Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 27, 2024, 20:33:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232051 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza coram Sanctissimum(?)
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Msza coram Sanctissimum(?)  (Przeczytany 3336 razy)
Verfolrem
adept
*
Wiadomości: 6

« dnia: Maja 26, 2018, 17:44:35 pm »

Laudetur Iesus Christus!
W internecie znalazłem informację o mszy coram Sanctissimo w Brwinowie. Sama idea wydaje mi się być ciekawa, i z tego co mi wiadomo stare przepisy na to zezwalały,  jednak czy ktoś obeznany może się wypowiedzieć:
a) jak się ma to do przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 5 - § 1. Istniejące dotychczas zwyczaje przeciwne przepisom niniejszych kanonów - tak powszechne, jak i partykularne - zostają całkowicie zniesione i w przyszłości nie dopuszcza się do ich wznowienia, jeśli zostały odrzucone przez kanony obecnego Kodeksu. Również pozostałe należy uważać za zniesione, chyba że Kodeks wyraźnie co innego zastrzega, albo są one stuletnie lub niepamiętne - mogą być tolerowane, jeśli zdaniem ordynariusza nie da się ich usunąć ze względu na okoliczności miejsca i osób.
Kan. 6 - § 1. Z chwilą wejścia w życie niniejszego Kodeksu, zostają zniesione:
 2. również inne ustawy, powszechne lub partykularne, przeciwne przepisom obecnego Kodeksu, chyba że odnośnie do partykularnych co innego wyraźnie zastrzeżono;
Kan. 941  § 2. Podczas odprawiania Mszy świętej nie powinno być w tej samej części kościoła lub kaplicy wystawienia Najświętszego Sakramentu.
b) czy odbędą się nieszpory o Najświętszym Sakramencie w języku polskim/łacińskim
c) skoro to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to czy odbędzie się procesja?

Z góry Bóg zapłać
Zapisane
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 26, 2018, 18:07:47 pm »

Laudetur Iesus Christus!
W internecie znalazłem informację o mszy coram Sanctissimo w Brwinowie. Sama idea wydaje mi się być ciekawa, i z tego co mi wiadomo stare przepisy na to zezwalały,  jednak czy ktoś obeznany może się wypowiedzieć:
a) jak się ma to do przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 5 - § 1. Istniejące dotychczas zwyczaje przeciwne przepisom niniejszych kanonów - tak powszechne, jak i partykularne - zostają całkowicie zniesione i w przyszłości nie dopuszcza się do ich wznowienia, jeśli zostały odrzucone przez kanony obecnego Kodeksu. Również pozostałe należy uważać za zniesione, chyba że Kodeks wyraźnie co innego zastrzega, albo są one stuletnie lub niepamiętne - mogą być tolerowane, jeśli zdaniem ordynariusza nie da się ich usunąć ze względu na okoliczności miejsca i osób.

Cytat: Universae Ecclesiae
28. Ponadto, na mocy swojego charakteru prawa specjalnego, we właściwym dla
siebie zakresie, Motu Proprio Summorum Pontificum deroguje od rozporządzeń
prawnych, dotyczących obrzędów świętych, wydanych począwszy od 1962 r. i
później, a niezgodnych ze wskazaniami ksiąg liturgicznych obowiązujących w
1962 r.
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 26, 2018, 18:42:14 pm »

Choć ja nie zdążyłem gruntownie zbadać prawnych aspektów dot. Mszy wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu (do której sam "nic nie mam"), to z grubsza również skłaniam się ku takiej opinii, że ów zapis KPK jest derogowany przez rubryki obowiązujące w roku 1962.

W tej kwestii polecam bardzo dobre i gruntowe opracowanie Bartłomieja K. Krzycha, który pokazuje, że po spełnieniu wymagań rubryk, istnieje rzeczywiście możliwość takiego celebrowania, choć dzisiaj jest to rzadkie.

https://www.academia.edu/33519877/Msza_%C5%9Bwi%C4%99ta_sprawowana_wobec_wystawionego_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Sakramentu

Wydaje mi się, że "rzadkość" takich celebracji wynika z tego, że Msza wobec Najświętszego Sakramentu nie jest czymś, co się celowo planuje i celowo praktykuje. To jest praktyka, która jest skutkiem tego, że w jakimś miejscu odbywa się długotrwała (kilkugodzinna, dobowa, czy jako nabożeństwo 40-godzinne) adoracja Najświętszego Sakramentu, która nie powinna uniemożliwić odprawiania Mszy Świętej. Tymczasem w naszych "tradiśrodowiskach" jakiekolwiek dłuższe adoracje należą z różnych powodów (głównie technicznych) do rzadkości. Więc i w trakcie takiej adoracji rzadko kiedy celebruje się Msze.

W kontekście nadchodzącego Bożego Ciała i tej formy Mszy polecam również i drugie opracowanie Łukasza Boruty - również bardzo rzetelne:

http://zakrystia.pl/o-nieistniejacej-oktawie-bozego-ciala/
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2018, 01:34:33 am wysłana przez woland » Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 26, 2018, 20:58:14 pm »

Słusznie Pan umieścił znak zapytania w tytule: powinno być "coram Sanctissimo", nie "coram Sanctissimum".
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3949


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 07, 2023, 15:02:24 pm »

Potrzebne rubryki do nieszporów z ekspozycją.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 07, 2023, 17:28:27 pm »

Potrzebne rubryki do nieszporów z ekspozycją.

Tyle znalazłem na szybko w CE:
Cytat: Caeremonialis Episcoporum liber secundus, caput tricesimum tertium
33. Et quia solitum est per totam hanc octavam ponere super altare tabernaculum cum Sanctissimo Sacramento discooperto, dum Vesperæ et Officia divina recitantur, ad quæ magna populi frequentia solet accedere, conveniens esset, ut ob reverentiam tanti Sacramenti, tam Episcopus quam Canonici, et omnes præsentes, et in choro assistentes, durante Officio, starent semper capite detecto, et numquam sederent. Quod si ob longitudinem Officii præstare non poterunt, non omittant saltem in signum reverentiæ, detecto capite, existente Sanctissimo Sacramento super altari, divinis Officiis assistere.

Swoją drogą, żadnych gorących uczuć dla pozostawiania wystawionégo Najświętszégo Sakramentu na Mszę czy nieszpory nie przejawiam.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3949


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 08, 2023, 17:11:57 pm »

Zgodzę się co do daleko posuniętej ostrożności w kulcie eucharystycznym. I właśnie dlatego wolę jedną okazję w roku niecodzienne wystawienie. Zwłaszcza że wystawienie w monstrancji w zasadzie wykluczyło wystawienie w puszce.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza coram Sanctissimum(?) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!