Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 13, 2024, 12:33:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232259 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Modlitwa Anioła w Fatimie i koronka do Miłosierdzia Bożego
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Modlitwa Anioła w Fatimie i koronka do Miłosierdzia Bożego  (Przeczytany 14188 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Września 14, 2017, 21:15:24 pm »

Modlitwa Anioła w Fatimie - Kościół nie orzekł jeszcze nadprzyrodzonego charakteru objawienia?

Ostatnio na fb rozgorzał spór o słowa modlitwy z Koronki do Miłosierdzia Bożego. W ten spor wszedł ks. Olewiński pisząc: "Ta koronka sama w sobie poważnie odbiega od wiary katolickiej, także w oryginalnej wersji. Tak więc dalsze przeinaczenia są właściwie nieistotne. Aczkolwiek fakt zmiany słów podyktowanych (rzekomo) przez Pana Jezusa także świadczy o całej sprawie." Na nierozumienie dyskutantów odpowiedział: "Ofiarowanie Bóstwa jest sprzeczne z wiarą katolicką." Na dalsze dopytywania odpowiedział:

"Sprawa jest prosta. Ofiara w sensie kultu jest znakiem oddania samego siebie Bogu. Wszystkie ofiary począwszy od Starego Testamentu polegały na ofiarowaniu jakiegoś stworzenia jako wyraz oddania siebie Bogu. Tym samym nie można ofiarować Bóstwa, gdyż albo się je rozumie jako stworzenie (i tym samym neguje Boską Naturę Jezusa Chrystusa, co jest herezją), albo zmienia się pojęcie ofiary na coś, czego nigdy nie było w Bożym Objawieniu, ani w Starym, ani w Nowym Testamencie."

Oj! bardzo długa ta dyskusja, podanie linku nic nie da, bo grupa zamknięta.  Ale o co mi chodzi. W pewnym momencie w dyskusji czytamy:

Ale w modlitwie podyktowanej przez Anioła dzieciom w Fatimie tez występuje taki fragment. To jest z trzeciego objawienia Anioła na jesieni 1916 r. w Cabeco.:

"Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu, Duchu Święty, uwielbiam Cię ze czcią najgłębszą. ***Ofiaruję Ci Przenajdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Pana naszego Jezusa Chrystusa,*** obecnego na wszystkich ołtarzach świata, na przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, które Go obrażają. Przez niezmierzone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi proszę Was o nawrócenie biednych grzeszników."

Odpowiedź ks. Olewińskiego:

Darius Olewinski: To nie jest text uznanych przez Kościół objawień, lecz pochodzi z późniejszych zapisków s. Łucji. Tym samym nie stanowi żadnego argumentu teologicznego. To nie ma nic do rzeczy. Istotne jest źródło. A źródłem są jedynie późniejsze zapiski s. Łucji. NIC więcej.

Była jeszcze jedna modlitwa Anioła:

"O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie, kocham Cię. Proszę Cię, byś wybaczył tym, którzy nie wierzą, którzy Cię nie uwielbiają, którzy Cię nie kochają, którzy Ci nie ufają."

Anioł to trzy razy dzieciom powtórzył.  Tu o tym wiele pisze:

https://www.sekretariatfatimski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=396:zjawienia-si-anioa-1915-1916&catid=25&Itemid=346

Księdza odpowiedź:

Darius Olewinski: Dopóki Kościół nie orzeczene nadrpzyrodzonego charakteru objawień anioła w Fatimie, katolikowi nie wolno twierdzić i rozpowszechniać, że i co anioł powiedział. Kościół to nie zbór protestancki. gdzie każdemu wolno wierzyć i praktykować co mu pasuje.

Odpowiedź: Trzeba jeszcze Bractwo kapłańskie św. Piusa X ostrzec :)

... a ksiądz:

Darius Olewinski:Niestety tam też nie najlepiej z teologią katolicką.


Poniżej trzy zrzuty:
Pierwsze słyszę, że to co ks. Olewiński napisał: "Dopóki Kościół nie orzeczene nadrpzyrodzonego charakteru objawień anioła w Fatimie, katolikowi nie wolno twierdzić i rozpowszechniać, że i co anioł powiedział. Kościół to nie zbór protestancki. gdzie każdemu wolno wierzyć i praktykować co mu pasuje."

Ileż to razy ksiądz Karol Stehlin mówił o tych modlitwach Anioła, jak przygotowywał dzieci na spotkanie z Matką Bożą, ale nigdy nie słyszałam, że te modlitwy Anioła zakazane.  ???


Co szanowni dyskutanci na to?

« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2021, 19:50:13 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1 dnia: Września 14, 2017, 21:25:36 pm »

O tym, co oznacza "Bóstwo" w kontekście koronki do Miłosierdzia Bożego:

Wokół znaczenia treści Koronki toczył się swego czasu spór teologiczny, który dotyczył poprawności, a co za tym idzie – nadprzyrodzonego pochodzenia tej modlitwy. Ksiądz Wincenty Granat, były rektor KUL–u, uważał, że Koronka do Miłosierdzia Bożego zawiera błędy teologiczne, a więc nie może pochodzić od Boga. Na sympozjum poświęconym tematyce miłosierdzia Bożego wygłosił referat, w którym napisał: W modlitwie powyższej znajdują się istotne błędy teologiczne: po pierwsze Bóstwo Syna jest to samo co i Boga Ojca, a więc nie może być ofiarowane Ojcu Przedwiecznemu; po drugie nie wolno składać na ofiarę czy jakkolwiek w ogóle ofiarować Bóstwa; po trzecie nie może być ono przebłaganiem za grzechy, gdyż Bóstwo, a konkretnie Bóg odpuszcza grzechy, lecz nie jest ofiarą przebłagania; to w naturze ludzkiej Zbawiciel jest przebłaganiem za grzechy nasze.
Tę sporną kwestię wyjaśnił ks. prof. Ignacy Różycki, tłumacząc, że sens formuły: Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo (...) Pana naszego Jezusa Chrystusa trzeba rozpatrywać w całości; nie można wyrywać z kontekstu samego słowa Bóstwo. Jedynie w kontekście – pisze ks. Różycki – można znaleźć (...) klucz [do właściwej interpretacji słów], jak wymaga tego podstawowa reguła wszelkiego krytycyzmu. Sprzeciwiano by się więc poważnie zasadom interpretacji naukowej; sfałszowano by brutalnie sens, jaki Zbawiciel chciał nadać tej formule i doszłoby do absurdu teologicznego, jeśliby – nie uwzględniając kontekstu – wyjaśniono słowo: „Bóstwo” jako „natura Boska”, gdyż jest oczywiste, że natura Boska Jezusa Chrystusa jest identyczna z naturą Ojca i z tego tytułu nie może Mu być ofiarowana.
Formuła, o którą toczył się spór, nie pojawiła się po raz pierwszy w treści Koronki do Miłosierdzia Bożego, lecz od dłuższego czasu była używana w Kościele w kontekście eucharystycznym i chrystologicznym. Najważniejszym i najbardziej uroczystym kontekstem eucharystycznym – zauważa ks. Różycki – jest dogmatyczna definicja obecności eucharystycznej całego Jezusa wyrażona przez Sobór Trydencki, w której to definicji „Bóstwo” nie oznacza natury Boskiej, wspólnej trzem Osobom. Oznacza ona bezpośrednio – tzn. dokładnie, ściśle – Osobę Boską Jezusa. Ta sama formuła w kontekście eucharystycznym pojawiła się w modlitwie podyktowanej przez anioła dzieciom w Fatimie w 1916 roku. Tak więc, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego ofiarujemy Ojcu nie samo Bóstwo Jezusa, lecz całą Jego Osobę, tzn. tak Jego Boską osobowość, jak i całe człowieczeństwo, złożone z ciała, krwi i duszy.
Może się jednak zrodzić pytanie: czy cała osoba Syna Bożego Wcielonego może być ofiarowana Bogu? I na to pytanie pozytywnie odpowiada ks. I. Różycki, powołując się na List św. Pawła do Efezjan, w którym mowa jest o tym, że Chrystus, spełniając swą misję, sam pierwszy wydał się za nas w ofierze i dani (Ef 5, 2). Z tego tekstu Pawłowego – pisze ks. Różycki – wynika, że przedmiotem ofiary złożonej przez Chrystusa Bogu Ojcu był On sam cały, tzn. Jego całkowite człowieczeństwo oraz Jego Boska Osoba.

http://www.radiofaustyna.pl/PL-H17/koronka-do-milosierdzia.html
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Września 14, 2017, 21:38:35 pm »

Czyli ...  wywody ks. Olewińskiego do odstrzału, a modlitwa Anioła też jak najbardziej ok! czy dobrze zrozumiałam?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3 dnia: Września 14, 2017, 22:22:51 pm »

Być może jest tak, jak mówi x. Olewiński, że zjawienia się Anioła (poprzedzające objawienia maryjne z 1917 r.) nie są zatwierdzone przez Kościół. Ale to nie znaczy, że ich treść należy automatycznie uważać za podejrzaną.

