Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 10, 2020, 02:41:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
217956 wiadomości w 6280 wątkach, wysłana przez 1560 użytkowników
Najnowszy użytkownik: paulie
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Co biskup Lefevre pisał o tańcach i balach ;)?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 29 Drukuj
Autor Wątek: Co biskup Lefevre pisał o tańcach i balach ;)?  (Przeczytany 55222 razy)
Mirosław Salwowski
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 220


« Odpowiedz #345 dnia: Listopad 13, 2011, 23:36:48 pm »

Dziwię sie panmu, ze daje Pan przyklady, wprost prowadzące do kontrryprzykładów:
http://www.youtube.com/watch?v=7qOSB6BC4y0&feature=related

Wolte nie zawsze tańczono z królowa, która za zbyt smiałe uniesienie mogła skrócić o głowę
Nie sądzę, by na dworskich balach Wolta miała tak wulgarny przebieg (obejmowanie bioder mężczyzny przez niewiastę nogami, etc). Ale nawet na tym filmiku sposób wykonania Wolty nie pozwalał na dostrzeżenie intymnych części ciała niewiasty choćby i przez 0,5 sekundy. Nie bardziej logiczne i zdroworozsądkowe byłoby powiedzieć, iż Wolta mogła budzić niegdyś kontrowersje ze względu na to, iż w pewnym momencie partner mocno ściskał partnerkę za talię?
Zapisane
"Szczęśliwi, których droga nieskalana, którzy postępują według Prawa Pańskiego. Szczęśliwi, którzy zachowują Jego upomnienia, całym sercem Go szukają, którzy nie czynią nieprawości, lecz kroczą Jego drogami." - Psalm 119, 1-3.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3575

« Odpowiedz #346 dnia: Listopad 14, 2011, 05:57:47 am »

A ja o 19 mam trening i kto wie? Może będę się tarzał na macie z kobietą? :) Aczkolwiek noga po kontuzji jeszcze nie na chodzie ale przynajmniej chodzę.
Zapisane
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #347 dnia: Listopad 14, 2011, 12:28:28 pm »

Ale nawet na tym filmiku sposób wykonania Wolty nie pozwalał na dostrzeżenie intymnych części ciała niewiasty choćby i przez 0,5 sekundy.
Pół sekundy - nowa miara stworzona przez brawarystycznych rygorystów :)
Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
Mirosław Salwowski
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 220


« Odpowiedz #348 dnia: Listopad 20, 2011, 13:03:18 pm »

Tak przy okazji, czasami na rzecz tańców d-m przywoływano przykład tańców dzieci. Tymczasem jak przyjrzeć się z jednej strony tańcom dzieci, a z drugiej tańcom dorosłych i nastolatków to widać wielką, istotową różnicę. W tańcach dzieci (o ile nie polegają one na małpowaniu zachowań dorosłych w tej dziedzinie) widać autentyczną radość, spontaniczność, wesołość. W tańcach nastolatków i dorosłych (piszę o tańcach w grupach mieszanych płciowo) najczęściej widać już inne rzeczy...
Zapisane
"Szczęśliwi, których droga nieskalana, którzy postępują według Prawa Pańskiego. Szczęśliwi, którzy zachowują Jego upomnienia, całym sercem Go szukają, którzy nie czynią nieprawości, lecz kroczą Jego drogami." - Psalm 119, 1-3.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 5859


« Odpowiedz #349 dnia: Listopad 21, 2011, 15:17:17 pm »

A ja o 19 mam trening i kto wie? Może będę się tarzał na macie z kobietą?
Horror ;)

W tańcach nastolatków i dorosłych (piszę o tańcach w grupach mieszanych płciowo) najczęściej widać już inne rzeczy...
A feee ... Co za ekshibicjonizm ;)
Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #350 dnia: Listopad 21, 2011, 20:19:54 pm »

A co Panie jwk... wolałby Pan, żeby to był mężczyzna? To by był dopiero horror ;)
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #351 dnia: Listopad 22, 2011, 03:16:23 am »

Panie Miroslawie,
A czy St. Cure d'Ars pisal cos o tancach mesko-meskich vel damsko-damskich?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 5859


« Odpowiedz #352 dnia: Listopad 22, 2011, 07:28:12 am »

A co Panie jwk... wolałby Pan, żeby to był mężczyzna? To by był dopiero horror ;)
Właściwie to brakuje mi brawarystycznej doktryny dla takiej sytuacji ;)
Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Mirosław Salwowski
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 220


« Odpowiedz #353 dnia: Listopad 24, 2011, 11:43:18 am »

Panie Miroslawie,
A czy St. Cure d'Ars pisal cos o tancach mesko-meskich vel damsko-damskich?
Nic mi o tym nie wiadomi. Oczywiście Święci raczej nie używali określenia tańce "damsko-męskie", czy "męsko-męskie" vel "damsko-damskie". Oczywiste jest jednak, że zazwyczaj chodziło o tańce d-m. Pozwolę sobie wkleić część tekstu na ów temat:
Czy na pewno chodziło o tańce "damsko-męskie"?

