Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: Anna M w Września 22, 2019, 13:07:29 pm

Tytuł: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Września 22, 2019, 13:07:29 pm
Bardzo mądry głos o. Herberta Douteila CSSp, misjonarza duchacza, posługującego od 40 lat w brazylijskiej dżungli.

Amazonia przed synodem

"Ojciec Douteil problemy regionu Amazonii definiuje podobnie jak dokument roboczy synodu (Instrumentum laboris), ale odrzuca proponowane przez część hierarchów drogi ich rozwiązania, takie jak wyświęcanie żonatych mężczyzn na kapłanów. Jak zauważa kapłan, na trudną sytuację Amazonii składają się m.in. ogromne odległości, przestępczość, handel narkotykami, prostytucja i rozwój sekt."

https://naszdziennik.pl/mysl/213211,amazonia-przed-synodem.html

Zastanowić się nad tym co pisze w ostatnim zdaniu, wziąć się za "przestępczość, handel narkotykami, prostytucja i rozwój sekt."
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Września 23, 2019, 08:48:39 am
Bardzo mądry głos o. Herberta Douteila CSSp, misjonarza duchacza, posługującego od 40 lat w brazylijskiej dżungli.

Amazonia przed synodem

"Ojciec Douteil problemy regionu Amazonii definiuje podobnie jak dokument roboczy synodu (Instrumentum laboris), ale odrzuca proponowane przez część hierarchów drogi ich rozwiązania, takie jak wyświęcanie żonatych mężczyzn na kapłanów. Jak zauważa kapłan, na trudną sytuację Amazonii składają się m.in. ogromne odległości, przestępczość, handel narkotykami, prostytucja i rozwój sekt."

https://naszdziennik.pl/mysl/213211,amazonia-przed-synodem.html (https://naszdziennik.pl/mysl/213211,amazonia-przed-synodem.html)

Zastanowić się nad tym co pisze w ostatnim zdaniu, wziąć się za "przestępczość, handel narkotykami, prostytucja i rozwój sekt."Duchacz, ktory sprzeciwia sie modernizmowi? To chyba pierwszy od czasow Arcybiskupa Lefebvre.


W Polsce wybrano 'mniejszego moderniste' na prowincjala, ktory przy okazji odkryl naduzycia finansowe to raz-dwa go 'uprzatnieto' i obecnie pracuje jako ksiadz diecezjalny.


Swoja droga ciekawe, ze od lat 90. Duchacze w PL maja tyle problemow personalnych przy stosunkowo malej liczbie zakonnikow (do 80):


- w 1995 (lub okolo) prowincjal po zakonczeniu swojej drugiej kadencji oglosil porzucenie kaplanstwa i zamieszkal z kobieta, z ktora maja dzieci
- w 2006/7 roku nastapila 'czystka' - nowy prowincjal pozbyl sie wiekszosci klerykow - zmieniono regulamin a zanim go ogloszono wyrzucono braci, ktorzy go nie przestrzegali (glownie palaczy)
- 2007 rok - rektor seminarium 'wyjechal w nieznanym kierunku' - po kilku miesiacach zawarl cywilny zwiazek malzenski
- 2009 rok - jeden z misjonarzy, po pogrzebie swojego ojca wrocil na misje, skad przyslal zdjecie z... malzonka. Jednoczesnie poprosil o przeniesienie do stanu swieckiego
- 2014 rok - nowy prowincjal odkrywa, ze poprzednik, wraz z ekonomem i przelozonym domu... kradli pieniadze (bo jak mozna nazwac oplacanie prywatnych wyjazdow do Egiptu z pieniedzy zakonnych?). Jedynym ukaranym - prowincjal zostal 'zdjety' z funkcji i zniszczony psychicznie. Wladze objal... poprzedni przelozony domu
- W zwiazku z tymi wydarzeniami w seminarium zostalo 3 klerykow. Co najmniej 5 mlodych ojcow odeszlo i przeszlo do roznych diecezji w kraju...
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Września 24, 2019, 17:22:53 pm
Kard. Sarah: zniesienia celibatu chcą bogaci, nie kraje misyjne

Celem Synodu o Amazonii jest ewangelizacja tego regionu. Jest to synod regionalny i dlatego nie można na nim podejmować kwestii, które dotyczą całego Kościoła, takich jak zniesienie celibatu – uważa prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem zgromadzenia synodalnego kard. Robert Sarah wyraził obawy, że zostanie ono przywłaszczone przez przedstawicieli Zachodu, którzy chcą przeforsować na nim swoje projekty. „Niektórym się wydaje, że są wszechmocni, ponieważ finansują ubogie Kościoły. Ich władza i ich pieniądze nie mogą nas zastraszyć” – podkreślił afrykański kardynał.

Przypomniał on, że Papież Franciszek nie zgadza się na zniesienie celibatu. Wypowiedział się w tej sprawie jednoznacznie podczas spotkania z dziennikarzami w drodze powrotnej z Panamy do Rzymu. Przytoczył wtedy słowa św. Pawła VI, który stwierdził, że wolałby raczej oddać swoje życie niż zmienić prawo odnośnie celibatu. Zdaniem kard. Saraha zniesienia celibatu chcą bogaci. Celibat jest bowiem krzyżem Chrystusa wpisanym w ciało kapłana. A współczesny świat nie może znieść „szaleństwa krzyża”. Szef watykańskiej dykasterii zauważył, że również on sam pochodzi z Kościoła młodego, na własnym ciele doświadczył ewangelizacji i dlatego może zaświadczyć, że młode Kościoły nie potrzebują żonatych kapłanów, lecz księży żyjących w celibacie, którzy dają świadectwo krzyża.

W bardzo obszernym wywiadzie dla czasopisma National Catholic Register kard. Sarah wskazał też m.in. na kluczową rolę kapłanów w przezwyciężeniu kryzysu, który przeżywa dziś Kościół. Potrzebujemy głębokich i radykalnych reform, które muszą się rozpocząć od przemiany kapłańskiego życia. To święci zmieniają historię – zapewnia szef watykańskiej dykasterii.
Z drugiej strony przypominał on, że to właśnie zeświecczenie kapłanów miało wpływ na rozprzestrzenienie się praktycznego ateizmu w Kościele. Przyznał, że bardzo go niepokoi panujący dziś zamęt, niezważanie na Ewangelię i katolicką doktrynę, a w szczególności zanik wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii.

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2019-09/kardynal-sarah-synod-amazonia-celibat-zawlaszczenie-zachod.html
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Września 24, 2019, 18:14:58 pm
Kard. Sarah: zniesienia celibatu chcą bogaci, nie kraje misyjne


Przypomniał on, że Papież Franciszek nie zgadza się na zniesienie celibatu.


Nie no, po co od razu tak radykalnie i językiem wykluczającym! Wiadomo, że nie jest za zniesieniem, ale co innego trochę poluzować, żeby nie było tak sztywno. Na początek w Amazonii, z błogosławieństwem, i w Reichu, bez błogosławieństwa, ale i bez konkretnego sprzeciwu, synodalną drogą, wiadomo - kto bogatemu zabroni?

Bergolio jest cierpliwy: kard. Sarah za 9 miesięcy skończy 75 lat i się posprząta. A kardynał na emeryturze nabierze odwagi, zradykalnieje i będzie mówił jak  kard. Gerhard Ludwig Müller, albo i bardziej? Może nawet jako emeryt pójdzie do Econe?
 
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Września 24, 2019, 20:37:20 pm
@ casimirus -- kolejny "prorok" się odezwał i wie jak będzie
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 02, 2019, 16:34:09 pm
Kardynał Burke: Dokument roboczy Synodu Amazńskiego „jest bezpośrednim atakiem na panowanie Chrystusa”

Synod amazoński i droga synodalna Niemiec w rozmowie z kard. Burke. W bardzo dużym stopniu obie te rzeczy są ze sobą powiązane.

Strona źródłowa rozmowy tu:

https://www.firstthings.com/web-exclusives/2019/09/a-german-attack-on-christs-lordship

Tłumaczenie tu:

Kard. Burke przed synodem: „Atak na panowanie Chrystusa i apostazja!”
(...)
https://www.pch24.pl/kard--burke-przed-synodem--atak-na-panowanie-chrystusa-i-apostazja-,71188,i.html


Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 03, 2019, 10:50:44 am
Ekspert na synodzie: obawiam się, że celibat zdominuje obrady

Międzynarodowe koncerny, dla których Amazonia jest źródłem ogromnych dochodów, będą starały się wpłynąć za pośrednictwem mediów na przebieg synodalnych obrad. Chodzi to by zdominować dyskusję przez tematy zastępcze i nie zajmować się ochroną Amazonii. Ostrzega przed tym salezjański misjonarz ks. Juan Bottasso, który od 60 lat posługuje wśród ludności tubylczej w Ekwadorze. W synodzie będzie uczestniczył jako ekspert.

Ks. Bottasso uważa, że jednym z tematów zastępczych może być kwestia wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Jego zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie. Należy raczej brać przykład ze wspólnot ewangelikalnych, które rosną w siłę dzięki kapilarnej sieci lokalnych animatorów. My też potrzebujemy przede wszystkim lokalnego animatora w każdej wiosce, musimy dowartościować świeckich – dodaje ks. Bottasso.

“Trochę się obawiam tego synodu. Bo widziałem tytuł w hiszpańskim dzienniku El Pais, z którego wynikało, że na tym synodzie podjęta zostanie ofensywa na rzecz nowej koncepcji kapłaństwa, otwarcia go na żonatych mężczyzn. Zgadzam się, że jest to temat interesujący, którym trzeba się zająć. Obawiam się jednak, że cała dyskusja zostanie sprowadzona do tego tylko tematu, a problemy Amazonii zejdą na drugi plan. Jeśli podejmiemy dyskusję na ten temat, to będzie ona bardzo zacięta, bo wiadomo, że w tej sprawie istnieje wielka rozbieżność opinii. Musimy więc być bardzo ostrożni, aby w ten sposób nie doszło do swego rodzaju monopolizacji synodu. Jest to temat ważny, który dotyczy jednak całego Kościoła. Teraz jednak mamy pierwszy w historii synod o Amazonii, skorzystajmy z tej okazji i skupmy się na tym regionie, a nie na innym temacie, który jest ważny, ale nie jedyny.”

