Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: Młody Zgred w Kwietnia 24, 2020, 12:29:42 pm

Tytuł: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 24, 2020, 12:29:42 pm
Widoczne już są efekty zarządzeń rządowych dla Kościoła w Polsce.

https://dorzeczy.pl/religia/137691/kosciol-ma-problemy-finansowe-tak-zle-nie-bylo-nigdy.html

Zastanawiam jakie mogą być inne następstwa obecnej sytuacji. Wiele osób może już nie wrócić do stałej obecności na Mszy Św. Szczególni Ci, którzy robili to głównie z poczucia "tradycji" lub spotkań towarzyskich. Czy to coś zmieni w wielu parafiach. Myślę, że tak. Tylko w którą stronę to zaprowadzi Kościół. Może hierarchia się obudzi, choć taki scenariusz jest dla mnie zbyt optymistyczny.


Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: gnome w Kwietnia 24, 2020, 14:06:42 pm
Czekam na pierwsze statystyki jakie się pojawią po otwarciu kościołów i znormalizowaniu Mszy.
Czekam - jak to się mówi - z duszą na ramieniu.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Kwietnia 24, 2020, 15:44:30 pm

Widoczne już są efekty zarządzeń rządowych dla Kościoła w Polsce.

https://dorzeczy.pl/religia/137691/kosciol-ma-problemy-finansowe-tak-zle-nie-bylo-nigdy.html (https://dorzeczy.pl/religia/137691/kosciol-ma-problemy-finansowe-tak-zle-nie-bylo-nigdy.html)

Zastanawiam jakie mogą być inne następstwa obecnej sytuacji. Wiele osób może już nie wrócić do stałej obecności na Mszy Św. Szczególni Ci, którzy robili to głównie z poczucia "tradycji" lub spotkań towarzyskich. Czy to coś zmieni w wielu parafiach. Myślę, że tak. Tylko w którą stronę to zaprowadzi Kościół. Może hierarchia się obudzi, choć taki scenariusz jest dla mnie zbyt optymistyczny.

[/size]
[/size]Ksiadz, przyjaciel naszej rodziny (pracuje za granica na 'misjach' w jednym z krajow zachodnich), rozmawial z moimi dziadkami (84 & 77 lat), ze powinni, w zwiazku ze swoimi chorobami i stanem zdrowia (bialaczka i ciagle trwajaca rekonwalescencja po kilku zawalach w krotkim czasie) rozwazych rezygnacje z chodzenia na Msze na stale. Babcia to wyklucza, ale dziadek (z bialaczka) stwierdzil, ze jesli nie bedzie mogl jezdzic na ryby i na zakupy, bo mu wszyscy zabraniaja, to i do kosciola chodzic nie bedzie. Zakladam, ze takich osob, nastraszonych, bedzie sporo.
[/size]
[/size]Do tego dojda ludzie, ktorzy do tej pory chodzili, bo tak trzeba, albo bo nie wyobrazali sobie niedzieli bez Mszy. Teraz - maja to od ponad miesiaca. I swiat sie nie zawalil. Imo, blad Kosciola (rowniez w Polsce) byl taki, ze biskupi wydajac swoje postanowienia o dyspensie i tlumaczac, ze Msza on-line jest wystarczajaca nie dosc silnie i nie dosc wyraznie zaznaczali, ze to jest jedynie sytuacja wyjatkowa i ze tylko w takiej sytuacji Msza on-line moze zastapic te prawdziwa.
[/size]A przeciez niewiele jest rodzin takich jak moi rodzice czy tez rodzina mojego chrzesniaka - maja jeden pokoj w sobote wysprzatany, ustawione KRZESELKA (nie fotele), stolik z laptopem przykryty bialym obrusem (ojciec nawet zrobil male aspersorium z poroza jelenia przy drzwiach ;) ), i w niedziele ten pokoj traktowany jest jak kaplica - ubieraja sie odswietnie, przygotowuja do Mszy, rodzina mojego chrzesniaka dodatkowo odmiawia w tym pokoju wspolnie Koronke faustynowska po obiedzie okolo 15. Wiekszosc moich znajomych (jesli wcale) oglada Msze on-line w pidzamie, kapciach i popijajac kawke. Czy ci ludzie wroca do Kosciola po okresie pandemii? Watpie.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Sindarin w Kwietnia 24, 2020, 16:40:31 pm
Mogli zlekceważyć straszenie Szumiego i pozwolić wiernym na uczęszczanie na mszę. W przypadku akcji policyjnych notowania PiS-u mocno by leciały w dół - dwie pieczenie na jednym ogniu. Cóż, kościół katoludzki słucha ludzi i tak na tym wypada. Może co bogatsi biskupi dorzucą się z własnego?
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 24, 2020, 17:42:15 pm
Według mnie biskupi chcieli "wyjść z twarzą" z tego kryzysu, próbując współpracować z władzą państwową. Nie wiem, jak bardzo dali się (w ich mniemaniu) wykorzystać tej władzy, ale efekty tego aliansu wszyscy widzimy. Obawiam się, że i tym razem hierarchowie nie nauczą się niczego w tej sprawie. Smutne, że gorliwość hierarchów w przestrzeganiu obecnych przepisów państwowych jest o wiele większa, niż w walce z przepisami (aborcja, rozwody), które atakują wprost nauczanie Naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: solid w Kwietnia 24, 2020, 19:51:36 pm
Ja osobiście myślę, że nie ma wielkiego zagrożenia w tym, że ludzie przyzwyczają się do transmisji online i potem już do kościoła nie wrócą. Polska, niestety, laicyzuje się dość gwałtownie, ale ci, którzy mieli przestać chodzić do kościoła, już to dawno zrobili i pandemia nie ma na to zjawisko wielkiego wpływu. Natomiast ci, którzy praktykują, myślę że tęsknią za możliwością powrotu do kościoła i zrobią to przy najbliższej okazji. Oczywiście, zawsze będą tacy, którzy uznają, że transmisja online jest dla nich wygodniejsza, tak samo jak w latach '80, gdy wprowadzono radiową transmisję mszy św., znaleźli się ludzie (sam pamiętam taki przypadek w mojej rodzinie), którzy z wygodnictwa odpuścili sobie chodzenie do kościoła, zadawalając się transmisjami radiowymi. Myślę jednak, że takich ludzi w porównaniu z ogółem praktykujących będzie garstka. Jednak, gdy oglądam transmisje NOM z mojej parafii, zaczynam dostrzegać zupełnie inne zagrożenie, mianowicie że w Polsce teraz upowszechniana będzie handkomunia. Dotychczas Polska była bastionem komunii do ust i chociaż już kilkanaście lat temu biskupi zezwolili na handkomunię, wśród wiernych nie odnotowano wielkiego zainteresowania, nawet sami przedstawiciele Kościoła tłumaczyli, że bardziej jest to "ułatwienie" dla cudzoziemców przebywających w Polsce niż chęć zmiany obyczajów polskich katolików. Niestety, teraz podczas pandemii zaczyna być inaczej. Oglądając transmisje obserwuję, że kościelny, lektorzy, ministranci jak jeden mąż przerzucili się na handkomunię, a nielicznych obecnych w kościele w wiernych ustawia się w dwóch kolejkach: jedną "do ust", drugą "do ręki". Obawiam się, że to się może przyjąć, może nawet tak być, że po pandemii ponowne wpuszczenie wiernych do kościołów będzie uzależnione przez władze świeckie od wprowadzenia handkomunii jako formy obowiązkowej (oczywiście motywowane to będzie względami higienicznymi), a Kościół na to przystanie i będzie jeszcze propagował handkomunię.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Major w Kwietnia 24, 2020, 21:38:01 pm
Efekt to utwierdzenie się na stałe komunii dołapnej.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 25, 2020, 00:04:17 am
To bardzo straszna wiadomość. Tylko czy wszyscy wierni zgodzą się na handkomunię. Raczej polski ruch oporu wobec tych zmian nie przyjmie masowej skali, ale na pewno pojawią się oazy anty-handkomunii. Zastanawiam się, czy hierarchowie wtedy zaakcpetują te punkty oporu dla ich ulubionego "świętego" - "świętego spokoju", czy jakoś zareagują  ???
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Fideliss w Kwietnia 25, 2020, 08:20:57 am
Trudno nie zgodzić się z tym co pisze pan solid. Podzielam wizję. Chyba że zgodnie z zasadą - jak strach u (p)upy do do pokuty - nastąpi renesans wiary.
Anyway, zapamiętamy sobie ten rok 2020, oj zapamiętamy. Tak jak liczymy czas ; przed nasza erą, a właściwie ante Christum natum i post Christum natum, tak będziemy odnosić się do czasu . . . przed wirusem i po wirusie.
Przeraża mnie wizja kryzysu gospodarczego, wielkiej bidy i nędzy.
Ja już jestem w konradowskiej strefie cienia (The Shadow Line) ale młodych szkoda.
I pomyśleć, że gdybym teraz umarł, córka mieszkająca za granicą, nie mogłaby przyjechać na pogrzeb, a jeszcze na początku lutego była na pogrzebie matki.

