Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:31:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416367 razy)
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #1665 dnia: Maja 31, 2019, 20:50:53 pm »

Cesarz powinien zwołać sobór i mu przewodniczyć.

Tyle, że najpierw tego cesarza papież musiałby koronować.
Zapisane
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #1666 dnia: Maja 31, 2019, 21:06:25 pm »

Któż koronował Gajusza Flawiusza Waleriusza Konstantyna?
Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1667 dnia: Maja 31, 2019, 23:16:24 pm »

Któż koronował Gajusza Flawiusza Waleriusza Konstantyna?
To co było pierwsze? Kura czy jajko?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #1668 dnia: Czerwca 01, 2019, 00:40:38 am »

To pytanie powinien pan zadać biologowi. Ja nim nie jestem.

Mogę jedynie napisać, że Europa jest zbudowana na fundamencie cywilizacji Grecko-Rzymskiej oraz monarchii. Bez tego nie będzie Tradycji czy to się komuś podoba czy nie. Tzw. Patrimonium Sancti Petri biskup Rzymski Stefan II otrzymał z rąk Pepina Króla Franków. Papiestwo zawdzięcza swoją potęgę Frankijskim Królom i proszę o tym nie zapominać. O tym czy ktoś zostaje władcą czy też nie decyduje krew a tak się składa, że po kądzieli Karolingowie zachowali krew Merowingów. Cała sakralność roztaczana przez Króla Francji jest mieszanką pogaństwa i chrześcijaństwa (politeizm jest tradycją, której Europa nie powinna się zapierać). Pomazanie olejami pochodzi ze Starego Testamentu, aczkolwiek obrzędy takie występowały u innych ludów Bliskiego Wschodu. O ile pamięć mnie nie myli pierwsza chrześcijańska koronacja miała miejsce w Konstantynopolu w V wieku (August Leon II został koronowany przez Patriarchę). 
Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1669 dnia: Czerwca 01, 2019, 13:37:59 pm »

po kądzieli Karolingowie zachowali krew Merowingów.
Chyba po wrzecionie.
O tym czy ktoś zostaje władcą czy też nie decyduje krew
No to w takim razie Kapetyngowie byli zwykłymi uzurpatorami, bo zdobyli władzę dzięki elekcji, i to jeszcze z uzasadnieniem, że „królestwa nie uzyskuje się prawem dziedzicznym i należy wysuwać na królestwo jedynie takich, których zdobi nie tylko szlachetność ciała, ale także mądrość umysłu; których umacnia wiara, a utwierdza wspaniałomyślność”.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #1670 dnia: Czerwca 01, 2019, 16:08:38 pm »

Władza duchowna stoi wyżej od władzy świeckiej, to chyba oczywiste. Chrystus jest Królem królów, a z tego co wiem władzę przekazał tylko Apostołom, żadnym książętom.
Dlatego Antychrystowi będzie zależeć gł. na władzy duchowej nad ludźmi ('książę tego świata' nad władzą świecką panuje już od dawna co widać dzisiaj gołym okiem).
Zapisane
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #1671 dnia: Czerwca 01, 2019, 16:40:11 pm »

Z takim podejściem do idei legitymizmu jakie państwo reprezentujecie nie dziw, że prawica po prostu nie istnieje. Smutne, że współcześni konserwatyści porzucają ideały za które ginęło tysiące kontrrewolucjonistów. Najpierw ochrzczono nacjonalizm, potem dopuszczono istnienie republik, co będzie następne?
Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #1672 dnia: Czerwca 01, 2019, 16:59:43 pm »

po kądzieli Karolingowie zachowali krew Merowingów.
Chyba po wrzecionie.
O tym czy ktoś zostaje władcą czy też nie decyduje krew
No to w takim razie Kapetyngowie byli zwykłymi uzurpatorami, bo zdobyli władzę dzięki elekcji, i to jeszcze z uzasadnieniem, że „królestwa nie uzyskuje się prawem dziedzicznym i należy wysuwać na królestwo jedynie takich, których zdobi nie tylko szlachetność ciała, ale także mądrość umysłu; których umacnia wiara, a utwierdza wspaniałomyślność”.