Mówiąc o przygotowaniach do synodu, ks. Bottasso przyznał, że razi go niekiedy oderwanie od realnej sytuacji, co przejawia się na przykład w idealizowaniu ludności tubylczej. Prawda jest taka, że w Amazonii żyje 30 mln ludzi, z czego ludność tubylcza to niespełna 2 mln. Nie wszyscy są też przywiązani do swych tradycji. Młodzi chcą się modernizować, przenoszą się do ośrodków miejskich, zrywają więzi ze swą kulturą i terytorium. Dziś, jak mówi ks. Bottasso, 80 proc. mieszkańców Amazonii żyje w wielkich miastach i nie myśli o zachowaniu środowiska. Wręcz przeciwnie. Często zapomina się, że za eksploatacją Amazonii opowiadają się nie tylko koncerny międzynarodowe, ale również rządy poszczególnych krajów i miejscowa opinia społeczna. To jest prawda, której nie wolno przemilczać, musimy być ze sobą szczerzy – dodaje salezjański misjonarz.

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2019-10/synod-amazonia-celibat-medialne-manipulacje-idealizcja-tubylcow.html
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: rysio w Października 05, 2019, 20:25:20 pm
Konferencja katolikow w Rzymie przed synodem amazonskim.
Slowa de Mattei mowia juz o dwoch religiach...

https://www.m.pch24.pl/kosciol-reformowany-czy-deformowany---relacja-z-konferencji-,71266,i.html

Historyk zwrócił również uwagę, że z Instrumentum laboris wyczytać można pochwałę politeizmu i panteizmu. Padły bardzo zdecydowane słowa: – Zachowując wielki szacunek dla władz Kościoła muszę powiedzieć wprost – oskarżam wszystkich biskupów i kardynałów, którzy potwierdzają tezy zawarte w Instrumentum laboris o politeizm albo nawet polidemonizm! Wzywam tych kardynałów, którzy wciąż są katolikami, do interwencji. Wiemy, że aniołowie są z nami, wzywamy ich i czekamy na ich pomoc.

Misjonarze zmian klimatycznych, zamiast Ewangelii
Mocne przemówienie wygłosił również Michael Matts. Zapytał po co Kościołowi „Nowa Ewangelizacja” i co było złego w starej?Read more: https://www.pch24.pl/#ixzz61VOb0Gir
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 06, 2019, 01:37:44 am
Przedsmak nowej eko-liturgi: uroczyste sadzenie drzewa w ogrodach watykańskich, połączone z biciem pokłonów idolowi (rzeźba dwóch ciężarnych kobiet w środku - boginie płodności, jak przypuszczam):

(https://www.catholicnewsagency.com/images/or041019120922_0144_1.jpg?w=760)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: rysio w Października 06, 2019, 14:56:38 pm
Przedsmak nowej eko-liturgi: uroczyste sadzenie drzewa w ogrodach watykańskich, połączone z biciem pokłonów idolowi (rzeźba dwóch ciężarnych kobiet w środku - boginie płodności, jak przypuszczam):

(https://www.catholicnewsagency.com/images/or041019120922_0144_1.jpg?w=760)

To jest stary posoborowy rytual zwany " Pachamama".

W tym rycie odprawial juz caly epidiaskop z Chile, Meksyku a w Europie kard. Ravasi (papabile)
Wiecej o historii Koscioła Szamańsko-Rzymskiego i jego liturgii tu:

http://yvesdaoudal.hautetfort.com/archive/2019/10/05/l-eglise-chamanique-romaine-6180691.html

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pachamama

PS
Wyznawcy nowej eko-religii w Nadzwyczajnej Formie Pachamama, takze na tym forum, wysmiewali praslowianski kult Swiatowida i inne zabawy z dziewczetami, nocą przy ognisku.
Jak zwykle mozna powiedzieć Pachamamę chwalicie swego ( Nocy Kupaly ) nie znaznałyście.
Ja jestem za tym by w ramach reformy-reformy zerformowanego rytu posoborowego wrocic do korzeni, zwlaszcza wspomnianej Nocy.

Rodzimy Kosciol Polski

https://youtu.be/VNQfvD1AEwU

Zaślubiny w zwykłej formie rytu słowiańskiego. Niech się Bergoglio schowa z tą swoją Pachamamą z Amazonii !

(https://img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201606/1466343406_l6vqec_600.jpg)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 07, 2019, 15:29:15 pm
Faktycznie, ryt słowiański dużo lepszy :-)

W nowym wydaniu  Rituale Romanum powinno się dodać, obok "Complantatio arboris" i "Circus Matris Terrae", jeszcze "Ritus indigenus celebrandi matrimonii secundum ordinem Slavicum" - jako jedna z opcji do wyboru, ma się rozumieć.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: rysio w Października 07, 2019, 19:31:01 pm
Faktycznie, ryt słowiański dużo lepszy :-)

W nowym wydaniu  Rituale Romanum powinno się dodać, obok "Complantatio arboris" i "Circus Matris Terrae", jeszcze "Ritus indigenus celebrandi matrimonii secundum ordinem Slavicum" - jako jedna z opcji do wyboru, ma się rozumieć.

Młodzi zagłosują nogami za "formą rytu". Myślę, że przy wyborze formy "Słowiańskiej" ustawią się do zakrystii kolejki. Zatem "słupki" pójdą w górę, zjawisko nazwiemy "nową inkulturacją" i odtrąbimy sukces: "Młodzi powracają do Kościoła". "Ryt Słowiański" wygląda na bardziej jednoznaczny niż ułomna imitacja Mszy św. (np. kajakowa a la J-P II; choć już w Mszach kajakowych - był widoczny powrót do tradycji słowiańskiej: woda, przyroda, eco-kajak, Mazury...)
Pomyślmy: "Chcecie wziąć ślub w rycie "Słowiańskim"? Nie zapomnijcie zabrać ze sobą kartek od spowiedzi."


PS
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.

Zastanawia mnie dlaczego tych upartych szkodników Kościoła oraz tych którzy zwalczają Czcigodny Stary Ryt Ofiary Chrystusa - katolicy szanują i modlą się za nimi, a za Hansa Franka nie modlą się publicznie. Choć ten ostatni zabijał tylko ciała a ci pierwsi zabijają dusze.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: jwk w Października 07, 2019, 20:36:52 pm
modlą się za nimi
Po polsku to by było za nich.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 07, 2019, 20:42:26 pm
No to trzeba powalczyć, żeby i nas włączono do wielkiego procesu inkulturacji. Czy to tylko Amazonia była „szczególnym miejscem Bożego Objawienia”? A my to już niby nie?

„Duch Stwórca karmił duchowość tych ludów przez stulecia, nawet przed głoszeniem Ewangelii, nauczając ich wiary w Boga Ojca-Matkę Stwórcę i żywej relacji z naturą i Matką Ziemią oraz z przodkami” - to się z całą pewnością odnosi do przed-chrześcijańskich Słowian także.


Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: bocian w Października 07, 2019, 21:01:16 pm
No to trzeba powalczyć, żeby i nas włączono do wielkiego procesu inkulturacji. Czy to tylko Amazonia była „szczególnym miejscem Bożego Objawienia”? A my to już niby nie?

„Duch Stwórca karmił duchowość tych ludów przez stulecia, nawet przed głoszeniem Ewangelii, nauczając ich wiary w Boga Ojca-Matkę Stwórcę i żywej relacji z naturą i Matką Ziemią oraz z przodkami” - to się z całą pewnością odnosi do przed-chrześcijańskich Słowian także.

A czy polscy rodzimowiercy wysłali swoich przedstawicieli na synod? Może za słabo się starali :D
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 07, 2019, 21:51:40 pm
Swoją drogą warto zauważyć, że w cytacie z Istrumentum Laboris podanym powyżej pojawia się pewnie po raz pierwszy w historii kościoła słowo "Padre-Madre", czyli Ojciec-Matka, dokładnie tak napisane, par. 121, zarówno w hiszpańskiej jak i włoskiej wersji.

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/06/17/0521/01081.html (http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/06/17/0521/01081.html)

A czy polscy rodzimowiercy wysłali swoich przedstawicieli na synod? Może za słabo się starali :D
   
Myślę, że będą mieli jeszcze szansę, jeżeli synod uchwali to, co się proponuje.

W Instrumentum Laboris proponuje sie bowiem, aby  "Odzyskać mity i uaktualnić obrzędy i uroczystości społecznościowe, które znacząco przyczyniają się do procesu nawrócenia ekologicznego" (oryg. "Recuperar mitos y actualizar ritos y celebraciones comunitarias que contribuyan significativamente al proceso de conversión ecológica.")

Ma ktoś propozycje jakichś słowiańskich mitów, ktore można by "odzyskać" i wykorzystać do nawracania ekologicznego?
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 08, 2019, 15:40:21 pm
„Szamańskie praktyki” w Watykanie? Wyjaśniamy, czym była krytykowana ceremonia

Następnie wszyscy uklękli i wznosząc ręce ku niebu, modlili się, dziękując za życie. Właśnie ten gest spotkał się z największą falą krytyki i został okrzyknięty jako „szamańskie praktyki”. O co tu chodzi – z Rzymu pisze Beata Zajączkowska.
(...)
https://pl.aleteia.org/2019/10/08/szamanskie-praktyki-w-watykanie-wyjasniamy-czym-byla-krytykowana-ceremonia/
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 08, 2019, 16:37:10 pm
Och, przecież nie ma czego wyjaśniać - wszystko było w 100% katolickie, nikt nie ma żadnych wątpliwości.

W artykule napisano zresztą, że w centrum koła były "dwie postaci kobiece – symbolizujące płodną Matkę Ziemię". Jak wiadomo, kult Matki Ziemi jest całkowicie katolicki.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Października 08, 2019, 20:45:28 pm
(https://pbs.twimg.com/media/EGYHVgXXoAEVCXh?format=jpg&name=small)

via - https://twitter.com/iktp_pl/status/1181640023705374720?s=20
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Października 13, 2019, 16:20:44 pm
Ks. T. Isakowicz-Zaleski o synodzie amazońskim - https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-synod-amazonski-w-rzymie-czyli-kosciol-katolicki-na-wirazu,nId,3275974

Z wątku Sobór Watykański III (http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,10054.msg224470.html#msg224470)

Już jeden papież zwołał sobór i nie dożył do jego zakończenia, a drugi poprowadził nie po myśli pierwszego. Historia lubi się powtarzać.

