Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:53:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 122487 razy)
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #315 dnia: Grudnia 08, 2009, 21:18:30 pm »

Jesli jest Pani osoba asertywna (wiem, zaraz ktos mnie zdzieli po glowie ;)), moze Pani poprosic kogos w kolejce, aby sluzyl ramieniem i "robil za balaski" ;)
A jesli nie - prosze sie nie martwic ludzmi, nikomu nie musi sie Pani tlumaczyc ze swoich dolegliwosci, no moze jedynie ksiedzu-szafarzowi, gdyby mial jakies uwagi. Ludzie przystepuja do Komunii i na siedzaco, i na lezaco, kiedy zdrowie nie pozwala inaczej.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #316 dnia: Grudnia 08, 2009, 21:26:03 pm »

W ostatnią sobotę podczas Mszy połączonej z adoracją Najświętszego Sakramentu zastanawiałem się co czują starsi ludzie klęczący na podłodze bez żadnych klęczników...

Dlatego nie ma to jak ławki z klęcznikami oraz balaski z poduszkami pod kolana :) W Szczecinie w kościele pw. NSPJ takowe się ostały.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #317 dnia: Grudnia 08, 2009, 21:32:30 pm »

Rozumiem Panią Ritę. Wiele osób starszych (mnie nie wyłączając) ma ten problem, by nie wstawać z klęczek na czworaka, z grymasem bólu na twarzy. Dlatego balaski! Balaski są potrzebne, które po chamsku z większości kościołów wywalono. Ja nawet wiem dlaczego..... bo nie było balasek w Wieczerniku!.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #318 dnia: Grudnia 08, 2009, 21:39:35 pm »

Mantylka na głowie ukróci podejrzenia...
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #319 dnia: Grudnia 08, 2009, 21:44:33 pm »

Mantylka na głowie ukróci podejrzenia...

Ale pokracznego wstawania i zawycia z bólu nie ukryje. A co ma zrobić chłop? Mantylkę założyć?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #320 dnia: Grudnia 08, 2009, 21:49:17 pm »

Źle Pan zrozumiał. Mantylka będzie sugerowała, że Pani Rita nie jest rewolucjonistką i widocznie klękać nie może. 
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #321 dnia: Grudnia 08, 2009, 22:08:23 pm »

Dziękuję Państwu za odpowiedzi i podpowiedzi. Jak mogłam nie pomyśleć o mantylce?!... Ona rzeczywiście rozwiązuje problem.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #322 dnia: Grudnia 08, 2009, 22:10:37 pm »

...mam problem z komunią na klęcząco, problem natury fizycznej... ... Z tego powodu nie mam odwagi na Mszy trydenckiej przystępować do Komunii na stojąco, bo boję się, że swoją postawą zgorszę innych. ... Jak powinnam się zachować?
Ależ Komunię można przyjąć i na... leżąco! (Np w szpitalnym łóżku.)
Problem to jest odmawianie Komunii tym, co uklękneli. I to jest zgorszenie!

Nie dam innej rady niż ta: porozmawiać z księdzem celebransem, by przynajmniej pozbyć się myśli, że "wszyscy na mnie patrzą"
Dlaczego? Bo nie wiem, co dla pani bedzie lepsze. Stać do komunii w takiej sytuacji to nic gorszącego.





Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #323 dnia: Grudnia 08, 2009, 22:37:42 pm »

* p. romeck

Tak sobie myślę, że pod mantylką mój umysł będzie o wiele spokojniejszy i pozbędzie się myśli, że "wszyscy na mnie patrzą" z powodu zgorszenia, jakie sieję swoją postawą (w ogóle pozbędzie się myśli, że ktokolwiek na mnie patrzy :)) Jak to dobrze, że jestem kobietą! Co jednak z panami, którzy nie mogą "skryć się" za mantylką?
Niech wrócą balaski! Niech wrócą!!
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #324 dnia: Grudnia 08, 2009, 22:42:48 pm »


Niech wrócą balaski! Niech wrócą!!

A bywało ze były marmurowe, istne dzieła sztuki, zabytek.... I co? Poszły won! Jak rewolucja to rewolucja!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 22:47:02 pm wysłana przez Fidelis » Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #325 dnia: Lutego 24, 2010, 20:13:05 pm »

Bardzo dobry filmik na powyższy temat ;) http://www.youtube.com/watch?v=gkOZg0xty6s&feature=player_embedded
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #326 dnia: Grudnia 30, 2010, 14:46:08 pm »

Czy może ktoś z Państwa podać mi link do "wytycznych" KEP dot. formy i sposobu przyjmowania Komunii św.