Słowa "ciało i krew, dusza i bóstwo" występują w katechizmowych definicjach Eucharystii. Np.:
P. Co jest Eucharystyja?
O. Eucharystyja jest to Sakrament, w którym jest prawdziwie, rzeczywiście, istotnie ciało, krew, dusza i bóstwo Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, pod postaciami chleba i wina.
https://books.google.pl/books?hl=pl&id=G-FAAAAAcAAJ&focus=searchwithinvolume&q=%22Co+jest+Eucharystyja%22
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 372

« Odpowiedz #4 dnia: Września 15, 2017, 09:11:36 am »

Odniosę się do wrzuconych przez p. Annę M screenów z Facebooka: jakie są Państwa doświadczenia w kwestii "Bractwo a Koronka do Miłosierdzia Bożego"? W modlitewniku Te Deum laudamus modlitwa ta jest umieszczona...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6652


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Września 15, 2017, 09:59:56 am »

Ciekawa sprawa. Niestety utwierdzająca mnie w przekonaniu, że im dalej od objawień prywatnych, tem lepiej; im bardziej pozostawiamy je na poziomach najogólniejszych, tem lepiej. Przecież jest jedna wiara katolicka, zawarta w Objawieniu Publicznem. Albo objawienia prywatne są z nią zgodne, wtedy można co najwyżej powiedzieć, że PRZYPOMINAJĄ o jakichś niezbyt dobrze pamiętanych prawdach wiary, albo wprowadzają coś nowego. Wtedy trzeba być bardzo uważnym w analizowaniu każdego słowa.

Nie odrzucam prywatnie doktryny o Miłosierdziu Bożem s. Faustyny, ale przyznam, że z własnej inicjatywy nie korzystam z niej. Mamy Matkę Miłosierdzia, Panią Ostrej Bramy, czy kogokolwiek więcej potrzeba?!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #6 dnia: Września 15, 2017, 10:43:39 am »

Ja pomijam już Koronkę, chociaż jej nigdy nie odrzucałam (nawet jak nie była tak popularna jak obecnie, nawet jak inni palili obrazki Jezusa Miłosiernego)  i nie  odrzucam jej dziś, ale takie czepialstwo do modlitw Anioła w Fatimie? Darujmy sobie, nie będę komentować. To diabeł przyszedł? Jak dla niektórych diabeł to niech odrzucają,
 a zostaną tylko przy  Sola scriptura, bo coraz bardziej popularne nawet wśród katolików.
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2017, 11:07:46 am wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #7 dnia: Września 15, 2017, 12:18:47 pm »

Spór trwa dalej z ks. Olewińskim. na podanie informacji Pana Andrzeja:Fragment z tej dyskusji:A odnośnie tego wyjaśnienia ks. prof Różyckiego:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,9535.msg211167.html#msg211167

... odpowiedź taka:Uważam, że szkoda czasu na dalsze śledzenie wypowiedzi ks. Olewińskiego, gdyż nie raz wprowadzał w błąd, choćby ostatnio tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,5942.msg210392.html#msg210392


Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Września 15, 2017, 12:39:41 pm »

Widzę, że ks. Olewiński dalej udowadnia:Biegłym łacinnikiem to ja nie jestem, a tu sam dokument:

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #9 dnia: Września 15, 2017, 13:12:51 pm »

Po polsku z tego Soboru:

"(...) W Kościele Bożym stale wierzono, że zaraz po konsekracji przebywa prawdziwe ciało Pana naszego i prawdziwa Jego krew pod postaciami chleba i wina, razem z Jego duszą i Bóstwem. (...)

ŹRÓDŁO:"Breviarium fidei" – Księgarnia św. Wojciecha, Poznań 1988, wydanie II.

Za: http://www.fronda.pl/blogi/twierdza/sobor-trydencki-o-najswietszym-sakramencie-eucharystii,5706.html
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #10 dnia: Września 15, 2017, 13:21:36 pm »

No i na to również odpowiedź ks. Olewińskiego, poniżej zrzut:

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #11 dnia: Września 15, 2017, 15:12:33 pm »

;D ;D ;D mój Boże! teraz kobieta przekręca Sobór:« Ostatnia zmiana: Września 15, 2017, 15:16:16 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6652


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Września 15, 2017, 15:33:46 pm »

Pełna zgoda z x. Granatem. Bóstwo to nie jest synonim Jezusa Chrystusa, tylko Jego desygnat. Można ofiarować np. własne cierpienie, nie można ofiarować Bogu Ojcu ani Bóstwa Jego Syna ani - z innej beczki - Dziewictwa Matki Bożej. Może ta analogia coś komuś pomoże. Bo po spełnieniu i przyjęciu ofiary ów Jezus nie przestaje być Bogiem zaś Maryja - dziewicą.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #13 dnia: Września 15, 2017, 15:39:50 pm »

A czy to prawda co napisał x. D.O.: że w Gietrzwałdzie równolegle do objawień N.M.P. były zjawienia szatańskie?
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #14 dnia: Września 15, 2017, 15:43:42 pm »

Można ofiarować np. własne cierpienie, nie można ofiarować Bogu Ojcu ani Bóstwa Jego Syna ani - z innej beczki - Dziewictwa Matki Bożej.

A czy Pan gdy przyjmuje Komunię św. - to ofiaruje ją w jakiejś intencji?
Bo Komunia Św. to Eucharystia. A Eucharystia została wyżej zdefiniowana jako: ciało i krew, dusza i bóstwo Jezusa Chrystusa.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Modlitwa Anioła w Fatimie i koronka do Miłosierdzia Bożego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!