Prawdą jest, iż w tradycyjnych przestrogach kościelnych skierowanych przeciw tańcom, nie używa się określenia "damsko-męskie" lub "mieszane". W pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa pogańska starożytność nie znała tańców w mieszanych parach. W związku z tym może rodzić się pytanie, czy aby na pewno formułowane przez katolickie nauczanie moralne ostrzeżenia, dotyczą tańców mieszanych płciowo? Czy pierwsi Ojcowie Kościoła mogli potępiać współczesne im tańce ze względu na ich "damsko-męski charakter", jeśli wówczas takowe pląsy nie były znane? A może Ojcowie Kościoła zwalczali tańce z powodu ich powiązania z ówczesnymi fałszywymi kultami pogańskimi?

Na fakt, że to właśnie damsko-męskie tańce stały się obiektem tradycyjnie katolickiej niechęci, krytyki, a nawet wrogości, wskazuje cały kontekst wypowiedzi skierowanych przeciw zabawom tanecznym. Istnieją co najmniej pięć przesłanek pozwalających tak twierdzić:

    * głównym powodem niechęci do tańców było widzenie w nich bliskiej okazji do grzechów przeciw świętej cnocie czystości. Zważywszy na to, iż jakieś 97 - 98 proc. rodzaju ludzkiego jest heteroseksualna oczywistym jest, że krytyka tańców jako prowadzących do nieczystości musiała dotykać ich mieszanego płciowo charakteru. Gdyby bowiem w krytykowanych tańcach panowała segregacja płci, wówczas to niebezpieczeństwo dla cnoty czystości stanowiłoby co najwyżej marginalny problem. W końcu homoseksualiści i lesbijki stanowią jakieś 2-3 proc. społeczeństwa.

    * Fakt powiązania starożytnych tańców z pogaństwem wcale nie przeczy temu, iż były one też związane z erotyzmem. Jedno nie zawsze musi wykluczać drugiego. Ówczesnych tańce nierzadko łączyły się zarówno z pogaństwem i seksem. Faktem jest, że wiele pogańskich kultów czciło seksualne żądze i grzechy. Damsko-męski charakter występujących wówczas pląsów przejawiał się zaś, choćby w tym, iż ich uczestnicy byli ze sobą mocno wymieszani, a mężczyźni patrzyli na wykonujące przed nimi sugestywne ruchy kobiety. Starożytne tańce pogańskie można by porównać do dzisiejszych tańców typu: striptiz, go go, dyskoteki czy taniec brzucha.

    * Ojcowie Kościoła i pisarze kościelni piętnując starożytne tańce pogańskie, wyraźnie wskazywali, iż są one też zagrożeniem dla cnoty czystości ( a więc nie chodziło jedynie o bałwochwalcze ich skłonności). Św. Cyprian sugeruje wszak, iż tańce pogan obrazują "pożądliwą" grecką opowieść, zaś dobre pląsy Dawida nie polegały na "wykręcaniu kończyn w obscenicznych ruchach" (przeciwstawiając taniec Dawida tańcom pogan daje do zrozumienia więc, iż te ostatnie polegały na obscenicznych ruchach). Św. Cyprian pisał też, iż tańce pogan są powodem rzucania "niewstydliwych spojrzeń" oraz "zapalania żądz". Św. Ambroży z kolei, nauczał wprost, iż tańce "są grobem nieczystości" zaś "dziewczyna, która lubi taniec nie lubi czystości". Starożytny pisarz Arnobius tak zaś opisuje ówczesne tańce: "W końcu, unosząc swoje pośladki i biodra falują z drżącym ruchem lędźwi".

    * chociaż tańce w mieszanych płciowo parach pojawiły się dopiero w dziesiątym wieku po Chrystusie, to jednak również w istniejących w poprzednich wiekach zabawach tanecznych często panowało wymieszanie płci. Tak czy inaczej; zarówno przed, jak i po dziesiątym wieku kościelna krytyka tańców nie ustawała.

    * w katolickich podręcznikach apologetycznych i teologii moralnej mówi się wyraźnie, iż "tańce osób różnej płci (są) nadzwyczaj niebezpieczne". Poza tym, krytykowane tańce zwane są również "balami" albo "tańcami towarzyskimi". Zarówno "bale" jak i "tańce towarzyskie" mają zaś charakter mieszany płciowo.