Nie pamiętam, który z Ojców Kościoła powiedział - "Zwoływanie soboru to jak wystawianie na pokusy Ducha Świętego" (nie cytuję dokładnie, ale to było w tym duchu). Któryś z Ojców - czyli jeszcze w okresie zwanym patrystycznym!
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: jwk w Października 13, 2019, 18:16:45 pm
Po stokroć tak! Ci co sobie wycierają usta Trzecią Osobą Trójcy Przenajświętszej, zapominają, że istnieje też Dopust Boży.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 13, 2019, 21:46:48 pm
W relacjach o synodzie media nadmiernie wyolbrzymiły kwestię święceń kapłańskich – uważa peruwiański jezuita ks. Fernando Roca. Jego zdaniem bardziej chodzi tu o docenienie roli świeckich, oficjalne uznanie pełnionych przez nich posług, dzięki czemu ich działalność mogłaby się stać jeszcze bardziej skuteczna.

Synod: media wyolbrzymiają kwestię święceń

Tytułem przykładu wspomniał on, że w Peru zdaje egzamin posługa par małżeńskich. Na początku – opowiada ks. Roca – pracowaliśmy wyłącznie z katechistami. W pewnym momencie dołączyły do nich również ich żony i takie rozwiązanie okazało się o wiele bardziej skuteczne.

Mówiąc o trudnej posłudze wśród ludności tubylczej, podkreślił on, że Kościół musi zawsze mieć na względzie wszystkich mieszkańców Amazonii. A dziś realia są takie, że rdzenni mieszkańcy lasów stanowią zaledwie kilkuprocentową mniejszość. Posługę pośród tych ludzi dodatkowo utrudnia penetracja tych regionów przez przestępczość zorganizowaną.

“Działają tam nielegalne kopalnie, poszukiwacze złota, przede wszystkim w południowej Amazonii. Wszystko to związane jest z korupcją, z prostytucją, z wykorzystywaniem seksualnym dziewcząt i chłopców. Są to prawdziwe mafie. Kontrolują one regiony, w których rozwija się nielegalne wydobycie surowców, pociągające za sobą skażenie środowiska – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Roca. – Ale są też mafie leśne, które sprawują kontrolę nad odizolowanymi obszarami Amazonii, gdzie żyją pierwotne plemiona, które nie chciały utrzymywać kontaktu ze społeczeństwem, chciały po porostu zachować swój dotychczasowy styl życia, a teraz są atakowane przez mafię.”

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2019-10/synod-amazonia-swiecenia-katechisci-zony-mafia.html
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 20, 2019, 15:07:59 pm
Głos kard. Schönborna z Synodu amazońskiego:

Kard. Schönborn: zniesienie celibatu nie rozwiąże problemów Amazonii

Na Synodzie Biskupów o Amazonii za mało mówiono o życiu chrześcijańskim – uważa kard. Christoph Schönborn, który jako jeden z nielicznych biskupów europejskich został zaproszony przez Papieża do udziału w zgromadzeniu synodalnym. Jego zdaniem, skupiając się na zniesieniu celibatu, synod wpadł w pułapkę klerykalizmu. Zapewnienie obecności kapłanów, dzięki wyświęcaniu żonatych mężczyzn, jeszcze nie rozwiąże problemu Kościoła w Amazonii – uważa arcybiskup Wiednia.

Jego zdaniem przewaga wspólnot zielonoświątkowych w tym regionie wynika nie tylko z większej obecności pastorów, ale również z bardziej jednoznacznego i kerygmatycznego głoszenia Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela. Kard. Schönborn zastrzegł zarazem, że masowe odejścia katolików do wspólnot zielonoświątkowych nie są stratą nie do odrobienia. Zielonoświątkowcy w Amazonii wracają do Kościoła katolickiego, kiedy widzą w nim żywą pobożność ludową. To ich pociąga – mówi austriacki purpurat, przyznając zarazem, że tej pobożności ostatnio zabrakło również w Kościele katolickim.

Jego zdaniem z rozwagą trzeba natomiast podchodzić do postulatów większej inkulturacji. Chrześcijaństwo bowiem nie tylko ma się dostosowywać do miejscowej kultury, ale także musi ją przemieniać – mówi kard. Schönborn.

“Nie wolno zapominać o tym, co z wielką mocą podkreślał Jan Paweł II. Przypominał on, że wielcy misjonarze Ameryki Łacińskiej dokonali inkulturacji. Uczyli się języków, bardzo często to właśnie oni jako pierwsi zaczęli pisać w tych językach, zredagowali ich gramatykę, słowniki, spisywali miejscowe mity, ustną tradycję, historię tych ludów. Było to wspaniałe dzieło inkulturacji – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Schönborn. – Nigdy jednak nie wolno zapominać, że wiara chrześcijańska również jest kulturą. W inkulturacji jest więc ruch w dwu kierunkach. Z jednej strony jest poszukiwanie tego, co stanowi o istocie danego ludu, jego kamieni węgielnych w tradycji, zwyczajach, modlitwach. Ale nie wolno zapomnieć, że wiara chrześcijańska również przemienia kultury. Kiedy więc jest mowa o aspekcie magicznym kultury amazońskiej, o obecnym w nim lęku, przesądach, które często są czynnikiem dominującym w tych ludach, to w takiej sytuacji wiara chrześcijańska musi dokonać dogłębnej przemiany kultury. Wychodzi z tego nowy «stop», by tak powiedzieć, w którym wartości kultury łączą się z nowością wiary chrześcijańskiej. ”

https://ekai.pl/kard-schonborn-zniesienie-celibatu-nie-rozwiaze-problemow-amazonii/Poniżej serwis specjalny,  wszystko co do tej pory było i jest na ekai


Synod dla Amazonii - Serwis specjalny
(...)
https://ekai.pl/synod-dla-amazonii/
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 21, 2019, 13:45:26 pm
Kontrowersyjne posągi Synodu Amazońskiego zabrane i wrzucone do Tybru (PEŁNE WIDEO)

W tym filmiku zatytułowanym „podróż Pachamamów” co najmniej dwie osoby wchodzą do kościoła  w pobliżu bazyliki św. Piotra w Rzymie (najwyraźniej we wczesnych godzinach porannych), usuwają kilka replik kontrowersyjnej rzeźby, zabierają ze sobą i wrzucają do Tybru.

Filmik do obejrzenia na stronie:

https://www.lifesitenews.com/news/breaking-controversial-amazon-synod-statue-siezed-and-thrown-into-the-tiber-river-full-video
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 22, 2019, 21:05:01 pm
Oświadczenie „złodziei” amazońskich figurek

„Nie zamierzamy już więcej milczeć! Zaczynamy działać teraz! Kochamy ludzkość i dlatego nie możemy znieść, że nie pozwala się na chrzczenie ludzi z pewnych regionów i odmawia im przez to dostępu do Nieba (…) Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat” – brzmi oświadczenie osób, które wyrzuciły amazońskie podobizny nagich ciężarnych kobiet do Tybru. Znaczenie użytych podczas ceremonii otwarcia synodu figurek od samego początku budziło wielkie kontrowersje.

„Zrobiliśmy to z jednej przyczyny: nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus, Jego Błogosławiona Matka i wszyscy naśladujący Chrystusa są atakowani przez członków naszego Kościoła. Nie zgadzamy się na to! Nie zamierzamy już więcej milczeć! Zaczynamy działać teraz! Kochamy ludzkość i dlatego nie możemy znieść, że nie pozwala się na chrzczenie ludzi z pewnych regionów i odmawia im przez to dostępu do Nieba. Naszym obowiązkiem jest podążanie za Bożymi przykazaniami, na wzór Matki Bożej. Nie ma innej drogi do zbawienia. Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!” – brzmi oświadczenie, do którego dotarł amerykański portal Church Militant.

W poniedziałek (21.10.2019) kilka osób w godzinach porannych weszło do kościoła Santa Maria Transpontina, zabrało umieszczone tam figurki i wrzuciło je w odmęty Tybru. Inicjatorzy akcji nie mieli wątpliwości, że były to pogańskie podobizny Pachamamy – amazońskiego bóstwa utożsamianego z Matką Ziemią.

Między innymi tym podobiznom (oraz młodemu drzewku) grupa Indian wraz z misjonarzami składała głęboki pokłon podczas ceremonii otwarcia synodu amazońskiego odbywającego się w ogrodach watykańskich. Podczas uroczystości obecny był Franciszek wraz ze współpracownikami.

Głos w sprawie zabrał prefekt dykasterii ds. komunikacji Paolo Ruffini. Jego zdaniem była to zwyczajna kradzież. – Figurki reprezentują Matkę Ziemię, płodność, życie (…) to gest w mojej opinii będący w sprzeczności z duchem dialogu. To kradzież niewymagająca dalszego komentarza – podkreślił.

Do komentarza prefekta odniósł się Michael Voris, redaktor naczelny Church Militant: „To tylko pokazuje, jak oderwany od rzeczywistości jest obecny pontyfikat. Słowa Ruffiniego pokazują, że oni nie rozumieją, o co chodzi (…) Matka Ziemia to bóstwo w pogańskiej kulturze. To spersonifikowana istota boska; Wicca czci Matkę Ziemię, nazywaną przez new age’owskich hippisów Gają. To nie jest jakaś nic nieznacząca statuetka, ona reprezentuje odmienny i całkowicie przeciwny Kościołowi światopogląd. To ohydne, że w ogóle się tam znalazła”.

... i jeszcze raz filmik „podróż Pachamamów”:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=CngoabjurIo

https://www.pch24.pl/christus-vincit--christus-regnat--christus-imperat---oswiadczenie-zlodziei-amazonskich-figurek,71617,i.html

Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 28, 2019, 20:30:16 pm
Komentarz ks. Davida Palmera (konwertyty z anglikanizmu), na zakończenie synodu:

(https://www.theamericanconservative.com/wp-content/uploads/2019/10/Screen-Shot-2019-10-28-at-5.52.03-AM.png)

Tłum: Po raz pierwszy od mojego nawrócenia na wiarę katolicką  myślę, że gdybym był anglikaninem teraz,
nie zawracałbym sobie głowy konwersją. Nie zrozumcie mnie źle, nigdy nie wrócę do anglikanizmu...
Ale nie myślę, że będąc anglikaninem dzisiaj widziałbym jakiś powód zostania katolikiem.

W chwili obecnej kościół katolicki oferuje to, co anglikanie promowali 20 lat temu... Wkrótce przed tym, jak
zaczął się ich rozpad... To jest żenujące...

Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 28, 2019, 21:04:37 pm
Mocne i konkretne słowa tego konwertyty z anglikanizmu.

Cytuję słowa jakie  przypomniał o. Dariusz Kowalczyk:

"W kontekście zakończonego Synodu na temat Amazonii, warto przypomnieć, co powiedział Jan Paweł II zwracając się 5 II 1985 r. do tubylców amazońskich: „Przybyłem do was, aby przypomnieć wam nauczanie Jezusa, naszego Pana i Zbawiciela, Syna Bożego. […] Nie uważajcie za stratę porzucenia tego, co oddaliłoby was od nauczania Chrystusa […]. Dlatego nie należy widzieć obrazy w ewangelizacji, która z szacunkiem zaprasza do porzucenia fałszywych koncepcji Boga”. Do misjonarzy zaś JPII powiedział, by byli najpierw głosicielami Chrystusa, a potem antropologami, lingwistami, socjologami."


Poniżej relacja osoby, które poleciała do Rzymu wraz z ekipą TVP i dość chaotyczną wizją Synodu wierzyłam, że zobaczę sama na czym ten Synod naprawdę polega i porównam synod prawdziwy i synod medialny. I nie zawiodłam się.

Na ulicach Watykanu rozmawiałam z misjonarzami, amazońskimi tubylcami i dziennikarzami, słuchałam Papieża i ojców synodalnych. Oto co znalazłam.


Nie jesteśmy pępkiem świata
(...)
https://stacja7.pl/felietony/nie-jestesmy-pepkiem-swiata/
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: stary kontra w Października 28, 2019, 21:22:06 pm
Przepraszam, to Pani tam była  w tym Watykanie, rozmawiała i słuchała a na końcu znalazła szczęśliwie ten link?
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 28, 2019, 21:47:44 pm
Przepraszam, to Pani tam była  w tym Watykanie, rozmawiała i słuchała a na końcu znalazła szczęśliwie ten link?

Ja się nie gniewam, proszę otworzyć ten link i się Pan dowie kto był.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: rysio w Października 29, 2019, 00:41:19 am
Sandro Magister o synodzie zgola inaczej, publikuje list jaki otrzymal. Jest wrsja ang. hiszp. Etc.

http://magister.blogautore.espresso.repubblica.it/2019/10/22/credere-di-guadagnare-cosi-lamazzonia-per-perdere-il-resto-del-mondo-il-sinodo-visto-da-mindanao/?refresh_ce
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Października 29, 2019, 13:40:51 pm
List opublikowany przez SM trafia w dziesiątkę.

Obawiam się jednak,  że argument "z misji" nie trafi to adresatów.

Wczoraj jadąc samochodem słuchałem radia EWTN, gdzie komentowano dokument końcowy synodu. Ksiądz, który komentował, powiedział, że przede wszystkim dokument ten jest nieprzeciętnie nudny i przepełniony sloganami nowomowy. Aż trudno sobie wyobrazić - powiedział-  że "tak duża grupa inteligentnych ludzi mogła zatwierdzić podobne pustosłowie".

Ale uderzyło go coś innego, mianowicie że cały dokument nie mówi nic o pracy misyjnej, którą Kościół przez całe wieki prowadził w Amazonii. Dlaczego? Bo dla tych ludzi nie ma to żadnego znaczenia, wręcz wstydzą się tego.  Oni nie chcą uprawiać "prozelityzmu."

Doskonałą ilustracją tego wszystkiego może być Silvano Sabatini, misjonarz, który spędził 40 lat jako misjonarz w Amazonii. Na pytanie, ilu ludzi w tym czasie ochrzcił, z dumą odpowiedział: "dzięki Bogu, ani jednego".

Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Października 31, 2019, 15:09:23 pm
Lefebryści wzywają do pokuty i modlitwy wynagradzającej za Synod
(...)
https://ekai.pl/lefebrysci-wzywaja-do-pokuty-i-modlitwy-wynagradzajacej-za-synod/
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: tito w Listopada 03, 2019, 11:35:21 am
https://www.pch24.pl/szokujace-slowa-ks--prusaka--system-kosciola-oparty-na-wladzy-mezczyzn-jest-niezgodny-z-wola-boga,71859,i.html

Mógłbym prosic o wytłumaczenie jednej kwestii?

Moim zdaniem Pan Lisicki się myli. Wydaje mi się, że tytuł "ksiądz" przysługuje tylko prezbiterowi i biskupowi, natomiast diakona tak się nie nazywa. Diakon jest tylko duchownym (jak wspomniał ks. Prusak).
Kolejna rzecz: Pan Lisicki powołując się na Sobór Trydencki mówi o tym, że diakonat jest jednym ze stopni kapłaństwa. Mi się wydaję, że diakon to stopień sakramentu święceń w skład, którego wchodzi diakon, prezbiter i biskup, z czego tylko prezbiter i biskup są kapłanami (gdyż rzeczą właściwą dla kapłana jest składanie ofiary - diakon tego czynić nie może).
W zasadzie byłem pewny swojego zdania, ale postanowiłem zajrzeć do dokumentów Soboru Trydenckiego, a tam: "Rozdział II. [Siedem stopni kapłaństwa]"... . Jak to interpretować? Przecież taki akolita, lektor czy ostiariusz to na pewno nie kapłani i tym samym nie księża... ?
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: _Michał_ w Listopada 03, 2019, 11:50:34 am
"Ksiądz" to takie ot polskie słowo, które w tej dyskusji bardziej przeszkadza niż pomaga.

Z tego, co kojarzę, określenie "ksiądz diakon" funkcjonuje po dziś dzień, a historycznie każdy, kto piastował jakiś urząd kościelny, był "księdzem", nawet jeśli miał tylko święcenia niższe (zatem nawet nie diakonat).
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: ahmed w Listopada 03, 2019, 19:18:54 pm
W zasadzie byłem pewny swojego zdania, ale postanowiłem zajrzeć do dokumentów Soboru Trydenckiego, a tam: "Rozdział II. [Siedem stopni kapłaństwa]"... . Jak to interpretować? Przecież taki akolita, lektor czy ostiariusz to na pewno nie kapłani i tym samym nie księża... ?

Tak, jak jest napisané: "[Siedem stopni kapłaństwa]". W nawiasie kwadratowym, na ile rozumiém, umieszcza się jakiś dodatek, zapewne od wydawcy, w tym przypadku nieszczęśliwy. Poza tym warto dać jakiś odnośnik albo wspomnieć, że to jest sessja XXIII, a nie XIII, jak piszą w Sieci (raz (http://jednoczmysie.pl/dokumenty/sobor-trydencki-nauka-o-sakramencie-kaplanstwa/), dwa (http://ukchs.oaza.pl/nowa/nauka-o-sakramencie-kaplanstwa-soboru-trydenckiego/)). Ja się sugeruję textem stąd (http://www.documentacatholicaomnia.eu/04z/z_1545-1563__Concilium_Tridentinum__Canones_et_Decreta__LT.pdf.html).
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopada 04, 2019, 17:34:12 pm
Cytuj
Oświadczenie „złodziei” amazońskich figurek

(...)

... i jeszcze raz filmik „podróż Pachamamów”:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=CngoabjurIo

https://www.pch24.pl/christus-vincit--christus-regnat--christus-imperat---oswiadczenie-zlodziei-amazonskich-figurek,71617,i.htmlWiemy kto wrzucił figurki Pachamamy do Tybru. „One nie powinny znaleźć się w kościele”

Witajcie. Nazywam się Alexander Tschugguel i to ja jestem gościem, który wrzucił idole Pachamamy – tymi słowami rozpoczyna nagranie młody katolik z Austrii, który na swoim kanale YouTube przyznał się do wyrzucenia pogańskich symboli Pachamamy z kościoła Santa Maria in Transpontina.
(...)
https://www.pch24.pl/wiemy-kto-wrzucil-figurki-pachamamy-do-tybru--one-nie-powinny-znalezc-sie-w-kosciele,71892,i.html

Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Michal260189_T w Listopada 05, 2019, 18:43:25 pm
W Meksyku ksiądz pali DEMONA Pachamamę
https://www.youtube.com/watch?v=bmCsNp5u2O8&feature=share&fbclid=IwAR1YpG_uU714nMOlhWMDaF0-H8n60Lz5dMBZUy7qnERr8MtNm1TbcxG-e8g
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Listopada 05, 2019, 20:25:40 pm
W Meksyku ksiądz pali DEMONA Pachamamę
https://www.youtube.com/watch?v=bmCsNp5u2O8&t=312s

I prawidłowo!

Mamy naszą, katolicką "Pachamamę" - patronkę życia z Guadalupe:

(https://images46.fotosik.pl/438/0a6bdf7eee158a52.jpg) (https://images40.fotosik.pl/441/4a39f62c3c7847f6.jpg)

http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&id=150
Tytuł: Odp: Amazonia po synodzie
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Listopada 06, 2019, 12:35:29 pm
Co to takiego płacz matki-ziemi? Kim jest ta matka-ziemia? Przecież żadna Gaja nie istnieje! Czy to próba przeniesienia pojęć New Age do języka teologii katolickiej? O tym i wielu innych problemach związanych z synodem amazońskim red. Tomasz Terlikowski w radiu Wnet.

Terlikowski: Ojcowie synodalni postulują, aby włączyć pogaństwo do KK. Katolicy czciliby demona (https://www.youtube.com/watch?v=qn3Ha30YwKA)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: jwk w Listopada 06, 2019, 13:44:24 pm
Jacy "ojcowie"? Ojczymami ich nazwać to za wiele. No ale czego się można po tym Terlikowskim spodziewać.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: rysio w Listopada 06, 2019, 21:47:16 pm
Jacy "ojcowie"? Ojczymami ich nazwać to za wiele. No ale czego się można po tym Terlikowskim spodziewać.

Trudno się polapać w logice posoborowej. Posoborowych biskupów nazywa się "Ojczymami" tylko za to, że wypowiadają odważnie to w co wierzą. Innych tchórzliwych zaklamanych biskupów, którzy zwodzą i oszukują wiernych nazywa się np. "Przezacnymi".

Cenię sobie odwagę biskupów bergogliatów. Przynajmniej nie klamią i mamy jasny obraz.