Co pozostaje? In Te Domine speravi, non confundar in aeternum. A tak po świecku; Dum spiro, spero.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Teresa w Kwietnia 25, 2020, 10:06:12 am
Moja parafia już ponad miesiąc temu ogłosiła: "Komunię św. przyjmujemy wyjątkowo na rękę."
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: ratio w Kwietnia 25, 2020, 22:11:59 pm
Moja parafia już ponad miesiąc temu ogłosiła: "Komunię św. przyjmujemy wyjątkowo na rękę."
Zaczyna przybywać "wyjątków".
Popisał się biskup opolski, który zabronił umieszczać w internecie wcześniej transmitowanych przekazów nabożeństw.

Dekret biskupa opolskiego, pkt 9, jest co najmniej dziwny
Nie wolno zapisywać czynności liturgicznych i oglądać je w powtórkach? Myślę, że po prostu należy pouczyć wiernych, iż uczestnictwo we Mszy wirtualnej wymaga bycia w jedności duchowej z celebrowaną akcją liturgiczną, czyli przekaz ma być NA ŻYWO.
Bo co jest niestosownego w odsłuchiwaniu np. ciekawej homilii, lub wpatrywaniu się w liturgiczne czynności, sprawowane na chwałę Bożą?
Myślę, że w diecezji zawiodła katecheza przysposabiająca katolików do prawidłowego rozumienia posługiwania się wirtualnymi środkami przekazu dla pożytku duchowego. Ale pouczenia w tym zakresie to obowiązek duszpasterski, o którym Ksiądz Biskup jakoś nie wspomniał.
Poniżej podaję fragment tej biskupiej troski - tylko o co?
Propozycje przedstawione w Dekrecie przez Biskupa opolskiego wydają się na czasie, jednak pkt. 9 jest - moim zdaniem - dziwny.

Cytuj
https://www.diecezja.opole.pl/index.php/homepage/aktualnosci/2554-nowy-dekret-biskupa-opolskiego
Opole, dnia 20 kwietnia 2020 roku
Nr 16/2020/A/KNC-K

DEKRET
II
W trosce o zdrowie wiernych w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii i w nawiązaniu do „Noty Penitencjarii Apostolskiej odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii” z dnia 20 marca 2020 roku, „Zarządzenia Rady Stałej KEP” (nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 roku), „Reskryptu Kongregacji ds. Kultu Bożego” z dnia 17 lutego 1997 roku (Prot. n. 353/97/L) oraz „Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” z dnia 19 kwietnia 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 697), z dniem dzisiejszym na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.

1. Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.

2. Na drzwiach kościoła należy wywiesić informację o jego powierzchni użytkowej wraz ze wskazaniem liczby osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych, wg przelicznika: 1 osoba na 15 m2, z wyłączeniem celebransa i usługujących. Dane o powierzchni użytkowej kościoła znajdują się w inwentarzu parafialnym oraz w książce obiektu budowlanego.

3. W przylegających do kościołów placach i parkach nie obowiązuje przelicznik podany wyżej, lecz zasada dystansowania się, zgodnie z którą znajdujące się tam osoby powinny przebywać w odległości minimum ok. 2 m od siebie. Komunii świętej należy udzielać najpierw wiernym znajdującym się wewnątrz kościoła, a następnie tym, którzy stoją na placu przed nim, informując ich uprzednio, aby nie wchodzili do środka świątyni.

4. Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Może brać w nich udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób, nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej. Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby, z zachowaniem ograniczeń z pkt. 2 i 3.

5. Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego oraz w ich otoczeniu częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania kultu religijnego. Przystępując do Komunii świętej wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części elementu ochronnego.

6. Usta i nos mają mieć zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.

7. Znosi się ograniczenia dotyczące korzystania z cmentarzy, z wyłączeniem tego, o czym mowa w pkt. 4.

8. Zachęcam do częstego korzystania ze specjalnego formularza Mszy świętej „W czasie pandemii”. Nakazuję śpiewanie suplikacji podczas każdej Mszy świętej z prośbą o zachowanie od epidemii, zdrowie i deszcz. Sprawowanie kultu Bożego w tych intencjach jest naszym obowiązkiem i wkładem w walkę z epidemią. Należy także zachęcać wiernych do osobistej modlitwy, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia, o powstrzymanie epidemii i suszy oraz o potrzebne siły dla wszystkich zmagających się z tymi żywiołami.

9. Nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Mogą być one jedynie transmitowane w czasie rzeczywistym (live streaming). Wszystkie historyczne nagrania, znajdujące się na stronach internetowych parafii oraz w ich mediach społecznościowych, które zawierają obrzędy religijne, mają być usunięte w ciągu 7. dni, liczonych od dnia promulgacji tego Dekretu. Można jednak pozostawić zdjęcia.

10. Osoby niepełnoletnie, czyli przed 18. rokiem życia, nie mogą być dopuszczane do służby przy ołtarzu, dopóki zawieszone są zajęcia w szkołach.
(...)
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Kwietnia 25, 2020, 22:44:52 pm
W mojej okolicy w poprzednią niedzielę w kilku kościołach pojawiły się ogłoszenia w tym stylu:

Limity wiernych uczestniczących w nabożeństwach zostały zwiększone. W naszym kościele parafialnym jest to 41 osób; można uczestniczyć również na zewnątrz kościoła. W tym celu zainstalowane zostały na wieży dodatkowo 2 głośniki, a więc łącznie jest ich na zewnątrz 8. Teren  wokół kościoła i przy plebanii uważamy za teren wspólnej Mszy – będzie możliwość przyjmowania na zewnątrz Komunii św. Na zewnątrz umieścimy krzesła i ławki z uwzględnieniem przepisowych odległości.

