uwadze dokument czy instytucje? Czy może być tak, że likwidacja instytucji pociąga za sobą przeniesienie dokumentu do archiwum akt dawnych? Jak na ten przykład quo primum tempore. No fakt, JPII do końca wysyłał w 1988 Gromyke, znaczy Ratzingera do Econe aby mataczył. Arcybiskup nie dał sie na te plewy naciągnąc, piotrusie tak. Widać, kto jaką mądrością rządzony
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: rysio w Kwietnia 26, 2020, 13:20:27 pm
https://prawy.pl/108076-podglad?fbclid=IwAR0Gy3k5E05h1bv5PMcTfnYHb-KUY3cRevTbTfcE2ROZJ2BGD7IIpfKobnY

Ciekawa teoria. Cofnięcie Summorum Pontificum jako spisek papieża Franciszka i FSSPX. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.
Prawy.pl ma niepełne info w tej sprawie. Jeszcze Putin macza palce w tym spisku. Jak im to do głowy mogło nie przyjsc, to ja nie pojmuje.

Cały ten rednacz tego prawego.pl to jakiś posoborowy wariat.
Jest to świetny przykład ataku na Bractwo bo szykuje się stopniowa pacyfikacja fikcji indultowej. Ale żeby atakować Bractwo zarzucając mu "konszachty" z najprawdziwszym dla posoborowców papieżem... ??? :o ;D
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: rysio w Kwietnia 26, 2020, 13:24:18 pm
Panie rysiu, czy pisząc o ED ma pan na uwadze dokument czy instytucje? Czy może być tak, że likwidacja instytucji pociąga za sobą przeniesienie dokumentu do archiwum akt dawnych? Jak na ten przykład quo primum tempore

Encykliki ED nie ruszą bo ona porządkowała indulty indywidualne wydawane przez P6 i Bugniniego po calym swiecie ( opiewajace na rożne ryty np ryt 65). Piotrusiom zmienic mozna dwa zdanka w statucie....tzn sami sobie zmienią na sugestię Bergoglia ...i tyle w sprawie Piotrusiów.

PS
Kiedys na fali zakladania dusztradlaciow w PL na fk byla dyskusja o tym "cementowaniu" tradycji na grunciepolskim metodą slynnych statutow dusztradlaciowych. Pomijajac tresci zawarte w tych statutach okazalo sie, ze nic to nie dalo a wygaszenie aktywnosci jest tak proste jak zgaszenie swiatła ( za przeproszeniem) w toalecie.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Kwietnia 26, 2020, 14:12:57 pm
https://www.youtube.com/watch?v=tFP485zUMGQ      Biskup Schneider wyjasnia scieme z ekskomunikami z 1988 i rzekomą schizmą. Wychodzi na to że większośc biskupów w historii Koscioła była ekskomunikowana w/g wykładni JPII
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 30, 2020, 21:16:40 pm
https://www.pch24.pl/czy-cos-grozi-tradycyjnej-liturgii--eksperci-uspokajaja,75744,i.html?fbclid=IwAR3qjlaYiZwcWZhSxV8o1caMUVx9Njk--F8xcCvDxPCMl7kQPmoHilXOqXM

Pojawiła się wiadomość, która ma nas uspokoić.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Kwietnia 30, 2020, 22:24:41 pm
https://prawy.pl/108076-podglad?fbclid=IwAR0Gy3k5E05h1bv5PMcTfnYHb-KUY3cRevTbTfcE2ROZJ2BGD7IIpfKobnY

Ciekawa teoria. Cofnięcie Summorum Pontificum jako spisek papieża Franciszka i FSSPX. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.
Takie "rewelacje" pojawiają się od dłuższego czasu, wiadomo, że wokół Bractwa kręci się zgraja oszołomów, dość licznie reprezentowana na tym forum, ci chcieliby Summorum Pontificum utopić w łyżce wody ale samo Bractwo to księża głęboko wierzący i oddani swemu powołaniu.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: rysio w Kwietnia 30, 2020, 22:56:31 pm
https://www.pch24.pl/czy-cos-grozi-tradycyjnej-liturgii--eksperci-uspokajaja,75744,i.html?fbclid=IwAR3qjlaYiZwcWZhSxV8o1caMUVx9Njk--F8xcCvDxPCMl7kQPmoHilXOqXM

Pojawiła się wiadomość, która ma nas uspokoić.

