Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 03:53:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Abp Fisichella: czas dokończyć Sobór
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Abp Fisichella: czas dokończyć Sobór  (Przeczytany 2411 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Stycznia 13, 2011, 21:45:05 pm »

Abp Fisichella: czas dokończyć Sobór

Sagrada Familia – kościół Świętej Rodziny w Barcelonie, zaprojektowany przez Antonia Gaudiego, znajdzie się w logo Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Świątynia ta jest bowiem jasnym orędziem Ewangelii pośrodku zsekularyzowanego miasta – poinformował przewodniczący watykańskiej dykasterii. Abp Rino Fisichella ujawnił, że działalność nowej rady rozpoczęła się od jego podróży po Kościołach lokalnych na całym świecie. Nowa ewangelizacja wcale bowiem nie jest nowa. Została zainicjowana przez Jana Pawła II i na całym świecie istnieją już ruchy kościelne i programy duszpasterskie, które z powodzeniem służą temu celowi. Chcemy je poznać i lepiej zharmonizować, by były to doświadczenia komplementarne, służące całemu Kościołowi – mówi włoski hierarcha.

W jego przekonaniu głównym celem jego dykasterii będzie dokończenie dzieła zainicjowanego przez Sobór Watykański II. Kiedy bowiem Jan XXIII zwoływał Sobór, chodziło mu tylko o to, aby niezmienne nauczanie Kościoła mogło dotrzeć do współczesnego człowieka – przypomina abp Fisichella. Podkreśla on, że do tego dzieła muszą się włączyć wszyscy biskupi. Dlatego też w każdym episkopacie powinien powstać urząd analogiczny do naszej dykasterii, który będzie się zajmował promowaniem nowej ewangelizacji – dodaje hierarcha w wywiadzie dla dzisiejszego wydania L’Osservatore Romano.

http://www.radiovaticana.va/pol_RG/2011/gennaio/11_01_12.html

« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2017, 13:23:54 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 15, 2011, 15:58:21 pm »

Nie dziwię się apelom biskupa, jeszcze tyle zostało do rozpieprzenia, a czarny pan się niecierpliwi.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 15, 2011, 16:30:00 pm »

To może lepiej by było egzorcyzmować SVII? W ubiegłym roku mogliśmy przeczytać słowa bp Ralpha Walkera Nicklessa ze stanu Iowa, który uważał, że:   Duch II Soboru Watykańskiego, w przeciwieństwie do jego litery, to "demon", któremu trzeba uniemożliwić dalsze wpływanie na Kościół

Czy "ducha" Soboru trzeba egzorcyzmować?

http://www.fronda.pl/a/czy-ducha-soboru-trzeba-egzorcyzmowac,3728.htmlCzy "ducha" Soboru trzeba egzorcyzmować? List pasterski biskupa

Poniższy tekst to są fragmenty listu pasterskiego biskupa Sioux City. Jest to ten sam list, który był szeroko cytowany we fragmencie mówiącym o potrzebie „egzorcyzmowania ducha Soboru Watykańskiego Drugiego”. Jednak zrobilibyśmy krzywdę biskupowi, gdybyśmy tylko tyle z tego listu wyciągnęli, na dodatek z pominięciem kontekstu tej wypowiedzi. Dlatego postanowiłem przetłumaczyć obszerniejsze fragmenty tego listu. Z wyjątkiem dosłownie paru zdań, jest to cały list. TUTAJ natomiast jest oryginalny i kompletny tekst angielski. Moje tłumaczenie z pewnością jest niedoskonałe, ale oddaje wystraczająco dobrze to, co wiernym swojej diecezji przekazał biskup R. Walker Nickless. A ja na koniec tego krótkiego w[rowadzenia chciałbym tylko dodać: Daj nam, Boże, więcej takich pasterzy.

(...)

http://hiob.salon24.pl/132786,czy-ducha-soboru-trzeba-egzorcyzmowac-list-pasterski-biskupa
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2017, 13:22:57 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 15, 2011, 16:51:52 pm »

Cytuj
na całym świecie istnieją już ruchy kościelne i programy duszpasterskie, które z powodzeniem służą temu celowi. Chcemy je poznać i lepiej zharmonizować, by były to doświadczenia komplementarne, służące całemu Kościołowi – mówi włoski hierarcha.
Brzmi ładnie. Tylko, żeby zostało dobrze zrealizowane.

Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 20, 2011, 02:15:13 am »

Jest i krok naprzód. Hierarsze brakuje tylko stwierdzenia, że Sobór się zbytnio z tego zadania nie wywiązał.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 20, 2011, 08:40:49 am »

To może lepiej by było egzorcyzmować SVII? W ubiegłym roku mogliśmy przeczytać słowa bp Ralpha Walkera Nicklessa ze stanu Iowa, który uważał, że:   Duch II Soboru Watykańskiego, w przeciwieństwie do jego litery, to "demon", któremu trzeba uniemożliwić dalsze wpływanie na Kościół
Jego Świątobliwość Benedykt XVI jeszcze jako Kardynał - Prefekt nazwał toto "Konzilsungeist" co właściwie to samo oznacza - tylko bardziej zwięźle.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 10, 2017, 14:26:02 pm »

Cytuj
Sagrada Familia – kościół Świętej Rodziny w Barcelonie, zaprojektowany przez Antonia Gaudiego, znajdzie się w logo Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Świątynia ta jest bowiem jasnym orędziem Ewangelii pośrodku zsekularyzowanego miasta – poinformował przewodniczący watykańskiej dykasterii abp Rino Fisichella

Kilka słów w temacie Sagrada Familia.

Byłam w Barcelonie i 6 maja 2017 roku odwiedziłam Sagrada Famila - Świątynia Świętej Rodziny. Jest to dzieło (ale tylko w pewnej części) katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Wcale nie trzeba być wybitnym znawcą sztuki, żeby odróżnić to co stworzył Antonio Gaudi, od tego co powstaje teraz.

Antonio Gaudi stworzył Fasadę Narodzenia. Każda z fasad świątyni ma swoją nazwę i oczywiście coś symbolizuje. Najważniejsza z nich, to własnie Fasada Narodzenia, przedstawia narodziny i dzieciństwo Jezusa Chrystusa. Piękne figury osób, zwierząt etc ... W jej skład wchodzą trzy portale – Wiary, Nadziei, Miłości. To właśnie ta fasada jest najbardziej charakterystyczna i budzi największe zainteresowanie. Roi się na niej od różnego rodzaju detali, symboli, rzeźb, które wyglądają jakby były wykonane z mokrego piasku...

W pierwszym dniu mojej bytności tam, obeszłam całą świątynię na zewnątrz i z całą świadomością stwierdzam (i głośno to powiedziałam tam w Barcelonie do przewodniczki), że jest to zupełnie inny styl od zamysłu Antonio Gaudiego, co zostało potwierdzone.
Gdy doszłam do przeciwległej Fasady Narodzenia, która jest Fasadą Męki Pańskiej, to co zobaczyłam, to wprost wg. mnie jest bluźnierstwem Bogu! To właśnie tutaj, przy tej Fasadzie znajduje się obecnie główne wejście do świątyni.

Proszę zobaczyć na ten obraz Męki Pańskiej, Pan Jezus na krzyżu z genitaliami na wierzchu, bez żadnej przepaski  :(

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/72881b81e3f74aa2

Jej autorem jest kataloński architekt (J. Subirachs), Stworzył dzieło, które budzi kontrowersje i mieszane uczucia (nie tylko moje). „Kanciaste” rzeźby postaci z życia Pana Jezusa nie wszystkim przypadły do gustu, ale są tacy "specjaliści" co twierdzą, że Gaudi byłby zachwycony, a ja mówię, że Antonio Gaudi, który został pochowany w bazylice Sagrada Familia, przewraca się tam w grobie, jak to widzi co robią, budując dalej jego dzieło.

Dziwię się bardzo, że ordynariusz miejsca wyraził zgodę na taki wizerunek Pana Jezusa na krzyżu! 