W ostatnim Warto Rozmawiać, tylko x Isakowicz potrafił powiedzieć wprost, ze przez Bergoglia grozi realna schizma. Pozostali swieccy goście ( takze redaktor PCh24) ściemniali i mowili, ze wprawdzie sa minusy ale chodzi o to by te minusy nie przeslonily nam...

Atmosfera jest coraz bardziej mdła.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Listopada 06, 2019, 23:49:59 pm
X. Isakowicz-Zaleski

Czy czeka nas Schizma w Kościele Katolickim? (https://www.youtube.com/watch?v=LFcoPmPe6N0&list=PL47QXm0AsGt3G_h3Gv5icrIul1ZS9vdcX&index=2&t=0s)

Red. Paweł Lisicki

Paweł Lisicki i Marek Miśko: Czy to już apostazja? (https://www.youtube.com/watch?v=tVBRBHrgiBY&list=PL47QXm0AsGt2EdoxrB-CEp_fK5RxS8X4t&index=26&t=0s)

Paweł Lisicki i Marek Miśko: Katolicki ruch oporu (https://www.youtube.com/watch?v=Z4LaQrMcgrY&list=PL47QXm0AsGt2EdoxrB-CEp_fK5RxS8X4t&index=27&t=0s)

PS Jeszcze Witold Gadowski: Tajemnica Benedykta XVI (https://www.youtube.com/watch?v=KzfBkjqfi3s)

Gdy słuchałem red. WG przyszło mi do głowy porównanie sytuacji obecnej Watykanu z czasami niewoli awiniońskiej. Franciszek to współczesny Klemens V.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Michal260189_T w Listopada 10, 2019, 08:45:56 am
https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=qBlo7Fk_-S8&fbclid=IwAR0z6HN4JGPIdQELobbUwSj5B1Q16zPq6qkPGHugpNqnMDstHgTJSw4Fsbg&app=desktop o. Mitch Pacwa SJ o figurkach Pachamamy na Synodzie Amazonskim [polskie napisy]
Tytuł: Odp: Amazonia po synodzie
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Listopada 13, 2019, 14:30:43 pm
Krytyka papieża Franciszka za kult pogańskiej bogini Pachamana (https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-krytyka-papieza-franciszka-za-kult-poganskiej-bogini-pachama,nId,3332724)

Grupa stu duchownych i świeckich katolików z USA, Niemiec, Anglii i innych krajów opublikowała wczoraj swoje oświadczenie pt. "Protest przeciwko świętokradczym aktom papieża Franciszka". Dokument ten dotyczy kultu figurek pogańskiej bogini Pachamama na Synodzie Amazońskim, który niedawno zakończył się w Rzymie.

via - https://twitter.com/IsakowiczZalesk/status/1194565327226646528?s=20

PS Od czasu Correctio filialis (to już dwa lata) Bogu dziękuję, że żyje jeszcze Benedykt XVI...


Tytuł: Odp: Amazonia po synodzie
Wiadomość wysłana przez: Pentuer w Listopada 15, 2019, 13:30:55 pm
Kazanie - 22. Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego
ks. Konstantyn Najmowicz FSSPX

Zadośćuczynienie za grzechy synodu amazońskiego (https://www.youtube.com/watch?time_continue=18&v=ba3Erutr-mU&feature=emb_logo)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Listopada 25, 2019, 17:28:36 pm
Nareszcie jest: liturgia amazonica na Jasnej Górze!

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13365

Artyści z Boliwii przyjechali do Europy z okazji odbywającego się w Rzymie Synodu Amazońskiego. W sobotę, 19 października wystąpili z koncertem w Auli Pawła VI, a w niedzielę, 20 października, w Bazylice św. Piotra ubogacili liturgię z okazji Światowego Dnia Misyjnego.

http://www.jasnagora.com/dzwieki_z_wydarzen

(trzeba znaleźć cztery nagrania z 25 października)

http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/39577.mp3
http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/39576.mp3
http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/39575.mp3
http://www.jasnagora.com/multimedia/news_audio_nowe/39574.mp3

Prawdopodobnie w Rzymie robili za dzikich, ale to co zaprezentowali na Jasnej Górze jest całkiem, całkiem... Gdyby się tak mojego proboszcza udało przekonać do tej wersji rytu amazońskiego...


Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: Regiomontanus w Listopada 25, 2019, 21:01:47 pm
Bardzo piękne.

BTW, to, co osiągnięto w redukcjach jezuickich to piękna karta w dziejach kościoła. Natomiast zniszczenie tych misji to jedno z większych  barbarzyństw dokonanych przez białego człowieka w Nowym Świecie.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Grudnia 03, 2019, 22:36:49 pm
O dwóch takich co z gęby robią szmatę:

https://www.youtube.com/watch?v=cEO5Jg-AHfU

https://www.youtube.com/watch?v=sg9gafs6mec&t=248

Z filmów zalecam obejrzeć kilkanaście pierwszych sekund - po co się denerwować?
Bezcenne są natomiast komentarze pod tymi filmami. Zdaje się, że ci ludzie wiedzą o co chodzi. Chyba nigdy nie było takiej jednomyślności. Wiem, że to pewnie nie tradycjonaliści, ale robią wrażenie, że wiedzą gdzie jest granica szaleństwa.
Na miejscu bohaterów tych filmików, po przeczytaniu tych komentarzy - jak to się dawniej mówiło - chyba bym się pochlastał... 
Największa katastrofa w Kościele jest z kapłanami.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem
Wiadomość wysłana przez: etratio w Grudnia 03, 2019, 23:02:37 pm
O dwóch takich co z gęby robią szmatę:

https://www.youtube.com/watch?v=cEO5Jg-AHfU

https://www.youtube.com/watch?v=sg9gafs6mec&t=248

Z filmów zalecam obejrzeć kilkanaście pierwszych sekund - po co się denerwować?
Bezcenne są natomiast komentarze pod tymi filmami. Zdaje się, że ci ludzie wiedzą o co chodzi. Chyba nigdy nie było takiej jednomyślności. Wiem, że to pewnie nie tradycjonaliści, ale robią wrażenie, że wiedzą gdzie jest granica szaleństwa.
Na miejscu bohaterów tych filmików, po przeczytaniu tych komentarzy - jak to się dawniej mówiło - chyba bym się pochlastał... 
Największa katastrofa w Kościele jest z kapłanami.


Sprytnie: "ekskomunikowani kardynałowie i biskupi" nie rozumieją "f o l k l o r u".
Tytuł: Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lutego 12, 2020, 13:09:46 pm
Opublikowana została posynodalna adhortacja o Amazonii.

Wielu będzie zawiedzionych, wbrew szczuciu różnych środowisk nie ma w niej ani słowa o virii probati ani o zakusach na celibat.

Poczytać punkty od 85-90. Zdaniem Papieża należy zapewnić większą częstotliwość sprawowania Eucharystii. W tym względzie podkreśla, że należy ustalić, co jest właściwe dla kapłana. Wynika to z sakramentu święceń, który „uzdalnia tylko jego do przewodniczenia Eucharystii”. Jak zatem zapewnić posługę kapłańską w najbardziej odległych regionach? Franciszek zaleca wszystkim biskupom, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, aby byli bardziej wielkoduszni i posyłali do Amazonii tych, którzy wykazują się powołaniem misyjnym, a także by zrewidowali formację kapłanów.

http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20200202_querida-amazonia.html
Tytuł: Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lutego 12, 2020, 13:48:57 pm
Papież Franciszek w oczekiwanej adhortacji apostolskiej na temat Amazonii nie poparł, przedstawionej podczas jesiennego synodu przez progresywnie nastawionych hierarchów, propozycji wyświęcania stałych żonatych diakonów, by zaradzić problemowi braku kapłanów na odległych, trudno dostępnych terenach.

https://www.pch24.pl/porazka-progresistow--adhortacja-po-synodzie-amazonskim-nie-likwiduje-kaplanskiego-celibatu,73945,i.html
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: max w Lutego 12, 2020, 14:43:43 pm
Fakt wezwania biskupów do posyłania kapłanów do Amazonii jest rzeczywiście bardzo pozytywnym akcentem tego pisma, zwłaszcza, że takie sugestie padały o ile sobie przypominam z ust życzliwych tradycji hierarchów.
Nie wiem dlaczego papież nie zdecydował się na te oczekiwanie przez modernistów rozwiązania. Że coś było na rzeczy wydaje mi się pewne, zwłaszcze po nierwowych reakcjach na tekst Benedykta o celibacie. Być może wycofano sią z tego w związku z rozwojem sytuacji w Kościele niemieckim. gdzie na pewno najmniejsze sugestie w tym kierunku w omawianej adhortacji wykorzystano by bezwzględnie do przeforsowania partykularnych rozwiązań z nieprzewidywalnymi skutkami. Dobrze, że Franciszek przynajmniej w ten sposób nie ułatwia im tej schizmatyckiej ruchawki.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Lutego 12, 2020, 16:23:18 pm
Jeszcze nie - ten 'papiez' tylko toruje droge do wiekszej schizmy swoich nastepcow.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lutego 12, 2020, 21:23:02 pm
A tu o plotkach i wyciekach, prawda jest tylko jedna i po co narażać na szwank swoje dobre imię?

(https://images92.fotosik.pl/317/5b784f4534425376.jpg)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Lutego 12, 2020, 21:31:47 pm
Pani Mamo, ja bym nie przyjmował tej adhortacji na gębę, tylko poszukał w tekscie drugiego dna i nawet trzeciego...
https://www.pch24.pl/wazna-uwaga-kardynala--papiez-postawil-w-centrum-dokument-synodu--nie-zamknal-drzwi-,73956,i.html
i dodatkowe artykuły poniżej tekstu głównego.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lutego 13, 2020, 00:03:51 am
Pani Mamo, ja bym nie przyjmował tej adhortacji na gębę, tylko poszukał w tekscie drugiego dna i nawet trzeciego...
https://www.pch24.pl/wazna-uwaga-kardynala--papiez-postawil-w-centrum-dokument-synodu--nie-zamknal-drzwi-,73956,i.html
i dodatkowe artykuły poniżej tekstu głównego.

Ot mi ałtorytet Pan pokazał! Każdy mówi co chce mówić i widzi co chce widzieć. Ja nie szukam niczego.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 00:22:26 am
Pani Mamo, ja bym nie przyjmował tej adhortacji na gębę, tylko poszukał w tekscie drugiego dna i nawet trzeciego...
https://www.pch24.pl/wazna-uwaga-kardynala--papiez-postawil-w-centrum-dokument-synodu--nie-zamknal-drzwi-,73956,i.html
i dodatkowe artykuły poniżej tekstu głównego.