Najlepsze kawalki:

Cytuj
. W uspokajającym tonie mówił o sprawie w rozmowie z portalem PCh24.pl Tomasz Rowiński z kwartalnika „Christianitas”
 

Cytuj
.Z kolei według liturgisty Alberta Gerhardsa z Uniwersytetu w Bonn idzie jedynie o wprowadzenie pewnych korekt w sposobie celebrowania tradycyjnej liturgii.

 
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Lipca 19, 2021, 15:06:06 pm
Czy wiadomo coś bliżej o wynikach ankiety?
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Cynin Sodowy w Lipca 19, 2021, 17:19:53 pm
Ostatnio za pieniądze podatnika przeprowadzono w postpeerelu ankietę nt. stosunku obywatela do granatowej policji.
Wyniki i protokoły zostały utajnione.

Myślę, że tu może być, mutatis mutandis, podobnie.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lipca 19, 2021, 17:23:42 pm
Ostatnio za pieniądze podatnika przeprowadzono w postpeerelu ankietę nt. stosunku obywatela do granatowej policji.
Wyniki i protokoły zostały utajnione.

Myślę, że tu może być, mutatis mutandis, podobnie.


Co pan tu za głupoty pociska? Weź się pan i ogarnij.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Cynin Sodowy w Lipca 19, 2021, 17:55:41 pm
Czemu Pan takiego wścieku dostał? Czyżby pozostawał Pan na służbie w Granatowej Policji i ubodło sumienie?
Chociaż nie, jeśli w GP, to nie sumienie. Musi być coś innego, tylko nie bardzo wiem co.

Bardzo nie lubię WSI24, więc specjalnie dla Pana się byłem przemogłem i znalazłem. Proszsz.

https://tvn24.pl/polska/policja-komenda-glowna-odmawia-ujawnienia-raportu-badania-opinii-spolecznej-o-swojej-pracy-i-poczuciu-bezpieczenstwa-obywateli-5149856

Linka Pan na pewno nie uzna za wiarygodny. Napili się w WSI24 gorącej czarnej kawy z cukrem, więc Pan na pewno zacznie pić zimne mleko z solą.

Raport o ocenie Granatowej jest niejawny.
Zbiór Zastrzeżony jest niejawny.
Aneks do Raportu z Likwidacji WSI jest niejawny.
Raport z biskupiej ankiety też zapewne jest niejawny.

Kluczowe dla zrozumienia mojego posta jest sformułowanie "mutatis mutandis".
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Caivs w Lipca 19, 2021, 18:09:46 pm
https://www.pch24.pl/czy-cos-grozi-tradycyjnej-liturgii--eksperci-uspokajaja,75744,i.html?fbclid=IwAR3qjlaYiZwcWZhSxV8o1caMUVx9Njk--F8xcCvDxPCMl7kQPmoHilXOqXM

Pojawiła się wiadomość, która ma nas uspokoić.

Pouczająca lektura tego wątku. Na przykład tutaj: "... progresywny włoski profesor liturgiki Andrea Grillo stwierdził, że papież Franciszek poprzez kwestionariusz planuje niewątpliwie położenie kresu celebracji Mszy świętej w starym rycie i chce uczynić nową Mszę jedyną dopuszczalną". Mówił to ponad rok temu, komentując informację o rozesłaniu ankiet.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Cynin Sodowy w Lipca 19, 2021, 18:18:05 pm
@p. Caivs

I widać też, jak bardzo Watykan przechytrzył ekspertów. Zima zaskoczyła drogowców.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lipca 19, 2021, 18:27:00 pm
Kluczowe dla zrozumienia mojego posta jest sformułowanie "mutatis mutandis".

Aleś pan mądrzuchny a Gógel to zaraz wykrywa.  A sam pan żeś durny arogancki smarkacz. I tyle w temacie. Istniejesz pan jak powietrze  cokolwiek nieświeże.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Cynin Sodowy w Lipca 19, 2021, 18:37:47 pm
Jako durny, arogancki smarkacz, pozwolę sobie jednak (bezskutecznie zapewne) poprosić Pana, by łaskawie zechciał w dziedzinie kultury osobistej naśladować mistrzów innych niż Piłsudski.

Prośby o odszczekanie tego, jakobym "głupoty wciskał" nie załączam, gdyż o zdolność honorową Pana, z całym szacunkiem, nie podejrzewam.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Licht w Lipca 20, 2021, 16:58:58 pm
Czy wiadomo coś bliżej o wynikach ankiety?