Babką Hugona Kapeta była Beatrycze, córka Hrabiego Vermandois, w prostej linii praprawnuka Cesarza Karola zwanego Wielkim.
Żoną Hugona Kapeta była Adelajda córka Księcia Akwitanii, potomka Cesarza Ludwika zwanego Pobożnym.

Prababka Cesarza Karola zwanego Wielkim, Bertrada była córką Króla Teuderyka III.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2019, 17:30:40 pm wysłana przez Mesenti » Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1673 dnia: Czerwca 01, 2019, 20:26:19 pm »

Prababka Cesarza Karola zwanego Wielkim, Bertrada była córką Króla Teuderyka III.
Jeżeli jest na to jakiś dowód, to proszę zapoznać z nim historyków (bo coś mi się zdaje, że oni o tym nie wiedzą).
Babką Hugona Kapeta była Beatrycze, córka Hrabiego Vermandois, w prostej linii praprawnuka Cesarza Karola zwanego Wielkim.
No i?
Hugon Kapet nie odziedziczył tronu po Karolingach, tylko został nań wybrany; na dodatek w sytuacji, kiedy nie wygasła jeszcze w linii męskiej dynastia Karolingów: żył bowiem Karol Lotaryński (który zresztą miał męskie potomstwo). Poz tym potomków Karolingów w linii żeńskiej było wielu, i to mających lepsze pochodzenie niż od Bernarda, będącego nieślubnym synem Pepina, króla Włoch.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1674 dnia: Czerwca 01, 2019, 22:23:04 pm »

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, co te archeologizmy mają wspólnego z prawosławiem?


Cesarz powinien zwołać sobór i mu przewodniczyć.

Nie pamiętam, czy od XIIw. czy coś około tego czasu zwoływanie soboru na Zachodzie jest kanonicznie wyłączną prerogatywą biskupa Rzymu.

Panie @Mesenti, może jeszcze przywrócić prawo cesarza do veta wobec wyboru konklawe? Tylko kto byłby dziś tym cesarzem? Król Hiszpanii? Prezydent Francji? Kanclerz Niemiec? A może Austrii? Wszak (o ile się nie mylę) cesarz Austro-Węgier jeszcze miał prawo ekskluzywy, co wykorzystano w czasie konklawe, na którym wybrano papieża Piusa X.

@ant Kwiecień 03, 2019, 15:41:27

Co do tej grupy pisałem o niej sam w innym wątku. Niemniej dziękuję i za ten link.

Cerkiew, o której wspomniałem na poprzedniej stronie wątku to chyba tacy prawosławni, jak u nas jacyś tzw. starokatolicy.eu, raczej szemrani.

@Bogosłow Kwiecień 15, 2019, 23:35:47

Wydawało mi się, że napisałem wyraźnie o co chodzi, nie pojmuję więc wyciągnięcia przez Pana Chalcedonu. Podałem także przykład tegoż "quasi-" opierając się na textach P. Evdokimova i bpa K. Ware'a. Pytanie do Pana - czy prawosławie ma (lub miało) swoich stygmatyków?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2019, 22:25:47 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #1675 dnia: Czerwca 01, 2019, 23:55:58 pm »

Jeżeli jest na to jakiś dowód, to proszę zapoznać z nim historyków (bo coś mi się zdaje, że oni o tym nie wiedzą).

Christian Settipani od lat bada rodowody Merowingów, Karolingów i Kapetyngów. Jest specjalistą w dziedzinie DFA.

https://en.wikipedia.org/wiki/Descent_from_antiquity



Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, co te archeologizmy mają wspólnego z prawosławiem?


Cesarz powinien zwołać sobór i mu przewodniczyć.

Nie pamiętam, czy od XIIw. czy coś około tego czasu zwoływanie soboru na Zachodzie jest kanonicznie wyłączną prerogatywą biskupa Rzymu.

