Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 16:43:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Prawowierny Kościół Greckokatolicki
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Prawowierny Kościół Greckokatolicki  (Przeczytany 8581 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« dnia: Listopada 02, 2009, 12:42:47 pm »

Prawowierny Kościół Greckokatolicki - chrześcijańska wspólnota religijna obrządku bizantyjsko-ukraińskiego powstała w 2008 roku na Ukrainie.

Głównym centrum religijnym Kościoła jest klasztor bazyliański Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Podhorcach. Na czele ruchu stoją mnisi pochodzenia czeskiego, słowackiego i ukraińskiego nazywani ojcami podhoreckimi. Popadli oni w konflikt z hierarchią greckokatolicką, gdy zaczęli krytykować obecny stan i duchowieństwo Kościołów unickich tradycji bizantyjskiej.

W 2008 roku po niekanonicznej konsekracji biskupiej czterech ojców podhoreckich Ukraiński Kościół Greckokatolicki uznał grupę za schizmatycką. Podobne stanowisko zajęła Stolica Apostolska, która odmówiła uznania denominacji za katolicką i ekskomunikowała czterech jej biskupów.



Czy ktoś coś więcej wie o tej wspólnocie ?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 02, 2009, 13:15:09 pm »

a czy ktoś już wie, skąd owi ojcowie uzyskali święcenia biskupie ? Bo na początku nie ujawniono konsekratora, co jest dość istotne dla oceny tego ruchu

pamiętam, że gdy wtedy zbieraliśmy informację o tych unitach, to wychodziło, ze to dziwny mix charyzmatyzmu i swoiście pojętego konserwatyzmu
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 02, 2009, 14:15:18 pm »

A czy nie było z nimi tak, że te święcenia był nieważne bo sami je sobie poudzielali nawzajem ? Był o nich chyba wątek na starym FK
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 16, 2009, 20:13:55 pm »

Myślę, że jeśli chcemy uczestniczyć w liturgii bizantyjsko-ukraińskiej to róbmy to w cerkiew podległych dwóm diecezjom grekokatolickim w Polsce. Wtedy przynajmiej mamy pewność co do ważności święceń. Oczywiście i tutaj w Polsce trochę ten obrządek może osłabł po SWII przez ekumenizm, itp,  ale przynajmiej liturgia nie została tu spustoszona tak jak wprowadzenie NOM spowodowało w obrządku łacińskim. Co do sytuacji  grekokatolików na Ukrainie to nie wypowiadam się, bo tam nie byłem. W Polsce dość dobrze znam cerkwie w Warszawie(na Miodowej) i w Bartoszycach na Warmii(bardzo żywotna społeczność tam jest)
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 16, 2009, 20:29:39 pm »

abp Martyniak nie jest raczej ekumenista. Czesto ma kazanie o tym, ze Kosciol katolicki jest tym jedynym i swietym. Tak sie czesto grekokatolicy wyrozniaja na tle prawoslawnych.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 16, 2009, 20:37:03 pm »

Powiem szczerze, że często w dni powszednie chodzę na 17.30 do cerkwi grekokatolckiej w Warszawie na Miodowej. Do przeoratu w Radości mam bardzo daleko(nie jestem zmotoryzowany, a teraz w dodatku jest póżna jesień i przejazdy autobusem zajmują wiele czasu), a celebracje u św. Benona w dni powszednie są teraz(niestety) bardzo rzadkie. A będąć w cerkwi czuję liturgiczną Tradycję.
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 16, 2009, 20:54:36 pm »

Kiedy z jakichś powodów nie mogę uczestniczyć w KRR , chodzę na liturgię greckokatolicką.W kaplicy Kościoła Garnizonowego w Katowicach nie ma ikonostasu. Liturgia jest sprawowana przy ołtarzu zbudowanym dla KRR. W miejscu gdzie powinien stać ikonostas ustawiono na stojakach dwie duże ikony : Chrystusa i Bogurodzicy. Nieco po prawej stronie stoi Ikona Zaśnięcia Bogurodzicy. Mimo braku odpowiedniej aranżacji wnętrza , panuje tam nastrój sprzyjający rozważaniu  świętych tajemnic. Na pochwałę zasługuje piękny śpiew podtrzymywany przez kilka niewiast.   
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 19, 2009, 20:16:45 pm »

Ta wspólnota to sekta. Przynajmniej tak się oficjalnie zwierzchnicy wypowiedzieli. A zwyczajny Kościół Greckokatolicki, no to, jak wiecie, sektą nie jest. Też uczestniczę dość często w Boskiej Liturgii u nich, nawiasem mówiąc, to ona zaprowadziła mnie na trydencką i przyczyniła się do odkrycia piękna Tradycji i tradycynej liturgii... widzę szereg analogii, choćby ustawienie kapłana, wiele modlitw po cichu itd.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 21, 2009, 21:29:38 pm »

To są ci: http://ru.gloria.tv/?media=34359 ?
Nieźle zakręceni są  :o
Warto przenieść to z wątku "Summorum Pontificum", bo niby co to ma wspólnego z Motu Proprio?
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 21, 2009, 22:00:51 pm »

Jak zrozumiałem chyba kogoś tu ekskomunikowali?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 21, 2009, 23:51:09 pm »

Jak zrozumiałem chyba kogoś tu ekskomunikowali?
Wszystkich kardynałów  ;D
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 22, 2009, 08:40:59 am »

Zawsze trafią się ludzie którzy mają "odskoki na bok".
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 22, 2009, 16:10:56 pm »

Racja, chyba wszystkich. A Papieża też?  :P
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2009, 16:17:21 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 22, 2009, 17:53:55 pm »

Racja, chyba wszystkich. A Papieża też?  :P
Papieża nie! Dali mu propozycję reformy Kościoła! Na końcu nagrania jest ta propozycja.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 22, 2009, 18:05:16 pm »

A racja, wysłuchałam ;) Hehe, ciekawe. A tak w ogóle, wiem, że oni są sektą, ale tak poza wszystkim, czy kilku biskupów może ekskomunikować całe Kolegium Kardynalskie?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Prawowierny Kościół Greckokatolicki « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!