Znany wszystkim don N. Bux też twierdzi, ze drzwi niw zostaly zamkniete i, ze o celibacie jest cicho.

Tak czy owak, nikt nie chce byc teraz w skórze Benedykta XVI -go  ;D
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 13, 2020, 00:38:12 am
Panie rysiu, najwyrazniej na yerbe jeszcze starcza w domu sw marty, ale jak zapasy sie zaczną kończyc, to bedzie hilfe!!! i inaczej bedziemy śpiewać. A podobniez Marx na emeryture idzie w ramach protestu?
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Lutego 13, 2020, 07:43:03 am
https://www.pch24.pl/sekretarz-specjalny-synodu-amazonskiego-kard--czerny--sprawa-celibatu-jest-otwarta,73957,i.html
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lutego 13, 2020, 09:32:12 am
https://www.pch24.pl/sekretarz-specjalny-synodu-amazonskiego-kard--czerny--sprawa-celibatu-jest-otwarta,73957,i.html
Czy te oczy mogą kłamać?
(https://www.pch24.pl/images/min_mid_big/big/73957.jpg?r=1581582506)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 11:01:30 am
(http://archwarmia.pl/wp-content/uploads/2019/09/pope-francis-korea-haemi-castle-19-705x471.jpg)

Czy te oczy, panie JWK, mogą kłamać?

@ Sławek
Albo naprawicie/aktualizujecie swoją wiarę do nowej sytuacji albo spadówa z tym waszym Kościołem. Postępowcy dostosowują się bo wiedzą ile kasy mogą stracić. KUL jak tylko dowiedział się, że dofinansowanie w UE nie może być udzielane uczelniom "dyskryminującym" - zmienił ciupasem swój statut i dopuścił zadeklarowanych homosi do nauczania.

Czy zmieniłby się plan zagospodarowania śródmieścia pod inwestycję Nycza (Nycz Tower) gdyby chłopak stawiał się i jakieś tridentiny odprawiał?
Kasa Misiu kasa. Tylko kasa.
Myślę, że nikt z nas na fk, będąc bp Warszawskim nie odprawiłby wotywy na cześć Gronkiewicz Waltz...bo by się spalił ze wstydu. Wielu z nas nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić jak prymitywni i bezczelni są ci chłopcy.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 13, 2020, 11:30:31 am
A wracając panie rysiu do chwilowego triumfalizmu niektórych czytelników najnowszej adhortacji, to nasuwa mi się skojarzenie z zapowiadanym raportem pana sekretarza pompki. Na S.Michalkiewicza wylewa się cały kolektor szajka na internetach, jakoby pomylił sie i terminy mineły itd. Tym triumfalistom przypomne tylko, że w Sacrosanctum concilium mowy nie ma o NOM, a tylko potwierdzenie praktyk, które np w Polsce już od lat miały miejsce. Słowem nie wspomniano, a za pare lat Mszy Świetej zakazano, a gdzie tu celibaty i viri probati przy tym stawiac. Nieszczęsnicy, którzy dzisiaj plują na prof. de Mattei czy innych niech baczą by nie upadli, jesli wciąz wydaje im sie, że stoją.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lutego 13, 2020, 12:17:51 pm

Czy te oczy, panie JWK, mogą kłamać?


I znowu nie wyczuł pan niepoprawnego politycznie kontekstu ...  :(
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lutego 13, 2020, 13:50:00 pm
Węszcie, spekulujcie dalej, nie zapominajcie, że jest Opatrzność Boża, że są ludzie którzy gorliwie modlą się za Kościół święty i za papieża, Duch Święty go nie opuścił i nie opuści,   a ja tam będę się przyglądać i zacytuję pewne słowa bo bardzo mi się spodobały,  bardzo adekwatne do tego różnego doszukiwania się:

"Gdy ludzie sobie coś wymyślą i przez dłuższy czas się tego spodziewają, to w końcu stają się tego pewni. Taka ciąża urojona."

A reakcje na tę papieską adhortację są straszne po angielskiej stronie internetu, jakby ludzie byli zawiedzeni, że Kościół jeszcze nie rozwalony do końca. Sieją dalszy zamęt. Że niby w punkcie 2 adhortacji papież sankcjonuje documentum laboris a nie to co sama adhortacja stanowi. To jest jakieś szaleństwo. Ci ludzie zachowują się jakby chcieli upadku KK.

 ;D
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 14:16:41 pm
Zgadzam się ze wszystkimi moimi przedmówcami.

KK zaparł się samego siebie na soborze V II :
- zaparł się posiadania Prawdy,
- sprotestantyzował Mszę św, sprotestantyzował eklezjologię - teologię o Kościele,
- w konsekwencji Lolek zrównał połykaczy ognia i zaklinaczy węży z następcami Apostołów (w Asyżu)

obecne emocje to już tylko nieistotne kłótnie o banalne rzeczy. Rzeczy, które są rezultatem J-23, P VI i pontyfikatu Wielkiego Rodaka.

Czy księża mogą czy nie mogą posiadać rodziny - to nie jest jakaś Reduta Ordona. Reduta Ordona KK padła już dawno - gdy katoliccy intelektualiści z Krakowa od Wujka Lolka bili brawo "nowej wiośnie Kościoła".
Drzeć szaty, że ob. Bergoglio znosi celibat - to jest nieistotna rzecz.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Lutego 13, 2020, 19:20:22 pm
Miałem chwilę czasu, to poszukałem jak to było z tym celibatem w ostatnim pięcioleciu. To tak dla potomnych, aby ich i nas skleroza nie zżarła. Materiałów jest co najmniej na doktorat (gdyby ktoś jeszcze wykorzystał źródła niepolskojęzyczne)...
Temat doktoratu: Franciszek jako obrońca celibatu


Wstęp: Franciszek i „franciszkanie” o celibacie w latach 2014-2020. Wybór materiałów

2014:
 https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski/papiez-o-pedofilii-celibacie-reformie-i-aferach-w-kurii,301569

Franciszek: Kapłani żonaci są w obrządku wschodnim. Bo celibat nie jest dogmatem wiary, ale jest regułą życia, którą bardzo cenię i sądzę, że jest darem dla Kościoła. Ponieważ jednak nie jest dogmatem wiary, to zawsze drzwi są otwarte.

2017: konferencja lotnicza
https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski/musimy-sie-zastanowic-nad-mozliwoscia-dopuszczenia-do-kaplanstwa-zonatych-mezczyzn,430301

Papież nie wykluczył, że w określonych warunkach mogliby zostać księżmi żonaci, "wypróbowani mężczyźni", tzw. "viri probati". "Kościołowi zawsze chodzi o to, aby rozpoznać właściwy moment, kiedy Duch Święty czegoś żąda (…) Musimy się zastanowić nad możliwością dopuszczenia do kapłaństwa «viri probati». Trzeba będzie wtedy także określić ich zadania na przykład w daleko położonych parafiach" - powiedział Franciszek.

2017 - 13 luty - „Przewodnik Katolicki” preparuje swoje owieczki w „Komentarzu do Ewangelii”:

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2017/Przewodnik-Katolicki-12-2017/Wiara-i-Kosciol/Po-co-nam-celibat

Jak widać: celibat zdecydowanie nie należy do istoty kapłaństwa w Kościele katolickim. Nie jest również dogmatem, a dyscypliną, pewnym przyjętym porządkiem, którego zachowanie przyrzeka się podczas przyjmowania święceń. Można również zakładać, że jeśli Kościół nie rozpadł się przez piętnaście wieków, kiedy celibat nie był obowiązkowy i powszechnie obowiązujący, co więcej – wiernie przekazywał naukę Jezusa Chrystusa i orędzie o Jego zmartwychwstaniu – to i teraz odstąpienie od owej praktyki nie zachwiałoby jego istnieniem. [...].
Brak powołań jest aktualnym i ważnym problemem. Papież jako rozwiązanie proponuje święcenie viri probati.


2018:  http://wiez.com.pl/2018/10/02/wiezcytuje-ks-wierzbicki-moze-zniesienie-celibatu-ksiezy-to-klucz-do-wyjscia-z-kryzysow-rodziny-i-kaplanstwa/

Ks. Alfred Wierzbicki, „etyk z KUL” deklaruje że chętnie uzasadni zniesienie celibatu:
Odejście od praktyki obowiązkowego celibatu da się uzasadnić tym samym motywem, dla którego ją kiedyś wprowadzano. Chodzi o to, by Kościół lepiej pełnił swą misję. Byłaby to szansa dla pełniejszego świadectwa o wartości seksualności, małżeństwa i rodziny. Może jest to właśnie klucz do wyjścia naprzeciw podwójnemu kryzysowi: rodziny i kapłaństwa?

2019 lipiec:
https://www.focus.pl/artykul/celibat-w-kosciele-czyli-o-klopotliwym-klejnocie-kaplanstwa?page=4

Zwierzchnik Kościoła katolickiego odbył szereg spotkań z Eugenio Scalfarim, znanym włoskim wydawcą i ateistycznym publicystą. Jak informował Scalfari, Franciszek określił przymusowy celibat jako „problem”, zaznaczając, że narzucono go dopiero tysiąc lat po śmierci Chrystusa. O rozwiązaniach, jakie rozważa papież, publicysta nie chciał jednak mówić, podkreślając, że jego spotkania z głową Kościoła mają charakter prywatny.

2019, grudzień:
https://deon.pl/wiara/abp-grzegorz-rys-celibat-nie-nalezy-do-natury-kaplanstwa-rozmowa,637623

Abp Grzegorz Ryś, po przypomnieniu że "tradycja mówi" iż św. Piotr miał córkę, przeczuwając nowe wiatry historii, sprytnie ustawia się:

Celibat jest jednym z przykładów tego, że Kościół ma historię. Niektórym się wydaje, że Kościół spadł gotowy z nieba i że taki, jakim go znamy dzisiaj, był już w czasach apostolskich. Nie. Wiele jego instytucji, sformułowań doktrynalnych, przepisów liturgicznych zostało uformowanych w pewnym procesie historycznym. Celibat rozumiany jako norma życia kapłańskiego nie sięga czasów apostolskich, i to jest jasne. Już powiedziałem, że w gronie apostołów najprawdopodobniej święty Jan był celibatariuszem. O świętym Pawle różnie mówią. Historycy się domyślają, że był wdowcem. A kiedy odkrył Jezusa Chrystusa i pisał, że chciałby, aby wszyscy pozostawali w takim jak on stanie, to mając doświadczenie życia małżeńskiego, zalecał jednak życie w czystości. Ale też mówił wyraźnie, że jeśli ktoś chce zawrzeć małżeństwo, to jest to dobry wybór i nie robi niczego złego. Powtórzę, żeby było jasne: najstarsza tradycja w Kościele pokazuje, że celibat nie należy do natury kapłaństwa.