Panie @Mesenti, może jeszcze przywrócić prawo cesarza do veta wobec wyboru konklawe? Tylko kto byłby dziś tym cesarzem? Król Hiszpanii? Prezydent Francji? Kanclerz Niemiec? A może Austrii? Wszak (o ile się nie mylę) cesarz Austro-Węgier jeszcze miał prawo ekskluzywy, co wykorzystano w czasie konklawe, na którym wybrano papieża Piusa X.


Wspominałem już, że decyzja Piusa X tycząca się ekskluzywy była moim zdaniem niefortunna. Można rzec, że sam ukręcił bicz na papiestwo.

Biskupi Rzymu usiłowali wielokrotnie przewyższyć władzę cesarską. To skutkiem ich pyszałkowatości nie mamy dziś Zjednoczonej Europy a pseudoprawica marzy o nacjonalizmie. Tak się składa, że I Sobór w Nicei zwołał Cesarz Konstantyn. To jest Tradycja.
Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1676 dnia: Czerwca 02, 2019, 01:39:04 am »

Jeżeli jest na to jakiś dowód, to proszę zapoznać z nim historyków (bo coś mi się zdaje, że oni o tym nie wiedzą).
Christian Settipani od lat bada rodowody Merowingów, Karolingów i Kapetyngów. Jest specjalistą w dziedzinie DFA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Descent_from_antiquity
Inaczej mówiąc: nie ma na to żadnego dowodu.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #1677 dnia: Czerwca 02, 2019, 03:13:05 am »

Uważa pan, że książki owego genealoga są oparte na fikcji?  ???

Strona 117. https://books.google.pl/books?id=IFQ8DwAAQBAJ&pg=PA118&lpg=PA118&dq=Christian+Settipani+Thierry+III&source=bl&ots=RgC8mf1ZBe&sig=ACfU3U21MKnmR8aiO2F7rhEYU6r5boLUSw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiy2aidoMniAhVxk4sKHZAGC2AQ6AEwCHoECAYQAQ#v=onepage&q=Christian%20Settipani%20Thierry%20III&f=false


Święty Arnulf praojciec Karolingów był wnukiem córki Chlotara I zgodnie z Liber Historiae Francorum:)
Można na ten temat znaleźć online XVII wieczne tomiszcze sugerujące pochodzenie Karolingów od Galorzymskich Senatorów. Ta tradycja genealogiczna jest bardzo stara i sięga średniowiecza. 
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2019, 03:26:57 am wysłana przez Mesenti » Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1678 dnia: Czerwca 02, 2019, 09:31:04 am »

Uważa pan, że książki owego genealoga są oparte na fikcji?  ???
Właśnie dlatego, że nie są oparte na fikcji, nie zawierają dowodu na merowińskie pochodzenie Bertrady. (Wbrew temu, co Pan przedstawia jako rzecz udowodnioną).
Święty Arnulf praojciec Karolingów był wnukiem córki Chlotara I zgodnie z Liber Historiae Francorum.  :)
Słusznie Pan daje na końcu emotikon uśmiechu, bo trudno traktować na poważnie takie twierdzenie.
Że nic nie potwierdza istnienia Blityldy (rzekomej córki Chlotara), to wskazuje linkowana książka:
https://books.google.pl/books?hl=pl&id=IFQ8DwAAQBAJ&q=Blithilde#v=snippet&q=Blithilde&f=false
Poza tym: o fikcyjnej Blityldzie nie mówi Liber Historiae Francorum (ok. 727), lecz o blisko 100 lat późniejsza Commemoratio genealogiae domni Karoli… (ok. 810).
https://fr.wikipedia.org/wiki/Faux_M%C3%A9rovingiens#Ansbert_le_s%C3%A9nateur
https://fr.wikipedia.org/wiki/Faux_M%C3%A9rovingiens#Bilichilde
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #1679 dnia: Czerwca 02, 2019, 13:55:12 pm »

Czy uważają Państwo, że gdyby dziś zwołać Sobór, to obecni biskupi by przywrócili Tradycję?
Zapisane
Strony: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!