Proboszczowie z tych parafii niekoniecznie są jakoś szczególnie wierzący, ale wydaje się, że ich przesłanie jest jasne: parafianie wróćcie na niedzielne Msze ;-) no i na tacę dajcie. Zalecenie jest mądre: jest ciepło i dla ludzi, dla których Msza coś znaczy, nie powinno być problemem postanie lub posiedzenie pod kościołem 45 minut.
Ciekaw jestem co jutro z tego wyjdzie - obawiam się, że niewielu posłucha: pod kościołem niewygodnie, ubranie można se pobrudzić, ptak może narobić z góry, deszcz może spaść, co ludzie powiedzą, którzy przejeżdżają koło kościoła, a poza tym jest przecież dyspensa od biskupa, a to przecież tylko msza.

Sytuację mogłoby jakoś uratować urzędowe zakończenie dyspensy: od 3 maja, od Wniebowstąpienia, od Zesłania... Ale żaden biskup tego nie zrobi, bo nie miałby już świętego spokoju.

Gangrena będzie się ciągnąć, zwłaszcza, że przesłanie polityków jest jasne: nie będziecie grzeczni - zrobimy wam wirusa przez dwa lata i kasy nie będzie. Następuje weryfikacja. Nie wiem ilu wróci, ale  weryfikacja następuje i obawiam się, że będzie bolesna.

Cóż można tylko powtórzyć za jakimś klasykiem: to nie kryzys, to efekt.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Kwietnia 25, 2020, 23:03:05 pm
Jak będzie wyglądało „odmrażanie kościołów”? Czy wierni powrócą do świątyń? (https://wpolityce.pl/kosciol/497442-jak-bedzie-wygladalo-odmrazanie-kosciolow)

Rzadko zaglądam na ten portal, ale artykuł naprawdę dobry.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: solid w Kwietnia 25, 2020, 23:47:36 pm

I pomyśleć, że gdybym teraz umarł, córka mieszkająca za granicą, nie mogłaby przyjechać na pogrzeb, a jeszcze na początku lutego była na pogrzebie matki.


Szanowny Panie Fidelissie, oczywiście życzę długich lat życia i przetrwania tych ciężkich czasów. Ale Pańska wypowiedź skłoniła mnie do takiej refleksji. Dosłownie dzisiaj słyszałem w pracy historię o człowieku, który wrócił z Niemiec (gdy się jeszcze dało) na pogrzeb ojca i wsadzono go w kwarantannę, nie pozwalając mu wziąć udziału w tym pogrzebie. Tak sobie myślę, że nieludzkie są te kwarantanny. Nawet więzień dostaje przepustkę na pogrzeb rodziców, a człowiekowi nie skazanemu za nic nie pozwala się wypełnić tego podstawowego obowiązku, nie tyle katolickiego czy chrześcijańskiego, ale po prostu ludzkiego. Ale może powinniśmy się cieszyć, że w ogóle nasza władza w łaskawości swojej pozwala jeszcze na odprawianie pogrzebów, choć z ograniczoną liczbą uczestników? We Włoszech już nawet pogrzebów się nie odprawia, tylko zmarłych chowa anonimowo, jakby ich wyrzucano do śmieci.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Michal260189_T w Kwietnia 26, 2020, 17:53:08 pm
Do bez imiennej mogiły jak w czasach sowieckich
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Kwietnia 26, 2020, 21:34:38 pm
Cytuj
Proboszczowie z tych parafii niekoniecznie są jakoś szczególnie wierzący, ale wydaje się, że ich przesłanie jest jasne: parafianie wróćcie na niedzielne Msze ;-)

Potwierdzam, parafie dotyka problem finansowy. Niektórym parafiom brak kasy na opłaty.

Mati - ustąpi. Tym bardziej, że "Muti" europy (Merkel) dopomina się o polskich pracowników - którzy też chętnie by wyjechali bo kończy im się kasa.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 27, 2020, 09:56:37 am
Odważny głos wołający na pustyni.

https://www.youtube.com/watch?v=cwMcoUfpLLQ&t=928s

Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Angelus Silesius w Kwietnia 27, 2020, 09:58:13 am
Zaczyna przybywać "wyjątków".
Popisał się biskup opolski, który zabronił umieszczać w internecie wcześniej transmitowanych przekazów nabożeństw.

Dekret biskupa opolskiego, pkt 9, jest co najmniej dziwny
Nie wolno zapisywać czynności liturgicznych i oglądać je w powtórkach? Myślę, że po prostu należy pouczyć wiernych, iż uczestnictwo we Mszy wirtualnej wymaga bycia w jedności duchowej z celebrowaną akcją liturgiczną, czyli przekaz ma być NA ŻYWO.

Ale co jest niestosownego w tym punkcie 9? Właśnie on zabezpiecza przed "uczestnictwem z playbacku", czyli że ktoś sobie nagra mszę i puści "do kotleta", ktoś na jutubie włączy dowolną zupełnie nie pasującą do kalendarza liturgicznego na dzień itd. Poza tym brak zapisu stałego oznacza brak problemów z prawami autorskimi i majątkowymi do treści kazań  8)
Tu mamy przynajmniej obostrzenie czy wymaganie by było współuczestniczenie w tym samym czasie (minus opóźnienie transmisji  ;) )

Zapis punktu 9 jest więc konkretny i  "techniczny" ale zgodzę się, że może warto go pogłębić jakimś katechetycznym omówieniem.

Anyway - myślę, że "po zarazie" kościół już nie wróci do takiego stanu osobowego jak miał wcześniej, że ludzie odzwyczają się od uczestnictwa, przyzwyczają się do spowiedzi ogólnej (jeśli tu nie będzie dodatkowej katechezy!), komunia do łapy, na stojąco i kolejkowo stanie się standardem.
Gdyby się jeszcze odzwyczaili od świeckich dystrybutorów - to byłby przynajmniej jakiś plus dodatni.

Ale pytam: jak my zachowujemy się w tym czasie? Teraz, kiedy przy transmisji online jest dużo czasu (bo komunia idzie szybko z racji garstki wiernych) więc można by wymagać/prosić/żądać od księży przynajmniej I ME! (pamiętajcie przy tym o problemach finansowych parafii - to może być punktem podparcia dla waszej dźwigni).
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Richelieu w Kwietnia 27, 2020, 23:23:44 pm
[...] Anyway - myślę, że "po zarazie" kościół już nie wróci do takiego stanu osobowego jak miał wcześniej, że ludzie odzwyczają się od uczestnictwa, przyzwyczają się do spowiedzi ogólnej (jeśli tu nie będzie dodatkowej katechezy!), komunia do łapy, na stojąco i kolejkowo stanie się standardem. [...]
Wygląda więc na to, że pół roku kowidu załatwiło nam nadrobienie jakichś dziesięciu, a może nawet i dwudziestu lat zapóźnienia do k(K?)ościołów zachodniej Europy.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: gnome w Kwietnia 28, 2020, 09:14:32 am
O ile moje przepowiednie się sprawdzą - daj Panie Boże żeby nie (!!!), obym się kompletnie mylił (!!!) - to teraz się zaczną "jaja".
Najpierw praktycznie jednogłośnie zabarykadowali swoje kościoły, zlikwidowali Msze, nieraz odmawiali spowiedzi, zamknęli nawet Laudres i inne miejsca uzdrowień (sic!) ... ale teraz coraz bardziej wychodzi cóż to za humbug jest i KTOŚ będzie musiał wziąć odpowiedzialność.
Nasi kochani biskupi, tacy strachliwi i posłuszni władzy choć znalazłbym kilka innych przypadków kiedy potrafili się jednak "postawić"!