2020, 15 styczeń
https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/idziemy202003_celibat.html

Ks. Henryk Zieliński, wyraźnie opóźniony, nie przeczuwając tego co stanie się za dwa tygodnie,  grilluje siebie i nas na nowe otwarcie:

Bezżeństwo księży nie jest dogmatem ani częścią doktryny zdefiniowanej przez Kościół powszechny na jakimkolwiek soborze. Jest zarządzeniem o charakterze dyscyplinarno-ascetycznym, pozostającym w gestii papieża.
Nie można twierdzić, że obowiązek celibatu dotyczy wszystkich duchownych w Kościele katolickim. Są bowiem takie wspólnoty, pozostające w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską, w których do bezżeństwa zobowiązani są tylko biskupi. Tak jest choćby w Kościele greckokatolickim czy u maronitów w Libanie. Precyzyjniej trzeba powiedzieć, że obowiązek celibatu dotyczy jedynie biskupów i prezbiterów w Kościele rzymskokatolickim, czyli w obrządku łacińskim Kościoła katolickiego.


=======================================================

No i niespodziewana zmiana miejsc (przynajniej na razie): 2020, druga połowa stycznia, pojawia się książka Benedykta XVI i kard. Saraha. Franciszek, po wywaleniu abpa Gänsweina, deklaruje się jako permanentny miłośnik nauczania Świętego Jana Pawła II Wielkiego, a w szczególności Jego rozumienia kapłaństwa i celibatu:
https://misyjne.pl/najnowsza-ksiazka-franciszka-znamy-jej-fragmenty-jest-tez-o-celibacie/
Ojciec Święty podkreśla, że jego myślenie o kapłaństwie jest w pełni zgodne z myślą Jana Pawła II.
Celibat kapłański to dar i łaska, a nie ograniczenie. Mówi o tym papież Franciszek w wywiadzie-rzece „San Giovanni Paolo Magno” (Święty Jan Paweł Wielki), który ma się ukazać we Włoszech 11 lutego. Włoski dziennik „La Stampa” opublikował omówienie niektórych wątków książki, w której z papieżem rozmawia ks. Luigi Maria Epicoco.
Franciszek podkreśla, że jego myślenie o kapłaństwie jest w pełni zgodne z myślą Jana Pawła II wyrażoną w jego autobiograficznej książce „Dar i tajemnica”. - Wystarczy przeczytać moje listy na Wielki Czwartek albo też homilie, które głosiłem przez lata jako biskup Buenos Aires, żeby zobaczyć całkowitą syntonię ze św. Janem Pawłem w kwestii kapłaństwa - mówi Franciszek.
Przyznaje, że w stosunku do przeszłości zmieniły się „niektóre formy bycia kapłanem, ale istota pozostaje ta sama”. Wobec zarzutów, że wymiar horyzontalny posługi kapłańskiej, czyli wrażliwość i zaangażowanie społeczne, zajmuje dziś zbyt wiele miejsca kosztem wymiaru bardziej transcendentnego, duchowego, Franciszek przypomina słowa Apostołów z Dziejów Apostolskich, którzy aby móc zająć się wyłącznie posługą modlitewną i głoszeniem słowa Bożego, zaproponowali ustanowienie diakonów. Modlitwa i głoszenie słowa „są podstawowym zadaniem każdego kapłana”, zaznacza papież.
Jest on przekonany, że kapłański celibat jest „darem, łaską”. - A idąc śladem Pawła VI, a następnie Jana Pawła II i Benedykta XVI, czuję się silnie zobowiązany do myślenia o celibacie jako zasadniczej łasce charakteryzującej łaciński Kościół katolicki - stwierdza Franciszek i dodaje, że celibat jest „łaską, a nie ograniczeniem”.

===============================

Taka jest prawda na dziś (por. G. Orwell, 1984). Komu się wydaje, że kiedykolwiek Franciszek uważał inaczej, albo że rozkręcał jakąś kampanię w stronę poluzowania celibatu - na pewno jest faszystą, sedewakantystą, lasandrystą, a może nawet nie segreguje śmieci (zob. Laudato si, 211).

Chwilowo wydaje się, że cały pogrzeb był - na razie - na nic. A tak całkiem serio: myślę, że nie zaszkodzi zmówić Ave Maria za sprawców styczniowych wydarzeń. O tym wszystkim kiedyś będą pisać doktoraty, ale ja pierwszy :-) dałem abstract...
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 19:32:19 pm
Dziękuję panie Casimirusie za jasne przedstawienie konsekwentnego stanowiska naszej Partii w sprawie celibatu.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Lutego 13, 2020, 19:42:21 pm
Dziękuję panie Casimirusie za jasne przedstawienie konsekwentnego stanowiska naszej Partii w sprawie celibatu.
;-) Za Józefa Wissarionowicza tych, którzy pamiętali, że Ukochany Przywódca miał kiedyś inne poglądy, zsyłano do budowy Kanału Białomorskiego - dziś jest jakiś postęp...
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 20:12:27 pm
Dziękuję panie Casimirusie za jasne przedstawienie konsekwentnego stanowiska naszej Partii w sprawie celibatu.
;-) Za Józefa Wissarionowicza tych, którzy pamiętali, że Ukochany Przywódca miał kiedyś inne poglądy, zsyłano do budowy Kanału Białomorskiego - dziś jest jakiś postęp...

Biełomorkanał eta prosta papiros kak Philip Morris - eta prosta sigariet na puti na żizniennoj wstrieczajetsja s czieławiekam czieławiek.

(https://lh3.googleusercontent.com/proxy/pXPJqs_hKkY1Zh0fOzBF-LYvhczBhsIC4Lyig8ve0LQQ-QvfLZJBXYoQHughVqOKkSWFJYx7IJqkybSDxSMK1SBJXKH2ZdpgZheSZ6C0z_Fjr_5oOKHxGa3-)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 13, 2020, 20:34:30 pm
Te ruskie cigarety to swietny symbol socjalizmu. Za cene całego cigareta, dostajesz pan połowe. Jeden ruski tłumaczył mi, że u nich papieros oznacza takiego znanego u nas, w całosci. Cigaret, to połowa papierosa i połowa tektury. Oni mieli osobne okreslenia; papieros i cigaret.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 20:39:03 pm
Te ruskie cigarety to swietny symbol socjalizmu. Za cene całego cigareta, dostajesz pan połowe. Jeden ruski tłumaczył mi, że u nich papieros oznacza takiego znanego u nas, w całosci. Cigaret, to połowa papierosa i połowa tektury. Oni mieli osobne okreslenia; papieros i cigaret.

Papiros to jest coś do palenia na mrozie w rękawiczkach. Wygina pan tekturkę (rurkę - fifkę) w kształt umożliwiający wsunięcie pomiędzy palce w rekawiczkach. Dlatego jest o połowę mniejszy niż "letnia" cigarjeta. Wot i cała tajemnica.

Wiem, bo ze Sztyrlicem paliłem w przerwach na boisku w skole GRU.

(https://fb.ru/misc/i/gallery/28529/783247.jpg)

(https://fb.ru/misc/i/gallery/33225/785985.jpg)

wersja lux-export:
(https://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/8/8/4/13223488.jpg)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 13, 2020, 20:48:14 pm
No ja tez byłem na szkoleniu, ale nie ukonczyłem bo ogórców zabrakło. Na sasiednim wątasie pojawił sie apel żarliwego obrońcy interesu narodowego o ostateczne rowiazanie problemu rysia i sławka. Dzwonie do starszyny czernousowa, nu pagadi
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 21:25:33 pm
No ja tez byłem na szkoleniu, ale nie ukonczyłem bo ogórców zabrakło. Na sasiednim wątasie pojawił sie apel żarliwego obrońcy interesu narodowego o ostateczne rowiazanie problemu rysia i sławka. Dzwonie do starszyny czernousowa, nu pagadi

Bo pan kończył kurs letni. My byliśmy na kursie zimowym.

No cóż, można bawić się w tradycję w Janopawłolandzie. Ale nie można w kółko co 5 lat upominać czcigodnych biskupów by zezwolili odprawić Tridentinę  ;D.
Od 10 lat słyszę na tym forum, że należy czekać pokornie. Czas płynie, niektórzy Tradsi zdążyli umrzeć (proboszczowie odmówili zgody na tridentinę po śmierci sic!), niektórzy biskupi - "przyjaciele tradycji" - zdążyli upić się i wylądować autem na drzewie jeszcze inni zrobić pół tuzina habilitacji z "roli świeckich w Kościele".
Nycz zdąży wieżowiec wybudować a taki JWK sztorcuje jak ormowiec forowiczów, że źle postępują.

Pamiętam gdy po raz trzeci ( ;D ) pisaliśmy do ED, pewien wierny tradycyjny, który udziela się w Indultowym Rezerwacie, odmówił złożenia podpisu. Złamany powiedział, że nie może podpisać, bo "nie może pisać donosów na polskich kapłanów"  :o. Przekonałem go, że wprawdzie Benedykt XVI jest Niemcem ( a nawet był w hitlerjugend) ale zabiegamy o szlachetną rzecz i porównania do czasów minionych (stalinizm, hitleryzm) są nie na miejscu. Zastanawiałem się potem w jaki straszny sposób posoborowie ukształtowało-skrzywdziło takiego człowieka. Panie JWK pana chyba ktoś strasznie skrzywdził? To samo pytanie do pani Anny?

