Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 05:48:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Katolickie pozdrowienie
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Katolickie pozdrowienie  (Przeczytany 56985 razy)
Teresa_M
uczestnik
***
Wiadomości: 106


Jezu jestes Królem, króluj nam Chryste

« Odpowiedz #15 dnia: Września 07, 2009, 20:07:23 pm »

czy pozdrowienie  "szczęść Boże" ma coś wspólnego z masonerią? Czy jest czymś nowym, wyrosłym na gruncie SWII? Jak się pozdrawiali katolicy przed SWII? (oprócz "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus")


aktualnie "Szczęść Boże!" pasuje w "krakowskim Asyżu" , każdy w ten sposób może pochwalić i Boga,  i boga, bardzo politycznie poprawne pozdrowienie, nie trzeba wymieniać Imienia Tego, który jest znakiem sprzeciwu... i na Imię Którego zegnie sie wszelkie kolano...
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #16 dnia: Września 08, 2009, 13:55:53 pm »

U górników też jest przyjęte. Jest nad wejściem do kopalni umieszczone.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #17 dnia: Września 09, 2009, 17:20:03 pm »

czy pozdrowienie  "szczęść Boże" ma coś wspólnego z masonerią? Czy jest czymś nowym, wyrosłym na gruncie SWII? Jak się pozdrawiali katolicy przed SWII? (oprócz "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus")


aktualnie "Szczęść Boże!" pasuje w "krakowskim Asyżu" , każdy w ten sposób może pochwalić i Boga,  i boga, bardzo politycznie poprawne pozdrowienie, nie trzeba wymieniać Imienia Tego, który jest znakiem sprzeciwu... i na Imię Którego zegnie sie wszelkie kolano...

No właśnie, ja myślę podobnie. Szczęść Boże może sobie powiedzieć jakiś buddysta czy inny hinduista do czciciela węży, na przykład...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #18 dnia: Września 09, 2009, 21:09:51 pm »

aktualnie "Szczęść Boże!" pasuje w "krakowskim Asyżu" , każdy w ten sposób może pochwalić i Boga,  i boga, bardzo politycznie poprawne pozdrowienie, nie trzeba wymieniać Imienia Tego, który jest znakiem sprzeciwu... i na Imię Którego zegnie sie wszelkie kolano...

No właśnie, ja myślę podobnie. Szczęść Boże może sobie powiedzieć jakiś buddysta czy inny hinduista do czciciela węży, na przykład...

Jestem pod wrażeniem. Rozumiem, że Państwo uważają, że np. na południu polski górale byli i są polit-poprawni, choć sami o tym nie wiedzą. Podobnie jak katolicy w Bawarii.

Zgodzę się, że nie jest w porządku, jeżeli ktoś używa "szczęść Boże" tylko dlatego, że nie chce powiedzieć "niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus".  Ale coż jest złego w samym "szczęść Boże", jako tradycyjnym pozdrowieniu przy pracy?

Jeżeli pójdziemy tą drogą rozumowania, to możemy uznać, że "pokój z Tobą/Wami" jest jeszcze gorsze, bo wcale nie odwołuje sie do Boga.



Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #19 dnia: Września 09, 2009, 21:17:46 pm »

aktualnie "Szczęść Boże!" pasuje w "krakowskim Asyżu" , każdy w ten sposób może pochwalić i Boga,  i boga, bardzo politycznie poprawne pozdrowienie, nie trzeba wymieniać Imienia Tego, który jest znakiem sprzeciwu... i na Imię Którego zegnie sie wszelkie kolano...

No właśnie, ja myślę podobnie. Szczęść Boże może sobie powiedzieć jakiś buddysta czy inny hinduista do czciciela węży, na przykład...

Jestem pod wrażeniem. Rozumiem, że Państwo uważają, że np. na południu polski górale byli i są polit-poprawni, choć sami o tym nie wiedzą. Podobnie jak katolicy w Bawarii.

Zgodzę się, że nie jest w porządku, jeżeli ktoś używa "szczęść Boże" tylko dlatego, że nie chce powiedzieć "niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus".  Ale coż jest złego w samym "szczęść Boże", jako tradycyjnym pozdrowieniu przy pracy?

Jeżeli pójdziemy tą drogą rozumowania, to możemy uznać, że "pokój z Tobą/Wami" jest jeszcze gorsze, bo wcale nie odwołuje sie do Boga.