Jeżeli zamiast zwyczajowych 100 czy 150 osób w niedziele na Mszy będzie teraz się pojawiało (co daj Panie Boże żebym się mylił kompletnie i żeby było dokładnie odwrotnie) 45, to kto to za to odpowie?
Powiedzą - i bez naszych decyzji by tak było, nawet gorzej a dzięki nam jeszcze nie jest tak źle?
A może powiedzą wybaczamy i prosimy o wybaczenie?

Rozmawiałem ostatnio z znajomym, nie tradsem jeszcze (  :) )  ale bardzo gorliwym katolikiem na temat potencjalnej wojny i ataku na Polskę i On, broniący dotychczas Kościołom Katolickiego Reformowanego w dyskusjach kiedy się pojawiał temat Kościoła nagle wystrzelił do mnie słowami "biskupi i księża to pierwsi zwieją i będą nas zagrzewać do boju internetowymi przekazami z bezpiecznego miejsca". Bardzo mnie zaskoczył, surowa to ocena i oczywiście przesadzona (w sensie, że jednak nie Wszyscy) ale chyba oddająca trochę nastroje części wiernych.
Moja mam poprosiła mnie żeby nie rozmawiać o zachowaniu biskupów i części księży w ostatnich miesiącach. Powiedziała, że jest to dla niej tak przykre i bolące, że naprawdę nie chce o tym rozmawiać.
Wczoraj z kolei słyszałem, że w jednej z parafii (ale nie diecezji Kaliskiej) bliskie mi osoby miały zamówioną Msze. Uczestniczyła jednak tylko jedna osoba zamiast całej rodzin, ponieważ limit 5 osób. Pytam zatem - jak to, dlaczego jedna osoba, skoro limit 5?
Odpowiedz padła i mnie zamurowała "ponieważ z każdej z 3 rodzin, które miały intencje ktoś był". Zaraz, zaraz jak to trzy intencje?
Ano oczywiście - trzech nie powiem kto bo bym musiał grzeszyć, zrobiło sobie koncelebrę (trzech ich tam jest na parafii) i zamiast w takich czasach odprawić 3 Msze i dać je wysłuchać 15 osobą albo i odprawić po dwie Msze i wpuścić 30 osób, zrobili sobie koncelebrę i nawet dzieci zmarłych, za których była Msza nie mogły jej wysłuchać inaczej jak w samochodzie.

No więc teraz, kto pierwszy ten lepszy. Dowiemy się niedługo zapewne, że ten i tamten, to nawet był przeciwko ale mu nie wyszło...
Zatem Mszy z playbacku nie wolno i pamiętajcie (!!!) pamiętajcie, że to nie jest uczestnictwo to oglądanie w internetach (!!!), trzeba być osobiście na miejscu.
A dopiero co słyszałem, że trzeba zostawić telefon w pomieszczeniu obok, skupić się, wstawać i siadać, śpiewać pieśni przed monitorem i przyjmować duchowo komunię....
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Angelus Silesius w Kwietnia 28, 2020, 09:39:49 am
Rozmawiałem ostatnio z znajomym, nie tradsem jeszcze (  :) )  ale bardzo gorliwym katolikiem na temat potencjalnej wojny i ataku na Polskę i On, broniący dotychczas Kościołom Katolickiego Reformowanego w dyskusjach kiedy się pojawiał temat Kościoła nagle wystrzelił do mnie słowami "biskupi i księża to pierwsi zwieją i będą nas zagrzewać do boju internetowymi przekazami z bezpiecznego miejsca". Bardzo mnie zaskoczył, surowa to ocena i oczywiście przesadzona (w sensie, że jednak nie Wszyscy) ale chyba oddająca trochę nastroje części wiernych.

Obawiam się że pański znajomy nie ma racji.
Pierwsi będą politycy i działacze PiSarmacji. Może nie jak dawniej "na Rumunię" ale raczej Rzeszów (bo jest bliżej ciepłych krajów) -> Tel Awiw.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Młody Zgred w Kwietnia 30, 2020, 19:23:51 pm
Miejmy nadzieję i módlmy się, żeby takie pomysły zakończyły się tylko na deklaracjach.

https://www.pch24.pl/arcybiskup-la-platy-proponuje-zniesienie-obowiazku-niedzielnego-pch,75737,i.html?fbclid=IwAR3kdQdeAMHaqu5EPYRrxjckyov9wdwpMrj5Ieq1MUXNlmXSZZmD1XmyX50
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Angelus Silesius w Maja 05, 2020, 07:54:45 am
Widzę dwa małe plusiki w morzu minusów:
1. Transmisje Mszy Św. z Jasnej Góry przyzwyczajają odbiorców do właściwego zwrotu kapłana przodem do ołtarza.
2. Zaobserwowałem, że (niektórzy) księża pomijają znak pokoju wiernych!  8)
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: DarPius w Maja 05, 2020, 09:53:47 am
Mam wątpliwości, co do plusów dodatnich.
"Pomijanie znaku pokoju" - cokolwiek by to nie znaczyło, raczej jest chyba motywowane wiarą w dogmaty ministra zdrowia o koronaświrusie, niż wiarą w dogmaty o niezmienności liturgii katolickiej, czego rezultatem powinno być omijanie NOMu.

Za dawnych lat mojej młodości w mojej parafii nie było zwyczaju podawania ręki tylko głupkowate kiwanie głowami. Aczkolwiek dzisiaj nie mam pojęcia jak jest, bo lata już tam nie byłem.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Angelus Silesius w Maja 05, 2020, 11:07:17 am
Mam wątpliwości, co do plusów dodatnich.
"Pomijanie znaku pokoju" - cokolwiek by to nie znaczyło, raczej jest chyba motywowane wiarą w dogmaty ministra zdrowia o koronaświrusie, niż wiarą w dogmaty o niezmienności liturgii katolickiej, czego rezultatem powinno być omijanie NOMu.

Za dawnych lat mojej młodości w mojej parafii nie było zwyczaju podawania ręki tylko głupkowate kiwanie głowami. Aczkolwiek dzisiaj nie mam pojęcia jak jest, bo lata już tam nie byłem.

Ma Pan rację! Najważniejsze, żeby te plusy nie przysłoniły nam minusów.  ;)

Pominięcie znaku pokoju wzbudza w ludziach szok i niedowierzanie. Ale dzięki temu już wiedzą, że to nie jest obowiązkowe.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maja 05, 2020, 11:16:01 am
Widzę dwa małe plusiki w morzu minusów:
1. Transmisje Mszy Św. z Jasnej Góry przyzwyczajają odbiorców do właściwego zwrotu kapłana przodem do ołtarza.
2. Zaobserwowałem, że (niektórzy) księża pomijają znak pokoju wiernych!  8)

Niech nam te minusy nie zasłonią ewidentnych plusów.Trochę rozwinę punkty przedmówcy.
Spójrzmy na te plusy:

1. Stała się widoczna rola KEP-skich w naszym "układzie zamkniętym" - rola służebna; Pan Bóg, Sakrament ołtarza i wiara w sprawczość - to widać bajki dla biskupów.
Mniejszość wiernych myślących, widząc postawę pasterzy wobec tego co do tej pory nazywali "źródłem i szczytem", zacznie się zastanawiać nad wiarą.