 
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 13, 2020, 21:44:13 pm
Jak taki zaczyna od kapowania, to gdzie skończy?
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: szkielet w Lutego 13, 2020, 22:19:04 pm
Biełomorki... moje ulubione  ;D
Te exportowe chętnie bym przytulił, bom nie kurił takich ;D
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 13, 2020, 23:14:42 pm
Biełomorki... moje ulubione  ;D
Te exportowe chętnie bym przytulił, bom nie kurił takich ;D

Popadacie, wiecie w grzech nikotynizmu i ekologizmu integralnego!

na pocieszenie o Biełamorach...nastrojowo JKK

https://youtu.be/ZuHfymLRQYk
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: ahmed w Lutego 14, 2020, 12:21:16 pm
Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Zaznaczam téż, że ja nie zajmuję żadnégo stanowiska, ponieważ nie jestem biskupem i nie będę nikogo wyświęcał.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Lutego 14, 2020, 13:32:54 pm
Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Zaznaczam téż, że ja nie zajmuję żadnégo stanowiska, ponieważ nie jestem biskupem i nie będę nikogo wyświęcał.

Nigdy nie ośmieliłbym się sugerować, że między wypowiedziami Franciszka jest jakakolwiek sprzeczność.
Zawsze uważałem, że między tymi wypowiedziami jest hermeneutyka ciągłości oraz żywa, rozwijająca się tradycja. I tylko w takim duchu należy je interpretować.
Zaznaczam także, że nie zajmuję w tej sprawie żadnego stanowiska, ponieważ nie tylko nie jestem biskupem, ale nawet prezbiterem. Nie mogę więc nikogo wyświęcić, a celibatu nie przestrzegam.
Grunt to logika.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: rysio w Lutego 14, 2020, 13:48:14 pm
(https://scontent.cdninstagram.com/v/t51.2885-15/sh0.08/e35/s640x640/83883895_238482650482543_6817371045707587568_n.jpg?_nc_ht=scontent.cdninstagram.com&_nc_ohc=VVSjf2XqfvoAX9A3OSS&oh=a6cb56ef1896eb2113ef5838af036ae0&oe=5EFBF74D)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: ahmed w Lutego 17, 2020, 09:02:06 am
Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Nigdy nie ośmieliłbym się sugerować, że między wypowiedziami Franciszka jest jakakolwiek sprzeczność.
Zawsze uważałem, że między tymi wypowiedziami jest hermeneutyka ciągłości oraz żywa, rozwijająca się tradycja. I tylko w takim duchu należy je interpretować.

No cóż, ograniczę się do krótkiéj uwagi: ja bym się ośmielił.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Lutego 17, 2020, 09:39:47 am
Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Nigdy nie ośmieliłbym się sugerować, że między wypowiedziami Franciszka jest jakakolwiek sprzeczność.
Zawsze uważałem, że między tymi wypowiedziami jest hermeneutyka ciągłości oraz żywa, rozwijająca się tradycja. I tylko w takim duchu należy je interpretować.

No cóż, ograniczę się do krótkiéj uwagi: ja bym się ośmielił.


Hermeneutyka ciaglosci - pelna zgoda - od jednej do drugiej wypowiedzi na pewno. Zywa, rozwijajaca sie tradycja (slusznie, z malej litery pisana) - przywodzi na mysl pewien znany cytat: 'Narodzila nam sie nowa, swiecka tradycja'.
Jak z tym bozkiem, ktorego w Rzymie czczono (Pachamame): nowa tradycja, jak karly tanczace krakowiaka i wreczajace paszporty...
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 17, 2020, 11:16:20 am
Panie Ahmedzie, nie wiem czy poruszał Pan ten wątek w swoich skądinąd pożytecznych postach, ale może warto temat poruszyć. Otóż skąd w jężyku polskim, nie wiem czy tylko, pojawił się rodzaj męski w rzeczownku Kościół, gdy w innych jezykach tradycji łacińskiej mamy rodzaj żeński.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Lutego 17, 2020, 11:47:54 am
Panie Ahmedzie, nie wiem czy poruszał Pan ten wątek w swoich skądinąd pożytecznych postach, ale może warto temat poruszyć. Otóż skąd w jężyku polskim, nie wiem czy tylko, pojawił się rodzaj męski w rzeczownku Kościół, gdy w innych jezykach tradycji łacińskiej mamy rodzaj żeński.


Nie jestem panem Ahmedem, ale odpowiedz jest prosta. Otoz nasz 'Kosciol' nie bierze swojego zrodla z lacinskiego 'ecclesia', tylko z czeskiego 'kostel', ktory z kolei wywodzi sie z lac. castellum (zamek, warownia), ktore to jest zdrobnieniem od 'castra' - oboz.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 17, 2020, 12:56:21 pm
Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Lutego 17, 2020, 13:04:25 pm
Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.


W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: casimirus w Lutego 17, 2020, 13:19:39 pm
Paweł Lisicki o dalszych perspektywach rozwoju "hermeneutyki ciągłości" i "żywej tradycji" (bez użycia tych cudownych terminów):
https://www.wsensie.pl/magazyn-katolicki-wierze/34842-wierze-pawel-lisicki-i-marek-misko-demontaz-kosciola-odsuniety-w-czasie
Całość bardzo dobra, ale ściśle na temat zaczyna się od 17:30 min. Pod koniec o "naszych" biskupach i o specyfice Poznania (mniej więcej od 58 minuty).

Perspektywy są następujące: któryś z biskupów odczytując adhortację (zgodnie z życzeniem Franciszka) w kontekście dokumentu kończącego synod, wyświęci żonatego świeckiego na  kapłana (co zrobi Watykan - wiadomo, że nic nie zrobi - na początku będzie to heteroseksualista płci męskiej - to już moje, nie Lisickiego). I wtedy przekonamy się po co wydano taką kasę na sprowadzenie jeansowych "Indian" i Paciamamy i po co był ten cały cyrk. I to właśnie będzie hermeneutyka ciągłości i żywa, niesztywna tradycja (w odróżnieniu od Logiki i Tradycji).
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 17, 2020, 13:28:03 pm
Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.


W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Eeeee, no chyba nie zawsze. Mamy klasztor na ten przykład, a nie mieszkają tam klasztornicy albo klasztornice tylko zakonnicy i zakonnice.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Hubertos w Lutego 17, 2020, 14:29:07 pm
Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.


W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Eeeee, no chyba nie zawsze. Mamy klasztor na ten przykład, a nie mieszkają tam klasztornicy albo klasztornice tylko zakonnicy i zakonnice.


Ani w kosciele koscielnicy. Jednoczesnie klasztor oznaczac moze (szczegolnie w przeszlosci) zarowno zabudowania klasztorne, klauzure jak i zakon. Za PWN-em:
klasztor (https://sjp.pwn.pl/sjp/klasztor;2563560.html)[/size]
1. «budynek lub kompleks budynków stanowiących wspólne miejsce zamieszkania zakonnic lub zakonników»
2. «wspólnota zakonna o określonej regule»

Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 17, 2020, 14:45:22 pm
W porządku Panie Hubertusie, tutaj można płynąć w talmudyzmy, ja chcę tego uniknąc. Mnie po prostu dziwi, że jesli mówiliśmy Kościół, Matka nasza, to w posoborowiu taka figura już nie wystepowała. Oczywiscie mówie o doświadczeniu osobistym, ja nie wiem jak to wygląda obecnie, od 90-tych lat nie uczestnicze w posoborowym eksperymencie.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: jwk w Lutego 17, 2020, 17:51:08 pm
W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Dwa kościoły w jednym mieście (kiedyś były cztery) rozróżniano: Klasztor i Fara.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Sławek125 w Lutego 17, 2020, 19:15:57 pm
...Ani w kosciele koscielnicy... Akurat okreslenie "koscielnicy", "koscielnik" występuje/występowało na płd. kraju jako gwarowe okreslenie osób/osoby często uczęszczającej do kościoła.
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Baltazar w Września 04, 2022, 21:33:59 pm
Cytuj
Zmiany w Kościele. Trwają prace nad stworzeniem obrządku amazońskiego

Kościelna Konferencja Amazonii (CEAMA) pracuje na stworzeniem katolickiego obrządku amazońskiego.

Jego powstanie było jednym z postulatów uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii w 2019 roku. Byłby to 25 obrządek Kościoła katolickiego.

Powstanie amazoński obrządek

W ramach CEAMA, powstałej w 2020 roku, utworzono 16-osobową komisję (Núcleo para el Rito Amazónico), którą kieruje włoski biskup misyjny Eugenio Coter, wikariusz apostolskim Pando w Boliwii. Składa się ona z czterech podkomisji: antropologiczno-socjologicznej i duchowej, historyczno-kulturowej, teologiczno-eklezjologicznej oraz rytualno-prawnej.

Głównym celem komisji jest zbadanie tradycji i zwyczajów ludów Amazonii, a także „możliwości, warunków i skutków obrządku amazońskiego, mając na uwadze wypracowanie propozycji, która prowadzi Kościoły lokalne do życia i celebrowania wiary, zgodnie z ich rodzimymi sposobami wyrazu”, tak aby „ludy, kultury i Kościół regionu amazońskiego rozpoznały się” w powstającym obrządku.

W poszukiwaniu "matryc"

W ciągu minionych miesięcy komisja odbyła robocze spotkania na temat obrządków w Kościele oraz społeczno-kulturowo-religijnej sytuacji Amazonii, w poszukiwaniu „najgłębszych wspólnych matryc” jej ludów i kultur. W tym czasie zidentyfikowano stojące przed nią wyzwania, takie jak: reagowanie zgodnie z parametrami „inkulturacji w międzykulturowości”, podział obowiązków poszczególnych podkomisji oraz stworzenie grupy syntezy i redakcji, złożonej z członków podkomisji i wspierających ich ekspertów zewnętrznych, która ma zebrać wnioski z prac wszystkich podkomisji i wypracować pierwszy szkic rytu amazońskiego.

Dotychczasowy stan tych prac przedstawiono 1 września podczas spotkania reprezentantów Konferencji z władzami Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/zmiany-w-ko%c5%9bciele-trwaj%c4%85-prace-nad-stworzeniem-obrz%c4%85dku-amazo%c5%84skiego/ar-AA11syF7?li=BBr5MK7 (https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/zmiany-w-ko%c5%9bciele-trwaj%c4%85-prace-nad-stworzeniem-obrz%c4%85dku-amazo%c5%84skiego/ar-AA11syF7?li=BBr5MK7)
Tytuł: Odp: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
Wiadomość wysłana przez: Filip S w Września 04, 2022, 22:14:56 pm
Czyli nic nowego, będzie to po prostu kolejny po NOMie sztuczny, efemeryczny twór liturgiczny wymyślony przez urzędasów w sutannach.  ::) ::)