W wielu źródłach możemy przeczytać, np. z bł. Anny Katarzyny Emmerich zacytuję stosowny fragment:

"(...)Wreszcie zdarli siepacze ostatek okrycia, opaskę z lędźwi; Jezus nasz najsłodszy, niewypowiedzianie udręczony Zbawiciel, skulił się i pochylił, by jako tako ukryć Swą nagość. (...) Matka Najświętsza skupiła się cała w gorącej modlitwie; miała właśnie zamiar zdjąć Swą zasłonę i podać ją Jezusowi jako okrycie, gdy wtem Bóg jakby cudem wysłuchał Jej modły. Między siepaczów wpadł jakiś człowiek zadyszany, który przybiegł aż od bramy, przeciskając się gwałtownie przez tłum i podał Jezusowi chustę, a Ten przyjął ją z podzięką i owinął się nią.
Ten dobroczyńca Zbawiciela, zesłany przez Boga na, gorące modły Najśw. Panny, miał w swej postaci i gwałtownym zachowaniu się coś nakazującego. Nie rozmawiał z nikim i odszedł tak prędko, jak przyszedł, tylko na odchodnym pogroził siepaczom pięścią i rzekł rozkazująco: „Ażebyście przypadkiem nie odbierali okrycia temu biedakowi!"


Podobnie u sł. B. Marii Józefy Menéndez możemy przeczytać w opisach o ukrzyżowaniu. Ktoś może powiedzieć, że takie wizje mistyczne to nie wiarygodne źródło, ale nasze wyobrażenia na temat męki i śmierci Jezusa ukształtowane są nie tylko przez ewangeliczne opisy, ale także przez sztukę i szeroko pojętą tradycję.

Jak rzecz się miała historycznie? Jezus był skazany w Judei przez Rzymian. Rzymianie krzyżowali nago. Żydzi natomiast zakrywali ciała krzyżowanym,  wywalczyli sobie "przywilej" przepaski w czasie egzekucji uargumentowany względami religijnymi (ze względu na żywych, nie skazanych) więc Jezus był pewnie ukrzyżowany z przepaską.


Z drugiej strony, w następnych latach Sobór Trydencki potępił rozwiązłość i nagość w sztuce sakralnej, odrzucił szereg przedstawień i historii biblijnych i określił zasady według których obrazy kościelne powinny być malowane i dzieła przedstawiane.

Nie jest tu moją intencją dochodzić jak było, jak nie było, ale taki krzyż sporych rozmiarów nad głównym wejściem do tej świątyni jest wprost bluźnierstwem Bogu!

Po SVII możemy właśnie zauważyć totalne rozpasanie w wielu dziedzinach, w tym i w sztuce i bardzo dobrze to widać. Po nowej Pięćdziesiątnicy już wszystko wolno i każdemu jest wszystko jedno.

Byłam w bardzo wielu kościołach, katedrach, bazylikach. Widziałam różne krzyże, Pan Jezus z włosami, Pan Jezus w białej spódnicy, przepaski różnych wzorów ale takiego dziadostwa jak tam, to NIGDZIE!

Może to być nawiązanie do gnozy i do pogaństwa. W pierwszych wiekach zdarzało się, że tworzono prześmiewcze karykatury Chrystusa jako osła na krzyżu
z wielkimi genitaliami.« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2017, 14:31:06 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #7 dnia: Maja 10, 2017, 21:23:26 pm »

Należy zadać tylko jedno pytanie - kto to zamówił?
Subirachs tylko takie rzeźby rzezał. Kto zamawiał był świadom co ten pan ma w portfolio.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #8 dnia: Maja 11, 2017, 03:52:48 am »

Faktycznie okropna ta rzeźba.

A co do Sagrady  jako symbolu tzw. "nowej ewangelizacji", to pasuje idealnie - jako symbol totalnej porażki. Albowiem Sagrada Familia to taka barcelońska wieża Eiffla, w 100% atrakcja turystyczna, a nie świątynia. Tłumy fotografujących turystów wymknęły się już dawno spod kontroli.

Byłem w Barcelonie ze dwa-trzy lata temu i poszedłem na NOM w podziemiach Sagrady. Był to jeden z najgorszych NOMów na jakich byłem. Okropność. Na szczęście w Barcelonie można znaleźć tridentinę.

Ale szkoda Sagrady, i szkoda Gaudiego. Bo nawet gdyby dokończono tę świątynię całkowicie w zgodzie z jego zamysłem, to i tak nie będzie ona tym, czym być powinna. Tak jak i "nowa ewangelizacja", która nikogo nie ewangelizuje.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Abp Fisichella: czas dokończyć Sobór « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!