Czy istnieje taki dokument? Czy został on zaakceptowany przez Stolicę Apostolską?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #327 dnia: Grudnia 30, 2010, 15:54:51 pm »

"177 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski obradująca w Warszawie w dniach 10 i 11 grudnia 1980 r. mając na uwadze wskazania Stolicy Apostolskiej oraz stan odnowy liturgii w naszym kraju wydaje niniejsze przepisy wykonawcze, które obowiązują duchowieństwo diecezjalne i zakonne.

PRZEPISY OGÓLNE

1. Wszyscy kapłani powinni się zapoznać z Listem Ojca św. Jana Pawła II o Tajemnicy i kulcie Eucharystii oraz z Instrukcją Kongregacji ds. Sakramentów i Kultu Bożego z dnia 3 kwietnia 1980 r. Dokumenty te należy ogłosić w organach diecezjalnych. Powinny one stać się przedmiotem refleksji na kongregacjach duchowieństwa.

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE

Przyjmowanie Komunii świętej

Zgodnie Z uchwałą Konferencji Plenarnej Episkopatu, w diecezjach Polski przyjmuje się Komunię św. z rąk celebransa do ust w postawie klęczącej. Przepisy te należy zachować także w Mszach dla grup specjalnych. W szczególnych okolicznościach, w których uklęknięcie jest bardzo utrudnione np. przy tłumnym udziale wiernych i ścisku, albo gdy wierni uczestniczą we Mszy św. poza kościołem po deszczu, można przyjąć Komunię św. stojąco. Nie można wymagać klękania od ludzi obciążonych kalectwem, lub chorobą.

177 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 11 grudnia 1980 r.
+ Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


Całość tekstu :

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/kkbids/eucharystia2_11121980.html

Obecnie obowiązujacy KPK ogłoszony 23 stycznia 1983 nie podaje , jak należy przyjmować Komunię Św. Kanon 2 tego Kodeksu mówi ,że "Obowiazujące dotychczas przepisy liturgiczne zachowują swoja moc, chyba ,że któreś z nich są przeciwne kanonom kodeksu" , czyli  potwierdza automatycznie moc obowiazujacą istniejącej  Instrukcji "Indestimabile donum" z dnia 03.04.1980 r w sprawie niektórych norm Kultu Eucharystycznego opracowanej  na polecenie  Jana Pawła II i ogłoszonej przez Kongregację d/s Sakramentów i Kultu Bożego, będącą podstawą prawną dla obradującej 177 Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, która podjęła stosowne do jej treści w/w decyzje.


Cytuj
11. Kościół zawsze żądał od wiernych szacunku i czci wobec Eucharystii w chwili, gdy ją przyjmują.

Gdy chodzi o sposób przystępowania do Komunii św., wierni mogą ją przyjmować zarówno w postawie klęczącej jak i stojącej, stosownie do norm ustalonych przez konferencję Episkopatu. Kiedy wierni przyjmą Komunię św. klęcząc, nie wymaga się od nich żadnego innego znaku czci wobec Najświętszego Sakramentu, ponieważ samo klęczenie wyraża akt uwielbienia. Kiedy natomiast przyjmują Komunię św. na stojąco winni - podchodząc procesjonalnie do ołtarza - uczynić akt czci zanim przyjmą Najświętszy Sakrament; powinni to uczynić w odpowiednim miejscu i w taki sposób, by nie zakłócić porządku w przystępowaniu do Komunii św.(21).

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kkultu/inaestimabile_donum_03041980.html



Czy istnieje w Polsce uchwała Episkopatu Polski, która pozbawiła Uchwałe nr. 177 mocy obowiązujacej ?

Jeszcze Instrukcja Episkopatu Polski w związku z wydaniem nowego mszału ołtarzowego - (11 III 1987)

Cytuj
27. Komunii św. udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Wierni przyjmują Komunię św. w postawie klęczącej. Mogą również stać, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności. Jeżeli udziela się Komunii pod dwiema postaciami, przyjmujący ją stoją. W czasie procesji do Komunii św. należy troszczyć się o zachowanie wzorowego porządku.
(...)
Wierni klęczą:
a) w czasie modlitwy epikletycznej i przeistoczenia;
b) na słowa: Oto Baranek Boży; Panie, nie jestem godzien;
c) w czasie przyjmowania Komunii świętej, jeżeli okoliczności na to pozwalają.
Ludzie w starszym wieku, słabi i chorzy mogą siedzieć w czasie całej Mszy św. i nie należy ich niepokoić. Podobnie w kaplicach szpitali i zakładów specjalnych trzeba uwzględnić stan zdrowia uczestników (OWMR nr 21).

