Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 04:23:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nadzwyczajni szafarze
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajni szafarze  (Przeczytany 41752 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #105 dnia: Kwietnia 14, 2015, 10:16:44 am »

Zakonnice w Polsce większości są bardzo przeciwne mszy trydenckiej, otwarte na wszelkie nowinki. Mam nadzieje ze niedlugo będą mialy w naszym kraju zero powolan.

Za mądre to to nie było. Zakonnice żyją w nieco innej ekosferze niż choćby księża. U ksieży są młode roczniki, chłopaki odnajdujące męskiego ducha w tradycyjnym katolicyźmie. Pontyfikat B16 jakoś ich zmienił. Wiedzą, że gdzieś na kresach Kościoła są tacy jak my.

Natomiast zakonnice nie musiały mieć takich doświadczeń. Żyją między sobą, pomagają zwykłym wiernym, dzieciom, starszym, chorym. Kto miał im powiedzieć, że system, w którym się znajdują, wymaga korekt?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #106 dnia: Kwietnia 14, 2015, 10:54:22 am »

Rok temu - słuzyłem jak turyfer na Mszy po sakramancie małżeńsatwa w Czeladzi - młodzutka siostra zakrystianka była tak zachwycona tą mszą, że widać było, iż oddychała z trudnością. Cały czas powtarzała: "ach jaka szkoda, ze nie urodziłam się wcześniej i nie miałam okazji w takich Mszach uczestniczyć".
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #107 dnia: Kwietnia 14, 2015, 12:05:48 pm »

Zakonnica zakonnicy nierówna. Tak samo zakrystianka zakrystiance. Zależy jakie ile razy się spotka. Stąd chyba rozbieżne opinie.
A nie wiem skąd P. Ryszard1966 wziął "większość". Nie robiłem sondażu ale przypuszczam, że Pan też nie. A takie stwierdzenie są krzywdzące. Jak zwykle z tego rodzaju uogólnieniami. Naprawdę niejednokrotnie mówię to osobom, które uważają, że "lefebryści" są "źli".

Miałem do czynienia z różnymi i z pozytywnych mogę wymienić:
- klauzurowe lubiące Kanon Rzymski,
- czynne przeciwne Komunii Św. "na rękę",
- czynne, które przeciwstawiły się proboszczowi rozbijającemu rodzinę...


Cytuj
Potwierdzają to księża odprawiający nowusa w domach zakonnych. Nie tylko, że są otwarte na nowinki ale same je wymyślają. Mają też poczucie "spychania do funkcji podrzędnej" w Kościele pomimo, że są nierzadko lepiej wykształcone od proboszcza i wikarych razem wziętych. Rozmawiałem z takimi zakonnicami w W-wie. Trudna sprawa.
Nie potwierdzam na podstawie czterech miejsc - dwóch klauzurowych i dwóch czynnych, tych ostatnich też w Warszawie. Jakkolwiek zależy na co się trafi. Uogólnienia są krzywdzące.

Więcej jest mniejszych wspólnot, które często biorą udział w zwykłej mszy św. parafialnej. Inna sprawa, że wiele sióstr jest "wychowanych" na gruncie oazowo-młodzieżowym. Stąd gitary i inne rzeczy, co proboszczom często pasuje, bo "ktoś zajmie się dziećmi" a jak inaczej zająć się dziećmi jak nie z gitarą...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #108 dnia: Kwietnia 17, 2015, 03:00:05 am »

Nie mam pojęcia dlaczego panowie, którzy tak żywo odezwali się na moje poprzednie zdanie, ograniczają życie Kościoła i jego kadr tylko do życzliwości lub jej braku wobec trydentów i mszy trydenckiej.
Swoją ostatnią uwagę ujmę opisem - prócz trydentów przez ostatnie 7 at mojego czynnego życia kościelnego i apostolskiego nie znalazłem więcej jak pięciu kapłanów, o których mogę z całą możliwą dla mnie pewnością powiedzieć że są wierzący, oraz widziałem ich na modlitwie "poza godzinami pracy". U zakonnic jest z tym zupełnie inaczej. Nie potrafię z pamięci powiedzieć, czy którąkolwiek posądziłem o brak wiary, a niemal każdą z którą pobyłem widziałem na modlitwie.
Zakonnice mają równie ciężką pracę co księża, ale dużo mniej prestiżową. Dlatego ich żywot jako "kadr pracowniczych" Kościoła jest cięższy i mniej wdzięczny.
Niemal wszystkie zakonnice które znam noszą habit, a te które nie noszą, to dlatego że są ze zgromadzeń od soboru bezhabitowe, a i tak ich odzienie jest zgodne z obecnym regulaminem. Noszą się skromnie i są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka.
A księża... cóż, o księżach każdy z nas coś wie. Krótko mówiąc, najpowszechniejszym obecnie bractwem kapłańskim jest bractwo księży bezsutannowych.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #109 dnia: Września 12, 2015, 19:41:23 pm »

