Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:58:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 49 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących  (Przeczytany 196290 razy)
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #450 dnia: Listopada 19, 2010, 21:40:44 pm »

czarna Msza sprawowana przez kaplana apostate tez jest wazna..
Prosze sobie darować takie uwagi.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #451 dnia: Listopada 19, 2010, 21:52:47 pm »

czarna Msza sprawowana przez kaplana apostate tez jest wazna..
Prosze sobie darować takie uwagi.
a mozna wiedziec - czemu?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #452 dnia: Listopada 19, 2010, 21:57:27 pm »

Dlatego, ze nic nie wnoszą. Zadałem konkretne pytanie,a czarna msza nie jest mszą katolicką.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #453 dnia: Listopada 19, 2010, 22:10:59 pm »

Kazda wazna msza jest msza katolicka. Nie ma innych mszy niz katolickie. Nawet te, ktore odprawiane sa poza Kosciolem nie wziely sie przeciez z sufitu, ale moga byc wazne jedynie na mocy sukcesji apostolskiej, ktora z natury swej jest wlasnoscia Kosciola katolickiego. Niekatolicki moze byc ryt, w ktorym msza jest odprawiana i tu analogia pana kuraka wnosi wbrew temu, oc pan pisze badzo duzo.

Odpowiadajac na pytanie : nie, nie ma obowiazku chodzenia na msze z razacymi naduzyciami, i to z wielu roznych powodow. Granica niestety jest subiektywna.
« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2010, 22:13:44 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #454 dnia: Listopada 20, 2010, 18:17:17 pm »

W pierwszym wpisie wymienił pan ważność Mszy(szafarz, forma, materia, intencja). Zatem jaka jest intencja mszy satanistycznej? Dlatego pytanie pana Kuraka odebrałem jako zaczepkę.

Powracajac do pytania, to jeżeli nie musze to jak z obowiązkiem niedzielnego uczestnictwa?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #455 dnia: Listopada 20, 2010, 18:28:44 pm »

Ad. 1. Nie ma czegos takiego jak "intencja mszy", jest intencja szafarza. Jesli waznie wyswiecony ksiadz-apostata odprawiajacy czarna msze dla satanistow ma intencje czynienia tego co czyni Kosciol, to msza jest wazna.

AD. 2. Pozwoli pan, ze przekleje swoje wlasne wpisy z tego watku. Prosze tego nie traktowac jako wyrazu nieskromnosci, ale raczej lenistwa :)

Cytuj
Obowiazek niedzielny nie jest bezwzglednym imperatywem moralnym, jak np. wyznanie wiary, ale obowiazkiem nalozonym przez prawo pozytywne. Przekazanie Boskie (imperatyw bezwgledny i obowiazujacy w kazdej sytuacji) nie mowi "w dzien swiety na msze chodzic", ale "dzien swiety swiecic". To przykazanie koscielne precyzuje ; "w niedziele i swieta nakazane mszy swietej naboznie wysluchac", a prawo kanoniczne uscisla ten obowiazek po raz pierwszy w KPK 1917 (kan. 1248), a w KPK 1983 w kanonach 1247 i 1248, przy czym msza jest tylko jednym z elementow "swiecenia dnia swietego". Obok niej jest takze nakaz powstrzymania sie od prac ciezkich (a w nowym KPK nakaz wypoczynku).
Jest to prawo jak mowilem pozytywne, zas lex positiva non obligat sub gravi incommodo. Owo incommodum moze byc natury fizycznej (odleglosc geograficzna, choroba, awaria samochodu etc.), ale takze natury moralnej. Wadliwosc teologiczna nowego rytu bez watpienia taka przeszkode moralna stanowi : ja jako katolik nie moge chodzic na msze, ktora oddala sie od teologii katolickiej Najswietszej Ofiary.
To rozwazania czysto teoretyczne, bo abstrahuje juz od wypaczen i naduzyc liturgicznych, ktore sprawiaja, ze msza jest niegodna i wspoludzial jest niegodny katolika. Zas o NOM sprawowany poprawnie in concreto trudniej niz o tridentine.

