Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 06:42:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nakrycie głowy u kobiet - jak to jest teraz w Polsce?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 19 Drukuj
Autor Wątek: Nakrycie głowy u kobiet - jak to jest teraz w Polsce?  (Przeczytany 67841 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #225 dnia: Marca 24, 2010, 11:17:43 am »

artykuł ks.Wesołka jest ciekawy i w sumie do przyjęcia, ale jedna rzecz: jak nie-trads przytoczy św.Pawła że biskup "ma być mężem jednej żony", to jest hałas, że tak nie wolno, że trzeba interpetować odpowiednio i że w ogóle...  a tutaj mamy explicite o zasłanianiu głowy i jest ok.
Primo - nie tylko biskup, bo to samo jest i o diakonie , i o prezbiterze ;)
Secundo  -ilu zna Brat "mężów dojrzałych" ze starożytności (Iw po Chr) , którzy nie mieli by żony?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #226 dnia: Marca 24, 2010, 11:25:12 am »

może jak zaczęły być na powrót w Polsce celebrowane msze trydeckie to wtedy należało powiedzieć kobietom o mentylkach. Teraz kapłanom może trochę niejako o tym mówić.  To tak samo, jak powiedzieć teraz kobietom by nie chodziły w spodniach. A jeszcze teraz w epoce oskarżeń powszechnych księży. Trudny temat
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #227 dnia: Marca 24, 2010, 11:28:27 am »


1.
- jeżeli zwyczaj wynika z zapisów Pisma, to nie można go olewać i porównywać do "zwyczaju miejscowego".
- jeżeli mamy dostosować się do "zwyczaju miejscowego" w ubiorze, to zapraszam ;) w deltę Orinoko. Tam moja żona modliłaby się toples!
- jeżeli mamy nie zrażać ludzi do starej mszy rygoryzmem, to może zagrajmy na gitarkach - zjednamy sobie oazowców. Dlaczego "rygoryzm mantylkowy"-nie, a "rygoryzm gitarkowy" - tak?!

2. tak na marginesie
Cytuj
Stroje ludzi chodzących na Mszę tradycyjną powinny być godne, schludne, w miarę eleganckie.
Cały tekst zawiera słowa świadczące o tym, że autor nie jest przekonany na 100% do tego co pisze.

ad 1
punktem odniesienia jest sytuacja z roku 1960 dla Polski tudzież to, co działo i dzieje się w srodowiskach tradycyjnych przez ostatnich 50 lat

ad 2
pytanie, co to jest elegancja ? czy strojem eleganckim jest garnitur ? Hmm. niekoniecznie
dla mnie strojem eleganckim jest smoking czy jaskółka, a nie są to stroje, w jakich chodziłbym do kościoła
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Torus
Gość
« Odpowiedz #228 dnia: Marca 24, 2010, 12:11:31 pm »

Dlaczego "rygoryzm mantylkowy"-nie, a "rygoryzm gitarkowy" - tak?!
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #229 dnia: Marca 24, 2010, 12:22:28 pm »

czy w 1960 r. gitara była pełnoprawnym instrumentem liturgicznym ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #230 dnia: Marca 24, 2010, 12:23:42 pm »

czy w 1960 r. gitara była pełnoprawnym instrumentem liturgicznym ?
A dzisiaj jest???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #231 dnia: Marca 24, 2010, 12:30:11 pm »

W kościele Bractwa w Warszawie też widziałem kobiety i bez mentylek i w spodniach, a nawet młodziana w krótkich spodniach. Na postindulcie  w Warszawie dużo młodych kobiet przychodzi w spodniach a większość jest bez mantylek. Czy tym ludzom mamy zakazać wstępu do kaplic(także Bractwa św. Piusa X) w takim stroju? Czy naprawdę tradsi nie mają większych problemów? Czy kaplice i kościoły w Polsce, gdzie jest sprawowany KRR są oblegane przez wiernych? Chodzi aby wierni przychodzili w godnym stroju. Czy kobieta w spodniach i bez mentylki jest niegodna?
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #232 dnia: Marca 24, 2010, 12:30:42 pm »

W 1982 r. nakrycia głowy były kanonicznie obowiązkowe. Tak więc mówimy o stanie prawnym sprzed 30, a nie 60 lat.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #233 dnia: Marca 24, 2010, 12:37:34 pm »

ale teraz Bractwo przyjmuje KPK z 1983 roku, gdzie nie ma obowiązku nakrycia głowy kobiet?
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #234 dnia: Marca 24, 2010, 12:44:53 pm »

Tak. Ale nie rozumiem, jaki Pańskie pytanie ma związek z toczącą się dyskusją. Ksiądz zaleca nakrycie głowy, to nakrywają. A co Panu do tego? Nie widzi Pan większych problemów tradsów w Polsce niż chandryczenie się o chustki?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #235 dnia: Marca 24, 2010, 12:48:11 pm »

ale teraz Bractwo przyjmuje KPK z 1983 roku, gdzie nie ma obowiązku nakrycia głowy kobiet?

ale nie ma też zakazu

jeśli sprawą zajmują się KAPŁANI, którzy są odpowiedzialni za opiekę duszpasterską, to jest bardzo duza szansa, że dobiorą rozwiązanie optymalne zarówno dla kultu jak i  dla wiernych. Najgorszą rzeczą są samowolki świeckich
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #236 dnia: Marca 24, 2010, 16:20:46 pm »

@ jp7

nie chodzi mi o wartość danego fragmentu, ale o to, że jak nam jest wygodnie to przyjmujemy explicite, a jak nie jest już fajnie, to zasłaniamy się doktryną, orzeczeniami, etc...


skoro już wspomniano o tem, to zastanawiam się, jaki jest problem w tych spodniach u kobiet (tak wiem, był już o tem wątek)  ???
zawsze mi się wydawało, że lepiej niech założy spodnie niż ma świecić kolanami w pierwszym rzędzie... ale to tylko moje zdanie. ja też noszę suknię na co dzień, ale jakoś nie mam pretensji do facetów, że noszą spodnie. zostawmy panie w spokoju!
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #237 dnia: Kwietnia 12, 2010, 13:05:11 pm »

Zapisane
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #238 dnia: Listopada 13, 2010, 15:37:01 pm »

+
Ażeby temat się nie "zasiedział" to małe przypomnienie:

Pan Buszewski contra ks. Wesołek
Dysputa: Czy kobiety powinni zakrywać głowę w kościele?
http://pastorbonus.pl/uploads/Czytelnia/Dysputa%20o%20mantylkach.pdf


jeżeli są jakieś uwagi to uwzględnimy :)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #239 dnia: Listopada 13, 2010, 15:56:51 pm »

+
Ażeby temat się nie "zasiedział" to małe przypomnienie:

Pan Buszewski contra ks. Wesołek
Dysputa: Czy kobiety powinni zakrywać głowę w kościele?
http://pastorbonus.pl/uploads/Czytelnia/Dysputa%20o%20mantylkach.pdf


jeżeli są jakieś uwagi to uwzględnimy :)

A który z P.T. dyskutantów Drogi Xięże, co napisał ??? ;D
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 19 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nakrycie głowy u kobiet - jak to jest teraz w Polsce? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!