Konferencja J.E. ks. bp. Atanazego Schneidera - Ars Celebrandi 2015 - Licheń

Wykład zatytułowany „Odnowa liturgii oraz wieczny zmysł Kościoła”

Wykład trwa 46 min. następnie zaczynają się ciekawe pytania i odpowiedzi. Pierwsze pytanie w 47 min.

1. Czy w warunkach Kościoła w Polsce i w ogóle w świecie, potrzeba takiego czegoś, funkcji jak nadzwyczajni szafarze Komunii św.?

(...)

https://youtu.be/tYFtzvAh-V0?t=2810

... proszę słuchać.
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2016, 14:01:09 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #110 dnia: Marca 14, 2016, 14:04:46 pm »

Około 80 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej z 38 parafii Archidiecezji Łódzkiej uroczyście wprowadził dziś do posługi Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski. Będą oni odtąd mogli pomagać podczas udzielania Komunii Świętej w parafiach, gdy zabraknie odpowiedniej liczby Szafarzy zwyczajnych.

Nowi Szafarze Komunii Świętej Archidiecezji Łódzkiej
(...)
http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=5e7a6fce890a648b8525096657041a4f

Spełniają swoje marzenia z dzieciństwa  :o ::)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #111 dnia: Marca 15, 2016, 19:58:40 pm »

Około 80 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej z 38 parafii Archidiecezji Łódzkiej uroczyście wprowadził dziś do posługi Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski. Będą oni odtąd mogli pomagać podczas udzielania Komunii Świętej w parafiach, gdy zabraknie odpowiedniej liczby Szafarzy zwyczajnych.
No tak - Wielki Post, rekolekcje - to pewnie będą pomagać spowiadać wiernych, zwłaszcza chorych...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #112 dnia: Marca 15, 2016, 20:19:38 pm »

Konferencja J.E. ks. bp. Atanazego Schneidera w Poznaniu - 18.08.2015 r.

Pierwsze pytanie i odpowiedź biskupa odnośnie świeckich "szafarzy" Komunii św. idących z Komunią św. do chorych.

1. Co myśleć o "szafarzach" świeckich, którzy idą odwiedzać chorych z Komunią św.?

https://youtu.be/UJrKrXMN0G8?list=PLy509izIQqbGmifpCVJDh0SLnGyFV-DEC&t=5

... a drugie pytanie i odpowiedź biskupa odnośnie ministrantek (kobiet, dziewcząt) służących do Mszy św. - warto posłuchać.

https://youtu.be/UJrKrXMN0G8?list=PLy509izIQqbGmifpCVJDh0SLnGyFV-DEC&t=349

Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #113 dnia: Marca 16, 2016, 09:15:45 am »

Nie mam pojęcia dlaczego panowie, którzy tak żywo odezwali się na moje poprzednie zdanie, ograniczają życie Kościoła i jego kadr tylko do życzliwości lub jej braku wobec trydentów i mszy trydenckiej.
Swoją ostatnią uwagę ujmę opisem - prócz trydentów przez ostatnie 7 at mojego czynnego życia kościelnego i apostolskiego nie znalazłem więcej jak pięciu kapłanów, o których mogę z całą możliwą dla mnie pewnością powiedzieć że są wierzący,

Bardzo celne spostrzeżenie panie Kefaszu.
To jest właśnie klerykalizm - rozumiany jako redukcja Kościoła do księży. Ten klerykalizm jest rozwijany z lubością i "sprzedawany" tradsom. Prowadzi to do duchowego a nawet intelektualnego ubezwłasnowolnienia grup tradi i gwarantuje skuteczną ich kontrolę. Ten sam duszpasterz w kontakcie ze zwykłymi parafianami już nie stroi się w te "piórka". Ten sam duszpasterz grup tradi, zakłada spodnie i koszulę w kratę i namawia "normalnych" parafian do działania - bo "Wy jesteście też Kościołem". Wygląda to trochę jak rozdwojenie jaźni w stylu dr Jekyll i pan Hyde.
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2016, 09:17:34 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #114 dnia: Marca 21, 2016, 09:54:04 am »

Cytuj

"Około 80 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej z 38 parafii Archidiecezji Łódzkiej uroczyście wprowadził dziś do posługi Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski."