    * gdy mowa jest o nielicznych skromnych i niewinnych tańcach, zazwyczaj zaznacza się, iż polegają one na rozdziale płci. I tak, choćby ks. Jakub Wujek opisując biblijne tańce stwierdza, iż "tam niewiasta i mężczyzna osobno tańcowały, nie tak się mieszali, jako dziś u nas w obyczaj weszło", zaś ks. Antoni Cząstka omawiając niektóre z moralnie prawowitych tańców ludów pierwotnych zaznacza, iż: "tańczą zwyczajnie sami mężczyźni". W zbliżony sposób wypowiadał się też ks. Ildefons Bobicz, gdy mówiąc o "niektórych pięknych i niewinnych tańcach" jako przykłady takowych podaje pląsy Dawida przed Arką oraz taniec chłopców w kościołach w Sewilli. Oba z tych tańców miały zaś charakter rozdzielnopłciowy.
http://salwowski.msza.net/pub/tance-mieszane-mile-bogu-czy-szatanowi-cz-i.html

Wklejam też cytat z x. Ambrożego Guilloisa, w którym rozróżnia on pomiędzy tańcami damsko-męskimi, a tańcami osób jednej płci:

"Ósmym powodem grzechu przeciwnego czystości, są tańce i bale. WYKŁAD. - Przez taniec rozumiemy ruchy ciała, wykonywane w takt, krokiem wymierzonym, i zwykle przy dźwięku muzyki albo śpiewie. Bal jest zgromadzeniem, zebraniem na którym tańczą. Te więc dwa wyrazy: tańce i bale, mają prawie toż samo znaczenie, a co powiemy o tańcach, to się odnosi i do balów. Taniec osób jednej płci, gdy zresztą nic się nie dzieje, ani w ruchach, ani w rozmowach, co by przeciwnym było skromności i przyzwoitości, jest rzeczą zupełnie obojętną, a tym samym rozrywką zupełnie niewinną. Taniec między osobami różnej płci, nie ma także w sobie nic występnego; ALE: Z POWODU TOWARZYSZĄCYCH MU ZWYKLE OKOLICZNOŚCI, JEST NADZWYCZAJNIE NIEBEZPIECZNYM i uważany być powinien za rozrywkę, mało zgadzającą się z duchem chrystianizmu. Okolicznościami tymi są: panująca tam próżność, zbyt wielka poufałość, jaka się wtedy często zawiązuje, roztargnienie stąd wynikające, a nade wszystko ubiór nie nader skromny większej części tanecznic. Są tańce, których zupełnie zabronić trzeba i do których należeć nie godzi się, chociażby nawet raz jeden, pod winą grzechu śmiertelnego; takimi są: walc, galopada, polka, cancan... tańce te złymi są z natury swojej, postawą jaka się w nich przybiera; powinny być wyrugowane ze wszelkiego uczciwego towarzystwa, i trudno pojąć, jak kobieta iść może do takiego tańca, nie wyrzekłszy się skromności, płci jej właściwej [/b][/u](...)" - Ks. Ambroży Guillois, "Wykład historyczny, dogmatyczny, moralny, liturgiczny i kanoniczny wiary katolickiej. Dzieło ofiarowane Ojcu św. Piusowi IX, zaszczycone podziękowaniem Jego Świątobliwości, tudzież aprobatą i pochwałami wielu kardynałów, arcybiskupów i biskupów ", Wilno 1863, s. 280.
 
Więcej na: http://salwowski.msza.net/pub/ojcowie-doktorzy-i-swieci-o-mieszanych-tancach1.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2011, 12:04:00 pm wysłana przez Mirosław Salwowski » Zapisane
"Szczęśliwi, których droga nieskalana, którzy postępują według Prawa Pańskiego. Szczęśliwi, którzy zachowują Jego upomnienia, całym sercem Go szukają, którzy nie czynią nieprawości, lecz kroczą Jego drogami." - Psalm 119, 1-3.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3575

« Odpowiedz #354 dnia: Listopad 25, 2011, 06:49:11 am »

Dobre. 24 strony wątku o niczym. Podejscie Pana Mirosława trąci purytańskim protestantyzmem. I nic tu nie pomogą cytaty św. Proboszcza i iluś tam wiecznych dokumentów.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 5859


« Odpowiedz #355 dnia: Listopad 25, 2011, 06:54:30 am »

Dobre. 24 strony wątku o niczym. Podejscie Pana Mirosława trąci purytańskim protestantyzmem. I nic tu nie pomogą cytaty św. Proboszcza i iluś tam wiecznych dokumentów.
Postawmy wreszcie kropkę nad i. Pan Mirosław jest po prostu narcystycznym grafomanem, który musi się podziwiać w swoich produkcjach.
Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6392


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #356 dnia: Listopad 25, 2011, 07:51:22 am »

http://religia.onet.pl/swiat,18/grzeszny-spiew-kobiety,23156.html

W izraelskiej armii rozgorzał poważny spór. Chodzi o protesty części religijnych żołnierzy przeciwko wojskowym uroczystościom, w których muszą słuchać kobiecego śpiewu. W radiowym wywiadzie poparł ich rabin Elyakim Levanon. Jego opinia spotkała się jednak z ostrym sprzeciwem zarówno ze strony przywódców religijnych, jak i oficerów armii izraelskiej.