W sumie nie wiadomo kto dostał ankietę i kto odpowiedział. Jedyne co jest pewne to że w Argentynie ankietę otrzymali wszyscy biskupi.
https://deon.pl/kosciol/na-te-9-pytan-dot-mszy-trydenckiej-odpowiadali-biskupi-,1470707
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lipca 20, 2021, 18:14:43 pm
W sumie nie wiadomo kto dostał ankietę i kto odpowiedział. Jedyne co jest pewne to że w Argentynie ankietę otrzymali wszyscy biskupi.
https://deon.pl/kosciol/na-te-9-pytan-dot-mszy-trydenckiej-odpowiadali-biskupi-,1470707

A obok jest odnośnik do dywagacji o.Knabita. Myślałem, że staruszek (91 lat) ostatnio zmądrzał choć ciągle pamiętam jego dosłownie małpie miny, jakie ~2002 roku stroił na promocji Ducha Liturgii Kardynała Ratzingera. Prezentował wtedy dr. Milcarek a on sobie usiadł na końcu i demonstrował swoje lekceważenie. Jako celebryta był wtedy mocno zauważalny. Niestety antytrydentyzm to choroba nieuleczalna. Wydarzenie miało miejsce w czasie Targów Książki Katolickiej w Warszawie. Obecne dywagacje o.LK ociekają tandetną erystyką, tak to nienawiść rzuca się na pióro osoby, która przecież potrafi pisać lepiej.
Szczęśliwie najmłodsze pokolenie duchownych i świeckich jest jakby bardziej na nią odporne.

 
https://deon.pl/wiara/jan-pawel-ii-odprawial-benedykt-odprawial-czy-oni-sa-heretykami,1469345 (https://deon.pl/wiara/jan-pawel-ii-odprawial-benedykt-odprawial-czy-oni-sa-heretykami,1469345)
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Caivs w Lipca 20, 2021, 18:43:34 pm
@p. Caivs

I widać też, jak bardzo Watykan przechytrzył ekspertów. Zima zaskoczyła drogowców.

Między innymi w kontekście uspokajających ekspertów napisałem o pouczającej lekturze. Ten uspokajał ledwie miesiąc temu: https://www.youtube.com/watch?v=kqEVNTi5p9E&ab_channel=TomaszRowi%C5%84ski

Od ok. 3:30 jest o SP, a ok. 7:30 o cytowanym przeze mnie wcześniej Grillo. 
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lipca 20, 2021, 20:16:24 pm
PCh 24:

Cytuj
Nie brakuje głosów, według których tak naprawdę nic złego się nie dzieje, a Kongregacja Nauki Wiary chce po prostu dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja implementacji Summorum Pontificum. W uspokajającym tonie mówił o sprawie w rozmowie z portalem PCh24.pl Tomasz Rowiński z kwartalnika „Christianitas” (POSŁUCHAJ ROZMOWY TUTAJ).

https://pch24.pl/czy-cos-grozi-tradycyjnej-liturgii-eksperci-uspokajaja/

 :)
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Licht w Lipca 21, 2021, 08:28:02 am
W sumie nie wiadomo kto dostał ankietę i kto odpowiedział. Jedyne co jest pewne to że w Argentynie ankietę otrzymali wszyscy biskupi.
https://deon.pl/kosciol/na-te-9-pytan-dot-mszy-trydenckiej-odpowiadali-biskupi-,1470707

A obok jest odnośnik do dywagacji o.Knabita. Myślałem, że staruszek (91 lat) ostatnio zmądrzał choć ciągle pamiętam jego dosłownie małpie miny, jakie ~2002 roku stroił na promocji Ducha Liturgii Kardynała Ratzingera. Prezentował wtedy dr. Milcarek a on sobie usiadł na końcu i demonstrował swoje lekceważenie. Jako celebryta był wtedy mocno zauważalny. Niestety antytrydentyzm to choroba nieuleczalna. Wydarzenie miało miejsce w czasie Targów Książki Katolickiej w Warszawie. Obecne dywagacje o.LK ociekają tandetną erystyką, tak to nienawiść rzuca się na pióro osoby, która przecież potrafi pisać lepiej.
Szczęśliwie najmłodsze pokolenie duchownych i świeckich jest jakby bardziej na nią odporne.

 
https://deon.pl/wiara/jan-pawel-ii-odprawial-benedykt-odprawial-czy-oni-sa-heretykami,1469345 (https://deon.pl/wiara/jan-pawel-ii-odprawial-benedykt-odprawial-czy-oni-sa-heretykami,1469345)

