Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudnia 10, 2023, 11:54:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231244 wiadomości w 6615 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: o7.o3.1965 - o7.o3.2o15 - smutna rocznica
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: o7.o3.1965 - o7.o3.2o15 - smutna rocznica  (Przeczytany 1399 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5725


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« dnia: Marca 06, 2015, 20:56:38 pm »

Za Frondą:
Cytuj
Ojciec Święty Franciszek odprawił dziś Mszę po włosku w tym samym kościele, w którym zrobił to po raz pierwszy w historii Paweł VI. Według kard. Waltera Kaspera to piękny i znamienny gest.

Ojciec Święty Franciszek odprawił Mszę świętą w rzymskiej parafii Wszystkich Świętych (wł. Ognissanti). To właśnie tam 7 marca 1965 roku papież Paweł VI po raz pierwszy celebrował liturgię w języku włoskim, porzucając tyleż piękny, co niezrozumiały dla wiernych język łaciński.

W kościele pw. Wszystkich Świętych pozdrowił Ojca Świętego Franciszka niemiecki kardynał Walter Kasper, bo parafia ta jest jego parafią tytularną. Purpurat w rozmowie z niemieckim „Radiem Watykańskim” powiedział, że wysoko ceni sobie inicjatywę Franciszka, który przybył do kościoła będącego 50 lat temu świadkiem przełomowej zmiany.

„To także pewne spojrzenie w przyszłość. Papież potwierdza w ten sposób jeszcze raz posoborową reformę Mszy świętej i używanie języków narodowych. To dla niego bardzo ważna kwestia, niedawno wyraźnie powiedział kapłanom Rzymu: ‘ta forma jest normalną formą, druga jest formą nadzwyczajną – i basta!’” – mówił kard. Kasper, relacjonując spotkanie Franciszka z rzymskimi księżmi.

Purpurat wskazał następnie, że wierni Kościoła popierają nową formę rytu rzymskiego. Tak zwaną Tridentinę, przynajmniej we Włoszech, preferują jedynie nieliczne kręgi. Kard. Kasper zaznaczył, że nie można postępować w autorytarny sposób i nadzwyczajna forma rytu rzymskiego musi pozostać dozwolona – jednak to właśnie forma zwyczajna jest formą wykorzystywaną na całym świecie, formą normalną. „To, że celebruje się w językach narodowych, pomaga ludziom wewnętrznie brać udział w Mszy świętej. Łacina jest dzisiaj bardzo słabo znana” – powiedział kardynał Kasper.

Purpurat wskazał zarazem, że w jego opinii reforma liturgiczna dokonana przez Pawła VI była zaledwie „początkiem początku” zmian. Sobór II Watykański nie został jeszcze bowiem „w pełni urzeczywistniony. „Pod wieloma względami jest jeszcze wiele do zrobienia, na przykład kolegialność czy synodalność Kościoła. Także przy kwestii wykorzystania świeckich w Kościele jest jeszcze wiele do zmiany. Powiedziałbym też, że nie wprowadzono jeszcze ostatecznie w życie dekretu o ekumenizmie. Papież Franciszek, jak mi się zdaje, wskazuje na nową fazę w recepcji soboru. Także w związku z jego podkreślaniem ubogiego Kościoła dla ubogich” – powiedział purpurat.

http://www.fronda.pl/a/wielkie-tak-franciszka-dla-reformy-liturgicznej,48323.html
« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2015, 20:58:14 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
STS
rezydent
****
Wiadomości: 336

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 06, 2015, 22:05:20 pm »

Cytuj
niedawno wyraźnie powiedział kapłanom Rzymu: ‘ta forma jest normalną formą, druga jest formą nadzwyczajną – i basta!
Nadzwyczajna, czyli nienormalna ;)
Zapisane
Vetus
adept
*
Wiadomości: 47

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 06, 2015, 22:28:11 pm »

Cytuj

Ojciec Święty Franciszek odprawił Mszę świętą w rzymskiej parafii Wszystkich Świętych (wł. Ognissanti). To właśnie tam 7 marca 1965 roku papież Paweł VI po raz pierwszy celebrował liturgię w języku włoskim, porzucając tyleż piękny, co niezrozumiały dla wiernych język łaciński[/size]

Trochę faktów się nie zgadza z prawdą, przecież w Rycie 1965 całe Ofiarowanie i Konsekracja nadal była mówiona po łacinie przez kapłana, ba! nawet zachowano krzyżyki!, a cała reszta Mszy  jedynie była w języku narodowym.

Łacinę w całej Mszy ostatecznie zlikwidowała wprowadzona dwa lata później (z dniem 29.06.1967) druga instrukcja o należytym wykonywaniu Konstytucji o Liturgii "TRES ADHINC ANNOS" , która także dopuściła głośny Kanon i skasowała większość krzyżyków w Ofiarowaniu etc...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6641


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 06, 2015, 23:18:58 pm »

krzyżyki skasowano już w 1964  :(
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 06, 2015, 23:23:40 pm »

krzyżyki skasowano już w 1964  :(
W 1964 odpadły tylko :
przy komunii (Corpus Domnini nostri...)
przy Per ipsum
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 06, 2015, 23:44:35 pm »

Cytuj
Ojciec Święty Franciszek odprawił dziś Mszę po włosku w tym samym kościele, w którym zrobił to po raz pierwszy w historii Paweł VI. Według kard. Waltera Kaspera to piękny i znamienny gest.

Ojciec Święty Franciszek odprawił Mszę świętą w rzymskiej parafii Wszystkich Świętych  ...

Tak trochę na wyrost to tłumaczenie, bo to dopiero jutro tam papież Franciszek odprawi tę Mszę św.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: o7.o3.1965 - o7.o3.2o15 - smutna rocznica « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!