"Szczęść Boże" lub "Boże dopomóż" (bo z tą wersją spotkałem się we wschodniej Polsce) przy pracy jest ok.
Ale na widok przechodzącego, znajomego księdza? Myślę, że to owoc nowych czasów...
Ja nie robię z tego afery. ot taki posoborowy detal.
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2009, 21:20:08 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #20 dnia: Września 09, 2009, 21:20:15 pm »

pozdrawiam i inni mnie pozdrawiają słowami ,,Szczęść Boże" w przeoracie Bractwa św. Pisusa w Radości. Także księża. Nie róbmy problemów tam gdzie ich nie ma.
Zapisane
Teresa_M
uczestnik
***
Wiadomości: 106


Jezu jestes Królem, króluj nam Chryste

« Odpowiedz #21 dnia: Września 09, 2009, 21:23:01 pm »

aktualnie "Szczęść Boże!" pasuje w "krakowskim Asyżu" , każdy w ten sposób może pochwalić i Boga,  i boga, bardzo politycznie poprawne pozdrowienie, nie trzeba wymieniać Imienia Tego, który jest znakiem sprzeciwu... i na Imię Którego zegnie sie wszelkie kolano...

No właśnie, ja myślę podobnie. Szczęść Boże może sobie powiedzieć jakiś buddysta czy inny hinduista do czciciela węży, na przykład...

Jestem pod wrażeniem. Rozumiem, że Państwo uważają, że np. na południu polski górale byli i są polit-poprawni, choć sami o tym nie wiedzą. Podobnie jak katolicy w Bawarii.

Zgodzę się, że nie jest w porządku, jeżeli ktoś używa "szczęść Boże" tylko dlatego, że nie chce powiedzieć "niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus".  Ale coż jest złego w samym "szczęść Boże", jako tradycyjnym pozdrowieniu przy pracy?

Jeżeli pójdziemy tą drogą rozumowania, to możemy uznać, że "pokój z Tobą/Wami" jest jeszcze gorsze, bo wcale nie odwołuje sie do Boga.





tylko przy pracy odpowiada się Bóg zapłać!  natomiast Szczęść Boże stało sie standardem, wyparło prawie całkowicie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #22 dnia: Września 09, 2009, 21:24:26 pm »

pozdrawiam i inni mnie pozdrawiają słowami ,,Szczęść Boże" w przeoracie Bractwa św. Pisusa w Radości. Także księża. Nie róbmy problemów tam gdzie ich nie ma.
Gdym x. Stehlinowi powiedział "Dzień Dobry", to wydaje mi się, że by odpowiedział to samo...
Podkreślam - nie chodzi o problem tylko o ciekawostkę, niby drobny, ale znamienny objaw dechrystianizacji.
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #23 dnia: Września 09, 2009, 21:26:17 pm »

Jestem pod wrażeniem. Rozumiem, że Państwo uważają, że np. na południu polski górale byli i są polit-poprawni, choć sami o tym nie wiedzą.

Widze, ze nic pan nie zrozumial z poprzednich wpisow. "Konktorwersyjka" dotyczy zastepienia tradycyjnego pozdrowienia, takiego katolickiego "dzien dobry" niemniej tradycyjnym pozdrowieniem przy pracy. Ziomkowie mojego znajomego gorala z Lipnicy Wielkiej (skadinad kleryka) popatrzyliby na kogos mowiacego "Szczesc Boze" zamiast "Niech bedzie pochwalony..." tak jak pan by popatrzyl na kogos mowiacego "Wesolych swiat" zamiast "Dzien dobry".

Jeżeli pójdziemy tą drogą rozumowania, to możemy uznać, że "pokój z Tobą/Wami" jest jeszcze gorsze, bo wcale nie odwołuje sie do Boga.
To prawda. Jesli kto by do mnie tak sie odezwal zamaist "dzien dobry" czy "niech bedzie pochwalony...", to bym sie tez na niego dziwnie spojrzal, a za spojrzeniem poszdlby do platu mozgowego komunikat o koniecznosci ograniczenia kontaktow.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #24 dnia: Września 09, 2009, 21:29:54 pm »

X.Stehlin też mi mówił ,,Szczęść Boże", tak samo wszyscy kapłani w Przeoracie
Zapisane
Teresa_M
uczestnik
***
Wiadomości: 106


Jezu jestes Królem, króluj nam Chryste

« Odpowiedz #25 dnia: Września 09, 2009, 21:31:30 pm »

pozdrawiam i inni mnie pozdrawiają słowami ,,Szczęść Boże" w przeoracie Bractwa św. Pisusa w Radości. Także księża. Nie róbmy problemów tam gdzie ich nie ma.

nasz Zbawiciel ma imię, dlaczego nie pozdrawiac Jego  imieniem?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #26 dnia: Września 09, 2009, 21:35:57 pm »

sam się teraz zastanawiam dlaczego weszło do powszechnego obiegu to ,,Szczęść Boże" i to nawet w Bractwie. Nie wiem
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #27 dnia: Września 09, 2009, 21:41:05 pm »

Widze, ze nic pan nie zrozumial z poprzednich wpisow.