Faktycznie, ojca Leona stać na dużo więcej. Smutny tekst, mam nadzieje, że niespójności wynikają z wieku i niepamięci, i że nie są rozmyślnymi przekłamaniami. Czy ktoś może na poważnie myśleć, że msza z papieżem na Błoniach byłaby msza cicha? Ale tak już jest, że starsi ojcowie są niechętni, za to mlody opat wydał podrecznik do NFRR, rozmowę z przełożonym Fontgombault, pracę o wyższości starszego rytu P. Kwaśniewskiego. Będzie dobrze.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Prombudrak w Lipca 21, 2021, 11:45:13 am
Tak, ojca Leona stać na dużo więcej. Kiedyś przebrnąłem przez taki koszmarek jego autorstwa. Twierdzi w nim, że już w II.poł.lat 50-tych on i jego wyświęceni koledzy czekali na reformę liturgii.

(https://praweksiazki.pl/6777/o-mszy-swietej.jpg)
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Lipca 21, 2021, 12:35:24 pm
Tak, ojca Leona stać na dużo więcej. Kiedyś przebrnąłem przez taki koszmarek jego autorstwa. Twierdzi w nim, że już w II.poł.lat 50-tych on i jego wyświęceni koledzy czekali na reformę liturgii.

(https://praweksiazki.pl/6777/o-mszy-swietej.jpg)


Niestety, ale mowi prawde. Juz przed deforma byli ksieza, ktorzy sobie odprawiali po polsku, odprawiali glosno i dupam ad deum. Moj byly proboszcz (rocznik swiecen 1963) opowiadal, ze jako nastolatek (wiec lata 50.) na obozie dla ministrantow ksiadz odprawial przodem do nich i kazda wypowiedziana formulke od razu tlumaczyl na polski. Proboszcz twierdzi, ze nigdy wczesniej nie czul sie tak wspaniale i ze wszystko rozumial itp. A polskokatolicy (hodurowcy) to juz na poczatku XX wieku odprawiali po polsku.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Lipca 21, 2021, 13:05:49 pm

Tak, ojca Leona stać na dużo więcej. Kiedyś przebrnąłem przez taki koszmarek jego autorstwa. Twierdzi w nim, że już w II.poł.lat 50-tych on i jego wyświęceni koledzy czekali na reformę liturgii.
Mamy już wątek na ten temat, zapraszam:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,4970.0.html
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lipca 21, 2021, 13:35:39 pm
Tak, ojca Leona stać na dużo więcej. Kiedyś przebrnąłem przez taki koszmarek jego autorstwa. Twierdzi w nim, że już w II.poł.lat 50-tych on i jego wyświęceni koledzy czekali na reformę liturgii.

(https://praweksiazki.pl/6777/o-mszy-swietej.jpg)

I jak tu wierzyć w to co piszą handlarze książek, tutaj 'empik'
https://www.empik.com/o-mszy-swietej-knabit-leon,3050220,ksiazka-p (https://www.empik.com/o-mszy-swietej-knabit-leon,3050220,ksiazka-p)

Cytuj
Każdy, kto ceni tradycyjną Mszę łacińską, już od września 2007 roku będzie mógł uczestniczyć w niej częściej niż do tej pory. Wszystko za sprawą Benedykta XVI, który wprowadził znaczne ułatwienia w odprawianiu takiej Mszy. Choć dla niektórych katolików Msza łacińska to liturgia żywa, innym kojarzy się ona z zamierzchłymi czasami przedsoborowymi. Te najnowsze zmiany w liturgii komentuje ojciec Leon Knabit.
Benedyktyn z Tyńca, popularny duszpasterz i rekolekcjonista rozmiłowany we Mszy świętej przeprowadza nas krok po kroku przez liturgię Eucharystii. Objaśnia przy tym znaczenie gestów i modlitw, podsuwa szereg rad, co zrobić, by nasze przeżywanie Mszy stało się bardziej owocne.
Opowiada też o Mszy trydenckiej, o swojej miłości do łaciny, o kulisach II Soboru Watykańskiego, o Tyńcu, który w XX wieku stał się poligonem liturgicznym.
Ojciec Leon na przykładzie własnego życia pokazuje, że poprzez piękno i tajemnicę liturgii, które odkrył już w dzieciństwie i które przywiodły go od Tyńca, każdy z nas może doświadczyć obecności Boga.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Lipca 22, 2021, 00:09:06 am
Czy wiadomo coś bliżej o wynikach ankiety?

