Forum Krzyż

Disputatio => Sprawy ogólne => Wątek zaczęty przez: konzeb30 w Sierpnia 15, 2019, 21:35:54 pm

Tytuł: Materiały liturgiczne
Wiadomość wysłana przez: konzeb30 w Sierpnia 15, 2019, 21:35:54 pm
http://materialyliturgia.unacum.pl/index/taglist/taglist_Page_1.html (http://materialyliturgia.unacum.pl/index/taglist/taglist_Page_1.html)
Budujemy z kolegą stronę z materiałami liturgicznymi. Serdecznie polecam przeglądać i można w tym temacie, albo na adres konzeb30@gmail.com wysyłać ciekawe materiały liturgiczne.
Tytuł: Materiały liturgiczne: Manuale Caeremoniarum Romanarum
Wiadomość wysłana przez: ahmed w Lutego 14, 2020, 12:12:56 pm
Po piérwszé, zacznijmy od tłumaczenia: "manuale caeremoniarum Romanarum" to "podręcznik obrzędów / ceremonij rzymskich".
Po wtóré, strona tytułowa wyjaśnia, że jest to tłumaczenié z francuzkiégo. Co jest oryginałem? Patrząc na Forteskjuszową bibljographję (https://archive.org/stream/ceremoniesofroma00fort#page/n21/mode/2up) powziąłem przypuszczenié, że może to być Manuel de Liturgie et Cérémonial selon le rit romain (Leona?) Le Vavasseura. Reprynt którégoś z  wydań téj pozycji jest dostępny w sprzedaży, o czém się dowiedziałem stąd (https://www.romanitaspress.com/rubrical-references). Czy ktoś mógłby potwiérdzić lub zaprzeczyć tożsamości tych dzieł?
Po trzecié, warto obalić mith o jakichś niewypowiedzianych niespisanych tradycjach we Mszy trydenckiéj, któré byłyby przekazywané ze starszégo kapłana na seminarzystów; nie było nic takiégo — były podręczniki.


Dopisek z 10 XI 2023:

Udało mi się sfalsyfikować moję thezę — Manuale Caeremoniarum Romanarum jest XVIII-wieczné, a Le Vavasseur jest XIX-wiecznym autorem (przynajmniéj jeśli dobrze rozumiém tę stronę (https://data.bnf.fr/fr/10681911/leon-michel_le_vavasseur/fr.pdf)).