2.
Cytuj
Transmisje Mszy Św. z Jasnej Góry przyzwyczajają odbiorców do właściwego zwrotu kapłana przodem do ołtarza.
  też tak uważam. NOM versus Deum jest dla posoborowców więksym grzechem niż Tridentina:
- odprawianie versus Deum to dla posoborowców podeptanie "dorobku soborowego", zaprzeczenie nowej eklezjologii.
- Tridentinę można przypisać do "schizmatyków" i mieć ją z głowy.

3. Młodzi lokalni Tradi-aktywiści mogą dokonać wiele rozwijając transmisje na żywo starej liturgii. Transmisje np. z Białegostoku są super. Chyba nigdy ks. Śniadoch nie miał tylu wiernych w kościele  :) ok 900 wiernych! Często sytuacja nadzwyczajna wymusza akcje, które później okazują się skokiem jakościowym.
Przepraszam za porównanie: handel on line rzecz jasna "podskoczył" w dobie epidemii. Po jej zakończeniu już nie spadnie. Czyli "skok", który normalnie trwałby 5-10 lat został wykonany w 2- mce.

Zachęcam: dwie kamerki, dwa mikrofony, programik do miksowania obrazu...
Może się okazać, że posoborowie straci skokowo a Tradycja też skokowo ale zyska.
3 x T
Tradycja, Technologie, Telewizja
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: DarPius w Maja 05, 2020, 17:25:08 pm
Panie rysio, ciekawe spostrzeżenia.

Generalnie sądzę, że nie obejdzie się bez odwrotu Koscioła w Polsce przez jakiś czas. Może nie będzie to tak głęboko jak na zachodzie, bo trzeba powiedzieć, że przy całej degradacji liturgii NOMowej w Polsce, była ona jeszcze jeszcze bardziej "zdyscyplinowana", niż na zachodzie. A teraz ludziska jeżdżą i widzą nadużycia.

I są dwa scenariusze: albo szukam "twardszych" kapłanów, to ci bardziej wierzący wierni, albo totalna olewka: tego cyrku.

Jestem Fanem Tradycji z Białegostoku. X. Śniadoch jest niesamowity.
Zastanawiam sie, jak on to zrobił jako indultowiec. Takiego poziomu nawet w FSSPX nie widziałem. Kobitki wcisnął pod mantylki bez mydła i wali z grubej rury.  ;D

Na jednym kazaniu mówił, że złożył przysięgę antymodernistyczną. Aż dziw, że go do tej pory nie spacyfikowali. Ale terż już chyba tego nie zrobią, bo jakby go przenieśli, to by były "przerzuty" tradycji. Jak on to robi? Ichni biskup też sie nie wydaje jakoś specjalnie sprzyjać tradycji.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Maja 05, 2020, 20:24:48 pm
Cytuj
Generalnie sądzę, że nie obejdzie się bez odwrotu Koscioła w Polsce przez jakiś czas. Może nie będzie to tak głęboko jak na zachodzie, bo trzeba powiedzieć, że przy całej degradacji liturgii NOMowej w Polsce, była ona jeszcze jeszcze bardziej "zdyscyplinowana", niż na zachodzie.

Chyba dawno nie był pan w Polsce.
Wszystko idzie w jedynym możliwym kierunku. O ile na zachodzie księża są świadomi przemian w Kościele i bronią ich, to w Polsce tylko biernie obserwują przemiany. Coś tam pokrytykują w prywatnej rozmowie i pozostają obserwatorami. Nie słyszałem by toczyła się otwarta dyskusja pomiędzy hierarchami - np ścierające się poglądy w Gościu Niedzielnym. Przemiany to ulica jednokierunkowa.

Cytuj
I są dwa scenariusze: albo szukam "twardszych" kapłanów, to ci bardziej wierzący wierni, albo totalna olewka: tego cyrku.

Nie wiem o jakim segmencie wiernych pan pisze. Myślących krytycznie jest niewielu - to skala błędu statystycznego. Chodzący na msze św. zrobią to co powiedzą księża. Jak nic nie powiedzą to nic nie zrobią. Do kościołów przychodzi mniej ludzi a Kościół Polski - jak mawiał J-P II - podąży za ludźmi (człowiek jest drogą Kościoła). Kościół zapiera się samego siebie (to nawet ostatnio jest b.modne) 
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Adimad w Maja 07, 2020, 10:28:45 am
O ile dobrze rozumiem, to niejaki ks. dr hab Jacek Kempa z Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego pisze nieprawdę na stronie Katedry (katowickiej), mam na myśli ostatnie zdanie i słówko "sakramentalny": --- Przy przypomnieniu tej ostatniej zasady, kierującej uwagę ku przyszłej spowiedzi, należy pamiętać, że osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy).
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Maja 07, 2020, 11:13:54 am
O ile dobrze rozumiem, to niejaki ks. dr hab Jacek Kempa z Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego pisze nieprawdę na stronie Katedry (katowickiej), mam na myśli ostatnie zdanie i słówko "sakramentalny": --- Przy przypomnieniu tej ostatniej zasady, kierującej uwagę ku przyszłej spowiedzi, należy pamiętać, że osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób sakramentalny lub duchowy).
Ks. Kempa żadnej nieprawdy nie pisze. W religii w jakiej on działa jest to normalna praktyka. Na tzw. zachodzie, gdzie w kosciołach katolickich reformowanych juz nie ma konfesjonałów, komunie przyjmuje 100% kongregacji w sposób sakramentalny. Po prostu na terenie polin ta praktyka jeszcze sie nie upowszechniła i stąd Pana dysonans. Jeszcze na taką dygresje sobie pozwole. Zaobserwowałem ciekawe zjawisko na tzw. zachodzie, jakby egzemplifikacje nowej religii w warstwie obyczajowej. Podczas gdy kobiety nie noszą juz w świątyni nakrycia głowy, zwyczaj ten przejeli męszczyzni i nie zdejmują bejsbolówek po przekroczeniu progu swiątyni.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Maja 20, 2020, 13:06:14 pm
Koniec Mszy w internecie, powracamy do kościołów (https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-05/papiez-franciszek-msza-kaplica-swieta-marta-bez-kamer.html)

Dziś po raz pierwszy od 9 marca nie było transmisji z porannej Mszy Ojca Świętego. Franciszek zgodził się na medialne udostępnienie swej Eucharystii w związku z wprowadzonym w wielu krajach zakazem sprawowania publicznych liturgii. Wczoraj we Włoszech Msze powróciły do kościołów, Papież powrócił więc do normalnego sprawowania Eucharystii w Domu św. Marty bez obecności kamer, aby tym samym zachęcić też wiernych do osobistego udziału w sakramentach.