No to źle Pan widzi, albo Pan nie przeczytał tego, co napisałem. Proszę jeszcze raz przeczytać moje słowa:

Cytuj
Zgodzę się, że nie jest w porządku, jeżeli ktoś używa "szczęść Boże" tylko dlatego, że nie chce powiedzieć "niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus".  Ale coż jest złego w samym "szczęść Boże", jako tradycyjnym pozdrowieniu przy pracy?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #28 dnia: Września 09, 2009, 22:22:32 pm »

Podtrzymuje to co napisalem. Spobuje wyjasnic raz jeszcze, ale prosciej, zeby pan zrozumial :
"Niech bedzie pochwalony..." to tradycyjne pozdrowienie katolickie, ktore odpowiada swieckiemu "Dzien dobry". "Szczesc Boze" ma swoj kontekst : dokladnie tak jak pan, a ja wczesniej, napisalismy : to tradycyjne pozdrowienie przy pracy, a nie - w odroznieniu od poprzedniego - w dowolnej sytuacji. Nie ma nic zlego w "Szczesc Boze". Co niestosownego jest natomiast (odpowiadam tu na panskie pytanie) w zastepowaniu pierwszego drugim ? Niestosownosc jest podwojna : jezykowa i ideowa. Jezykowa, nie musze tlumaczyc dlaczego, a ideowa - znika Imie Pana Jezusa na rzecz Boga, ktorego interpretowac mozna rozmaicie. Glowe daje, ze postkatolicy w Bawarii zwracaja sie w ten sposob do muzulmanskich sasiadow nie widzac w tym nic niekompatybilnego z religia swych ojcow.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Thomas
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Września 10, 2009, 22:54:42 pm »

zupełnie bez emocji... ;)
istotnie, jak sięgnę pamięcią nigdy w dzieciństwie (W-wa) nie słyszałem by ktoś do X. mówił "Szczęść Boże". Zawsze było "niech będzie...".
Na początku lat 90-tych jakiś czas przebywałem (praca) w budynku seminarium. Uderzyło mnie, że nikt nigdy nie powiedział "niech będzie...". "Szczęść Boże" klerycy mówili do siebie, profesorów, kucharek, hydraulików...non stop - zamiast "hej" ! :) Pozdrowiony odpowiadał też "Szczęść Boże".
...coś jest inaczej.

"Szczęść Boże" -  pamiętam, tak pozdrawiało się rzemieślników przy pracy  (parkieciarzy  :)) ...odpowiadali: "Bóg zapłać".

Co tam owijać w bawełnę. Wstydzą się ludziska (x -ża też). "Niech będzie pochwalony... to taka "wiocha" i zacofanie. Skoro na czas "Asyżyku" wynosi się krzyże z klasztorów to analogicznie z przestrzeni publicznej wyniesiono "ostentacyjne epatowanie imieniem Chrystusa". Podobnie jest w telewizji. Oglądałem rocznicową akademię ku czci Jana-Pawła II -go. TVP I, czas trwania ponad 1 godz. Nawet zgrabnie zmontowany program. Z zainteresowaniem oglądałem. Było dużo filmów archiwalnych, wywiadów z przyjaciółmi papieża i biskupami polskimi. Przez godzinę nie padło słowo "Jezus ani Chrystus ani Pan". Raz usłyszałem "ewangelizować".
Taka "lajtowa" wersja chrześcijaństwa jest w przestrzeni medialnej, szkolnej, publicznej - tolerowana.
Podobnie będzie z portretami J-P II po beatyfikacji. Moim zdaniem portrety zastąpią krucyfiksy w szkołach i innych miejscach publicznych. J_P II nie dzieli a łączy ;).
A Rodak na ścianie będzie do strawienia dla wszystkich opcji, nawet dla aktywistów z UE. J-P II będzie pełnił w Polsce funkcję taką samą jak Ataturk na ścianach w tureckich szkołach i urzędach.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Katolickie pozdrowienie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!