W sumie nie wiadomo kto dostał ankietę i kto odpowiedział. Jedyne co jest pewne to że w Argentynie ankietę otrzymali wszyscy biskupi.
https://deon.pl/kosciol/na-te-9-pytan-dot-mszy-trydenckiej-odpowiadali-biskupi-,1470707

Dr Wojciech Golonka:

"Co ciekawe, chyba tylko 30% biskupów wypełniło i odesłało tą ankietę, z czego połowa opinii była negatywnych a połowa pozytywnych, tak mniej więcej, opierając się na doniesieniach, które czytałem."

https://youtu.be/3CjX7-9SARs?t=468
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: jwk w Września 30, 2021, 18:39:50 pm
https://pch24.pl/konferencja-kep-o-nowym-synodzie-jakie-beda-jego-skutki/ (https://pch24.pl/konferencja-kep-o-nowym-synodzie-jakie-beda-jego-skutki/)

Cytuj
W czwartek odbyła się w Poznaniu konferencja prasowa Konferencji Episkopatu Polski. Dotyczyła tematów wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów oraz rozpoczynającego się globalnego Procesu Synodalnego. Udział w niej wzięli, obok rzecznika KEP ks. Leska Gęsiaka SJ, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki oraz prof. Aleksander Bańka, delegat KEP na otwarcie synodu.

To ten Bańka będzie nas reprezentował w Rzymie na tym "synodzie":

https://www.facebook.com/aleksander.banka.1 (https://www.facebook.com/aleksander.banka.1)
Warto zwrócić uwagę na: 47 TYSKI WIECZÓR UWIELBIENIA --- facio promuje tu znanego heretyka:

Cytuj
Swoim nauczaniem podzieli się z nami Marcin Zieliński
Szczegóły już wkrótce na Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej oraz na www.twu.centrumduchowosci.pl

A oto jego dywagacje na temat Wiernych Tradycji, oczywiście w Gostku Niedzielnym, który stale "zasila" swoimi elukubracjami:
https://www.gosc.pl/doc/6986769.Co-by-bylo-gdyby-czyli-rzecz-o-decyzji-Franciszka (https://www.gosc.pl/doc/6986769.Co-by-bylo-gdyby-czyli-rzecz-o-decyzji-Franciszka)
Ty wyssane z brudnego palucha jego przypuszczenia jak to Bergoglio pełnymi garściami czerpał z owej ankiety pełnej żalów i narzekań na środowiska Tradycji.
Tytuł: Odp: Niepokojąca ankieta.
Wiadomość wysłana przez: Chorthippus.parallelus w Października 01, 2021, 22:15:37 pm
https://pch24.pl/konferencja-kep-o-nowym-synodzie-jakie-beda-jego-skutki/ (https://pch24.pl/konferencja-kep-o-nowym-synodzie-jakie-beda-jego-skutki/)

Cytuj
W czwartek odbyła się w Poznaniu konferencja prasowa Konferencji Episkopatu Polski. Dotyczyła tematów wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów oraz rozpoczynającego się globalnego Procesu Synodalnego. Udział w niej wzięli, obok rzecznika KEP ks. Leska Gęsiaka SJ, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki oraz prof. Aleksander Bańka, delegat KEP na otwarcie synodu.

To ten Bańka będzie nas reprezentował w Rzymie na tym "synodzie":

https://www.facebook.com/aleksander.banka.1 (https://www.facebook.com/aleksander.banka.1)
Warto zwrócić uwagę na: 47 TYSKI WIECZÓR UWIELBIENIA --- facio promuje tu znanego heretyka:

Cytuj
Swoim nauczaniem podzieli się z nami Marcin Zieliński
Szczegóły już wkrótce na Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej oraz na www.twu.centrumduchowosci.pl

A oto jego dywagacje na temat Wiernych Tradycji, oczywiście w Gostku Niedzielnym, który stale "zasila" swoimi elukubracjami:
https://www.gosc.pl/doc/6986769.Co-by-bylo-gdyby-czyli-rzecz-o-decyzji-Franciszka (https://www.gosc.pl/doc/6986769.Co-by-bylo-gdyby-czyli-rzecz-o-decyzji-Franciszka)
Ty wyssane z brudnego palucha jego przypuszczenia jak to Bergoglio pełnymi garściami czerpał z owej ankiety pełnej żalów i narzekań na środowiska Tradycji.

Zaskoczenie? Przecież na synod należy wysłać starannie wyselekcjonowane grono ekspertów, o jedynie słusznej linii. Bańka pasuje jak ulał.
Parafrazując powiedzenie gen. Clemanceau "wojna z tradziuchami to zbyt poważna sprawa, żeby ją pozostawić przypadkowym osobom".