Hmm, odwiedziłem parę razy mój parafialny, nawet w niedzielę przy obostrzeniach ws liczby wiernych nigdy nie natknąłem się na potrzebę odprawienia równoległej Mszy w dolnym kościele. No i jakieś 80% komunikujących dołapnie. 
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Czerwca 02, 2020, 04:18:34 am
365 Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Homilia bp Józef Zawitkowski 30 05 2020 (https://www.youtube.com/watch?v=pOhCfTZX6iA)
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Angelus Silesius w Czerwca 02, 2020, 15:42:13 pm
No i jak tam u Państwa pierwsze NOMy po ODWILŻY?
Świeckie dystrybutory Komunii wróciły. Zdecydowany wzrost "kolejkingu" i "dołapingu".
Oczywiście maskarada trwa a frekwencja niższa.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Licht w Czerwca 02, 2020, 18:38:01 pm
Potwierdzam - niska frekwencja, większość bierze do łapy. Dodalbym jeszcze, że informacje o NUMERZE KONTA są wszędzie eksponowane, czy to na stronie, czy na Facebooku, czy w gablocie z ogłoszeniami. Zdaje się że papież ogranicza transmisję ze swoich mszy, aby dać ludziom sygnał że już czas wracać do kościołów.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Czerwca 03, 2020, 18:30:29 pm
Wielki Reset nadchodzi. Kto się nie dostosuje ten wypada z gry. Teraz można lepiej zrozumieć zapędy synkretyczno-ekologiczne Bergoglia i walkę z homo i transfobią w Kościele. Idzie nowe.


Cytuj
.  „Kryzys COVID-19 wpływa na każdy aspekt życia ludzi w każdym zakątku świata. Ale tragedia nie musi być jego jedynym dziedzictwem. Przeciwnie, pandemia stanowi rzadkie, ale wąskie okno okazji do refleksji, ponownego wyobrażenia sobie i zresetowania naszego świata, by stworzyć zdrowszą, bardziej sprawiedliwą i dostatnią przyszłość” – podsumował szef Światowego Forum Ekonomicznego, który propaguje stworzenie globalnego zarządu energią, globalnego rządu, upowszechnienie inwigilacji obywateli za pomocą systemów sztucznej inteligencji, rozpropagowanie tak zwanej aborcji jako podstawowej usługi medycznej czy stworzenie panteistycznej religii planetarnej.

Read more: https://www.pch24.pl/szef-swiatowego-forum-ekonomicznego--czas-na-wielki-reset,76393,i.html#ixzz6OJvgHA3Q 
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Czerwca 07, 2020, 12:14:43 pm
List abp Vigano do Trumpa.

Według abp. Viganò istnieje wszakże nie tylko głębokie państwo, ale także głęboki kościół.

„Są wierni pasterze, którzy troszczą się o trzodę Chrystusa, ale są też niewierzący najemnicy, którzy chcą trzodę rozproszyć i wydać owce na pastwę drapieżnych wilków. Nie jest zaskoczeniem, że ci najemnicy są sojusznikami dzieci ciemności i nienawidzą dzieci światła: tak jak istnieje głębokie państwo, tak istnieje też głęboki kościół, który zdradza swoje obowiązki i wyrzeka się przed Bogiem swojego powołania” - napisał.Read more: https://www.pch24.pl/abp-vigano-napisal-list-do-trumpa-o-covid-19--zamieszkach-i-walce-z-silami-ciemnosci,76454,i.html#ixzz6OfmFNWfI
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Czerwca 07, 2020, 13:50:03 pm
Nie wiem dlaczego panie rysiu tak się pan skoncentrował nad synkretyzmem Franciszka. Jak do tej pory, to najwiekszy ze słowian poczynił w tym kierunku najpowazniejsze kroki. Franciszek tylko kroczy wyznaczoną sciezką według słów swojego świętego poprzednika; człowiek jest drogą Kościoła.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Czerwca 07, 2020, 14:28:54 pm
Nie wiem dlaczego panie rysiu tak się pan skoncentrował nad synkretyzmem Franciszka. Jak do tej pory, to najwiekszy ze słowian poczynił w tym kierunku najpowazniejsze kroki. Franciszek tylko kroczy wyznaczoną sciezką według słów swojego świętego poprzednika; człowiek jest drogą Kościoła.

Zgoda.
Sytuację neokosciola swietnie, proroczo skomentował tow. "Wiesław":
"Przed wojną staliśmy na skraju przepaści. Obecnie uczyniliśmy duży krok naprzód."

Nie zapominajmy jednak, że JP ll nie był pierwszy. I Jan (23) i Paweł (6) byli natchnieniem. Zwłaszcza Paweł Vl. Nawet styl bycia został zapożyczony. JP ll nie był wcale pierwszym papieżem "bratem-łatem". No może Paweł VI i JP l nie odprawiali na kajaku albo desce opartej na plecaku ze starymi gaciami, ale każdy wnosi do skarbca coś od siebie. Bergoglio wniósł wrażliwość na CO2 i tworzywa PET i LDPE.
To się nazywa 'organiczny rozwój'.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Sindarin w Czerwca 07, 2020, 22:10:28 pm
W tej kwestii polecam gorąco powieść Malachiasza Martina "Watykan" - pominąwszy literackiego alter ego JP2 wszystko jest tam świetnie opisane. No ale jego stosunek do Wojtyły bardzo się zmienił, co widać w serii wywiadów, które swego czasu wypuścił Antyk. Na początku był nim zachwycony, mając nadzieję na powrót tradycji, a za czas jakiś diametralnie zmodyfikował swój sąd.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: prosty_czlowiek w Czerwca 07, 2020, 22:56:12 pm

A ja mam zupełnie odwrotne obserwacje:
- frekwencja taka jak była
- dopłapizm wprawdzie jest, ale rozpowszechniło się przyjmowanie Komunii na klęcząco (chyba jako bezpieczniejsze)
- są kościoły gdzie to "zwykłego" harmonogramu mszy i nabożeństw doszła jeszcze Koronka czy Różaniec

Minus to to, że schizmatycy i heretycy dostali swoje okienka w TV (czyli transmisję ich nabożeństwo - prawosławie TVP Kultura o 7:40, protestantyzm TVP Regionalna o 13 w niedziele).
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Czerwca 07, 2020, 23:52:16 pm
Cytuj
.  Minus to to, że schizmatycy i heretycy dostali swoje okienka w TV (czyli transmisję ich nabożeństwo - prawosławie TVP Kultura o 7:40, protestantyzm TVP Regionalna o 13 w niedziele) 

Jeżeli używa pan formy 'schizmatycy i heretycy' a nie 'bracia odłączeni' to znaczy, ze do kompletu powinien pan ubolewać nad transmisjami posoborowych novusów.
Jezeli nie przeszkadza panu propagowanie novusów, tzn, ze jest pan 'posoborowym tradycjonalistą'.

A tak serio to uwazam, ze to bardzo dobrze, że są te transmisje. O ile novus nie umywa się do liturgii prawoslawnej to zawsze można porównać kazania.
Może trochę konkurencji nie zaszkodzi. Trzeba czasem popracować nad kazaniem a nie jechać Janempawłem lub 'ekologią integralną'.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: miki w Czerwca 08, 2020, 08:54:19 am
Minus to to, że schizmatycy i heretycy dostali swoje okienka w TV (czyli transmisję ich nabożeństwo - prawosławie TVP Kultura o 7:40, protestantyzm TVP Regionalna o 13 w niedziele).
Dostali też nasi trochę czasu na antenie. Nasi mam na myśli grekokatolików. Ciekaw jestem czy doczekam transmisji z Mszy Świętej KRR.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Czerwca 08, 2020, 09:27:10 am
Nie wiem dlaczego panie rysiu tak się pan skoncentrował nad synkretyzmem Franciszka. Jak do tej pory, to najwiekszy ze słowian poczynił w tym kierunku najpowazniejsze kroki. Franciszek tylko kroczy wyznaczoną sciezką według słów swojego świętego poprzednika; człowiek jest drogą Kościoła.