Cytuj
Nie ma przykazania "W niedziele i swieta na Novus Ordo Missae chodzic". Obowiazek niedzielny jest wzgledny, a nie absolutny. Moralisci przyjmuja, ze jesli nie ma mszy o godzine drogi piechota lub samochodem, to obowiazku nie ma. To chyba normalne : inaczej katolicy z Syberii czy z Arabii Saudyjskiej musieli by co niedziela latac kilkaset kilometrow pod grozba grzechu ciezkiego. Brak mszy w rycie niewatpliwie katolickim zwalnia z obowiazku niedzielnego.
Polecam wpis na blogu Pod Mitra, ktory cytuje Evlyna Waugha : Kiedy 35 lat temu uczono mnie zasad wiary, dowiedziałem się o obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w święta nakazane, że odnosi się on jedynie do tych, którzy mieszkają w odległości do 3 mil od kościoła oraz że wynalezienie samochodu nie zmieniło tego rozporządzenia.
Nie mowie juz o tym, ze obowiazek niedzielny obowiazuje w obrzadku wlasnym. Grekokatolik nie ma obowiazku chodzenia na msze do lacinnikow. Wierny KRR nie ma obowiazku chodzenia do nowusowcow.
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2010, 18:31:12 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #456 dnia: Listopada 21, 2010, 14:55:50 pm »

No i ja się nie zgadzam o tyle, że mamy obowiązek niedzielny w katolickim obrządku wypełnić. A nie w swoim obrządku. Nie ma naszego, musimy iść na inny. Chyba, że ten inny to nie jest inny, tylko to są jakieś cuda-niewidy. A to już jest kwestia ocenna, ja bym np. z Mszy z selfKomunią i kobietami w prezbiterium wraz z kapłanem, czytającymi fragmenty Modlitwy Eucharystycznej, wyszła, ale z NOMu Papieża Benedykta XVI już nie. Między tymi dwoma NOMoskrajnościami jest szerokie spektrum, niestety dla każdego granica będzie pewnie przy czymś innym. Generalnie granicą chyba powinna być obraza Boga i gro nadużyć.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2010, 14:57:43 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #457 dnia: Listopada 21, 2010, 15:30:48 pm »

Przy czym należy pamiętać że w Polsce z NOMem nie jest jeszcze tak źle ale niestety się pogarsza.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #458 dnia: Listopada 21, 2010, 16:02:18 pm »

Przy czym należy pamiętać że w Polsce z NOMem nie jest jeszcze tak źle ale niestety się pogarsza.

Mamy ok 20 lat "opóźnienia" do zachodu , ale błyskawicznie ostatnio nadrabiamy ten "dystans.." ;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #459 dnia: Listopada 21, 2010, 16:37:31 pm »

No i ja się nie zgadzam o tyle, że mamy obowiązek niedzielny w katolickim obrządku wypełnić. A nie w swoim obrządku.

Poprosze o podstawe prawna do powyzszego.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #460 dnia: Listopada 21, 2010, 16:50:40 pm »

Cytuj
Every Catholic has a right to the sacraments (cf. Code of Canon Law, canon 843), but he does not have a right to them according to the rite of his choice
  http://web.archive.org/web/20080614091200/http://www.unavoce.org/articles/2003/perl-011803.htm
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #461 dnia: Listopada 21, 2010, 17:58:28 pm »

Nie na temat.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #462 dnia: Listopada 24, 2010, 15:41:10 pm »

p.Fons!
Na mszę satanistyczną nie mam zamiaru chodzić, nawet jak ona będzie najważniejsza, wiec dyskusja na ten temat ma charakter czysto akademicki. Co zassię tyczy Mszy szpitalnej to widziałem jak ksiądz ten odprawiał Msze. Dlatego mam wątpliwości.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #463 dnia: Listopada 24, 2010, 23:27:24 pm »

Na mszę satanistyczną nie mam zamiaru chodzić, nawet jak ona będzie najważniejsza, wiec dyskusja na ten temat ma charakter czysto akademicki.

Ale z drugiej strony przywolanie tak drastycznego przykladu pozwala sobie uswiadomic, ze waznosc sakramentu nie jest jedynym powodem, dla ktorego chodzimy na Msze.

Co zassię tyczy Mszy szpitalnej to widziałem jak ksiądz ten odprawiał Msze. Dlatego mam wątpliwości.

Nie jestem specem od NOMu i jego naduzyc, wiec panu rad nie moge udzielac. Moj sprzeciw wobec nowego rytu jest globalny i wynika z samego rytu, a nie z jego naduzyc. Prosze jednak pamietac, ze idac na msze z nauzyciami naraza pan siebie samego na zgorszenie i grzech (np. gniew - "ja bym temu ksiedzy dogi z nupy powyrywal !"), a osoby trzecie utwierdza w przekonaniu, ze wszystko jest OK, niejako firmujac owe naduzycia swoja obecnoscia.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #464 dnia: Listopada 26, 2010, 22:08:11 pm »

Hmmm... a może Pan tą Mszę dokładniej opisać? Może być i na pw, jak Pan tu nie chce. Zaznaczam jednak, że nie jestem kompetentna w wyrażaniu jakiś kategorycznych twierdzeń. Mogę co najwyżej wyrazić swoje, mogące być błędnym, zdanie.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 49 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!