Oby nie doczekał ten biskup takich czasów jak w Argentynie:

"Kościół w Argentynie nie może się otrząsnąć z kryzysu powołaniowego. W Buenos Aires wyświęconych zostanie w tym roku jedynie trzech nowych kapłanów. To zdecydowanie za mało, by zaspokoić potrzeby trzymilionowej archidiecezji."

http://pl.radiovaticana.va/news/2016/03/19/argentyna,_kryzys_powo%C5%82aniowy_brak_oparcia_w_rodzin_i_paraf/1213936

Zapisane
zdzichu
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #115 dnia: Kwietnia 24, 2016, 12:50:47 pm »

Ojciec mojej znajomej jest nadzwyczajnym szafarzem. Gdy rozmawiałem ze znajomą (jest animatorką w oazie), o szafarzach, mówiła że gdy mama jest chora i nie może iść codziennie do kościoła, mąż przynosi jej Komunię, bo cytuję, "dla niej Komunia jest najważniejsza". To jest chyba streszczenie całego posoborowia, najważniejsze jest moje widzimisię.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #116 dnia: Czerwca 18, 2017, 15:00:50 pm »

Niech czekają na nadzwyczajną sytuację powołań do kapłaństwa, w tej nienormalnej sytuacji:


W nadzwyczajnej sytuacji

Ustanowieni w piątek 16 czerwca szafarze mogą pomagać w karmieniu wiernych chlebem eucharystycznym.

Z posługą do chorych, ale i w czasie nieobecności kapłanów lub ich niewystarczalności Kościół dopuszcza możliwość udzielania Komunii św. przez nadzwyczajnych szafarzy. W diecezji świdnickiej w ich poczet zostało włączonych kolejnych 14 mężczyzn i 4 siostry zakonne, które będą służyć w swoich zgromadzeniach.

Przewodniczący liturgii bp Ignacy Dec w homilii mówił o znaczeniu Eucharystii.

- Człowiek potrzebuje nie tylko pokarmu cielesnego, ale i duchowego. Czym jest pokarm cielesny to my wiemy - to są posiłki, które spożywamy codziennie. Zwykle jest to śniadanie, obiad, kolacja. Czasem jeszcze inne, dodatkowe posiłki. One podtrzymują nasze życie biologiczne. Staramy się by było to jedzenie zdrowe, ekologiczne. Ale do życia jest jeszcze potrzebny pokarm duchowy. Człowiek ma ducha, który poznaje, rozumie, zna historię swego życia (...) Ten duch też potrzebuje pokarmu. Ten pokarm pochodzi bezpośrednio od Pana Boga. Tym pokarmem jest słowo Boże, które Bóg kierował do człowieka w dziejach. Drugą postacią jest natomiast Eucharystia, chleb Boży i krew Pańska - wyjaśniał.

Po zakończeniu Mszy św. i wspólnym zdjęciu pamiątkowym nowo ustanowieni szafarze udali się do auli kurialnej, gdzie ich duchowy opiekun, ks. Krzysztof Papierz przekazał im najważniejsze informacje i kalendarium na najbliższy czas.

http://swidnica.gosc.pl/doc/3981515.W-nadzwyczajnej-sytuacji


Ustanowienie nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. - GALERIA

http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/3981551.Ustanowienie-nowych-Nadzwyczajnych-Szafarzy-Komunii-sw
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #117 dnia: Czerwca 18, 2017, 21:25:32 pm »

Tylko 14 nowych?

A w Warszawie 144 nowych!

http://archwwa.pl/aktualnosci/ludzi
e-glebokiego-ducha-od-soboty-w-archidiecezji-144-nowych-nadzwyczajnych-szafarzy-komunii-swietej/
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #118 dnia: Czerwca 18, 2017, 21:49:39 pm »

O całe 14 za dużo! W Warszawie 144, ale gdzie Świdnica do Warszawy.  Podany przez Pana link nie otwiera mi się, ale znalazłam przez google:

http://archwwa.pl/aktualnosci/ludzie-glebokiego-ducha-od-soboty-w-archidiecezji-144-nowych-nadzwyczajnych-szafarzy-komunii-swietej/
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #119 dnia: Czerwca 18, 2017, 21:58:42 pm »

Pytanie do Pań, wbrew pozorom "w temacie":
czy uważacie Panie, że mężczyźni (czyli również księża) nie powinni się plątać po oddziałach ginekologicznych w szpitalach?

Bo jest to jeden z argumentów za siostrami szafarkami.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nadzwyczajni szafarze « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!