Zgoda.
Sytuację neokosciola swietnie, proroczo skomentował tow. "Wiesław":
"Przed wojną staliśmy na skraju przepaści. Obecnie uczyniliśmy duży krok naprzód."

Nie zapominajmy jednak, że JP ll nie był pierwszy. I Jan (23) i Paweł (6) byli natchnieniem. Zwłaszcza Paweł Vl. Nawet styl bycia został zapożyczony. JP ll nie był wcale pierwszym papieżem "bratem-łatem". No może Paweł VI i JP l nie odprawiali na kajaku albo desce opartej na plecaku ze starymi gaciami, ale każdy wnosi do skarbca coś od siebie. Bergoglio wniósł wrażliwość na CO2 i tworzywa PET i LDPE.
To się nazywa 'organiczny rozwój'.
Wydaje mi sie że takie zastrzeżenia należy czynić, bo inaczej znajdziemy sie na kursie i ścieżce bpa Lengi, xx Zaleskiego i Natanka, którzy starają się nas przkonać, że zło całe zaczeło się od Franciszka, podczas gdy pontyfikat JPII był złotym wiekiem i mucha nie siadała.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: prosty_czlowiek w Czerwca 08, 2020, 21:47:36 pm
Cytuj
.  Minus to to, że schizmatycy i heretycy dostali swoje okienka w TV (czyli transmisję ich nabożeństwo - prawosławie TVP Kultura o 7:40, protestantyzm TVP Regionalna o 13 w niedziele) 

Jeżeli używa pan formy 'schizmatycy i heretycy' a nie 'bracia odłączeni' to znaczy, ze do kompletu powinien pan ubolewać nad transmisjami posoborowych novusów.
Jezeli nie przeszkadza panu propagowanie novusów, tzn, ze jest pan 'posoborowym tradycjonalistą'.


W moim sformułowaniu było podtekst, że to forum jeszcze nie grzmi na ten temat i że nie ma akcji bojkotu TV i tym podobnych ;)

Lecz chyba gorszy był cykl w TVP Kultura, tytułu nie pamietam, ale coś a la "Wielkoposte przemyślenia". I tam wypowiadali się również niekatolicy (tak zaraz napiszecie Państwo, że i katoliccy filozofowie i księża są daleko do prawdziwej Wiary Katolickiej ;) ) duchowni.  Jeszcze ktoś mógł "uwierzyć w herezję"

Co do novusów, to uważam, że jest ich w TVP za dużo. W niedziele cztery:
7:00 - TVP 1 z Łagiewnik
10:00 - TVP Regionalna z któregoś z kościołów parafialnych z diecezji
11:00 - TVP 1  z Jasnej Góry
13:00 - TVP Polonia - gdzieś z Polski.
aż dziw, że jeszcze Biedroń nie zaprotestował.
Wszak TV Trwam jest dostępna na multipleksie, więc każdy, za darmo, może sobie mszę obejrzeć, jak chce.
Poza tym, do każdej takiej transmisji (poza Jasną Górą, gdzie chyba kamery są jakoś na stałe zamontowane i może Łagiewnik) potrzebna jest ekipa techniczna, która "nie spędzi Dnia Pańskiego z rodziną". Ciekawe, czy ktoś o tym pomyślał. (skoro tak dbamy o pracowników supermarketów... )

Ale - co ciekawe Polsat News, też transmitował mszę św. Ze Świątyni Opatrzności Bożej.

A czy ktoś z Państwa wie, dlaczego EWTN Polska już nie transmituje KKRu?
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: abdi w Czerwca 09, 2020, 13:19:14 pm
Cytuj
Dostali też nasi trochę czasu na antenie. Nasi mam na myśli grekokatolików. Ciekaw jestem czy doczekam transmisji z Mszy Świętej KRR.

Była na tv Republika z Warszawy :)
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: mac w Czerwca 09, 2020, 14:48:47 pm
Była na tv Republika z Warszawy :)


Tak, i do transmisji  wystarczył zwykły smartfon na statywie, a nie cała ekipa filmowa, dwóch ludzi i smartfon, może tv Trwam w ramach oszczędności też tak będzie transmitowała, bo narazie o. Dyrektor mówi na antenie ze są transmisje, ale koszty rosną i .... przydało by się więcej ofiar i sprzęt przestarzały.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: rysio w Czerwca 09, 2020, 15:04:53 pm
Cytuj
.przydało by się więcej ofiar i sprzęt przestarzały   

Prezenterki może i nie przestarzałe ale przydałoby się je zmienić...
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Lipca 17, 2020, 09:50:49 am
Dostali też nasi trochę czasu na antenie. Nasi mam na myśli grekokatolików. Ciekaw jestem czy doczekam transmisji z Mszy Świętej KRR.

(https://pbs.twimg.com/media/Eb_5-3BXgAAjbg2?format=jpg&name=small)

via - https://twitter.com/ReligiaTVP/status/1279016719256870912?s=20

A także - https://www.youtube.com/channel/UCbzvZ7ykk0n6c_d8wDPz5AA
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Licht w Lipca 17, 2020, 11:15:16 am
Zauważyłem nowa praktykę przyjmowania komunii na rękę na klęcząco. Wygląda to trochę dziwnie, ale jest też na swój sposób pomysłowe, myślę że ja Zachodzie nigdy nikt na to nie wpadł.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Angelus Silesius w Lipca 17, 2020, 12:43:23 pm
Zauważyłem nowa praktykę przyjmowania komunii na rękę na klęcząco. Wygląda to trochę dziwnie, ale jest też na swój sposób pomysłowe, myślę że ja Zachodzie nigdy nikt na to nie wpadł.

Zbyt koszerne jak na zachód. Niemcom już się kolana nie zginają.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: ratio w Października 22, 2021, 23:32:02 pm
Dyspensy od uczestniczenia we Mszy św. tymczasem należą do przeszłości, ale zawsze istnieje grupa parafian, która ze względu na stan zdrowia nie może uczęszczać do kościoła. Dlaczego uniemożliwia się im korzystanie z transmisji w internecie?
To jest taki proste uczestniczenie w życiu parafialnym. Bo cóż, że jest możliwość wysłuchiwania z internetu nagrań z innych kościołów, ale to nie ze swojej parafii.

A zdarza się też, że zaproszeni do głoszenia rekolekcji kaznodzieje też nie godzą się na internetową rejestrację. Czy ktoś spotkał się z takim zakazem rekolekcjonisty? Co może być powodem takiego zakazu - czy nie obawa przed utratą stałego dochodu, gdy ma się wyrobioną renomę, a można zaliczyć wpadkę co do interpretacji nauk Kościoła? Bo i znani nie zawsze są pewni w teologicznych rozważaniach, więc może obawiają się ujawnienia błędnych interpretacji?
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Urban w Maja 04, 2022, 20:22:40 pm
Dwa komunikaty ze strony Archidiecezji Częstochowskiej dotyczące ks. Daniela Galusa:

https://archiczest.pl/zapowiedzi/komunikat-w-sprawie-publikacji-dekretu-kongregacji-ds-duchowienstwa-dotyczacego-ks-daniela-galusa,1651228461.html

https://archiczest.pl/zapowiedzi/komunikat-w-sprawie-decyzji-arcybiskupa-metropolity-czestochowskiego-wobec-ks-daniela-galusa,1651229288.html
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Maja 05, 2022, 02:12:30 am
Czy ktoś spotkał się z takim zakazem rekolekcjonisty? Co może być powodem takiego zakazu - czy nie obawa przed utratą stałego dochodu, gdy ma się wyrobioną renomę, a można zaliczyć wpadkę co do interpretacji nauk Kościoła? Bo i znani nie zawsze są pewni w teologicznych rozważaniach, więc może obawiają się ujawnienia błędnych interpretacji?