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/kkbids/eucharystia3_11031987.html

ZGODNIE Z TĄ INSTRUKCJĄ KLĘKANIE JEST NORMĄ A POSTAWA STOJĄCA "SZCZEGÓLNĄ OKOLICZNOŚCIĄ" A NIE ODWROTNIE




Warto też postawić dwa pytania:

1/ Według jakich kryteriów wierni mają odróżniać, które uchwały Konferencji Episkopatu nie obowiązują wiernych, mimo że zostały wydane w oparciu o zalecenia Papieża ?

2/ Dlaczego biskupi, którzy przyjęli Uchwałę nr. 177, od samego początku samowolnie odstąpili od jej przestrzegania, nie przedstawiając przy tym żadnych argumentów teologiczno - doktrynalnych, majacych swe źródło w Tradycji i Piśmie Świetym ?

« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2020, 14:54:16 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #328 dnia: Stycznia 04, 2011, 00:01:53 am »


Czy istnieje w Polsce uchwała Episkopatu Polski, która pozbawiła Uchwałe nr. 177 mocy obowiązujacej ?


Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 21 kwietnia 2006 r. udzieliła recognitio na praktykę Komunii św. na rękę w Polsce.

CONGREGAZIONE PER IL CULTO DIVINO
E LA DISCIPLINA DE1 SACRAMENTI

Prot. 376/06/L

POLONIAE

Instante Excellentissimo Domino losepho Michalik, Archiepiscopo Premisliensi Latinorum, Praeside Conferentiae Episcoporum Poloniae, litteris die 6 martii 2006 datis, vigore facultatum huic Congregationi a Summo Pontifice BENEDICTO XVI tributarum, perlibenter concedimus ut in dioecesibus Poloniae usus admittatur consecratum Panem in fidelium manibus ponendi, ad normam Instructionis De modo

sanctam Communionem ministrandi et adnexae Epistolae ad Praesides Conferentiarum Episcopalium (cf. AAS 61-1969, 541-547).

Contrariis quibuslibet minime obstantibus.

Ex aedibus Congregationis de Cultu Divino et Disciplina Sacramentorum, die 21 aprilis 2006.

(+ Franciscus Card. Arinze)
Praefectus

(+ Albertus Malcolm Ranjith)
Archiepiscopus a Secretis

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO
I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

Prot. 376/06/L

DLA POLSKI

Na prośbę Jego Ekscelencji Józefa Michalika, arcybiskupa przemyskiego obrządku łacińskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wyrażoną w liście z dnia 6 marca 2006 r., mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez papieża BENEDYKTA XVI chętnie zezwalamy, aby w diecezjach Polski dopuszczona była praktyka udzielania konsekrowanego Chleba na rękę wiernych zgodnie z instrukcją De modo sanctam Communionem ministrandi i dołączonego do niej listu do Przewodniczących Konferencji Episkopatów (por. AAS 61-1969, 541-547).

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 21 kwietnia 2006 r.

(Franciszek kard. Arinze)
Prefekt

(+ Albert Malcolm Ranjith)
Arcybiskup Sekretarz

(Tłum. bp Stefan Cichy)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #329 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:22:41 am »

To było bezprawie i jest bezprawie! Komunię św. w Polsce wprowadzono w Wielki Czwartek w Roku Eucharystii 24.marca 2005 r.
Komunia na rękę nie stanowi normy prawa powszechnego, lecz wyjątek, na który trzeba uzyskać pozwolenie ( indult ) Stolicy Apostolskiej, uzależniony od pewnego stanu faktycznego, jak rozpowszechnienie sie tej praktyki. Przeciez ta praktyka w Polsce nie była wogóle rozpowszechniona, kto i kiedy przyjmował Komunię Św. na rękę ? Zezwolenie kard.. J.Glempa na przyjmowanie Komunii na ręke stanowiło akt bezprawia, który można uznać raczej za tworzeniem warunków ,żeby dopiero wystąpić o indult, niż za wykonywanie ważnie udzielonego pozwolenia.

A kiedy dopiero został wysłany list do Watykanu?  - jak wynika rok później, marzec 2006. Abp. Józef Michalik niemal dokładnie rok później, 6 marca 2006 r. skierował do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów list, w którym w imieniu polskich biskupów poprosił o stosowną zgodę. Kongregacja odpowiedziała abp. J.Michalikowi 21 kwietnia 2006 r. ( prot.376/06/L ) Od tej pory świętokradztwo Komunii na rekę popełniane jest w naszym kraju w majestacie , wewnetrznie sprzecznego i szkodliwego prawa.
Zapisane
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!