(..)

Rabbi Levanon, który kieruje jedną z izraelskich szkół talmudycznych, powiedział, że jeśli armia wprowadzi jakiś rodzaj przymusu wobec żołnierzy w tej kwestii, będzie dla nich lepsze opuścić ceremonię nawet pod groźbą śmierci.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 16 IX
Mirosław Salwowski
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 220


« Odpowiedz #357 dnia: Listopad 25, 2011, 09:52:04 am »

Dobre. 24 strony wątku o niczym. Podejscie Pana Mirosława trąci purytańskim protestantyzmem. I nic tu nie pomogą cytaty św. Proboszcza i iluś tam wiecznych dokumentów.
24 strony wątku, a nie potrafiłeś wyłuskać z siebie choćby jednego poważnego argumentu na rzecz przeciwnej tezy (a wiec, że tańce d-m nie są zazwyczaj bliską okazją do grzechu) zastępując to pustymi oskarżeniami ("trąci to purytańskim protestantyzmem") oraz uporczywymi próbami pomniejszania zasięgu i natężenia tradycyjnych przestróg katolickich, które przytaczam ("św. Proboszcz z Ars i iluś tam wieczne dokumenty" - tak jakby poza św. Proboszczem z Ars nie było innych świętych przeciwników i krytyków tańca, a poza dokumentami sprzed wielu wieków nie było kościelnych dokumentów przestrzegających przed tańcami, które pochodziły z XIX i XX stulecia).
Zapisane
"Szczęśliwi, których droga nieskalana, którzy postępują według Prawa Pańskiego. Szczęśliwi, którzy zachowują Jego upomnienia, całym sercem Go szukają, którzy nie czynią nieprawości, lecz kroczą Jego drogami." - Psalm 119, 1-3.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 5859


« Odpowiedz #358 dnia: Listopad 25, 2011, 09:58:24 am »

W izraelskiej armii rozgorzał poważny spór. Chodzi o protesty części religijnych żołnierzy przeciwko wojskowym uroczystościom, w których muszą słuchać kobiecego śpiewu.
Aluzju ponjał, ciekawe, czy Pan Mirosław też?
Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6392


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #359 dnia: Listopad 25, 2011, 10:11:31 am »

Dobre. 24 strony wątku o niczym. Podejscie Pana Mirosława trąci purytańskim protestantyzmem. I nic tu nie pomogą cytaty św. Proboszcza i iluś tam wiecznych dokumentów.
24 strony wątku, a nie potrafiłeś wyłuskać z siebie choćby jednego poważnego argumentu na rzecz przeciwnej tezy (a wiec, że tańce d-m nie są zazwyczaj bliską okazją do grzechu) zastępując to pustymi oskarżeniami ("trąci to purytańskim protestantyzmem") oraz uporczywymi próbami pomniejszania zasięgu i natężenia tradycyjnych przestróg katolickich, które przytaczam ("św. Proboszcz z Ars i iluś tam wieczne dokumenty" - tak jakby poza św. Proboszczem z Ars nie było innych świętych przeciwników i krytyków tańca, a poza dokumentami sprzed wielu wieków nie było kościelnych dokumentów przestrzegających przed tańcami, które pochodziły z XIX i XX stulecia).

Przecież brawaryzm skończył i skompromitował się doszczętnie, gdy zostały napisane te słowa:


Nie sądzę, by na dworskich balach Wolta miała tak wulgarny przebieg (obejmowanie bioder mężczyzny przez niewiastę nogami, etc). Ale nawet na tym filmiku sposób wykonania Wolty nie pozwalał na dostrzeżenie intymnych części ciała niewiasty choćby i przez 0,5 sekundy. Nie bardziej logiczne i zdroworozsądkowe byłoby powiedzieć, iż Wolta mogła budzić niegdyś kontrowersje ze względu na to, iż w pewnym momencie partner mocno ściskał partnerkę za talię?

Gratuluję Ci pięknej wolty :)))))))))))))))
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 16 IX
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 29 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Co biskup Lefevre pisał o tańcach i balach ;)? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!