Ktoś może nie chcieć, aby go nagrywać, bo np. może w trakcie kazania wypowiedzieć jakąś niewygodną prawdę. Prawda zostanie nagrana, lewactwo pochwyci, media nagłośnią, no i mamy problem. Niejeden ksiądz popadł w niełaskę w taki sposób.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Aqeb w Maja 06, 2022, 22:05:06 pm
Wczorajsze święcenia biskupów w La Paz w Boliwii. Zdaje się, że tam maseczki ciągle w "użytku liturgicznym":

(https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/280129466_152708743924159_8344249078713048021_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-6&_nc_sid=a26aad&_nc_ohc=qVpYpqezIzYAX_XOYnr&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AT-EGhFFKAcjm9kbKIjWtHlwN9cag0FiSl4LokpZuWryxA&oe=627A9A54)

(https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/280145840_152708753924158_581665737170970948_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-6&_nc_sid=a26aad&_nc_ohc=bd2ZtTo7ciMAX9Swp4x&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AT-erkbNoHeKGQlAESdq1B7XG2StB3QTdtOU9L03DRQVSg&oe=627B3A10)

(https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/280210537_152708747257492_433583829438279790_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-6&_nc_sid=a26aad&_nc_ohc=hcmYfKM_U7EAX8d6iyW&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AT85QXYy4EW7GmOCVki5jn1hZxpJv_aY81Ma4_X6fqT2kQ&oe=6279FD68)
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Maja 06, 2022, 22:38:39 pm
We Wrocku x. Ireneusz też tak samo wygląda przy rozdawaniu Komunii... No cóż, pozostawię to bez autorefleksji...
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Urban w Października 31, 2022, 17:53:27 pm
Fragment rozważania różańcowego, które zostało odczytane dnia 22. października 2022 r. w Sanktuarium MB Gietrzwałdzkiej podczas Apelu Maryjnego. Autorem rozważania jest ks. abp. Andrzej Dzięga (pogrubienia moje):
Cytuj
A dwadzieścia lat temu, gdy powoli dopełniał się Wielki Pontyfikat, po cichej nowennie rozpoczętej w Twoje różańcowe święto, Święty Papież włożył nam w dłonie na nowo Twój różaniec. I dał nam tajemnice światła. Gdybyśmy przez te mijające właśnie dwadzieścia lat głębiej przyjęli i bardziej pokochali Twój, Maryjo, prosty różaniec, medytacyjny i biblijny, wyciszony i jaśniejący Światłem, nie byłoby dzisiaj w rodzinach tak wielu cierpień, niepokojów i grzechów. Może nie byłoby w Polsce twardej wojny o każde słowo, o Prawdę Bożą, o Ordo Dei. Życie ludzkie już od poczęcia byłoby z radością z Bożej ręki przyjmowane i jawnie chronione. Może wyciszone byłoby już w świecie gwałtowne wołanie bezbożnych, także na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, o uznanie, że prawem człowieka ma być ludobójstwo dzieci nienarodzonych, świętokradczo składanych jako ofiara dla demonów. A poszarpane ciałka tych dzieci nie byłyby już może wykorzystywane do nieetycznej produkcji przeróżnych wyrobów niby-medycznych: niby-odżywek, niby-lekarstw czy niby-szczepionek. Może nie byłoby nawet tzw. pandemii, a na pewno nie byłoby zamykanych ze strachu świątyń ani nierozumnego lęku przed Ciałem Chrystusa w Komunii Świętej. Nie byłoby lęku młodego pokolenia, także rodziców, przed katechezą, dającą Prawdę. Nie byłoby też pewnie wojny w Ukrainie ani obecnych szaleństw w światowych finansach. Z różańcem w dłoni i przez Twoje, Maryjo, Niepokalane Serce można byłoby to wszystko wymodlić. Tylko najpierw pokuta. I więcej wiary. Niektórzy mówią, że już za późno, że świat poszedł za daleko. A my chcemy ufać! Panem czasu jest sam Bóg. Dlatego stajemy dzisiaj przed Tobą, jako członkowie Wspólnot Nieustającego Różańca, a za chwilę klęczeć będziemy z różańcem w dłoniach, niektórzy padną też krzyżem, ja też, aby błagać jeszcze o czas. O Boży czas. O nową łaskę miłosierdzia Bożego

Źródło: "Nasz Dziennik" 31.10 - 1.11.2022 r.
Tytuł: Odp: Kościół podczas pandemii i po niej
Wiadomość wysłana przez: Urban w Stycznia 03, 2023, 14:40:22 pm
Dnia 10.10.2022 r. ukazał się ciekawy dokument pt. "Ochrona genomu a bezpieczeństwo narodowe Polski i Polaków", który został przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. Oto fragment (pogrubienia moje):
Cytuj
Medycyna spersonalizowana, która obecnie rozwija się bardzo dynamicznie, jest skutecznie wykorzystywana do poznania przyczyn, diagnostyki i coraz skuteczniejszych terapii nieuleczalnych dotychczas chorób. Korzystanie z tej metody wymaga jednak szerokiego dostępu do informacji genetycznej człowieka. Ponieważ są to dane głęboko wrażliwe, to gromadzenie ich w skali populacji wymaga stałej kontroli ze względu na ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na ten problem już w marcu 2016 r., wydając dokument pt. Genom człowieka – dziedzictwo i zobowiązanie. Czytamy w nim między innymi: „Budzi zaniepokojenie, że istotny dla ukształtowania tożsamości człowieka i niezwykle złożony system biologiczny, jakim jest genom człowieka, nie podlega w Polsce ochronie prawnej. […] Zespół ekspertów KEP uznaje za palącą potrzebę podjęcie przez Parlament prac nad pełną ochroną prawną genomu człowieka w Polsce” [1]. Apel ten zyskuje coraz bardziej na aktualności.

W lipcu 2021 r. Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej Polskiej Akademii Nauk opublikował stanowisko w sprawie testów genetycznych i badań genomowych zlecanych za granicą. Komitet w swoim oświadczeniu zwraca uwagę na zagrożenia będące konsekwencją niekontrolowanego wycieku danych genetycznych Polaków, w szczególności do laboratoriów znajdujących się w krajach Dalekiego Wschodu. W ocenie Komitetu już około 100 tysięcy genomów Polaków zostało zdeponowanych w tamtejszych laboratoriach [2]. W podobnym tonie wybrzmiewa Raport Najwyższej Izby Kontroli poświęcony bezpieczeństwu danych genetycznych. W wyżej wspomnianym raporcie zwrócono uwagę na wciąż nieuporządkowaną w Polsce sytuację prawną w zakresie testów genetycznych[3]. Brak instytucjonalnego nadzoru nad międzynarodowym przepływem danych genetycznych Polaków sprawia, że już obecnie trudno jest określić poziom zagrożenia obywateli wynikający z dostępu do tych danych genetycznych przez inne kraje, zainteresowane tak cywilnym, jak i militarnym ich wykorzystaniem.

Całość pod tym linkiem: https://episkopat.pl/en/dokument-zespolu-ekspertow-ds-bioetycznych-kep-ochrona-genomu-a-bezpieczenstwo-narodowe-polski-i-polakow/